Jump to content

High End Audio konektori i kablovi


Zen Mod

Preporučeni Komentari

:sclerosis:

 

Vidim da je vec bila diskusija, kao i uvek neuspesna, i to ocekivano. Mislim tehnicki neuspesna.

Zato se i ne upustam u domene mastarije i pogresnog , cak i prevarnog nacina manipulacije terminima.

 

Ono sto je poenta je da se ni magicni, ni obicni ni profi kabal i konektor ne upropaste amaterskim povezivanjem, losim lemljenjem.

Pa neka svako ostane u svom domenu, i oni koji "slusaju osciloskopom" i oni sto "slusaju fanazijom". :)

 

Ne bih da lako smuckavam i zvucnicke kablove u pricu sa interkonekt, zvucnicki jos imogu da se izbegnu, ali interkonekt teze. I laksi je problem, Interkonekt je vise elektronika, dok je zvucnicki vise energetika. :)

 

Tu su velike struje, silni kalemovi i kondenzatori u vezi, velike aktivne i reaktivne energije su u prici, pa neki spoljni uticaji odlaze na neke promile ucesca u signalu.

I za te kablove vaze adekvatno druga pravila.

 

Interkonekt mora da ima nekoliko odredjenih i realnih ocobina, pre svega da je savitjiv, da sadrzi korektne zice i korektne izolacije, po mogucstvu da se krimpuje a ne da se lemi, a ako se lemi, da to bude pazljivo i precizno.

 

Da se sto manje protivi i bori sa signalom.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 po mogucstvu da se krimpuje a ne da se lemi,

 

Preostalo mi par davnašnjih kopija WBT muških konektora na kojima se sve šrafi, 3 mesta, i ne mogu da nađem nigde sličan, zna li ko jel postoji nešto tako?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije tako, ne moze se jedna licna tretirati i porediti sa solo zicom, previse bi bilo zanemarivanja okolnih licni. I tu je glavna greska, sto se zamislja da je to lako aproksimativno zazmuriti.

Pokazala je i matematika i slusanje.

 

Puna zica ne sme da bude predebela u odnosu na energiju, amplitudu i frekvenciju signala, inace dolazi do rasipanja energije po dubini, specificnih "memory" efekata, sto je doticni elektricar strpljivo objasnio i dokazao. Ma kako sitno i beznacajno bilo, ao se vec cepajudlakena buket, onda bi trebalo izbeci realno desavae, a ne trgovacke izmisljotine.

 

A taj Jelco je prakticno savrsen RCA konektor, i nema veze ni sa kakvim sa vrtloznim strujama, to je neozbiljna prica, vec sa njegovim kvalitetom izrade i odrzanja koaksijalnosti. zamisljene vrtlozne struje imaju manji uticaj nego uticaj gama zraka iz udaljenog svemira...

Metalna kosuljica svakako da ima uticaj, ne moze se prosto zeljom negirati...

To su trgovacke bajke.

Mislim, ako govorimo o signalima par volti, doticne audio i cak desetostruko vise frekvencije. Koji i koliki je to fluks koji moze da izaziva fukoove struje(ili ako neko vise voli edijeve struje). Koaks je ili masa signala ili uzemljenje, kakve crne vrtlozne struje ili "mikro varnicenja"...spustise se u trgovackom zanosu na nivo kvantne i imaginarne fizike.

 

Veci je problem nekonzistentna impedansa konektora, neusaglasena sa kablom(bolje da je manja). Racunajuci i kapacitivnu komponentu impedanse.

 

Veci je problem los i neuredan lem, razdvajanje sirma...i izbegavanje postojanja doticnog "gap"-a, makar dodatnim parcetom folije.

 

Kako te edijeve struje bas nastaju i prestaju kod kablovskog konektora, a ne talasaju recimo po vitroplastu, po stampi, medju komponentama, po kondenzatorima..?

da nisi ti kojim slucajem Vule, ili neki njegov rodjak? Na moj jedini kratki post - pitanje, koji nisu ni bili postavljeni tebi, si se ostrvio razmecuci se sveze stecenom nadpameti sa stranica interneta...Kad me toliki tehnicki detalji budu zanimali u toj meri, postoji gugl a ne treba mi uobrazeni i ostrasceni skeptik koji kao i Vule skace na svaki post i gusi temu i ljude na njoj. Uostalom , sto ne nabrojis sta od kablova si cuo - pravio,kod koga, i kakve si to razlike cuo? Ako hoces nesto u praksi da naucis, citaj sta zoranzu ima da kaze,  a sto se tehnickih detalja tice , sve sto pises je pre tebe napisao ZZZ, i to mnogo jednostavnije i razumljivije, tako da ne moras ponavljati steceno instant internet znanje. Izmedju ostalih, o ovoj problematici, su to dva forumasa cije postove treba citati. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za one koji ne poznaju, s leva na desno

1. Oehlbach sa XXL series 100 kabla,

2. WBT 0125 sa WBT2020 kabla,

3. Neutrik NF2C-B/2 ili poznatiji kao profi,

4. Canare RCAP-C53 na Belden 1694A,

5. Eichmann Bullet na DIY UPOCC bakru u vazduhu,

6. WBT 0101 na kablu WBT2016

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da nisi ti kojim slucajem Vule, ili neki njegov rodjak? Na moj jedini kratki post - pitanje, koji nisu ni bili postavljeni tebi, si se ostrvio razmecuci se sveze stecenom nadpameti sa stranica interneta...Kad me toliki tehnicki detalji budu zanimali u toj meri, postoji gugl a ne treba mi uobrazeni i ostrasceni skeptik koji kao i Vule skace na svaki post i gusi temu i ljude na njoj. Uostalom , sto ne nabrojis sta od kablova si cuo - pravio,kod koga, i kakve si to razlike cuo? Ako hoces nesto u praksi da naucis, citaj sta zoranzu ima da kaze,  a sto se tehnickih detalja tice , sve sto pises je pre tebe napisao ZZZ, i to mnogo jednostavnije i razumljivije, tako da ne moras ponavljati steceno instant internet znanje. Izmedju ostalih, o ovoj problematici, su to dva forumasa cije postove treba citati. 

Izvini, necu vise da citam internet. A ni da komentarisem na ovoj temi.

 

Da li je dovoljno izvinjenje, ili ces i majku da mi psujes?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lemiću,

Možda ti odgovaraju kineski Gaofei.4kom=30evra.

Prodaja audiophonics.fr

Gaofei,ženski RED01-RCA 4kom=24,62evra bez VAT-a.

 

Hvala puno, tražio sam na Aliju RCA al ne nađoh zasigurno da su sa šrafom, tek kad ukucah Gaofei izađe lista:

 

http://www.aliexpress.com/gaofei_reviews_1.html?spm=2114.40010608.2.14.kiC6Iv

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20160202093656&SearchText=gaofei

 

To je to, mesing u raznoraznim prevlakama, bilo bi bolje da je pun bakar. Kopije mesingane WBT-a sam pre  x godina plaćao po 15 DM, pored je pretekao jedan ženski konektor od čistog bakra sa drvenom izolacijom i podloškama ručno rađen. U ideji je opet izrada po ugledu na princip Ajhman / WBT, Nextgen je inače vrlo nesolidne izrade, nekoliko komada smo Šolaja i ja skralji čim su izašli tako da mi se ne bacaju pare a i mislim da to može možda još bolje da se uradi.

 

IMG_20160202_183249_zpso81fwy0r.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Izvini, necu vise da citam internet. A ni da komentarisem na ovoj temi.

 

Da li je dovoljno izvinjenje, ili ces i majku da mi psujes?

nema potrebe ni za kakvim izvinjenjem ni sa cije strane, samo kulturna konverzacija sa uvazavanjem svakoga od nas, bez obzira na njegovo znanje ( neznanje )...I sve je ok...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala puno, tražio sam na Aliju RCA al ne nađoh zasigurno da su sa šrafom, tek kad ukucah Gaofei izađe lista:

 

http://www.aliexpress.com/gaofei_reviews_1.html?spm=2114.40010608.2.14.kiC6Iv

http://www.aliexpress.com/wholesale?catId=0&initiative_id=SB_20160202093656&SearchText=gaofei

 

To je to, mesing u raznoraznim prevlakama, bilo bi bolje da je pun bakar. Kopije mesingane WBT-a sam pre  x godina plaćao po 15 DM, pored je pretekao jedan ženski konektor od čistog bakra sa drvenom izolacijom i podloškama ručno rađen. U ideji je opet izrada po ugledu na princip Ajhman / WBT, Nextgen je inače vrlo nesolidne izrade, nekoliko komada smo Šolaja i ja skralji čim su izašli tako da mi se ne bacaju pare a i mislim da to može možda još bolje da se uradi.

 

IMG_20160202_183249_zpso81fwy0r.jpg

i kod ajhmana zna biti zajebancije, ako drzis lemilicu par sekundi duze na pinu za masu, pocne da se mrda i topi plastiku, tako da i zap. kapitalisti love samo profit, kao da nisu mogli umesto plastike staviti teflon. A taj gaofei izgleda stvarno dobro, rekao bi crveni bakar, a ono mesing ispod...Inace na kp ga prodaje neko iz Sombora

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i kod ajhmana zna biti zajebancije, ako drzis lemilicu par sekundi duze na pinu za masu, pocne da se mrda i topi plastiku, tako da i zap. kapitalisti love samo profit, kao da nisu mogli umesto plastike staviti teflon. A taj gaofei izgleda stvarno dobro, rekao bi crveni bakar, a ono mesing ispod...Inace na kp ga prodaje neko iz Sombora

 
Negde sam procitao,da se preporucuje drzanje konektora u frizideru par sati ,pre lemljenja,zbog topljenja plastike.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je vrlo zanimljivo, kao nekom ko nije iz struke, čitam ovakve rasprave ljudi iz struke.

Možda baš i zato što mi je hrmija i kristalne strukture bliža stvar od struje i razmišljan pomalo neuobičajeno, odnosno ne stereotipno...

Pitam se šta je signal i kako, kuda se prenosi?

Niko od vas iz struke da krene od osnovne stvari...

Ako je signal to šti jeste, talas, i ako se prostire kroz neko polje, elektromagnetsko polje, onda postoje i neki uticajni faktori na brzinu prostiranja, pa se samim tim postavljaju i neka druga pitanja a ne sam R, L i C...

Pošto već rekoh da su mi kristalne strukture mnogo bliže od struje, treba razmotriti i hemijske kerefeke i strujne koještarije na mikro nivou, jer nam treba ta neka struja kroz provodnik, ne zbog nje same, nego zbog polja koje stvara.

To polje se opisuje nekim drugim vrijednostima i što je vrlo neobično, sve potpuno mjerljivo i lako laboratorijski dokazivo...

Napravila se mistifikacija oko stvari koje su poznate, priznate, lako mjerljive...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako sam u pravu za signal, onda je jednako važna i izolacija i kristalna struktura i provodnika i izolacije i naravno sama geometrija jer, kad već pričamo o high-end kablovima, sve što utiče na elektromagnetno polje, utiče na signal,pa je samim tim i važno.

S druge strane, vi biste meni kao ljudi od struke trebali ovo da objašnjavate. Neobično je da ne znate kakve zvučne kutije imate i koje i kakve žice vam odgovaraju za njih. Ne koriste se iste žice za visoko osjetljive, lako pokretne i uz to linearne i one koje to nisu. Odnosno, neće isto dobro zvučati u oba slučaja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nema potrebe ni za kakvim izvinjenjem ni sa cije strane, samo kulturna konverzacija sa uvazavanjem svakoga od nas, bez obzira na njegovo znanje ( neznanje )...I sve je ok...

 

 

Ja se izvinjavam, jer ne zelim da kvarim uzivanje, to nema veze ni sa cijim licnim znanjem. Jednostavno, ovde smo da uzivamo u svojim igrackama, ja sam samo spomenuo da ne treba kvariti lepe igracke, i na sta obratiti paznju da se to ne dogodi. Da se ne obraca previse paznje na neke stvari, a da se pritom realno stetni detalji zanemaruju.

 

Apsolutno cenim licne utiske, potpuno nevezano za neko znanje, jednostavno je uzivanje urodjena pojava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se ovako postave stvari, meni kao laiku bude jasno zašto je ovaj tip konektora bolji od onog (din i bnc u odnosu na rca), zašto treba održati koaksijalnost (geometriju), zašto ofc ima prednosi u odnosu na obični bakar i zašto je teflon bolji od pvc-a...

E sad, kokiko i kako šta utiče čujno, da li ima smisla ili ne, u to se ne bih uplitao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...