Jump to content

pred-predpojačalo za mc


Zflazar

Preporučeni Komentari

dobro jutro!

 

Imam problem, odnosno projektni zadatak koji bih voleo podeliti sa Vama.

 

Imam MC zvučnicu Ortofon SL15MkII koja ima zajebano mali izlazni napon koji je 10x manji od standardnih MC glava, prokletinja ima 0,02mV nakon servisa, zamene kompletnog kretnog sistema.

 

Zvuči fenomenalno sa pozajmljenim Lukashek Benz PP1 koja ima gain od 62dB ali sve što je pozajmljeno treba i da se vrati a za kupovinu sličnog još nisam ni psihički ni finansijski spreman, tako da razmišljam o tome čima de se pojača signal od Ortofona do mog Danielak MM phono preampa koji je sad utegnut i picnut.

 

-step-up transformatori? STM72 koji se fabrički isporučivao sa njim šljaka, ali ne da je ni 1/10 zvuka Lukasheka. Ostalo od trafoa što bi imalo pojačanje od 40dB je pakleno skupo i/ili nedostupno za probu.

 

-cevno rešenje? Za sad bez dugoročnog zadovoljavajućeg rešenja. Radi se na tome, ako bude napretka, biće publikovan.

 

-solid-state?

 

Aha.

 

Vitezovi Silicijuma, da li ste već imali ovako nešto da rešite?

 

ulazni napon: 0,02mV

 

ulazni otpor podesiv na 22, 33, 47 i 470R

 

izlazni napon 2-4mV (znači naponsko pojačanje cca 100-200x)

 

izlazni otpor: takav da bude adekvatan da "gleda" u ulaz MM preampa od 47K

 

ako mogu da zakeram:

 

-ne bih voleo da to bude opamp rešenje. Voleo bih da čujem konačno i ja dobru stranu tih vaših FET-ova.

 

-spreman sam da poslušam neko Vaše gotovo, skutijano rešenje na tu temu i da ga repliciram/kloniram ili da vlasnika zamolim da mi proda ili napravi identičan primerak po fer ceni ako mi se dopadne.

 

-napajanje ne bih voleo da je baterijsko.

 

Najvažnije:

 

-ne bih voleo da mi dajete linkove za BIG DIY i slične forume sa thread-ovima od 60 strana.

 

Od engleskog mi je lošiji samo elektronički engleskosrpskohrvatskomađarski jezik a najgori mi je entuzijazam da učim nešto što sam propustio da naučim pre 30 godina.

 

Znači "neću knjigu u šake sinko".

 

Neću, jer izuzetno strahopoštovanje osećam prema ljudima koji su držali elektroničke knjige u šakama kad im je bilo mesto i vreme.

 

Smatram da ne može instant-kurs sa interneta da me digne na nivo tih stručnjaka jer bi to bila ipak uvreda, iluzija ili laž, zar ne???

 

Hvala unapred na predlozima.

 

...nešto kao ovo, ali sa više pojačanja i više stila :)

 

http://hagerman-audio-labs.myshopify.com/collections/phono-preamps/products/piccolo2-mc-preamp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa Ortofon T-2000 ali i on je sa cijenom kao PP1 i tesko se nalazi.

 

Ili mozda NLE17, odlicna RIAA od Niels Larsena. (isti tip je pravio one zlatne kablove, sa NLE/Dual connect)

http://dact.com/html/phono_stages.html(CT100) 

Mozes uzeti 1 ili 2 CT102 napajanja, (http://dact.com/html/power_supplies.html)

 

Ima i NLE22 ali se vise nepravi i tesko se nalazi a i prelazi ti budzet.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lakse  je uraditi MC sa vecim pojacanjem nego sa recimo 10x.

potrebno je da bude i phase in - phase out, sto je kod Hagemana i uradjeno, ali diferencijalnim parom na ulazu...

mislim da imam jedno kolo JFET koje bi mogao upotrebiti. Pogledacu pa saljem :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo jedno jednostavno resenje oko 45db pojacanja.

(sa 0.02 mV input, Output od 3.35V p-p do 4.25 mV p-p u zavisnosti od Rin)

Standardni dostupni JFET-ovi. 2 stepena pojacanja, Phasein=Phase out.

relativno niska izlazna impedansa dovoljna za 100pF kabla i 47K u MM sekciji.

no global Feddback. Lako se isproba sa dve baterije napajanja a ako zadovoljava napravi se napajanje.

.

Napomena ovo nije klasican MC stage od 10X pojacanja, vec > 150 X gain-a...

 

post-96-0-28621500-1451038136_thumb.png

post-96-0-73897600-1451038148_thumb.png

post-96-0-45788600-1451038210_thumb.png

post-96-0-01335300-1451038235_thumb.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trazi od nekog na zajam Pointe Analogia serije IV-VI,sto kasnija serija -to bolje,u standardnoj podesenosti imaju prejak gain za vecinu sistema jer su se uprivali sa integralcem od 12-15W,pa je taj jaci gain iskoriscen da bi se dobilo malo vise ooomph-a...Ortofon MCA 76 je isto dizajniran za njihove zvucnice koje su jos imale premalen izlazni napon,i ovako po secanju sljaka mnogo bolje no STM72/MCA10 i jos spada u kategoriju koja se moze platiti....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala puno, mislim da je potraga završena,

 

proradio SRPP sa 6sl7/7f7 lampom bez šumova, smetnji, mikrofonije i ostalih pizdarija/drkanja, nakon višesatnog slušanja i nakon uverenja da sklop jebeno stabilno i bešumno radi, uz vruću lemilicu i naćuljene uši urađen "coupling capacitor rolling", našli smo se na Siemens+Halske 0,68uF/400V MKP kao najdobitnijoj kombinaciji iz fioke, tako da MISLIM  da je našvajsovan phono preamp koji sa cevima BEZ SUT pojačava signal sa 20uV na oko 1V.

 

Prepre: 6SN7/7F7 SRPP Ua 300V Rk 1,2k

 

MM: Bob Danielak u 7F 7 izvedbi

 

za blagdane planirano da se cela skalamerija donese od Ferenca do Zoltana i da se napravi slušna seansa Lukashek v.s. Lazar. Pobednika znam unapred a to nije ni jedna od skalamerija nego je pobednik čista zabava i kultura komunikacije, ili kako se ranije to zvalo, druženje!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

paja:P slušao Pointe uradke, NHF, nema šta da traže ui ovoj ligi, rade bez smetnji i pizdarija ali ujednostavno nismo na istoj talasnoj dužini.

Najviše mi se dopada Šindrićev PP EL84 amp Pointe Sima, bolji EL84PP integralac za te pare ne m-o-ž-e-š naći. Phono je već diskutabilan...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa Ortofon T-2000 ali i on je sa cijenom kao PP1 i tesko se nalazi.

 

Ili mozda NLE17, odlicna RIAA od Niels Larsena. (isti tip je pravio one zlatne kablove, sa NLE/Dual connect)

http://dact.com/html/phono_stages.html(CT100) 

Mozes uzeti 1 ili 2 CT102 napajanja, (http://dact.com/html/power_supplies.html)

 

Ima i NLE22 ali se vise nepravi i tesko se nalazi a i prelazi ti budzet.

gde to ima, da li si slušao  i pošto je?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se preamp sastoji od po jedne sekcije 6SN7 i 7F7

a ulaz je reda 0.00002 V, i da pretpostavimo da je pojacanje jednako faktoru pojacanja cevi

onda je za 6SN7 = mu 20, a za 7F7 = mu 70. I da je na ulazu step-up trafo 1:10

Onda je to 10 x 20 x 70 = 14000 x 0,00002 V = 0.28 V ili 280mV na izlazu

I to bez gubitka u RIAA netvorku koji je, ako je pasivni net u pitanju oko -40db :)

?

20 x Log (14000) = 83db - 40db = 43db sa gubitkom u pasivnom netu...

Da nije 6SL7 na ulazu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gde to ima, da li si slušao  i pošto je?

 

Pa T-2000 je SUT sa 35dB gaina i za zvucnice od 3 oma. Slusao i imam ga u "kolekciji" za da se nadje.

http://www.vinylengine.com/library/ortofon/t-2000.shtml

 

NLE17 je DACT CT100 van Danske .... "poluDIY". Dobijes gotovu plocicu sa jednostavnijim napajanjem. Plocicca je malena i moze se montirati direktno na gram sto mnogi i rade.

Sve imas na linkovima a mislim da ima i DACT zastupnik u Hr a mozda i u Srbiji.

Imas veliki gain koji stimas u mnogo koraka, xlr ili rca + sva moguca stimanja svega sa switchewima.

 

Slusao i imao tu riaa:u. Odlicna je ali ne znam kako ce prijati tvojim usima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...