Jump to content
Sign in to follow this  
apexaudio

DIY Friendly pojacalo D klase

Recommended Posts

Meni pojacala koja nemaju minimum +/-35V ne spadaju u hi-fi, na ova sa ebay-a koja se napajaju sa 12-24V gledam kao na igracke. D200 je vise nego deset puta jaci i moze da koristi bilo koji trafo iz rashodovanih komercijalnih pojacala gde je napajanje najcesce +/-56V.

Naravno da sam koristio module sa TPA3118 (trenutno su mi tri komada na stolu), prednost je niska cena i gotov modul sto pojednostavljuje gradnju, ali ja njih koristim za nezahtevno ozvucenje hodnika, WC-a... a u glavnoj prostoriji nista ispod +/-50V ne dolazi u obzir. Ne zelim da spustam kriterijume samo zbog niske cene i da ubedjujem ljude kako to: kida, ubija, razvaljuje, cepa... a realno klipuje na 15W/8R.

15 minutes ago, 2a3 said:

@apexaudio objasni mojoj zeni koliko treba napajanje.:rofl: i koliko kosta.

Napajanje 24V 10A najjeftinije Kinesko kosta oko 4000din. Napajanje +/-50V uvek moze da se reciklira iz komercijalnih rashodovanih pojacala za oko 2000din. plus se dobije kutija, hladnjak, terminali za zvucnike... Kad se uporedi snaga sa 24V u bridge-u (kako su najcesce  spojena TPA i slicna kola) dobija se isto kao sa +/-24V sto je 4 puta manje snage nego sa +/-50V.

Niska cena sigurno nije glavni razlog koriscenja IC kola vec jednostavnost gradnje. Recimo sa dva darlington tranzistora od po 60din. moze da se dobije ista snaga kao sa LM3886 koje kosta 900din...

Mile nemaš fi-fi žvaku i vokabular to je problem a ne konstrukcija pojačala

ja sam napravio više apex pojačala i to 2 kom AX-11, FX-8 i AA9 i iako su od jednostavnijih za gradnju od apexovih

dobro i stabilno rade i zvučno su odlična

što se tiče D klase ovakva konstrukcija i čip ne mogu da se porede  a što se tiče isplativosti ne radi se diy pojačalo uvek baš sa namerom da bude jeftinije od fabrike čak naprotiv u slučaju jačih konstrukcija ili A klase pojačala cene nisu male

ok, sad svi su poludeli na kp i ne možeš kupiti neispravno pojačalo za siću pa da se igraš ali po buvljacima i budžacima još uvek ima

e sad to poštar ne može da donese na ruke treba da se zaprašnjave cipe

ja sam recimo kupio skoro Luxman L 200 i HK 6100 za manje pare nego što košta fabrički trafo za AA9 ali ova dva nema šta da traže pored AA9 oterao ih je odma u šašu

Nije okupljanje istomisljenika D klase nego smo uglavnom to pravili iz zabave ili kao ja iz moyda dosade i resio zenin status sa muyikom na kompu a kod mene lampe ,A klasa ,AB itd,posto iz mojih pojacala uvek vise neke zice pa ona nikad ne zna koje je ukljuceno i resen problem sa sto ti kazes par iljadarki.Nema tu zlonamernih komentara nego samo eto raygovori ko je sta probao kao i ti sto se bavis tvojim pojacalima.:hi:

Niko nije trebalo da se oseti prozvanim, sustina je da ja propagiram samogradnju, a imam utisak da se na forumu propagira kupovina gotovih modula sa interneta koji cesto kostaju 50-100e. Forum kome je naziv diyaudio trebalo bi da se bavi problemima prakticne realizacije, a ne problemima postarine i uplate. Karakteristike D200, snaga, a pogotovo cena materijala svrtavaju ga ispred 90% tih modula reda 50-100e ove jeftine sto rade na 12-24V ni ne racunam. Mislim da je klasicna samogradnja sve manje interesantna i mozda bi je trebalo odvojiti u posebnu temu ovako deluje kao da se odlicni projekti ignorisu na racun trgovine gotovim modulima.