Jump to content

Boenicke W5 SE


Nesic

Preporučeni Komentari

7 minutes ago, Mikorist said:

Ja da imam od 20 inca membrane zezali bi me da nemam bass - da imaju vece od 40 :doh:

Malci imaju basa, samo na nekim zahtevnijim stvarima čuje se da nema dovoljno nadubljeg basa. Ako ih primakneš mnogo zidu ili podu, dobiju još basa ali gubi se 3D, postaje scena plića. Za rekenrol može i bez SUB-a. A kao PC zvučnici su apsolutni hajend. To je sve zajedno malo veće od A4 formata papira, a širina je 10cm. Prvo sam ih stavio nisko, ali dosta bolje zvuče podignuti na visinu ušiju. Takođe, količina basa zavisi i od toga kako se okrenu basovi, napolje ili unutra. Ka unutra ima više basa. Osetljivost je reda 81-82 dB 1W 1m.

Koliko su fabrički, 6000eur?:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

meni se te kutije puno svidele na sajmu i bio sam spreman da kupim diy varijantu ili neko da mi pravi, ali niko nije bio raspoložen za prodaju i pravljenje, tako da sam završio na harbethu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, crni. said:

meni se te kutije puno svidele na sajmu i bio sam spreman da kupim diy varijantu ili neko da mi pravi, ali niko nije bio raspoložen za prodaju i pravljenje, tako da sam završio na harbethu

Znaš zašto niko neće, ima posla koliko hoćeš i ako su mali. On je to pravio godinu dana, toliko bi i meni trebalo. Nije lako kad si zaposlen pa radiš samo kad imaš vremena.

Mogu eventualno da ga pitam dal je raspoložen da donese kod tebe jedno popodne na slušanje. To staje u kesu.

Mislim da su malo svetlijeg zvuka od Harberth, i nisu tako linearni, možda bi legli na lampaša, nešto mi se javlja.:punk:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stalci. Mora stalci. Napravite slične onakve kao original i dobiće iznenađujuću bas ekstenziju. Kutije nisu ono na šta smo navikli, puno dampinga i umrtvljenje, nasuprot, kutija treba da ima samo malo stive unutra i treba da je što slobodnija da "zvoni" zajedno sa basom. Na stalcima tek svira kako treba. Tanki stalci, čelik pun profil 1.5cm. Moje su bile na 3 Alu šipke 1cm, i onda se otvorio bas....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

24 minutes ago, Aleks said:

Stalci. Mora stalci. Napravite slične onakve kao original i dobiće iznenađujuću bas ekstenziju.

Ja mislim da on on ima neke stalke, ili ih pravi, nisam siguran. Kod mene su moji zvučnici glumili stalke. Mislim da možda i znaš čoveka, @ghostrider se vika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 minutes ago, Aleks said:

Ako je bez stalaka onda mora biti na federima, generalno mora biti što slobodnija...

Ovo su original:

27.png

Padaju mi na pamet opruge ventila recimo:

https://mstrgovina.hr/hr/Federi-ventila-set-Malossi-titanij-za-Aprilia-Piaggio-Vespa-Gilera-V4

Imao je neke debele filcane nogice, mislim da ih trenutno drži na nekom stolu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

26 minutes ago, NIXIE said:

Kod mene su moji zvučnici glumili stalke.

Glumili stalke od 30+ kg... trebalo bi da imaju max par kila.

Sa stalcima i SS 100+W ampom treba da zvuči ovako:

Tako su moje svirale na FAKu sa Pakinim Aerijem :)

Na žalost za godine koliko bejahu kod mene ne stigoh da sklepam kršten amp da ih gura kako valja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Mikorist said:

Ja takve stalke na Tannoy imam. 55kg ima stalak. donji siljci su kao vrh od gromobrana :smesna:

mozda zato imam ovakav bass :laugh1:

Meni je to elastično vešanje sumljivo, mi smo učili da ne treba tako da bude, opruge, federi, sajle, filc... nego šiljak pa na tvrdu podlogu. A ako nije tvrda podloga onda guma.

Možda je njemu (Boenicke) i bio cilj da zadrži rezonancije u samoj kutiji, zato je upitno ako se menja materijal kutije da li isto zvuči, malo teže da će biti isto..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato i pričam da sigurno nije isto ako se (za W5) prave od medijapana pa se furnira, ili od masiva. Trešnja, jasen, hrast i orah imaju sličnu gustinu, oko 650kg/m^3, pa i nije neka razlika. Spadaju u tvrđu građu, dok medijapan spada u presovane papire. Jbg.

Sa drugim zvučnicima je drugačije, treba biti medijapan, ili iveroica, treba da se umrtvi što više, da budu masivne, iznutra masivan damping, zidovi punjeni olovom/peskom, stalci masivni, teški, sve to na šiljcima... ovde suprotno. Jedan zid ovih kutija je 8mm, drugi 16.

Kod W8 je jedan zid 5mm (!), drugi manje od 16 (ne znam koliko tačno ali pretpostavljam oko 10).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 minutes ago, Aleks said:

Zato i pričam da sigurno nije isto ako se (za W5) prave od medijapana pa se furnira, ili od masiva. Trešnja, jasen, hrast i orah imaju sličnu gustinu, oko 650kg/m^3, pa i nije neka razlika. Spadaju u tvrđu građu, dok medijapan spada u presovane papire. Jbg.

Sa drugim zvučnicima je drugačije, treba biti medijapan, ili iveroica, treba da se umrtvi što više, da budu masivne, iznutra masivan damping, zidovi punjeni olovom/peskom, stalci masivni, teški, sve to na šiljcima... ovde suprotno. Jedan zid ovih kutija je 8mm, drugi 16.

Kod W8 je jedan zid 5mm (!), drugi manje od 16 (ne znam koliko tačno ali pretpostavljam oko 10).

Sonus Faber kao i neki drugi imaju te rezonantne kutije od punog drveta, ploče isto stavljaju spolja da zveče itd. To je manipulacija zvukom, ali uspelo im je.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 7/12/2019 at 3:27 PM, NIXIE said:

Sonus Faber kao i neki drugi imaju te rezonantne kutije od punog drveta, ploče isto stavljaju spolja da zveče itd. To je manipulacija zvukom, ali uspelo im je.

Mogu raznorazni trikovi da se koriste. Sve je dozvoljeno. Od mazanja bitumenom iznutra - do lepljenja raznoraznih materijala iznutra da se izbegnu refleksije.

Fakat je da svi elementi zvucnika podlezu fizici - fizickim zakonima. Ne moze nista nadprirodno da svira - ali da mogu da se postignu poboljsanja - mogu.

15 inca svira kao 15 - 12 kao 12 - 10 kao 10. Ako 10 svira bass kao 15 nesto opasno ne stima u tom kabinetu gde je 15.

Niti  Tannoy 15 moze da svira srednje kao 10 i 12. Zbog efikasnosti u odredjenom frekfentnom opsegu. Brzine kretanja membrane u srednjetonskom podrucju.

Siljci i stalci poboljsavaju - manji Doplerov efekat - usled većeg kretanja membrane- strahovito uticu na pravac oscilacija cestica.

Dodatna tezina -tegovi na kutijama - povecavaju inercionu masu u sistemu.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...