Jump to content

+1 Lenco 75


ZZZ

Preporučeni Komentari

Pa po secanju naravno cu pokusati da nekako uporedim :) kasnije kada pustim in-vivo.

.

Za sada

ovako bez slusanja mogu reci da je okretanje diska, bez ukljucenog motora, u neverovatno tihoj prostoriji.

neispravno podmazanom osovinom uljem za masinicu za sisanje :) (kocnica Lenca otpustena prstom...)

bez libele na TA peci :)

.

1. Kod Lenca jednako ili slicno u odnosu na EMT.

2. Sa double decker diskom, neverovatno tiho, i sa originalnim bearingom i sa bearingom by Neskor.

3. EMT krece i zaustavlja se "momentalno" bez ikakvih trzaja.

4. Lenco polako ubrzava do odgovarajuce brzine, taodje mnogo sporije i koci...

.

Sa prikljucenim motorom. bez diskova.

1. Cuje se jako slab sum okretanja samog motora, nema pod prstom osetnih vibracija, ni bez postavljenih diskova, a jos manje sa postavljenim diskovima.

2. kada se na osovinu motora doda idler sum okretanja se pojaca.

.

Sa prikljucenim motorom. + diskovi.

3. Sa jednim diskom bez originalnog gumenog mata - oseca se blagi ringing, zvonjava.

4. Sa dodatim matom zvonjava prestaje.

5. Sa dodatim drugim diskom na prvi bez mata zvonjava se drasticno smanjuje.

6. Sa dodatim matom preko drugog diska - nema tragova zvonjave.

7. Sa dodatom 1 kapi neodgovarajuceg ulja kod osovine motora - sum motora se posle 20-30 sekundi znacajno smanjio.

8. Probao isti postupak ali na bazi koja ima originalni bearing. i drugi motor istog tipa. Slicno ili isto.

.

Zaklucak:

1. Mislim da je potrebno skinuti motore, ocistiti i podmazati ili sta vec, obrtne mehanicke delove oba motora.

2. Mozda bi trebalo opciono probati izmedju 2 diska neki Cu 1mm izolacioni disk, takodje i furnir?

.

Motori i posle vise casovnog rada nisu pokazivali neko pregrevanje. Pod prstima samo malo jace toplo. Daleko ispod granice bilo kakvog bola... Dobro drze brzinu na strobu. nema znacajnog kasnjenja kada se doda 2 top disk.

To bi ipak trebalo dodatno proveriti merenjem struje koju povlaci motor...

.

Takodje koliko me secanje sluzi, Lenco ima manju vibraciju pod prstom (i sa prisljonjenom jagodicnom kosti iznad obraza) od

Thorensa TD160 u originalnom stanju, sa motorom koji nije izmesten. Sa izmestenim motorom Thorens tih kao i Lenco. Pisem ovo posto sam imao taj model...

...

Za sada sam vise nego zadovoljan. :) jedva cekam da pustim ovaj mali slatki gramofon.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo i nekih fotogrfija.

uradio i furnirao plocice za konektore. Pripremio dodtnu rucicu za MC glavu.

Od 2 originalne Lenco rucke sklopio jednu vise nego dobru.

Na jednoj se raspali plasticni "V" nosaci, zamenjeni onima sa druge koji su silikonski i u odlicnom stanju...

Druga imala veci "Slag". Rucica ima sve pripadajuce elemente i tegove :)

Moze da se podigne na visinu sa 2 diska kao i drzac rucice.

Na originalnu sam posavio klasiku - Shure 75 imam pripremio i novu iglu. Na drugi Headshel ide isto MM Stanton 500.

...

Ispostavilo se sasvim slucajno, da drvena baza sa oborenim ivicama na unutra 1cm kao sto je i debljina metlne ploce savijenih ivica, IZUZETNO korisna. Gramofon (bez diskova) stoji jako stabilno i mogu se vrsiti intervencije... Da su ivice stranica ravne, i pod uglom od 90deg. ne bi stajalo stabilno...

...

post-96-0-41557300-1450649219_thumb.jpg

post-96-0-17677000-1450649267_thumb.jpg

post-96-0-34546900-1450649438_thumb.jpg

post-96-0-11620900-1450649459_thumb.jpg

post-96-0-22192500-1450649471_thumb.jpg

post-96-0-91510900-1450649495_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dodatna rucka Thorens TP-14, glava Benz Mikco MC gold.

To je rucka koja ide na neki thorensov model, to sam za sada jedino imao da dopunim izbor i za MC glavu.

Kod rucke se bio raspao gumeni deo izmedju tela i nosaca tega, pa je bila grozna, savijena, sa ogromnim "Slag-om"

Medjutim mister Leonardo je to zamenio napravio je novi deo i sada je to odlicno... :)

Hvala Leonardo :)

...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa jeste, radi stvarno bez problema.

ALI to je samo mehanicka proba, i termicka proba motora...

Videcemo kao ce da zvuci?

Meni za sada, i sa ko-zna-koliko-ne-koriscenim-motorima deluje vrlo obecavajuce.

.

Jedno je sigurno i ovako ima izuzetno malo cujnih mehanickih aditiva. Ovaj idler je tisi od EMT-ovog, a sa uhom na svega par [cm]

se sve jedva cuje. Mislim da ce kada se ociste i podmazu motori to biti totalno tiho?

Svejedno moram da probam i ovako. Nece mu valjda nista biti da radi par ploca?

.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo ti to izgleda, nekako na pola puta između kućnih i studijskih dizajna za gramofon!

Ništa se ne razumem u idleraj, no ako baza ne bruji, mora da i finalni rezultat bude moćan.

Stalno spominješ motor u množini, da li to znači da će ga pokretati dva motora u isto vreme ili si spremio dva motora da isprobaš na istom gramofonu ili ja baš ne čitam pažljivo?

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na gramofonu je samo jedan motor.

Ali imam 2 primerka na 2 baze. Na jednoj bazi je originalni bearing a na drugoj bazi je bearing by Neskor :)

I svaka baza ima svoj motor tako da sam mogao isprobati ove kombinacije...

Tako da oba motora i te skalamerij na kojima stoje moraju biti ocisceni i podmazani.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Obavezno ali obavezno proveriti i namestiti ako treba geometriju idlera tj ugao pod kojim naleze na disk i malo vodenom smirglom samu gumu ildera dovesti u sto veci spic tj konus a ako imas plastiacn idler sa okruglom gumom tu nema spasa taj se uvek cuje zato se trazi iskljucivo idler koji ima 5 rupa na sebi.(aluminijumski)

Sliku kako da napravis sablon za podesavanje rucku idlera i sam idler imas negde na netu (ne mogu da se setim gde) a ako ne nadjes imam ja gotov sablon samo da ga nadjem gde sam ostavio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa super, hvala, posalji mi taj sablon?

.

Imam i jedan i drugi idler.

I ovaj koji je plasticni ima kao zasiljenu ivicu. Kao i onaj sa rupama. Dosta su ocivani i takoreci novi...

Nema bitnije promene sa kontaktom idlera ili bez njega na osovinu.

ALI provericu i to kasnije ponovo kada ocistim motor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas kupio onaj alat za skidanje osiguraca, onih sa 2 rupice... I neku mast za podmazivanje?

Da li je to OK, kao neka litijumska mast? Sive boje. Da li je ova mast OK za podmazivanje?

Ili je potrebna neka druga?

.

Rasklopio motor, (prema foto stripu sa Lenco heaven-a), ocistio delice izopropilen alkoholom i podmazao.

.

Potrebno je oko 20-30min, za sve. Nema puno delica.

.

Probao pre i posle. Mnogo manje se cuje obrtanje pri radu na 220V.

E sad pratio sam uputstva i tamo nisu stavljali mast u one rupe na lopticama? Nisam ni ja.

Ali mi je to nelogicno?

 

post-96-0-23541900-1450733397_thumb.jpg

post-96-0-87535000-1450733455_thumb.jpg

post-96-0-61730200-1450733524_thumb.jpg

post-96-0-28011400-1450733533_thumb.jpg

post-96-0-37478200-1450733546_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato sto se te loptaste biksne podmazuju same tj u materijalu ima ulja. one se izvade i potopte 24 casa u posudu sa nekim retkim uljem i ostave tako, mast treba da stoju kao sto je u uputstvu samu u caurama gde se nalaze te loptaste biksne.

Ono sto je dosta zeznutiji deo tj vise igranja je ako treba da podesis one (valjda) se zove stator ako zaor izmedju rotora i statora nije isti sa svih strana ali isti kada je motor pritisnut idlerom ima i to na lencoheaven-u.

 

Sto se tice pravljenja alata za stelovanje idlera OK je ako ga napravis ali visina na kojoj se nalazi plestiglas mora da bude tacna inace ce biti jos gore,  to simulira kao da stoji tanjir na njoj. Ta visina je ako se ne varam 25mm od povrsine metala lenca do donje strane plexija, znaci srafovi na 25mm (svasta ja znam izgleda).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na dodatnim informacijama :)

Za sada - proverio ocisceni i podmazani motror. Na sasiji. Sa idlerom i diskom.

Skoro da nema nikakvog zvuka ni vibracije...

Na istoj sasiji sa alu idlerom i originalnim bearingom, sa ne-podmazanim motorom bilo je mnogo vise suma na uvo.

Cak i kada se ceo masivni mehanizam motora drzi u ruci slbo se oseca da radi...

rekao bih da postoji osetna razlika izmedju neociscenog i sredjenog motora.

Sutra podmazujem i stelujem i drugi motor. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pusti uvo , kada sklopis gramofon stavis kovanice od npr 2 din jednu na drugu i to stavis pored diska, pustis gramofon da radi i spustis rucku tj iglu na taj toranj kovanica i pojacavas preamp pa onda slusas sta se cuje, to sto se motor cuje dok radi sto mora ne znaci da ce se bilo sta prenositi na zvuk , valjda sam uspeo ovako nakaradno da objasnim sta je poenta.

Kada slusas motor sam van gramofona stavi ga na neku kutiju od cipela recimo ima da se uplasis kako se cuje a tako se proba a ne na cvrstoj podlozi jer je normalno da ce se na cvrstoj podlozi zbog postojanja federa na motoru  cuti 10x manje ili ako ga drzis u ruci dok radi , poenta je da se tako cuje sto manje a ne da se necuje uopste jer je to nemoguce, a i ako se cuje ponekad i onako prilicno onda sve montiras na gramofon a baza je projektovana kako treba ne cuje se nista  u zvucnicima kroz rucku i iglu a to je jedino bitno i najvaznije, ali ako ne valja plinth onda nastaje bedak ali nadajmo se da ces ti biti sretnije ruke :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

O ovome sam ti vec pisao a evo slika. Ako stalno motor ima neki cudan zvuk po malo onda treba da se centrira , popuste se ova 4 philips srafa i stavi nesto debljine oko 2 mm (tu negde manje vise ) ali kao sto vidis na slici na 3  a moze i 5 mesta da bi rotor ostao idealno u sredini, moje iskustvo na servisu motora koja sam ja radio drugarima je u 80 posto slucajeva ovo bio problem a ne podmazivanje, mada je pod obavezno da se podmaze to se podrazumeva, 

Setio sam se i da se one loptaste biksne su od self oiling bronze, ali posle 40 godina nije lose potopiti ih u ulje sto sam ti vec pisao.

 

deea3231-8e4a-4187-bb78-0a03c1de643c_zps

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sto sam opisao su sve probe pre narednih testova sa plocom.

Ali ako je sto manje ovih dodatnih vibracije i sumova bez ploce, onda je veca sansa da i sa plocom to bude jako malo.

Naravno sa pojacavanjem signala sa 3 ili 0.3mV do recino oo 1000mV pojacava se i sve ono dodatno sto postoji...

motor i jesam podesavao na nekoj rezonantnoj dasci koja pojacava vibracije. Inace se jako tesko cuje kada dolazi do tog momenta kada motor pocinje vibrirati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste te kugle deluju kao da su od bronze, koje je se tu ulje koristi za potapanje?

.

Inace nisam dirao srafove na ovom primerku motora. Izgleda da je vrlo dobro centriran.

.

Na sasiji motora koja je na testu uzemljena merio sam otprilike polovine napona mreze?

to cu jos jednom proveriti. Nisam siguran da taj utikaz tamo u zidu ima shucko pin, posto su to jako stare instalacije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...