Jump to content

Mikrofoni za merenja


boban 85

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima...

U skorije vreme planiram da nabavim mikrofon za audio merenja.

Na sajtu EA sam nasao dve zanimljive ponude, a ova druga me buni pa mi treba neki savet ili preporuka oko odabira.

Unapred hvala.

 

ponuda 1:

http://europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=12417

ponuda 2:

http://europe-audio.com/Product.asp?Product_ID=12543

 

ako sam dobro skontao (a vrv nisam) ova druga verzija je "plug and play" ?!

nije neophodno pretpojacalo ?!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 18
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

 

Ovaj UMM-6 sa linka ne zahteva preamp, ide direktno preko usb-a u komp, sto je dosta zgodno.

 

Do sada koristio ECM8000 (Kojin link), Behringer B-5 i Superlux ECM-999 koji je kopija Behringerovog ECM800. B-5 ima 2 kapsule, omni i cardio, ima ga kod nas u prodaji.

Interesantno, sva tri primerka imaju skoro identicne odzive, kao da imaju iste kapsule.

Za kucna merenja, svi daju prilicno pouzdane rezultate cak i bez kalibracionog fajla. Zahtevaju phantom.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

 

 

Ovaj UMM-6 sa linka ne zahteva preamp, ide direktno preko usb-a u komp, sto je dosta zgodno.

 

 

 

Do sada koristio ECM8000 (Kojin link), Behringer B-5 i Superlux ECM-999 koji je kopija Behringerovog ECM800. B-5 ima 2 kapsule, omni i cardio, ima ga kod nas u prodaji.

 

Interesantno, sva tri primerka imaju skoro identicne odzive, kao da imaju iste kapsule.

 

Za kucna merenja, svi daju prilicno pouzdane rezultate cak i bez kalibracionog fajla. Zahtevaju phantom.

 

 

 

 

Ja imam B5 i ECM8000, i samo delimično bih se složio sa tobom. U većem delu spektra imaju identične odzive, ali u poslednjoj oktavi, preko 10kHz (ili više, ne sećam se), odziv B5 počinje da pada, kao da ima lowpass filter tu na 10-12 kHz. ECM8000 meri dobro do kraja. Naravno, ova "mana" B5 i nije neka mana u praksi, jer u tom opsegu nikada neće biti skretnica, jednostavno pretpostaviš da je na tom delu spektra odziv visikotonca kao u specu proizvođača.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovaj UMM-6 sa linka ne zahteva preamp, ide direktno preko usb-a u komp, sto je dosta zgodno.

 

ako je tako to mi je onda najpovoljnija ponuda...

jos samo neku zvucnu da nadjem?!

jedino mi ta konekcija preko usb nije jasna :blackeye: koja zvucna bi tu odgovarala?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

......... koja zvucna bi tu odgovarala?

 

Kod zvucnih krtica treba koristiti sto je moguce kvalitetniju. Od 5 komada koje sam probao samo jedna je bila zadovoljavajuca, Sound Blaster X-Fi Xtreme audio, kupljena za neku sicu na kp. Ostale, od toga dve eksterne Steinberg i M-Audio, jeftiniji modeli, sve imale losu filtraciju. Na graficima se dobijaju enormne devijacije na 50Hz (nesto manje, na mestima harmonika 100, 150, 200Hz itd), tako da se nikad nezna sta se desava na tim podrucjima, a okolina 50Hz je prilicno vazna. Dok nisam ukapirao da je stvar do kartice, stalno sam se cudio kakva mi je to ogromna sobna rezonanca na 50Hz kad se ne uklapa ni u jednu od dimenzija sobe. Tek kad sam kod jednog drugara video istu stvar, ukapirao sam da nije do sobe nego do kartice.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mikrofon ti je vec "USB zvucna kartica" tj. samo ulaz.

 

i mislio sam nego mi je mnogo lepo zvucalo da bi bilo istinito za te pare u kvalitetu kakvom opisuju :)

moracu da procesljam malo o ovom uredjaju, ali mi je najvise u fokusu najvise zbog toga sto nemam dovoljno znanja da pakujem samostalno pouzdan sistem za merenje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Kod zvucnih krtica treba koristiti sto je moguce kvalitetniju. Od 5 komada koje sam probao samo jedna je bila zadovoljavajuca, Sound Blaster X-Fi Xtreme audio, kupljena za neku sicu na kp. Ostale, od toga dve eksterne Steinberg i M-Audio, jeftiniji modeli, sve imale losu filtraciju. Na graficima se dobijaju enormne devijacije na 50Hz (nesto manje, na mestima harmonika 100, 150, 200Hz itd), tako da se nikad nezna sta se desava na tim podrucjima, a okolina 50Hz je prilicno vazna. Dok nisam ukapirao da je stvar do kartice, stalno sam se cudio kakva mi je to ogromna sobna rezonanca na 50Hz kad se ne uklapa ni u jednu od dimenzija sobe. Tek kad sam kod jednog drugara video istu stvar, ukapirao sam da nije do sobe nego do kartice.

 

 

Ne slažem se, nisam video "lošu" integrušu na nekoj ploči proizvedenoj u poslednjih 5 god (doduše dolazio sam u kontakt samo sa pločama srednje i više klase). Sa karticama koje si pomenuo nisam imao iskustva. Dakle, bilo koja novija integruša je potpuno dobra.

 

Dalje, nije mi jasno ovo zbog čega je važno područje od 50 Hz. Obično se pri merenju zvučnika meri samo iznad 200-300 Hz, merenje ispod se "baca" i koristi se simulirani odziv. U prosečnoj sobi nije moguće izmeriti područje ispod 200 Hz sa daljine sa koje bi zvučnik trebao da se sluša.

Na tim frekvencijama se koriste samo near field merenja (recimo 5-30 cm) i to ne frekventnog odziva, nego eventualno merenje nelinearne distorzije, a to je više neko merenje da porediš dva drajvera, ne igra neku ulogu pri samom pravljenju kutija...

Naravno, near field merenje ispod 200 Hz može da se koristi i da se utvrdi da li je zvučnik potpuno ispravan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U, bre Kojo, pricas napamet, nema sta da se slazes ili ne, jednostavno sam izneo moja iskustva da drugi ne upadnu u istu zabludu. Ti se bavis merenjima zvucnika a ja merenjima celog sistema u sobi sa mesta slusanja, sto je totalno druga stvar. Kako sam kazes, tvoja merenja su vezana za opseg preko 200Hz pa je upitno da li si ikad obracao paznju na nize freq.- sto se tice kvaliteta zvucnih kartica.

 

Za sistem koji je, da kazem  linearan od 28Hz, itekako je vazno sta se nalazi na 40-60Hz. Od oko 50Hz pocinje podrucje velike energije, a do 200Hz su smesteni svi veliki sobnih modovi, sto je vise nego bitno za definiciju basa. Sto je jos gore, kod mene na 28Hz spl nije u minusu X decibela kao kod vecine, vec u plusu nekoliko dB u odnosu na referentnu liniju, sto je za klasicne pasivne kutije i bez subova, mission impossible.

 

Da pojasnim, imam slozen 4-way aktivni sistem sa vise subwoofer-a i najveca igranka je upravo sa opsegom do 200Hz. Sredjivanje odziva od 200Hz navise, je decija igra. Ovakve vrste merenja, na ovom a i onom drugom nasem forumu, radi jako malo ljudi pa skoro da nema domacih iskustava a ima dosta neznanja. Za vise info o cemu se radi, pretraziti na google: house curve, target curve, room curve. Da ne pominjem i to, da korisnici malih kutija o ovome nemogu imati predstavu o cemu se radi, zbog ciste fizike.

 

Nazalost, moja verzija win 7 nije kompatibilna sa forumom pa sam u nemogucnosti da postujem waterfall grafike sa dobrom i losom muzickom kartom. Ako nekoga interesuje, mogu da mu posaljem mail-om pa da se onda baci na forum.

 

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

w0s2B0a.jpg

 

Nekako sam ipak uspeo upload. U pitanju je bio laptop sa jako losom integrisanom muzickom kartom. lepo se vide izoblicenja kod osnovnih 50Hz kao i na mestima harmonika. Izgleda da je najvise izoblicenja na petom harmoniku od 250Hz. Kod dobrih kartica, ove smetnje naravno, ne postoje.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vodi računa da su ti mini USB kablovi dosta kratki, ne znam kakav setup za merenje planiraš, meni je neophodno 2-3 metra kabla, doduše koristim desktop komp.

 

Takođe je lepo imati potenciometar na phantom poweru kojim možeš da regulišeš jačinu signala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...