Jump to content

Ultrasonic cleaning record machine


Woland

Preporučeni Komentari

 

Hajde strumfe objasni mi sta su ti mjehurici? Citas samo naslove ili ides malo i u dubinu?

 

"This formation of microscopic bubbles of gas is the start of cavitation (i.e. the formation of gaseous cavities in the liquid)."

 

Vidim da rasprava nema smisla, neka se napravi pa proba. Ne mora uopste biti komplikovano,

Dosta je i sama kadica i onda polako uz kaficu okretati rucno.

 

Edit: Da dodam, postoji rizik da pri "impludiranju" uz zid, osim prljavstine pocene i sam zid (ploca) da se odkida. Obicno mjesta koja su malo naceta erozijom kavitacije su kao "magnet" za ostale mjehurice i tu na tom mjestu se to ubrzano dogadja. Inace, impludacija dalje od zida je bezopasna i bez nekog efekta.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Efekat kavitacije koji se generira ovakvim uređajem zapravo je neusporedivo manji od onog koji se događa npr. na lopaticama neke turbine koja se vrti u fluidu (posebno u vodi). Možda 100, 1000 ili miljun puta, tako da straha od oštećenja vinila nema. Ovo je samo igračka za čišćenje, zato rekoh što veća snaga to bolje......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Could ultrasonic cleaning damage your LP? Yes, if you over do it. So could any other record cleaning system, if you overdo it. Damage could come from exposing the vinyl surface to either excessive cavitation (bubble bursting) energy or to excessive heat. Also, you want to avoid excessive heat when working with isopropyl alcohol. Let me describe how I have kept within safe operating boundaries.


Higher ultrasonic transducer frequency increases the number of bubbles and, correspondingly, decreases the energy released by each bubble. That is a good thing! Lower individual bubble energy lowers the risk of eroding the surface of the vinyl. Moreover, smaller bubbles can fit into smaller crevices – the vinyl surface is cleaned more gently and more thoroughly as the transducer frequency rises.


Most ultrasonic LP record cleaning systems use a 40 kHz transducer. Cost rises as transducer frequency rises. If you want safer, go higher in frequency and in cost. For instance, the individual bubble cavitation energy from a 40 kHz transducer is about 3x greater than that of a 60 kHz transducer and 10x greater than that of an 80 kHz transducer.


The magic upper bound for heat appears to me to be 95 degrees Fahrenheit (35 degrees Celsius) for three reasons. First, heat influences but does not determine the efficiency of the ultrasonic cleaner. A 60 kHz machine cleans LPs very nicely at temperatures well below 95 degrees Fahrenheit. Second, the vinyl surface is not troubled at or below this temperature. Remember that the temperature within the fluid bath is not the same everywhere because the transducer itself is causing the temperature to rise unevenly as it broadcasts into the tank. I have seen an instance in which the surface of the record ABOVE the water bath line was affected when the bath temperature approached 110 degrees Fahrenheit. I have seen no adverse effects when the bath temperature is at or below 95 degrees Fahrenheit. Third, the flash point of a 10% solution of isopropyl alcohol is about 110 degrees Fahrenheit. The cleaning bath solution ought to be a 3% to 4% isopropyl concentration. In sum, an upper bound of 95 degrees Fahrenheit gives a deeply respectful margin of error.


http://sanfranciscoaudiophilesociety.com/forums/topic/observations-about-cleaning-lp-records-ultrasonically/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na Internetu svi pišu. Sada ti citiraj mene i pošalji njima. :) Veći stupanj rasprave bi bio da organiziraš okrugli stol.

 

Ali neka sve piše na jednom mjestu pa svatko neka odluči kako misli da je ispravno. I to je nešto....

 

 

BTW veći dio napisanog je ipak točan. Za publiku je možda najveći doprinos da nauči da niža frekvencija ima veću energiju i veći efekat. Tu se možemo lako složiti, a vrijedni audiofili lako mogu provjeriti jesu li im ploče oštećene postupkom i jesu li očišćene. Nevjerni Toma plati nešto veću cijenu, ali uglavnom izađe na pravi put. :)

 

 

 

Bolje "razbija" niža frekvencija. Viša frekvencija ima veću sposobnost proboja u sitne pore, ali mislim da je to ovdje nebitno.

 

Snaga je bitna. Iskustvo.

 

Ako će se stavljati Tergitol onda je sve Ok i na ploči neće ostati ništa osim vinila. Vjerojatno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 months later...

Ako dobro razumijem sa slike ovi dodaci koštaju dodatno.

Inače te četke su za ovaj način rada uglavnom nepotrebne. Mogu eventualno poslužiti da se razbiju veći zračni mjehurići koji se formiraju radi površinske napetosti vode. Tu je ključna brzina vrtnje. Kod mene je 3 okretaja u minuti. Ukoliko bi se koristila kvalitetna destilirana voda i neki deterdžent tipa Tergitol mislim da je to kraj krajeva što se tiče čišćenja ploča. Ja za sada koristim običnu vodu i na ovih 6 litara stavim jednu kapljicu deterdženta za posuđe. Upravo danas kupio i medicinsku kapaljku tako da to bude baš jedna kap. Nema ispiranja.

BTW uz čistač, kupio sam i veću količinu novih antistatičkih kesica tako da očišćene ploče ne idu nazad u zaprljnu ambalažu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Neka ostane zapisano ako se netko bude zanimao za ovo.

Vrlo je važno da temperatura vode bude između 33 i 35 stupnjeva, a deterdženta je optimalno dvije kapi na 6 litara obične vode. Ploča se obavezno mora rotirati, moja to radi brzinom 3 okr/minuti. Trajanje oko 20 minuta.

Rezultat spektakularan

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, zbotic said:

Ploča se obavezno mora rotirati, moja to radi brzinom 3 okr/minuti. Trajanje oko 20 minuta.

Rezultat spektakularan

06.jpg

Spin Clean: trajanje 30-60 sekundi, zavisno od zaprljanosti i trenutnog raspoloženja. Rezultat spektakularan ;)

04.jpg

FAQ: skoro profi sprava, četke bolje i trajnije od Knosti alternative, tečnost traje vekovima, refill ima u AV Impulsu.

09.jpg

Ovo važi i za ultrasonik perilicu: za sušenje koristim sušilice za tanjire (stavim kockce mekane gume gde vinil naleže na platiku) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

9 hours ago, zbotic said:

Je li pitanje ozbiljno?

Nego sta nego ozbiljno. Licno mislim da je ultrazvuk nepotreban, osim ako ploca nije dozivela poplavu, ali masnoce i kojesta tipa nikotina se mogu skidati vodom i detergentima.

Kalgonit je najefikasniji za "beskontaktno" pranje u masinama za sudove, dobro odmascuje, pa pitam da li je neko probao.

Otklonio bi potrebu za destilovanom vodom

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kalgonit je koliko je meni poznato sredstvo za sprječavanje stvaranja kamenca u strojevima za pranje rublja. Kamenca ovdje nema jer se on stvara (u vodi) na temperaturama preko 60-65 stupnjeva.

Korištenje takvog preparata u druge svrhe za mene je potpuno besmisleno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...