Jump to content

Koje komponente su vas oduševile, sa čime i kada?


dvv

Preporučeni Komentari

još je kod mene magnum i amp me baš oduševljava ali bih nešto da pitam

kad se ugasi muzika i kad se skroz utiša čuje se blago brujanje iz zvučnika. u apsolutnoj tišini bude iritirajuće. šta je to?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

još je kod mene magnum i amp me baš oduševljava ali bih nešto da pitam

kad se ugasi muzika i kad se skroz utiša čuje se blago brujanje iz zvučnika. u apsolutnoj tišini bude iritirajuće. šta je to?

Prvo lociraj gde je izvor bruma. Uključi prvo samo snagaše, ako ne bruji dodaj preamp bez izvora, ako ne bruji dodaj jedan po jedan izvor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oko infrazvuka, to je činjenica koja je odavno uočena i prepoznata. Može biti ne samo očigledna (uhočujna), već i veoma jasno vidljiva kroz bas drajver koji ludački pokušava sam sebe da katapultira van kutije. To sam svojim očima video kada sam ulovio jednu stanicu preko tjunera, koja je emitovala užasno jake infrasonične signale, pomislio sam da će mi bas membrana izleteti iz kutije. Aktiviranje infrasoničnog filtera, iako nije neki, jedva 6 db/oktavi od 15 Hz nadole, je rešilo problem. Pri čemu moje kutije idu na -3 dB na 36 Hz, možete misliti koliko je jak bio taj signal.

 

Profesionalni pojačavači snage često imaju ugrađen takav filter na sebi, jer se od njih očekuje da rade sa zaista velikim snagama. Drufi pak nude "bandpass" filter, koji seče i dole i gore. Gore jer je praksa pokazala da nenormalno veliki broj CD čitača propušta neke artefakte na 50 kHz i više. O ovome možete pročitati na američkom DIY forumu, tema Lounge/John Curl's Blowtorch Preamplifier, unazad par sedmica. Mnogo primera, mnogo merenja i prikazanih rezultata. Taj fenomen je dvostruko opasan, prvo zato što može zatražiti od pojačavača snage osta snage na 50 kHz i malo više, što će gotovo sigurno spaliti visokotonac, i drugo zato što pojava takvih udara na tako visokim učestanostima garantuje pojavu jakih fenomena intermodulacije, koje ćemo čuti kao vrištav zvuk, mutne visoke, itd. Trenutna preporuka je da se na CD ulaz postavi filter sa reznom učestanosti već od 30 kHz nagore. I da sve bude još gore, čak ni basnoslovno skupi High End čitačni nisu imuni na takve probleme.

 

Jasno je da će SVAKI filter bar malo oštetiti zvuk, ali kada se sve sabere i oduzme, dobiti su mnogo veće od gubitaka. U prevodu - ako na vašem integralcu ili predpojačavaču imate infrasonični filter, uključite ga i zaboravite na njega.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Citat:
 
"Uzimajuci u obzir to koliko se o tome hajpovalo da je super - za mene je skoro razocaravajuce. Isti ili jko slican globalni karakter zvuka kao i kod slicnih diy urdaka koje sam cuo.
.
Masivan infra sum. KOji se inace vise oseca kao neki "pritisak", sve vreme je prisutan kao neki fon, doduse slabije se cuje kada su pojacani nivoi. A cije se kada "silazi" i do centra. Centralni visoki sasiceni, i idu u saturaciju. lepe se detalji, zvucna slika ima neki prostor ali je u sustini ravna. Duboki basovi postoje i nisu losi. Ali skoro i da nema donjeg mida. "Body" tonova kod instrumenata i glasova kao da ne postoji. Sve zvuci kao da je snimano sa mikrofonom koji stoji na 5cm. (Na primer Hari Belafonete...). Duvacki instumenti, iako sa totalno cevnim ostakom sistema, pa i sa cevima u samom dacu, zvuce metalizirano i "slepljeno" kao da su napravljeni nekim dobrim sintisajzerom. Jednostavno nema onog osnovnog - tona i fundamenta i rezolucije u donjem srednjem opsegu. BTW tog dela jako malo je i bilo. Doduse ti limeni instrumenti zvuce bolje nego kod vecine savremanih DAC-ova. Narocito ovih malih "gotova jela" plocica... Jedna od osnovnih karakteristika 2A3 ampa je upravo da u tom delu i pravi razliku, i stvara "visak" "rastojanja" i pravi razmak izmedju instrumenata i flasova i jako dobro stvara citljivost.
.
Sibilanti nisu losi ali skoro svi blago idu u saturaciju i izoblicenja neke vreste. Kao i kada se nagomila mnostvo dogadjaja, jednostavno su zalepljeni i to se oseca jos vise ako postoji kontrast u tom smislu. Ukratko to je ono sto sam cuo, a pre toga par sati sam kod Neskora cuo njegovu verziju koja je krckala digitalnim aditivima, sto je bilo lako izdvojiti iz opste slike i zanemariti, ali  pored toga je zvuk bio slican. Takodje i kod SKrsticeve verzije. Osnovna karakteristika masivni sum u HF domenu koji se spusta do centralnog dela.
 
Takodje sam primetio i to da dok Je fikus govorio glas je bio topao prirodan, razumljiv i jasan. Toga nije bilo u glasovima koji su reprodukovani."

 

Ništa to nije čudno. Ako se pojavi neki jak infrasonični signal, pojaviće se i prateće ludilo na napajanju, a onda će se posledično i ukupan zvuk promeniti. Malo je pojačavača sa muškim napajanjem koje je predvideli i takve slučajeve, jer to j najskuplji deo bilo kog pojačava pošto traži dpbrp usklađen izlazni stepen sa velikim hladnjacima, elektrolitima i naravno trafoom. Pojednostavljeno rečeno, industrija radi na primcipu proseka, izračunaju da korisnici neće često, ako ikada, tražiti punu snagu pojačavača, pa dimenzioniraju napajanje prema proseku, a ne apsočutnim potrebama. Pa onda još malo uštede ugradivši manji i jeftiniji trafo i malo veće elektrolite, da se tako "pokriju". A to je prečica puna nezdravih kompromisa.

 

Ako imaš nekakve indikatore izlazne snage (VU metri, PEAK metri, LED), kod pojave infrasoničnih signala skala će naglo pokazati velku izlaznu snagu, iako prosečan nivo zvuka neće biti bitno promenjen.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dvv, Zf,

nebitno, drug prorok i ovako samo prepricava..... A uzgred, pitao jos par poznatih koji bili tamo, niko na taj nacin nije cuo. Ko to napisao verovatno cuo na taj nacin, i to ok, ali ja nigde cuo ni naznake.   Na prezentaciji mi ponavljam, bio najlosiji zvuk, ali cak ni tamo to nisam cuo na taj nacin. Uzgred, pojacivaci bili 2A3 mono blokovi AN, predimenzionisani na svaki nacin. Ja tipujem na AN zvucnike, (misljenje jos jednog drugara),  da je tu bio uzrok problema. Sve jedno i sta god.... Da zavrsim u stilu onog koji voli da citira.... Cuo sam da je Monika Beluci uzasno ruzna dok se napinje ujutru na klozetskoj solji..., znam to i siguran sam, rekla mi baba Sera, vidla joj je g....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo lociraj gde je izvor bruma. Uključi prvo samo snagaše, ako ne bruji dodaj preamp bez izvora, ako ne bruji dodaj jedan po jedan izvor.

iz snagaša

kad se uključi preamp i zvori, ništa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

još je kod mene magnum i amp me baš oduševljava ali bih nešto da pitam

kad se ugasi muzika i kad se skroz utiša čuje se blago brujanje iz zvučnika. u apsolutnoj tišini bude iritirajuće. šta je to?

Crni, posto smo komsije pretpostavljam da bi uzrok mozda ( ali samo mozda) mogao biti i  u sledecem. I meni se desava s vremena na vreme slicna stvar, mozda je u losoji staroj el. mrezi u nasem kraju ili neki potrosac u  tvojoj zgradi....kod mene se to desavalo kad komsinica iznad ukljuci klimu. Koliko god to glupo izgledalo nekako mi se svaki put ta dva podudarala. Woland isto imao s vremena na vreme taj problem. Dal pomoglo nemam pojma, al ne mere da smeta. :oke:

 

Da dodam, desavalo se to i na F3  i na Babelu kad bio kod mene. Nema sanse da su oba pokvarena.... dva razlicita ih pravila, pretpostavljam od dobrih delova, znaju sta rade znate ih ..........Sedrice bre imale onaj lampaski blagi sum, nisam mislio da je od toga

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crni, posto smo komsije pretpostavljam da bi uzrok mozda ( ali samo mozda) mogao biti i  u sledecem. I meni se desava s vremena na vreme slicna stvar, mozda je u losoji staroj el. mrezi u nasem kraju ili neki potrosac u  tvojoj zgradi....kod mene se to desavalo kad komsinica iznad ukljuci klimu. Koliko god to glupo izgledalo nekako mi se svaki put ta dva podudarala. Woland isto imao s vremena na vreme taj problem. Dal pomoglo nemam pojma, al ne mere da smeta. :oke:

 

Da dodam, desavalo se to i na F3  i na Babelu kad bio kod mene. Nema sanse da su oba pokvarena.... dva razlicita ih pravila, pretpostavljam od dobrih delova, znaju sta rade znate ih ..........Sedrice bre imale onaj lampaski blagi sum, nisam mislio da je od toga

sve bi to bilo u redu da je tako i na mom pojačalu, ali nije

ne znam, magnum uredno spakovan stajao u ormanu od 1995. godine i posle toliko vremena prošle nedelje prvi put uključen. 

prvih 20ak sekundi nije radio levi kanal, ali evo, sedam dana sve lepo radi pa kontam da se od tolikog stajanja nešto nije poremetilo, nemam pojma

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Crni, jednom sam doživeo sličnu stvar baš kako kažeš, i posle mnogo kopanja i probanja ispostavilo se da je zamena elektrolita bila rešenje, nakon zamene sve je radilo kako treba bez ikakvih smetnji.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Grozni, lako je moguće da je tvoja opaska na staru mreži potpuno tačna. Postoji problem tzv. simpatetičnih vibracija, a to je siutacija kada se spoljno indukovan šum izjednači po frekvenciji sa nekim unutrašnjim šumom trafoa, pa umesto da se smanjuju, oni počnu da se međusobno dodaju. Tada ča i inače minorna šum može da postane jasno čujan. Meni se to jednom desilo i rešenje je bilo da se ceo torus zalije smolom, što je bilo dovoljno da se dva šuma razvežu i prestanu da budu jasna smetnja. Poenta je, nikada ne treba potceniti sposobnosti istrošene i izanđale mreže da ti napravi problem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sve bi to bilo u redu da je tako i na mom pojačalu, ali nije

ne znam, magnum uredno spakovan stajao u ormanu od 1995. godine i posle toliko vremena prošle nedelje prvi put uključen. 

prvih 20ak sekundi nije radio levi kanal, ali evo, sedam dana sve lepo radi pa kontam da se od tolikog stajanja nešto nije poremetilo, nemam pojma

mozda mu se malo vise cuju trafoi, i jednostavno tako radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...