Jump to content

Koje komponente su vas oduševile, sa čime i kada?


dvv

Preporučeni Komentari

Ne naterujem vodu na vodenicu Fikusza pošto to nije moje vodoplavno područje (ne trošim digitaliju) ali mora da primetim da ako se nekom čini mnogo jaka cena od 2000€ za firmirani DSD konvertor, neka izvoli da razmisli o sledećem:

-gramofon + zvučnica + phono preamp + nedajbože step up transformator koštaju daleko više da bi nadsvirali ljutu digitaliju

-svakom široko Aliexpress-polje, PartsConnection,Kelco, štatijaznam, ako misli i zna da napravi iznutrice isto ili čak bolje, od volje mu. Mana je jedino što će se venčati za svoj uradak pošto će mu cena u eventualnoj prodaji biti ništavna. Mada ko zna?

-analogija u poslednjih par decenija nije menjala zakone konverzije, RIAA se nije menjala plusminus Nojmanova konstanta :) dok se u digitaliji iz godine u godinu desi neka revolucija koja tvoj prethodni konvertor napravi smešnom i glupom...

-eto, šta da vam kažem?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

To je uvek važilo. Ako ti je skupo a ti si sam napravi. Ima i ono kad doveli agi kobilu mesto konja. ( stalno nalazio mane dovedenim konjima). -Napravi si konja kakvog hoces!

Možda je gramofon bolji ( diskutabilno) ali ne može da se nabavi svaki vinil koji se hoce. Samo iz tog razloga ( da ne pominjemo, komfor, lakoću manipulacije, oslobodjen zauzeti prostor,....) treba razmisliti o DACu za jedinice i nule sa harda( mreže).

Da li će to biti DSD ili neki drugi ( budući) format manje je važno. Zasada izgleda da DSD prilično dobro reprodukuje sa kompa, približno kao CD player. Pa malo li je?

A o ceni DIYa neću. DIY i ne pravim za prodaju. Obično se računa da si dobro prošao ako izvučeš uloženi materijal.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne naterujem vodu na vodenicu Fikusza pošto to nije moje vodoplavno područje (ne trošim digitaliju) ali mora da primetim da ako se nekom čini mnogo jaka cena od 2000€ za firmirani DSD konvertor, neka izvoli da razmisli o sledećem:

-gramofon + zvučnica + phono preamp + nedajbože step up transformator koštaju daleko više da bi nadsvirali ljutu digitaliju

-svakom široko Aliexpress-polje, PartsConnection,Kelco, štatijaznam, ako misli i zna da napravi iznutrice isto ili čak bolje, od volje mu. Mana je jedino što će se venčati za svoj uradak pošto će mu cena u eventualnoj prodaji biti ništavna. Mada ko zna?

-analogija u poslednjih par decenija nije menjala zakone konverzije, RIAA se nije menjala plusminus Nojmanova konstanta :) dok se u digitaliji iz godine u godinu desi neka revolucija koja tvoj prethodni konvertor napravi smešnom i glupom...

-eto, šta da vam kažem?

Respect za boldovano. :thumbsup:

 

Generalno se slazem sa ovim postom uz moju licnu primedbu vezanu za tvoje prvo razmisljanje vezano za nadsviravanje "ljute digitalije", kako je ti nazivas, i gramofonskog setup-a (vezano za cenu kostanja analogije ).

 

Licno mislim da je kod gramofonskog setup-a najvaznije odabrati komponente u celom tom "lancu" da budu u balansu ( najkriticnije za izbor : gramofonska rucica - zvucnica ). 

Drugim recima, ne eksperimentisati, jer kao sto si i sam napisao poslednjih par decenija se na tom polju nista nije znacajno menjalo.

 

Sa druge strane, "digitalija" se i dalje razvija, menja i veoma mi lici na ceo ovaj "cirkus" vezan za PC-e, mobline telefone i sve ono sto ide uz njih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Možda je gramofon bolji ( diskutabilno) ali ne može da se nabavi svaki vinil koji se hoce. Samo iz tog razloga ( da ne pominjemo, komfor, lakoću manipulacije, oslobodjen zauzeti prostor,....) treba razmisliti o DACu za jedinice i nule sa harda( mreže).

. . .

To je i poenta nas diskofila ( ovo sto si napisao, a ja boldovao ).

Teziti i traziti zeljene vinile, biti kolecionar retkih vinila, kolekcionar singl ploca. Itd.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

dosta je tih magnuma uslo u srbiju u 80-tim, jednu audio radnju u londonu su drzala dva burazera, ne secam se imena. oni su bili kao odgovor na tomu hifi, drzali su malo fensiju robu, linn, proac, magnum i taj rad.

 

 

dosta tih Magnum-a je uvezeno iz UK sredinom '80,kao i raznoraznih sporeta koji nikako nisu izgledali naspram fenseraja koji je dotle bio uobicajen iz americko/japanske produkcije  Cyrus,Musical Fidelity A1-100-200,audiolab 8000 itd..radnja je bila Unilet,New Malden,bio nas momak tamo s kojim se moglo sve lepo dogovoriti,bicnic je lepo cvetao..carinici brojali verovatno dugmad na tim uredjajima,pa je to lako prolazilo sa fakturom koja je bila ispod tadasnjeg limita..sve je to lepo sljakalo,dok neko iz uprave nije dosao do jednog cenovnika od Unilet-a,pa je sve oslo u Q... :)..koje crno maltretiranje vozom :)..cak su za EX-YU radili specificne cenovnike,pa si mogao,ako si hteo provuci i LP12 tako,posto su napravili natenane cene za sve..sam poklopac,pa okvir,pa podtanjir,pa glavni tanjir,pa rucka,pa kabl :)..lepa vremena,davno prosla.. :wink2:

 

Inace noviji isto imaju taj problem,da cujes i kad frizider ukljucuje u kuhinji :),,ja imao IA120=slabasan,drugar ima IA170,fenomenalno radi sa Tannoy-ima isto,dovlacio kuci IA200,bio premekan za Tannoy neki iz manje serije..hvaljene su im bile phono sekcije=jednostavne a dobre..sad ko se u koji pravac vec evaluirao,ili je postavio neke extra merake,moze da bude druga stvar..steta-po meni sto su nestali sa hifisticke scene...

 

:pioneer:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

To je i poenta nas diskofila ( ovo sto si napisao, a ja boldovao ).
Teziti i traziti zeljene vinile, biti kolecionar retkih vinila, kolekcionar singl ploca. Itd.

 

Da, samo treba razlikovati ljude koji ploče sakupljaju (diskofili, kolekcionari, bitno je da imaš prvo izdanje, retko izdanje, koje ne mora obavezno dobro da zvuči, tj. može da postoji bolje), i ljude koji ploče sakupljaju zbog muzike. :) Nismo svi diskofili, kolekcionari, neki su audiofili. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da, samo treba razlikovati ljude koji ploče sakupljaju (diskofili, kolekcionari, bitno je da imaš prvo izdanje, retko izdanje, koje ne mora obavezno dobro da zvuči, tj. može da postoji bolje), i ljude koji ploče sakupljaju zbog muzike. :)

Veruj mi da postoje osobe koje imaju objedinjeno sve ovo gore sto si naveo. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@progster,

videh ti ispod ikone lokaciju. Krusevac.

Poznat grad na mapi za nas vinyl addict-e upravo te retke, nama dragocene vinile.

Naravno, tu su i prva izdanja.

Da, znam ih većinu. :)

I ja sam "vinyl addict", samo ne baš kolekcionar prvih izdanja.

Razumemo se mi naravno, samo sam hteo da pojasnimo da diskofil i audiofil nisu isto, pošto nije nužno da je čovek diskofil a da voli analogiju (ja), a ni obrnuto, naravno, jedno ne isključuje drugo. :) Tako je meni recimo bitniji krajnji užitak, nego to da imam prva izdanja, mada moram da priznam da su me kolekcionari iz Kruševca prilično navukli na prva i retka izdanja, imam 10-ak. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

. . .

. . . Tako je meni recimo bitniji krajnji užitak, nego to da imam prva izdanja, mada moram da priznam da su me kolekcionari iz Kruševca prilično navukli na prva i retka izdanja, imam 10-ak. :)

E pa dobro. :)

 

Pozdravi puno Bobana ( ima/imao je lokal sa vinilima u TC Krusevac ).

Ima jos jedan odlican kolekcionar iz Krusevca, ali sam mu, na zalost, zaboravio ime.

Dolazio je povremeno 90-tih godina u SKC nedeljom dok je bila berza ploca i imao uvek nesto dobro za mene i "ekipu".

Od njega sam svojevremeno pazario drugi i treci LP od Van der Graaf Generator-a ( "H to He ... " i " The least We ... " ).

Mint stanje.

Mojoj sreci tada ( a i sada ) nema kraja.

 

P.S. naravno, prva izdanja :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

...i Tesla je etiketiran kao šarlatan...

 

 

kao sto rekoh par puta , dok smo se jos vucarali po fifiju, Fikus je svecki megacar da izbunarise zanimljiv uredjaj , imao je uvek zanimljive ideje (sto po pitanju zvucnika sto po pitanju CD-ologije)  te mu za to realno treba skinuti kapu , ali su mu neka tehnicka resenja bila upitnog kvaliteta a neka bogami i katastrofalna

 

samo jedna od stvari - po njegovim semama , nema pojma sa cevama , bar ono kako je prepravljao kineske ampove

 

i tako dalje ......

 

generalno, uradci su mu bili tek malo bolji od kineske skole ™fire in the house ..........

 

no , to nema nikakve veze sa njegovom sposobnoscu da proda , a jos narocito sad , kad mu neko drugi izvodi assembly operacije .........

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Par sistema,kojih se rado secam jos i danas,i nekako su ostali u memorijskoj jedinici...

 

kraj '70,ili pocetak '80 ne secam se vec tacno:

AR9,Crown DC300,Apt Holman pre,Thorens 126/EMT929/EMT15..

Tannoy Berkeley,Marantz 1090,Garrard 401/SME 3009/II,Shure M95ED (mozda bese samo M91ED,ili M75ED ne secam se vec tacno)prvi sustret sa DC drajverom od 15"

Bose 901/III moguce IV,Marantz 1300DC,Thorens 125/SME3009/II,Stanton 881S

 

sredina/kraj '80:

Heybrook HB1,Arcam Alpha amp prve generacije,Linn Sondek LP12/Ittok/K5 u Becu,tadasnji Linn/Naim dealer (Schortone?).ostavili me samog u demo sobi jedno 1,5 sati,slusaj sta ocec,imas tamo ploce,oces kafu,caj,vozi brate,javi se samo na izlazu kad zvarsis,da znamo jel moze neko sledeci..ovo je za danasnje pojmove izuzetno jeftino nabavljivo,klasicna sema za dokazivanje hijerarhije gramofonskog transporta/rucke/zvucnice,i odnosa prema ostalim komponentama (da kazemo prema Linn filozofiji:))

 

pocetak '90:

Sound Lab A3,cevni OTL monoblokovi DIY,Kuzma Reference/Jelacic Mozart/Lyra Clavis

 

tu negde oko 20xx:

Avantgarde Trio/ AN Kageki,Accuphase 100/101..sad kad pogledam,jedini sistem sa digitalni izvorom sa moje liste

 

 

:scout_en:

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kao sto rekoh par puta , dok smo se jos vucarali po fifiju, Fikus je svecki megacar da izbunarise zanimljiv uredjaj , imao je uvek zanimljive ideje (sto po pitanju zvucnika sto po pitanju CD-ologije)  te mu za to realno treba skinuti kapu , ali su mu neka tehnicka resenja bila upitnog kvaliteta a neka bogami i katastrofalna

 

samo jedna od stvari - po njegovim semama , nema pojma sa cevama , bar ono kako je prepravljao kineske ampove

 

i tako dalje ......

 

generalno, uradci su mu bili tek malo bolji od kineske skole ™fire in the house ..........

 

no , to nema nikakve veze sa njegovom sposobnoscu da proda , a jos narocito sad , kad mu neko drugi izvodi assembly operacije .........

Nisam distributer, ne prodajem ga, nemam nikakav interes, niti cu ga dobiti u pola cene,  al brate ovo mi malo vuce na kiselo, bez uvrede. Covek napravio firmu i pravi ljute proizvode. Jedan mega ljut proizvod, ja i par nji ga  i culi. Svetska stampa pise uglavnom (naravno placene) pozitivne prikaze, ima veliku gamu proizvoda, koj nam kriv sto smo jalovi mudroseri zaokupljeni kosmickim disanjem i uticajem Saturna na treci harmonik. . E sad, zna li on ista o lampama il elektronici, nebitno. Mozda razvio posao covek pa platio koj zna. Nauci mecka da vozi bicikl. Vido ja u cirkusu. Griska i Miska. Miska onaj drugi

post-264-0-84468400-1453733277_thumb.jpg

post-264-0-64921300-1453733351_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kiselo , mozda u Prestonici , ali u ovoj mojoj jok

 

procitaj , ako hoces , ponovo

 

ja sam , ponavljam , jos onomad navodio Fikusa kao megacara za to sto jeste megacar , covek sa svezim pristupom u svom domenu , razbijac fifi mudroseranja i predrasuda i prodavanja mooda za bubrege

 

ali sam isto tako tad rekao sto misljah za kvalitativnu stranu njegovog rada

 

 

ostatak o njegovoj sposobnosti da proda opet ne moze da se dovede u pitanje

 

ima li nesto sto ne odgovara istini ?

 

ja ne umem da prodam , ali isto tako mi nije do olajavanja , ni onih koji to zasluzuju ni onih koji to ne zasluzuju

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Citat:

 

"Uzimajuci u obzir to koliko se o tome hajpovalo da je super - za mene je skoro razocaravajuce. Isti ili jko slican globalni karakter zvuka kao i kod slicnih diy urdaka koje sam cuo.

.

Masivan infra sum. KOji se inace vise oseca kao neki "pritisak", sve vreme je prisutan kao neki fon, doduse slabije se cuje kada su pojacani nivoi. A cije se kada "silazi" i do centra. Centralni visoki sasiceni, i idu u saturaciju. lepe se detalji, zvucna slika ima neki prostor ali je u sustini ravna. Duboki basovi postoje i nisu losi. Ali skoro i da nema donjeg mida. "Body" tonova kod instrumenata i glasova kao da ne postoji. Sve zvuci kao da je snimano sa mikrofonom koji stoji na 5cm. (Na primer Hari Belafonete...). Duvacki instumenti, iako sa totalno cevnim ostakom sistema, pa i sa cevima u samom dacu, zvuce metalizirano i "slepljeno" kao da su napravljeni nekim dobrim sintisajzerom. Jednostavno nema onog osnovnog - tona i fundamenta i rezolucije u donjem srednjem opsegu. BTW tog dela jako malo je i bilo. Doduse ti limeni instrumenti zvuce bolje nego kod vecine savremanih DAC-ova. Narocito ovih malih "gotova jela" plocica... Jedna od osnovnih karakteristika 2A3 ampa je upravo da u tom delu i pravi razliku, i stvara "visak" "rastojanja" i pravi razmak izmedju instrumenata i flasova i jako dobro stvara citljivost.

.

Sibilanti nisu losi ali skoro svi blago idu u saturaciju i izoblicenja neke vreste. Kao i kada se nagomila mnostvo dogadjaja, jednostavno su zalepljeni i to se oseca jos vise ako postoji kontrast u tom smislu. Ukratko to je ono sto sam cuo, a pre toga par sati sam kod Neskora cuo njegovu verziju koja je krckala digitalnim aditivima, sto je bilo lako izdvojiti iz opste slike i zanemariti, ali  pored toga je zvuk bio slican. Takodje i kod SKrsticeve verzije. Osnovna karakteristika masivni sum u HF domenu koji se spusta do centralnog dela.

 

Takodje sam primetio i to da dok Je fikus govorio glas je bio topao prirodan, razumljiv i jasan. Toga nije bilo u glasovima koji su reprodukovani."

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://m.youtube.com/watch?v=jyrS0GZdFps

Tako ti to u našem pothodniku.

Fakat i u audiu igra neki Kosmički Harmonik, drugačije ne mogu definisati ono što utiče na dopadanje/nedopadanje nekog sistema.

Prophet, ja ne vidim u tvom citatu ništa nešto čudno i kontradiktorno hvali komponente kod udomitelja konvertora na TourDSerbia. Opisan je zvuk sistema u interakciji sa prostorom i ušima "recenzenta" koji se odnosi samo na zadate uslove, mesto, vreme i osobu. Ništa više.

Sa druge strane, svaka čast proizvođaču i distributeru na trudu i dobroj volji da ustupi na test drive komponentu potpuno besplatno zainteresovanoj publici.

Ako ništa drugo, postigao je da se priča o proizvodu a to je valjda jedan od osnovnih ciljeva dobrog marketinga :)

Svakim postom gde diskutujemo o spravi napravismo sebi mesto za parkiranje Fikusza, hteli mi to ili ne, posle kome se ne dopada može da se žali Svemirskoj Policiji.

Bambambam!!! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nema pojma sa cevama kako ti kazes, Fire in the.... malo bolje od Kineskih uradaka.

 

kiselo , mozda u Prestonici , ali u ovoj mojoj jok

..

 

Izvini nisam sa pozicije prestonice ...( sta god to znacilo u ovom kontekstu, siguran sam da nije nista provincijalno il ne daj boze palanacki zlobno) ukapirao da pises o megacaru.

O olajavanju ne bih, to je slozices se obicno na nivou malogradjanstine. Ja sam afirmativno pisao o uredjaju koji sam cuo u 4-5 razlicitih sistema. Jedino gde mi se zvuk nije svideo bilo je na zalost na zvanicnoj prezentaciji. Kod mene, kod Rase kuci ( AN setap, isti kao na prezentaciji u Parobrodu), kod Branka u Nisu, sprava radila fenomenalno. 

Citirani  Prophetov auditor je tako doziveo spravu i to je ok. COVEK JE ZA POCETAK CUO SPRAVU. O prokovoj navici da talambasa o spravama koje nije cuo i da o njima ima tvrd stav ne bih sada. Na koncu on je nebitan. Voleo bih da sa njim poslusam par sistema...

Dakle ostanimo na prici o  spravi koja me je odusevila u poslednje vreme.

Valjda se jos nesto svidelo ljudima...

Puno pozdrava iz daleke ti prestonice

U nadi da si veso i zadovoljat

Veselo tvoj

Milosav prestonicanin Grozni

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Citat:
 
"Uzimajuci u obzir to koliko se o tome hajpovalo da je super - za mene je skoro razocaravajuce. Isti ili jko slican globalni karakter zvuka kao i kod slicnih diy urdaka koje sam cuo.
.
Masivan infra sum. KOji se inace vise oseca kao neki "pritisak", sve vreme je prisutan kao neki fon, doduse slabije se cuje kada su pojacani nivoi. A cije se kada "silazi" i do centra. Centralni visoki sasiceni, i idu u saturaciju. lepe se detalji, zvucna slika ima neki prostor ali je u sustini ravna. Duboki basovi postoje i nisu losi. Ali skoro i da nema donjeg mida. "Body" tonova kod instrumenata i glasova kao da ne postoji. Sve zvuci kao da je snimano sa mikrofonom koji stoji na 5cm. (Na primer Hari Belafonete...). Duvacki instumenti, iako sa totalno cevnim ostakom sistema, pa i sa cevima u samom dacu, zvuce metalizirano i "slepljeno" kao da su napravljeni nekim dobrim sintisajzerom. Jednostavno nema onog osnovnog - tona i fundamenta i rezolucije u donjem srednjem opsegu. BTW tog dela jako malo je i bilo. Doduse ti limeni instrumenti zvuce bolje nego kod vecine savremanih DAC-ova. Narocito ovih malih "gotova jela" plocica... Jedna od osnovnih karakteristika 2A3 ampa je upravo da u tom delu i pravi razliku, i stvara "visak" "rastojanja" i pravi razmak izmedju instrumenata i flasova i jako dobro stvara citljivost.
.
Sibilanti nisu losi ali skoro svi blago idu u saturaciju i izoblicenja neke vreste. Kao i kada se nagomila mnostvo dogadjaja, jednostavno su zalepljeni i to se oseca jos vise ako postoji kontrast u tom smislu. Ukratko to je ono sto sam cuo, a pre toga par sati sam kod Neskora cuo njegovu verziju koja je krckala digitalnim aditivima, sto je bilo lako izdvojiti iz opste slike i zanemariti, ali  pored toga je zvuk bio slican. Takodje i kod SKrsticeve verzije. Osnovna karakteristika masivni sum u HF domenu koji se spusta do centralnog dela.
 
Takodje sam primetio i to da dok Je fikus govorio glas je bio topao prirodan, razumljiv i jasan. Toga nije bilo u glasovima koji su reprodukovani."

 

 

 

nemam usi slepog misa vec prosecnog nagluvog 50-godisnjaka pa nisam podoban da komentarisem infrazvuke koje moj sluh koji staje negde na 14k ne cuje, tek ovo je toliko daleko od onoga sto sam cuo u dva navrata slusanja sistema u kome je svirao lampi DSD da moram da to napisem. 

 

pored toga, imao sam zanimljivo iskustvo da cujem sistem u kome svira neki DAC i isti taj sistem u koji je stavljen lampi DSD. dupe i sesirdzija.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...