Jump to content

Šestar za glodalicu (circle jig)


ManicP

Preporučeni Komentari

Sta uopste sada imas od glodala i pribora za frezer? Da li imas kopir cauru (router guide bushing) za svoju glodalicu? Dobra kopirna glodala nisu bas jeftina - reda 30-40 eura, a tih sa lagerom gore ima jos i ponajmanje. Mozda da pitas kod http://www.sasa-olga.comza ruske varijante koje su mozda 20ak eura. Ni glodala za falcovanje (siroko telo, mali lager) nisu nista jeftinija, a tu te poprckuju i one usice za kontakte...

 

Da napravis neku verziju primitivnog sestara bila bi ponajbolja varijanta, mada je verzija za male rupe (kada je osovina rotacije ispod kucista same glodalice) malo komplikovanija za izraditi. Onda bi na tebi bio izbor varijanti:

 

1) montaza osovine u centru postojece rupe, ala Troels / Nesic, i direkt falcovanje

 

2) izrada sablona tacnog precnika za kopir glodalo pa falcovanje preko sablona

 

3) izrada sablona za kopir cauru odgovarajuceg (skoro pa sigurno veceg) precnika i falcovanje preko sablona / caure / glodala koje imas a da prolazi kroz cauru

 

Eto, rekao sam ti skoro pa nista novo  :assshake:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 years later...

Evo još jednog, ovaj put "light" šestara. Sve od špera 4mm

20190603_130817.jpg

20190603_145120.jpg

20190603_145807.jpg

20190603_150047.jpg

20190603_150055.jpg

20190603_224223.jpg

20190603_224228.jpg

Cena koštanja 518 dinara total.

Je nije tolko "čvrs'" ko od marinije, al ajd, mene mi za 2 kutije u 5 godina ojha!

Ko hoće da reže kod šperpločaresca:

sestar.cdr

A može i na CNC marinija pa ono full quality long life.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ko pucka ispalo :)

 

Elem, nađoh svom šestaru drugu manu. Ne može da se podesi da seče rupe između160mm i 180mm poluprečnika, što je rešeno sa par dodatnih rupa na klizaču.

Prva mana je svakako debljina samog šestara koja efektivno skraćuje glodalo za tu debljinu. Srećom u kineskoj online prodavnici ima glodala dužine 50mm, smanji se brzina glodalice i lagano... ...naručiću još neki komad nek ima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

11 hours ago, Aleks said:

Evo još jednog, ovaj put "light" šestara. Sve od špera 4

...

Cena koštanja 518 dinara total.

Je nije tolko "čvrs'" ko od marinije, al ajd, mene mi za 2 kutije u 5 godina ojha!

Ko hoće da reže kod šperpločaresca:

sestar.cdr

A može i na CNC marinija pa ono full quality long life.

Da ne kvarim zabavu, ali za 2 kutije u 5 godina možda je bolji izbor outsourcing

https://www.google.rs/maps/place/УНИ+СТИЛ+ДОО/@43.3078369,21.9580741,16z/data=!4m5!3m4!1s0x0:0x2bbe52786a6f5087!8m2!3d43.3063961!4d21.9621339?hl=sr

Režu na meru, imaju CNC, ruter, kantericu, sve. Što nijedan amater nema. (rezanje pod 450 pa se spoj ne vidi tj deluje kao monolitna kutija)

Cene smešne(kad kupite ploče rezanje džabe a kantovanje jeftino. Za CNC ne znam ali ne verujem da je mnogo za dve tri rupe)

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ManicP

Neznam šta si menjao u izradi jiga, ali ja mogu podesiti bilo koji r otvora počevši od nekih 15mm pa sve do 310mm.

Postavi link ka tim dužim glodalima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, ManicP said:

Ko pucka ispalo :)

 

Elem, nađoh svom šestaru drugu manu. Ne može da se podesi da seče rupe između160mm i 180mm poluprečnika, što je rešeno sa par dodatnih rupa na klizaču.

Prva mana je svakako debljina samog šestara koja efektivno skraćuje glodalo za tu debljinu. Srećom u kineskoj online prodavnici ima glodala dužine 50mm, smanji se brzina glodalice i lagano... ...naručiću još neki komad nek ima.

Falavi :boast:

Glede debljine šestara, imam tu neku plastiku odozdo na Villageru, pa nju skinem, metnem šestar, u plusu sam koji milimetar - ne mari...

A inače, okrene se ova da'čica sa zubićem pa mogu da režem od nekih 60mm rupu do 420. Gledao, šta će mi više (ako me ikad opet uhvati ludilo sa 15" PA), šta će mi manje (koji visokotonac ište manju rupicu).

Btw stigla i kineska kopir glodala - 39mm dužina same oštrice - ojha!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, Nesic said:

@ManicP

Neznam šta si menjao u izradi jiga, ali ja mogu podesiti bilo koji r otvora počevši od nekih 15mm pa sve do 310mm.

Postavi link ka tim dužim glodalima.

Nem pojma gde je zez no reših sa dve dodatne rupe pa i nije sikiracija, samo premestim šrafove. Glodala:

https://www.aliexpress.com/item/8-Shank-Extra-Long-Flush-Trim-Lengthened-Straight-Router-Bit-for-DIY-Wood-Working-Tools/32858628079.html

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 years later...
On 6/3/2019 at 11:12 PM, Aleks said:

Evo još jednog, ovaj put "light" šestara. Sve od špera 4mm

20190603_130817.jpg

20190603_145120.jpg

20190603_145807.jpg

20190603_150047.jpg

20190603_150055.jpg

20190603_224223.jpg

20190603_224228.jpg

Cena koštanja 518 dinara total.

Je nije tolko "čvrs'" ko od marinije, al ajd, mene mi za 2 kutije u 5 godina ojha!

Ko hoće da reže kod šperpločaresca:

sestar.cdr 54.01 kB · 7 downloads

A može i na CNC marinija pa ono full quality long life.

Pa ovo je fantastično. Sad sam tražio po starim temama jer moram sebi da upuštam rupe pa mi treba šablon za glodalicu. Moram samo da proverim jer mislim da su meni rupe na glodalici na drugačijim mestima.

Ima li neko preporuku bilo koje firme u BG (ili gde god ako brzo šalju poštom) koja radi to lasersko sečenje? I da li je za ovu svrhu bolje raditi od špera 4mm ili klirita? Ili neki aluminijum ili slično, koji je, pretpostavljam, skuplji.

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Lasersko sečenje sam u BGu uspeo da nađem za drvo samo na jednom mestu (za metal ima gde hoćeš), tražili 1200 din i to bez špera koji nemaju. Šper nigde nisam uspeo da nađem, prodaju samo na celu tablu, jedino je Agacija htela da proda samo jednu štraftu, mada to mi opet mnogo.

Plan B, napravio ručno od lesonita 3mm. Ubodna testera + turpija. Srećom našlo se i jedno parčence 3mm marinijuma za ovu klizeću polugu.

qccfxoN.jpg

EeYrHe5.jpg

TYKxvRD.jpg

xjf3XTt.jpg

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Marinijum nisam hteo, jer pretpostavljam da je skuplje nego koliko sam hteo da uložim (a ne znam ni kako da slepim dva komada, ista priča važi i za plexi).

Na kraju, kada je već bilo kasno, se setim da smo u osnovnoj školi drndali stalno neku šperploču... odnosno kidali stalno one tanke testerice jer smo nesposobna deca i nonstop montirali nove. Pomislih da se to sigurno radi i dalje u školi, i stvarno, sve knjižare ga prodaju kao "OTO ploča". I to je debljina baš 4mm, ali dimenzije su uglavnom 200x270mm, što je manje nego što meni treba, mada bi mogla da se bez problema napravi kraća varijanta, ne mora ovako dugačak šablon da bude (ovako mogu da otvaram i rupe za 15").

Elem, probao, radi, uspeo da ubušim i upustim neke rupe, posle par isprobavanja, može da se izbuši tačno u milimetar...

Izmenjeno od Koja
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...