Jump to content

Šestar za glodalicu (circle jig)


ManicP

Preporučeni Komentari

Pošto su rodbina i prijatelji za rođendan finansijski podržali moje ludilo dođoh u posed potapajuće glodalice Bosch POF 1200 AE. Fala :)

 

Došao red na spravu za isecanje kružnih otvora za zvučnjake i koješta. Kolegion Nešić mi prestavio svoju napravu i velikodušno donirao crteže. Fala :)

 

Ukrao sam rešenje uz malu modifikaciju materijala izrade. Sastoji se od Al ploče debljine 5mm (gornja ploča, insert sa centralnim pinom i kontraploča) i tekstolita 5,5mm kao podloge koja klizi po materijalu, isečeno vodenim mlazom. Prvobitno sam hteo da spajam epoksijem i zavrtnjima ali sam prilikom probe i bušenja otvora shvatio da ne mogu da ih razdvojim ni spojene sa tri parčeta dvostrano lepljive trake. Ostala su samo 3 zavrtnja koji hvataju spravu za glodalicu i jedan za ručku i gomila dvostrane lepljive trake (druga slika). Deluje ok.

 

Ploča koja nosi centralni pin može da se rotira za 180 stepeni tako da centar dođe uz samo glodalo ili gotovo ispod ručke na suprotnom kraju. Može da iseca krug prečnika otprilike 40-500mm. Prva proba uskoro al mi se čini da je to to sem malko poliranja tu i tamo.

 

Krajnji ceh je 3550 din i malo lakatne masti.

post-53-0-06106300-1443041650_thumb.jpg

post-53-0-85876500-1443041662_thumb.jpg

post-53-0-48489100-1443041669_thumb.jpg

post-53-0-83194800-1443041672_thumb.jpg

post-53-0-13248300-1443041676_thumb.jpg

post-53-0-53462000-1443041678_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Može li time da se upusti (ufrezira) postojeća rupa za visokotonac? Sada visokotonac leži na prednjoj  ploči a magnet je u rupi. Da  li može da  se upusti rupa da visokotonac upadne u taj upušteni deo  i da bude ravan sa prednjom pločom?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Predrage :svakatidala:

 

Siroma - letvica ili odgovarajuca pravougaona ploca - taman da moze da udje kroz postojecu rupu - se ubaci iznutra i zavrne (parola snadji se kako)

 

onda ista sluzi za centar rotacije

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

rupe za postojece srafove od visokog mogu posluziti za pricvrscenje navedene ploce

 

mozda ce ti samo trebati duzi pin sestarske vodilice , ali to nij eproblem

 

ja sam takvu vodilicu , pomalo primitivno - bez slica , napravio od laminata

 

kad mi treba neki precnik - probusim rupu u laminatu i roknem jal' sraf jal' jekser kao pin

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd sd

 

...

 

Siroma - letvica ili odgovarajuca pravougaona ploca - taman da moze da udje kroz postojecu rupu - se ubaci iznutra i zavrne (parola snadji se kako)

 

onda ista sluzi za centar rotacije

Ovo za pomoćnu letvicu shvatam  al ne shvatam sta dalje. Kako ovaj šestar radi. Doduše nije mi baš najjasnije ni kako frezer da vodim uz postojeću rupu.

Ajd sad meni ne treba ovakav univerzalni šestar već samo za  jednu  upotrebu pa ne mora podesiv. Kako da to izvedem?

post-39-0-55664600-1443071351_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd sd

 

Ovo za pomoćnu letvicu shvatam  al ne shvatam sta dalje. Kako ovaj šestar radi. Doduše nije mi baš najjasnije ni kako frezer da vodim uz postojeću rupu.

Ajd sad meni ne treba ovakav univerzalni šestar već samo za  jednu  upotrebu pa ne mora podesiv. Kako da to izvedem?

attachicon.giffrezer.jpg

podesiva alatka ti treba zarad lakšeg nameštanja željenog prečnika a i zato što se kod malih prečnika osa rotacije alatke može podvući pod ploču freze, slična naprava fiksnog prečnika bi na oko bila jednostavnija ali je gnjavaža veća.

ako je rupa visokotonca idealna tj kružno frezovana dalo bi se pojednostaviti sa nekim čepom prečnika rupe ali ako ima lufta ili rupa nije idealna, to bi se odrazilo na tvoje frezovanje i bilo bi ružno.

stoga ova centraž prečka ili trougao, sve zavisi koliko rupa ima za šrafljenje visokotonca i prikladno postavljanje iznutra, kroz rupu od basa.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pričvrstiš zvučnik za neki ploču koja je dovoljno velika da bi na njoj napravio šablon. Staviš na glogalicu dodatak za template i režeš oko zvučnika.

Tako dobijen šablon staviš na dasku, pričvrstiš , samo lepo centriraš i to je to.

 

Pozdrav Misa 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd sd

 

Ovo za pomoćnu letvicu shvatam  al ne shvatam sta dalje. Kako ovaj šestar radi. Doduše nije mi baš najjasnije ni kako frezer da vodim uz postojeću rupu.

Ajd sad meni ne treba ovakav univerzalni šestar već samo za  jednu  upotrebu pa ne mora podesiv. Kako da to izvedem?

attachicon.giffrezer.jpg

 

Možda iseći rupu odgovarajućeg prečnika u otpadnom komadu drveta, pričvrstiti stegom preko visokotonca i upustiti rupu kopirnim glodalom.

Na ovakvo glodalo mislim:

 

21046-02-1000.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam isto sebi napravio neko prirucno resenje kada mi je ova alatka bila potrebna.

Ko nece da se pati ima ovde da se uzme za relativno normalnu cenu:

http://www.ebay.co.uk/itm/Router-Compass-Fraschablone-Circle-Cutter-Routing-Aid-Chassis-/321681115265?hash=item4ae5b04881

 

Tek kad sam video ovo sa Jebaya ukapirao sam kako ovaj šestar radi.

pričvrstiš zvučnik za neki ploču koja je dovoljno velika da bi na njoj napravio šablon. Staviš na glogalicu dodatak za template i režeš oko zvučnika.

Tako dobijen šablon staviš na dasku, pričvrstiš , samo lepo centriraš i to je to.

 

Pozdrav Misa 

 

Precenjuješ moje sposobnosti da shvatim opisanu radnju. :sclerosis:

Možda iseći rupu odgovarajućeg prečnika u otpadnom komadu drveta, pričvrstiti stegom preko visokotonca i upustiti rupu kopirnim glodalom.

Na ovakvo glodalo mislim:

 

21046-02-1000.jpg

Ovo bi bilo najlakše da se izvede. Mada nije naivno pravljenje šablona. Čime iseći rupu vodilju i kako pričvrstiti  šablon.

Samo da nabavim ovo kako ti reče kopirno glodalo.

 

 

Hvala svima . Tek sad imam predstavu kako ovo uraditi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Bravo Pedja - lep rad :)

Ni pod razno nemoj raditi sa frezom bez usisivača i adekvatne zaštite za oči i za uši

 

Kod mene je ovo rešenje - jedini deo koji se izradjuje kod strugara je deo koji služi za centar rotacije. Idealno za rupe od 135mm pa naviše - prečnik zavisi jedino od dužine šipke. 

post-205-0-94974000-1443084495_thumb.jpg

post-205-0-13742200-1443084497_thumb.jpg

post-205-0-69234100-1443084498_thumb.jpg

post-205-0-25640100-1443084501_thumb.jpg

post-205-0-38964700-1443084503_thumb.jpg

post-205-0-25661500-1443084505_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sobzirom da je razlika samo 1 cm u poluprečniku, onda ti je bolje umesto tvoje ideje sa lagerom, DVE šipkice ili baš ako oćeš lagera pa u rupu a izmedju njih isturen frezer.

dve vođice ti smiruju frezu da idealno prati konturu rupe. naravno ako je rupa lepa okrugla, a ako nije preneće se ružnoća i na frezovanu ivicu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sobzirom da je razlika samo 1 cm u poluprečniku, onda ti je bolje umesto tvoje ideje sa lagerom, DVE šipkice ili baš ako oćeš lagera pa u rupu a izmedju njih isturen frezer.

dve vođice ti smiruju frezu da idealno prati konturu rupe. naravno ako je rupa lepa okrugla, a ako nije preneće se ružnoća i na frezovanu ivicu.

I can follow but I can not understand.

Nacrtaj.

Rupa je ovakva ( ima proširenja za kleme visokotonca)

post-39-0-72615700-1443091525_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...