Jump to content

DIY zvučnika - predlozi


progster

Preporučeni Komentari

Čuj, ako ćeš se napucavati (probijati budžet), eto ti kolega nam s foruma prodaje midbasove...

 

http://www.diyaudio.rs/topic/7528-dynaudio-17w75xl-8ohm/#entry210913

 

Uz to http://www.kupujemprodajem.com/Dynaudio-D-28-AF-24942733-oglas.htm?filter_id=20451196ili http://www.kupujemprodajem.com/dynaudio-d28af-24751966-oglas.htm?filter_id=20451196

 

posle samo skretnica i kutija i rešio si. Posle sklepaš Cirklotrona da imaš čime to i da ganjaš i Whoo-Hoo!

 

Woo_hoo!_poster.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Brale čitam ovu temu i ništa mi nije jasno. Pljušte predlozi a ti nam maltene ništa nisi reko o tome kakav zvuk želiš da postigneš, šta te pali...?

Jedino što meni znači je u startu si napisao da slušaš rock, bluz, džez tj uglavnom instrumentalnu muziku (i da ne možeš mnogo da odmakneš kutije into the room) ...

-jel ti bitno da bude izuzetno linearan zvuk, monitorski štaviše...ili de zabole za to i hoćeš samo da uživaš u muzici? 

-koja je snaga pojačala i koliko se glasno tj pri kojoj snazi uglavnom sluša? kolika rezerva snage ti treba (možda planiraš i neke žurkice da pokrije ili je to out of the question)?

-iz gornjeg pitanja proizilazi: koju ciljanu osetljivost želiš? 86dB? 90dB? 96dB?

-jel ti nebitan materijal membrana? Meni lično papir i samo papir za srednji i bas. Tebi?

-konfiguracija? može dvojac? ili mora tropojasni?

-koliko kvadrata "ozvučavaš"? 

-jel kuća ili stan?

-jel si solo ili imaš lepšu polovinu? Finiš pic-pic ili može i sirovo?

-jesi li pravio sam kutije i koliko iskustva imaš u izradi? možda ne planiraš ti da sklapaš uopšte već bi poverio masjtoru nekom?

-koje si kutije prethodno slušao i posedovao?

-koje su ti se kutije od tih koje si slušao najviše svidele?

 

...

 

možda sam i propustio odgovore na ova pitanja

 

 

http://www.troelsgravesen.dk/choices.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Propustio si mnogoo. :) Uglavnom sve to piše u temi, i kakav zvuk, i koliko glasno i koliko kvadrata, i šta dolazi u obzir... Baš sve... Ali da ne budem lenj... :)

 

- Samo uživam u muzici, papiri me ne zanimaju toliko, ja slušam muziku, ne čitam papire o zvučnicima (ne znam ni da ih čitam, ja samo gledam slike) i ne tražim studijske monitore. :)

- Snaga recimo 2x15W 8ohm 2x30W 4ohm A klasa, Babelfish J, žurke ne planiram, sluša se toliko koliko je prijatno za uvo i uživanje...

- Osetljivost, nemam pojma, 90dB bi bilo idealno ja mislim

- Ne znam razlike, ne gadim se ni na jedne (pravo da ti kažem ne znam ni od čega ih sve prave danas sve), ali recimo papir

- Može sve

- oko 20 kvadrata (postoji slika na prvoj strani)

- kuća, mada mislim da je nebitno

- solo, ali neću ga svakako ostaviti sirovo, doveo bih to malo u red

- Nisam nikad pravio kutije, ali imam dosta (relativno) iskustva oko razne drvenarije, sam bih pravio, možda jedino prednju poverim majstoru da mi obradi otvore za zvučnike, mada ću i to verovatno sam glodalom.

- Ništa vredno pomena nisam posedovao (uglavnom RIZ i EI zvučnici), a slušao sam par dobrih, i mnogooo loših...

- I to sam napisao, jedni mali tannoy i ScanSpeak pre par godina, ali pojma nemam koji su drajveri bili... Znam samo da nisu bili iz toliko visoke klase (sigurno ispod 500e)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moze ovu Primu sto hoce, samo da bude floorstander. Malo sracunati zapreminu, odprilike ce to biti iste dimenzije kao postojeca kutija, samo visine oko 90cm - metar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Progster,

 

Sada kada si se naslušao svih saveta od većeg broja ljudi, vreme je da se ipak nekako odlučiš.

 

Ako za trenutak zanemariš kometare tipa "visokotonac X je bolji od visokotonca Y", koji su navođeni bez ikakvih obrazloženja zašto bi to trebalo da bude tako, ja bih ti predložio sledeće:

 

1. Prvo donesi odluku da li baš pošto-poto hoćeš sam da praviš ili je ipak pametnije kupiti gotovo na KP ili tako negde;

 

2. Pre nego što doneseš odluku, pokušaj da posvetiš recimo mesec dana obilazeći i slušajući tuđe zvučne kutije. Jeste da su one deo osređenih sistema, koji će sigurno biti drugačiji od tvoga, ali opet možeš da stekneš nekakav utisak ko kakmo radi, firme u načeku teže da se drže jedne određene koncepcije zvuka, pa koliko može za date pare. Ako želiš, možeš da skoskneš i do mene, trenutno sam u nekom "vintage" tripu, pa slušam moje stare AR94 kutije;

 

3. OBAVEZNO zamoli kod svakoga kod koga odeš da ti nakratko odrvne kontrolu glasnosti bitno više nego što bi normalno slušao, da vidiš da li se zvuk menja po tonalitetu (inače VRLO česta pojava kod komercijalnih pojačavača ali i kutija):

 

4. OBAVEZNO ponesi sa sobom neki CD koji dobro poznaješ i koji rado slušaš, kako bi ti bar program bio poznat, jer ostalo neće biti (druga prostorija, druga akustika, drugi sistem);

 

5. Ne bilo loše da nakon slušanja staviš na papir neke tvoje impresije, jer akustička memorija prestaje da bude pouzdana već nakon 15 minuta, pa nije loše osvežiti pamćenje;

 

6. Pazi i na to kakav je ostatak sistema, jer će pojačavač od 40W i cenom od recimo €100 prirodno zvučati drugačije i najčešće lošije od pojačavača koji daje 150+W/8 i košta €500 i to ako ga nađeši osvežiš za daljih €200;

 

7. Pod obavezno otidi to Boki Toki Vokija i poslušaj malu kutiju koju je on konstruisao sa Morel drajverima.Njena cena otprilike dva puta veča od tvog budžeta, ali ćeš čuti što ćeš malo gde imati priliku da čuješ, što će staviti mnoge priče ovde ispričane u neko realnije svetlo, jer to je zvuk koji ćeš ti čuti, a ne tuđe prepričavanje utisaka o nečemu;

 

8. JAKO se potrudi da u onome što slušaš bude i nekoliko tropojasnih sistema. Oni jednostavno zvuče drugačije, ne uvek i bolje od dvopojasnih, ali kada rade bolje od njih, onda često rade mnogo bolje, posebno u srednjim tonovima koji su kritični;

 

Onda idi kući i saberi svoja iskustva. Ako ti se na spisku onoga što ti se dopalo nekoliko puta nađe ista firma, onda je to jaka indikacija da se tebi sviđa ta vrsta zvuka. Onda kupi to.

 

Ako možeš, poslušaj i manje kutije nemačke firme Canton. Ima ih na KP u rasponu cene od 70 do 300+ eura. Starili modeli su kompresione kutije, što znači da najverovatnije nemaju aresivne basove, već prilično čist bas do onde dokle ide, a to je tiično do oko 50 Hz ako je bas od 12" (30 cm). One možda nisu najbolje, ali su sigurna kupovina jer su se bar trudili da budu neutralni.

 

Ako pak baš hoćeš sam da praviš, onda odaveri neki projekat i drži ga se kao pijan plota, posebno izbegavaj tuđ kataloški odbir drajvera, to brz puz u debalansiran zvuk, drajveri nisu nešto što se olako menja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo hvala na iscrpnom odgovoru...

Pravim sam, makar ih bacio sa Gazele sa sve ovim mojim sanducima... To nije upitno vise. :)

A ostalo, sve na mestu, kucam sa telefona pa ne mogu da duzim... Ali potrudicu se... Imam vremena do nedelje, a posto nema vremena da poslusam vise kutija postoji sansa da otkazem fincima, ali nista se ne zna...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na brzinu pregledah temu, sizofreno iskustvo. A sto ne bih i ja dao savet, dovoljno sam lud :)

Ja bi tih 300 evra sacuvao, ubacio na dvojku liverpoola protiv manutd kolo posle ovog za vikend, dodao jos malo i polako spremao delove za troelsove 3 way classic. Mislim, to bih ja uradio da slusam sto i ti i da mi je takva soba, a slusam i to a soba mi nije slicna.

Posto dvojka nece doci, razmotri ostale kanale prihoda za akciju, ali i troelsov trosistemac, makar mk1.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo hvala na iscrpnom odgovoru...

Pravim sam, makar ih bacio sa Gazele sa sve ovim mojim sanducima... To nije upitno vise. :)

A ostalo, sve na mestu, kucam sa telefona pa ne mogu da duzim... Ali potrudicu se... Imam vremena do nedelje, a posto nema vremena da poslusam vise kutija postoji sansa da otkazem fincima, ali nista se ne zna...

Ako ti nešto znači, Boki Toki Voki će biti kod mene u nedelju popodne, pa ako se pojaviš, možeš da ubiješ dve muve jednim udarcem. I da čuješ AR94, i da malo preispitaš Borisa. Kafa i sokovi se podrazumevaju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nisam trenutno u Beogradu, u Kruševcu sam do daljnjeg, ako se to promeni javljam se, i ja bih voleo da čujem i da popričamo...

 

Na brzinu pregledah temu, sizofreno iskustvo. A sto ne bih i ja dao savet, dovoljno sam lud :)

Ja bi tih 300 evra sacuvao, ubacio na dvojku liverpoola protiv manutd kolo posle ovog za vikend, dodao jos malo i polako spremao delove za troelsove 3 way classic. Mislim, to bih ja uradio da slusam sto i ti i da mi je takva soba, a slusam i to a soba mi nije slicna.

Posto dvojka nece doci, razmotri ostale kanale prihoda za akciju, ali i troelsov trosistemac, makar mk1.

I da ih imam ne bih se kladio, nikad... :)  Razmatrao sam taj trosistemac, i on je u opticaju još uvek, mada dobrano prelazi budžet, dok ja to budem obavio drajveri će biti out of stock...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajde da se oglasim konačno i ja. :)

 

Stvarno na kraju nisam znao šta da mislim, ali posle pomalo maratonskog razgovora sa Borisom, složili smo se da je iako malo skuplja najbolja opcija Troels 3-way classic... Jedini uslov je bio da projekat bude razrađen dobro, pošto je prvi projekat, tako da su sve custom varijante nažalost otpale na početku... Nemam iskustva ni opreme za neka ozbiljnija merenja, ali i to će se promeniti uskoro...

 

Osetljivost kutija, možda ne najbolja za Babel-a ali što se toga tiče ni Prima nije bolja, koja realno nema više od 85-6dB sa slušaonice, ipak, 3-way protiv 2-way, odlučio sam se za 3-way... Biće izazov sve to uklopiti, i ispeglati šta ne valja (ako ne valja), ali koliko god da bude potrebno, nigde se ne žuri...

 

Pošto je ova tema dovoljno udavljena, biće nova kad krene švajsovanje. :)
Hvala još jednom svima na pomoći. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ni Prima nije bolja, koja realno nema više od 85-6dB sa slušaonice,

 

 

kako si došao do ovoga, baš me interesuje :)

 

Biće izazov sve to uklopiti, i ispeglati šta ne valja (ako ne valja), ali koliko god da bude potrebno, nigde se ne žuri...

 

 

i ovo, kako misliš da ispeglaš ono što ne valja ako nemaš opremu za potrebe projektovanja :)

 

inače dobar izbor, smao je ona sa scanovima dosta bolja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...