Jump to content

DIY zvučnika - predlozi


progster

Preporučeni Komentari

www.audio-hi.fi odlicne cene, ponegde i free shipping...imas opciju found cheaper,...kontaktiras Rolph iz audiocomponents.nl trazis cene za interesantne drivere,uvek manje od njih...to saljes fincima...salju obicnom postom...

odlucices se za projekat i polako deo po deo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moj glas ide ovom predlogu jer su dosta ljudi oduševile, i mene, u Vrdniku.

Dobio sam detaljnije informacije...

WLM La Scala kutije, drajveri Visaton W200S i TW70... Prilično jeftino rešenje... Dogovoriću se sa Vladom kad budem otišao u Bg da poslušam...

Za sad sam samo to baš zanimljivo našao, za ove Vife čekam neki predlog, koji visoki, kolike kutije, pa ako može nešto da kupujem...

Od visatona su tu recimo još i Starlet, i CT142... Ostalo sve otvoreno da se razmotri...

 

www.audio-hi.fi odlicne cene, ponegde i free shipping...imas opciju found cheaper,...kontaktiras Rolph iz audiocomponents.nl trazis cene za interesantne drivere,uvek manje od njih...to saljes fincima...salju obicnom postom...

odlucices se za projekat i polako deo po deo...

Hvala. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jbt, ispada da ja jedini nisam čuo te kutije u Vrdniku...baš mi krivo :(.

Za 300e verovatno da teško može bolje od tih FAST visatona.

Econowave  brza računica:

DE250~140e 

Horna ~40e

Sonido SCW300/Eminence deltalite 12"/Beyma 12lw30  od  ~200-300e 

Skretnice 50e

+kabineti itd...

Ovo su cene da te stvarno ukenja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Možda i ispadne nešto kasnije, ne žurim nigde, sačekaću malo, a ako ništa biće Visaton, ionako su mi to prve kutije koje pravim. :)

 

Ali na PartExpress koji ima relativno povoljne cene, komad DE je 110e, kod nas je komad Beyma 24k na KP, u EuropeAudio je oko 170e... Tako da osim ako ne dobijem na loto-u, to otpada...

Ko zna, možda se nađe nešto povoljno za mesec-dva, rekao sam da ne želim da žurim, sad samo razmatram predloge i gledam gde šta ima da se posluša. :)

 

Ne znam u šta bi se ovako nešto recimo uklopilo, čini mi se povoljno:

http://audio-hi.fi/en/scan-speak_26w-8534g00-p-180.html

Ili http://audio-hi.fi/en/scan-speak_22w-8534g00-p-88.html

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je u ovoj priči okej osim jednog malog detalja: Ti zapravo nisi baš siguran šta želiš. To će veoma izvesno značiti da ćeš ovim projektom tek načeti ono što mi zovemo igranka bez prestanka :)

Ubeđen sam da bi ti najviše pomoglo (osim stalnog izvora prihoda) mala audition turneja od jednog do drugog člana foruma koji bi bili voljni da te ugoste na partiju slušanja da stekneš bolju percepciju o tome šta možeš da očekuješ od različitih izvedbi zvučnika u različitim sistemima.

 

Mene je s početka strahovito impresionirao JBL 250Ti pa sam brže-bolje sklepao sebi četvorosistemce sa kombinacijom Tonsil 12"+ Tonsil 6.5" + Audax 4" + Ei 1" visokotonac. Jes' da ono nije bilo isto (Tonsil je Tonsil a JBL-JBL) i ja sam pravio 130 litarsku kompresiju sa (po meni) boljom kutijom u 25mm MDF ali sam posle čuo i manje, a bolje kutije... Dynaudio me posle definitivno okrenuo ka Dancima, ali sam se "presamitio" kad sam čuo elektrostatike i to mi je ostala rak-rana sve dok nisam konačno i došao do toga da imam to što sam lično doživeo kao nešto najbolje. U međuvremenu je prošlo nekih 20 i kusur godina... ili tako nekako...

 

post-13-0-84597100-1440321108_thumb.jpg

 

Ovako to nekako izgledalo 1988... (pojačala u dnu su dve Quad 405 replike u monoblok izvedbi)

 

Daklem... Što više slušanja pa sve dok ne nađeš nešto što će nepovratno ostaviti pečat... E, onda ćeš znati na koju stranu želiš da ideš, nema uopšte veze da li su to Scan-Speak/Vifa/Peerless/Dynaudio, OB, kompresija, BR, horne, Tannoy/Kef... Transmisiona linija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja bih pre uzeo ovako nešto

http://www.thevintageknob.org/sony-SS-G1.html

model Mk II ili Mk III, osetljivost 91 dB, baš za Babel.

Kod nas ih ima za 150 evrića.

Ponekad se nađe i SS-G4, ali je cena znatno veća.

Lično mislim da su to najbolje zvučne kutije koje nam je Sony ikada dao za neke normalne pare. I u celini bolje od većine ponude u toj klasi cene.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@stein

Pa to svakako, to i želim, rekao sam da želim da čujem razne kutije, do sad imam ponudu za LaScalu, i poslušaću, verovatno negde sredinom septembra... :)

Šta sam još slušao, slušao sam kod jednog čini mi se bivšeg člana foruma JBL i da me ubiješ ne mogu da se setim koje DIY bookshelf kutije, astronomske cene izrade koje mi uopšte nisu legle po zvuku, možda i zbog muzike koja je puštana, šta znam, očekivao sam više za te novce... Dok sam kod Tome iz Kruševca poslušao jedne male Tannoy, i neke bookshelf SS i bili su odlični, ScanSpeak me je oduševio (ličio je dosta na Primu po izgledu), nisam ga tad ni pitao šta je bilo u pitanju, to je bilo pre skoro 2 godine...

Tako da otprilike znam šta želim, ali ne mogu da znam kako nešto zvuči dok ne čujem... Visaton nisam slušao, ali i cena im je takva da i ako to ne bude to, prodaću ih malo ispod cene i osim uloženog vremena sam ponovo na nuli... Generalno to važi i za sve ostalo...

Igranka svakako počinje, niko se nije skrasio sa jednom pojačalom, predpojačalom, kutijama...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I ne samo DIYera, nego svih audiofila. Vremenom, ljudi stiču sopstvena iskustva, naslušaju se svega i svačega, pa se normalno lakše snalaze i oko artikulacije sopstvenih preferencija. Ljudi nauče da prepoznaju sopstveni ukus nezavisno od firme proizvođača, cene, izgleda, itd.

 

Problem ovde je upravo nedostatak tog nezamenljivog ličnog iskustva. Tannoy je dobar primer. Lično ih i volim i poštujem, ali sam svestan njihovih prednosti i mana. Prednost im je njihov dvostruki koncentrčni bas i visokotonac, koji imaju magnete u savršenoj ravni, pa su stoga fazno poravnati kao malo koji durig. A mana im je upravo to pozicioniranje visokotonca, je je njegovo polje zračenja ograničeno bas membranom, pa i mala odstupanja od idealne prave linije dovode do velikih padova u odzivu. Mislim da je upravo to razlog što sa tim kutijama imamo dva jasna pola, ko ih voli voli ih do daske, a ko ih ne voli neće ih nikada ni voleti. Lično bih za ljubav te fazne linearnosti odustao od širokog polja rasprostiranja visokih tonova, ali meni se to može, jer ću ionako ja biti jedini slušalac bad 90% vremena, pa mi je lako da ih okrenem ka sebi malo više.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako i dalje hoces da pravis prve zvucnike, gledaj da ti drajveri budu jeftini, a ako moze kvalitetni...Da ne bude razocarenja. Po meni, oni vifa basevi sa slike ili nesto slicno sa kp - npr midbas seas, a naruciti visoki : vifa xt 25 , preko je 20e komad - europe audio. To su daleko najjeftiniji a daleko najbolji visokotonci koji su bolji od visestruko skupljih drugih visokih...Ako nisi gadljiv, i ne patis od estetike, za pocetak uzmes i polovnu kutiju priblizne litraze za taj bas sa kp, ima ih i za manje od 1000d, i pevaj...Imas puno projekata o vifi, a i jednostavniju skretnicu za pocetak ti neko odavde uradi. To sve ne prelazi 100 - 120 evra uz malo srece, a sto je vaznije to moze vrlo dobro da svira

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da bi ta Vifa svirala kako treba, potreban je rez oko 3kHz. Obratiti pažnju na to. Ne kupovati samo da se kupuje, rezultati mogu biti daleko od očekivanih.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako i dalje hoces da pravis prve zvucnike, gledaj da ti drajveri budu jeftini, a ako moze kvalitetni...Da ne bude razocarenja. Po meni, oni vifa basevi sa slike ili nesto slicno sa kp - npr midbas seas, a naruciti visoki : vifa xt 25 , preko je 20e komad - europe audio. To su daleko najjeftiniji a daleko najbolji visokotonci koji su bolji od visestruko skupljih drugih visokih...Ako nisi gadljiv, i ne patis od estetike, za pocetak uzmes i polovnu kutiju priblizne litraze za taj bas sa kp, ima ih i za manje od 1000d, i pevaj...Imas puno projekata o vifi, a i jednostavniju skretnicu za pocetak ti neko odavde uradi. To sve ne prelazi 100 - 120 evra uz malo srece, a sto je vaznije to moze vrlo dobro da svira

Jes, ali shipping je 50e u Europe Audio...

Želim da kutije budu koliko toliko pristojne na oko, ne mora da budu Nešićeve Prime, ali zna se kada za nešto može da se kaže da je pristojno...

 

Ta vifa me je privukla, ne kao primarni projekat za sistem, već eto, ako može nešto pristojno da se sastavi, ali pošto nema nikakvih podataka na net-u moralo bi sve da mi se crta...

Ipak bi voleo da to bude nešto provereno, već pravljeno, testirano... Ako još to mogu i da čujem pre nego počnem da pravim, to je to. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

www.audio-hi.fi odlicne cene, ponegde i free shipping...imas opciju found cheaper,...kontaktiras Rolph iz audiocomponents.nl trazis cene za interesantne drivere,uvek manje od njih...to saljes fincima...salju obicnom postom...

odlucices se za projekat i polako deo po deo...

Ovi iz holanđani imaju odlične, cene, čak im je i isporuka prihvatljiva...

Mada sa ispod 100e naplaćuju 10e pakovanje...

 

 

Scan-Speak 18W4434G00         41,47

Scan-Speak D2608/9130.00      46,50

Transport costs outside the EU

 

Europe                   :     22.-/29.-/42.-/ 52.-    (2/5/10/20kg - by TNT-priority)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

"PREKO CEGA ONI SLUSAJU MUZIKU", mogla bi biti i zasebna tema, posebno na fifi forumu, kad bi imo volje, kompleksa i gluposti da razbijam necije predrasude  ogranicenih, al me zabole reproduktivni organ. Da se vratim temi oduvek me je odusevljavao zvucnik Nelson Passa - jedan iz njegove privatne kolekcije, ovo: http://www.6moons.com/audioreviews/firstwatt10/j2.html

Jednostavnost i perfekcija. Obzirom da progster nema love za feastrex, mogla bi neka kombinacija Fostex sigma/Sonido/dobar vintage ocuvan - philips alnico AD  + 15 Eminence/Altec i sl. mozda...Za 300E skrpaj za midrange i nekakvu dasku, pa slusaj, kad dodjes do love dodas bass, pa kad dodjes do jos love napucas bullet super tweeter tipa Fostex T90A/vintage JBL ili neki efikasniji jeftiniji ribon :icon_mrgreen:, pa pozoves nekog fififistu sto je dao love za hifi da je mogao da kupi AUDI TTS i pokazes mu  :JC_moon:   :laugh1tooht: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...