Jump to content

Konfiguracija za 3ds max, rendering, cad...


Nesic

Preporučeni Komentari

Ništa ja vas ne razumijem osim da svako malo iskočite iz okvira koji je zadan budžetom. :rofl:
Možda da ipak Zoran da prijedlog jer je jedini uzeo u obzir onu "boj ne bije svijetlo oružje" i pokazao da postoji rješenje za ovaj čvor.
Ali bi i "klijentica" trebala reći nešto o tome na što je navikla u radu, pa da to postane jedna od točaka oko kojih će se razraditi sustav?

Nemojte me sad razapeti jer se neuk javljam jer sve ovo je napisano u najboljoj namjeri i radi fokusa na stvarnu potrebu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Gledaj Zero sta radi jedan I7 4790K

 

 

zamisli dva takva odjednom na ploci. :buehehe:

 

Ovo je 101% fejk! A? Tolko 3D objekata na jednom ekranu (ili su to teksture?) a sve se vidi u dalj 1000km - baca sve do njemačke, mora da se tu krije još nešto a? neka profesionalac grafulja, a ? PRIZNAJ Miko, audi0 quatro?!

Znao sam, JVS :buehehe:  odo sad do grada pentek je  :wink2:

pozdrav...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Presek ( crveno je izglasano :) ):

CPU:

LGA1150 Intel® Core™ i7-4790K, 4.0GHz BOX 22nm 43.250

HDD:

1x SATA3 7200 1TB Seagate Barracuda ST1000DM003, 64MB 2 godine, 6.490, dodati još jedan HDD

SSD:

SSD SATA3 120GB Samsung 850 EVO 540/520MB/s, 5 god garancije, 9.299

MEM:

DDR3 8GB 1866MHz Kingston HyperX Fury Black CL10, HX318C10FB/8 5.890, dodati još jedan modul

GPU:

NVIDIA Quadro 2000 1GB DDR5 128bit, 14.500 polovna na KP ili će se nabaviti nova

još neki predlog

MONITOR:

jedan ili dva, odluka zavisi od korisnika

2x 21.5" Dell P2214H LED AH-IPS, FullHD DVI-D DP 4xUSB HA pivot Swivel 22.250

još neki predlog

PSU:

700W Chieftec GPS-700A8 7.460

650W Antec TP-650C EC 11.455

još neki predlog

MB:

LGA1150 Z97 Gigabyte GA-Z97X-UD3H, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/USB3.0/HDMI/7.1 17.990

MB LGA1150 Z97 ASUS GRYPHON Z97 ARMOR EDITION, PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1 19.999

MB LGA1150 H97 ASUS H97-PLUS PCIe/DDR3/SATA3/GLAN/7.1/USB 3.0 12.190

Još neki predlog

CASE:

Kuciste Corsair Carbide 240 Black 14.499

Thermaltake Urban R31 Window, CA-1A7-00M1WN-00 8.499

Cooler Master Silencio 452, SIL-452-KKN1 8.240

još neki predlog

 

 

od kucista koje odaberes gledaj plocu . ako hoce dama manje  kuciste i vise prostora u radnoj sobi  idi na Grifon a ako ne idi na vecu plocu. ove su sve dobre Z97.

 

nemam pojma koliko je pametno kupovati polovnu grafiku - pogotovo sa KP...  :dubbio:

 

dobijes grafiku cepanica edition  :buehehe: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ode čovek na jednodnevni izlet na Korčulu i vidi ga šta uradite.... :rofl:

 

Ovako...

 

Solidworks + obična integruša + AMD Athlon 4X + 6G DDR3 - radi sve, nema problema sa crtanjem i kreiranjem, manipulacijom objekata. Problemi počinju sa većim brojem kompleksnijih objekata, rendering može da potraje čak i na bazičnim HQ setovanjima. Raditi video u HD (1920x1080, best rendering, 25+ fps) je čisto samoubistvo iz zasede.

 

Solidworks + Quadro 500 + I7 + 16GDDR - nema više problema sa bilo čime, zapravo, bitno je da su sami fajlovi razumno kreirani, tj optimizovani. Limiti počinju kod nekih 5000 delova u sklopu. Tu se malo mora igrati i na strpljenje i pamet, postavljati delove u "lightweight mode" (isključuje se tzv "autorefresh") i tako...

 

Zamenom Quadro 500 za Quadro 2000, broj delova u sklopu sa 5000 se podiže na cca 15000 gde opet dolazi do problema oko vremena procesiranja, ali sve ispod toga se dešava u realnom vremenu, zavrtiš model i vidiš šta se dešava i pritom ne moraš da čekaš.

 

Quadro 500 i Quadro 2000 spadaju u budget kategoriju i imaju 128 bitnu magistralu, onomad sam imao Quadro FX3400 sa 256b i mogu da kažem da se itekako osetila razlika, ali je dotična morala da se skloni jer jest bila super, ali tamo gde je dosta 256MB memorije, recimo, nekada davno kada sam tek počinjao...

 

Imao sam i Ati Fire Pro sa 1G memorije (kao i Quadro2000D) i ne mogu da kažem da se nešto mnogo primeti razlika, čak je po benchmarkovima i bolja od Quadro 2000 ali biće da ja nešto jako pogrešno radim jer se Nvidia kartica pokazala boljom u praksi kod 3D CAD upotrebe.

 

----

 

 

Što se tiče 3DS Max programa, ja stvarno ne radim sa njim još od vremena verzije 2.5, a otprilike u isto vreme sam batalio i GMax (podvarijanta istog programa specijalizovana za kreiranje karaktera za igre i sl)... Počeo sam da ga koristim još u verziji 3DS 4(bez onog Max) kad se instalirao sa disketa i radio pod DOSom...

 

Nisam siguran da li taj i takav/takovi programi osete benefit od GPU kartica tipa Ati FirePro i Quadro ili ne. Kako rekoh, tendencija poslednjih godina je da se opterećenje pri renderingu baca na CPU...

 

SSD sam kupio zarad simulacija a ne klasičnog rada sa 3D modelima. Veliki broj upisa i čitanja kod simulacija čini SSD smislenom investicijom. Sam Solidworks takav doprinos uopšte ne ceni na primetnom nivou...

 

 

Kod mene je veliku pomoć i podršku doneo 3D miš... Najbolje potrošenih 90+PDV što se mene tiče, za moje potrebe... Može se dokupiti i bilo kad kasnije... http://www.3dconnexion.eu/index.php?id=26&redirect2=www.3dconnexion.eu

 

Prodaje ga i Solfins (zastupnici za Solidworks) i TeamCad (zastupnici za Autodesk proizvode gde je i pokojni drugar, Bane Tasić AKA PILE radio)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije me mrzelo, prošao sam kroz autodeskov sajt da vidim šta se od strane kreatora softvera preporučuje kao GPU (certified GPU list) za 3DS Max. Tu je izlistana poprilična lista kako workstation, tako i "consumer" grafičkih kartica, tako da što se 3DS Max-a tiče, svejedno koja, sve dok je ista na listi certifikovanih i zadovoljava potrebe korisnika.

Što se tiče Autodesk Inventora i Solidworks-a (3D CAD aplikacije) na spisku certifikovanih grafika nema ni jedne jedine "consumer" GPU.

 

Dakle, može da se stavi bilo kakva kartica (kako prethodno rekoh, radio sam ja i sa običnom integrušom i šerovanom memorijom) ali za iole ozbiljnije zahteve nema smisla ne investirati u neku workstation grafiku sa bar 1GB memorije. Više jeste bolje, ali nije realno kritično i neophodno.

 

Adobe Photoshop ima drugačije formulisane zahteve prema hardveru, ali i tamo postoji limit ka GPU koji mora da ima više od 512MB da bi 3D funkcije radile.

 

Ja sam do sada imao samo jednu novu workstation GPU, Quadro 500 (512MB, 128b magistrala) a sve ostale su bile prethodno korištene.

Ati firePro V4800 je sada u ćerkinom kompu (bavi se video editovanjem) a kod mene je Quadro 2000D.

 

Ni ona ni ja se ne igramo igara koje zahtevaju ozbiljnu gejmersku karticu pa nas taj aspekt i ne zanima.

 

Oni koji tvrde da gejmerska kartica u istoj klasi cene radi isto ili bolje od workstation GPU sa 3D CAD projektovanjem, nisu radili dovoljno sa takvim programom da uvide da to nije tako. U to, da li je reč o istim čipovima ili nije, neću da zalazim, znam da uz workstation GPU uvek dolaze paketi specijalizovanih drajvera koji tim karticama omogućavaju da rade svoj posao najbolje moguće...

 

----

 

Kako ja razumem i gledam na stvari, najvažnije je za poslovnu mašinu obezbediti da bude brza, stabilna i pouzdana (trajna)

 

To podrazumeva kvalitetno napajanje, matičnu, procesor i adekvatnu količinu memorije. Sve ostalo je naknadno nadogradivo/promenjlivo, uključujući i diskove, GPU i periferije (tastature, miševe, monitore...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije me mrzelo, prošao sam kroz autodeskov sajt da vidim šta se od strane kreatora softvera preporučuje kao GPU (certified GPU list) za 3DS Max. Tu je izlistana poprilična lista kako workstation, tako i "consumer" grafičkih kartica, tako da što se 3DS Max-a tiče, svejedno koja, sve dok je ista na listi certifikovanih i zadovoljava potrebe korisnika.

Što se tiče Autodesk Inventora i Solidworks-a (3D CAD aplikacije) na spisku certifikovanih grafika nema ni jedne jedine "consumer" GPU.

 

Dakle, može da se stavi bilo kakva kartica (kako prethodno rekoh, radio sam ja i sa običnom integrušom i šerovanom memorijom) ali za iole ozbiljnije zahteve nema smisla ne investirati u neku workstation grafiku sa bar 1GB memorije. Više jeste bolje, ali nije realno kritično i neophodno.

 

Adobe Photoshop ima drugačije formulisane zahteve prema hardveru, ali i tamo postoji limit ka GPU koji mora da ima više od 512MB da bi 3D funkcije radile.

 

Ja sam do sada imao samo jednu novu workstation GPU, Quadro 500 (512MB, 128b magistrala) a sve ostale su bile prethodno korištene.

Ati firePro V4800 je sada u ćerkinom kompu (bavi se video editovanjem) a kod mene je Quadro 2000D.

 

Ni ona ni ja se ne igramo igara koje zahtevaju ozbiljnu gejmersku karticu pa nas taj aspekt i ne zanima.

 

Oni koji tvrde da gejmerska kartica u istoj klasi cene radi isto ili bolje od workstation GPU sa 3D CAD projektovanjem, nisu radili dovoljno sa takvim programom da uvide da to nije tako. U to, da li je reč o istim čipovima ili nije, neću da zalazim, znam da uz workstation GPU uvek dolaze paketi specijalizovanih drajvera koji tim karticama omogućavaju da rade svoj posao najbolje moguće...

 

----

 

Kako ja razumem i gledam na stvari, najvažnije je za poslovnu mašinu obezbediti da bude brza, stabilna i pouzdana (trajna)

 

To podrazumeva kvalitetno napajanje, matičnu, procesor i adekvatnu količinu memorije. Sve ostalo je naknadno nadogradivo/promenjlivo, uključujući i diskove, GPU i periferije (tastature, miševe, monitore...)

 

Dobro je dok ti kreator autodesk softvera ne preporuči da skočiš sa mosta  :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

opet ja :P

 

1. bila je primedba na brzinu(takt) RAM-a

recimo da je svejedno da li je 1800MHz ili 2400MHz, razlike na sintetickim testovima su 2% a nek neko to primeti u realnom okruzenju

razlika je jedino ako se umesto CPU koristi APU pa graficka jezgra imaju benefit od brzeg RAM-a

 

2. SSD nije bitan, tj nije bitna velicina, dosta je i 60Gb(ako je malo 60 bice malo i 260 kad-tad)

 

3. procesor birate kao da ce se masina koristiti narednih godinu dana ili manje, hoce li taj procesor biti dobar i za 8 godina recimo?

dobro obratite paznju na TDP, kad uporedjujete procesore

 

4. graficka karta je pozeljno da bude specijalizovana za workstation, evo i stein je imao pozitivna iskustva(naravno pod uslovom da ne kosta basnoslovno, konkretno da navedem model, tu ne mogu pomoci)

 

5. monitor(i), moj je predlog da bude jedan od 24 ili 27 inca i jedan manji jeftini budjavi sa buvljaka koji ce kasnije biti zamenjen.

(24 je neki optimum po pitanju cene/kvaliteta), manje od 24 inca za main monitor je nekako slepacenje bez osnova

 

6. napajanje kuciste i maticna, ne znam benefite skupe maticne(osim brutalni overclock),

svako kuciste je dovoljno dobro makar bilo i kartonsko ili drveno(ovo je cisto moje misljenje)

dodarni hladnjak za procesor diktira dodatak potrosnje na ono sto se po specifikacijama komponenti moze izracunati

(jel uracunat dodatni hladnjak u cenu?), i naravno napajanje u koje se svi kunete(opet ne znam zasto)

sta fali kucistu sa napajanjem za 3k din http://emmi.rs/ku%C4%87i%C5%A1ta-ku%C4%87i%C5%A1te-550w-rhino-rx3304s.11.html?productId=48619

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Tom kućištu sa svojim napajanjem od "550W" ne fali ništa ako ćeš da u njega ugradiš neku budžet konfiguraciju iz 2007. godine :hot:

Na tim čajniz napajanja od po iljadu ipo dinara, kad ih uporediš sa brendiranim trebalo bi da piše 200W a ne 550w, ja na to ne bih kačio iole jači procesor ili grafičku. U kućište je lutrija oće li ti stati neka veća grafička, kad pokušaš da ubaciš više od jednog hard diska počeće sve da smeta svemu - grafička hardovima i tome slično, kablovi napajanja za diskove će biti prekratki, neće ih biti dovoljno i tome slično.

Nisam video to konkretno kućište ali sam ih se nagledao u tom "price range-u", uz njih obično dobiješ i posebnu pogodnost odlaska do radnje po novo napajanje na svakih par meseci. :blackeye:

 

Za napajanje sam dao oko 100 evra i za kućište još 80 pre evo već 8 godina (ništa spektakularno, čak šta više prosek - Chieftek CFT 650 i CM 590) i od tada sam se apgrejdovao jedno 6 puta sa pločom procesorom i grafičkom, samo napajanje i kućište ostaju, u kućište sam smestio 7 hard diskova, SSD i DVD rezač. Ne moram da razmišljam da li će biti dovoljno jako, da li će biti mesta, samo izbacim staro ubacim novo i vozi, meni zvuči da je ovo ipak "jeftinije".

 

Moje mišljenje, to each his own.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na konto mišljenja #Ubledeli:

 

Procesor. Birajući procesore koji će biti super prvih godinu dana, uglavnom sam to i kupovao: procesor koji je postao prespor posle godinu dana.

Kad sam proveo nekoliko meseci ozbiljno čitajući šta imaju da kažu korisnici istog softvera koji i ja koristim, došao sam da mi kroz sito propalo sve što je AMD i sve što nije najmanje I3, bolje I5 ili najbolje I7. Za Solidworks postoji nekoliko specijalizovanih benčmarkova koji ne valjaju ničem drugom, samo da usporediš svoj hardverski setap sa onom što drugi imaju. U "spoljašnjem svetu" to nikome ništa ne znači ali i nije mu ni namena da bilo koga impresioniraš rezultatima osim ako je onaj drugi - isto korisnik SW-a... Daklem, kao startni rezultat počelo je sa Athlon 4X 965BE (@3.4GHz) i refresh fajla je trajao ravno 178 sekundi. Manje ili više memorije tu ništa ne menja, brži ili sporiji hard, takođe. Samo procesor. Intel I7-2600K (@3.4GHz) je sve to odradio za 42 sekunde, overklokovanjem na 5GHz se još malkice poboljšao rezultat, ali je vremenska razlika od jedva tri sekunde (bliže dve i po) ukazala i na to da žestoko overklokovanje i ne pomaže toliko koliko se više forsira procesor. Dakle, prvenstveno mora da bude dobar u startu. End of story. Posle skoro 4 godine (biće u decembru) još uvek nema procesora koji je toliko bolji (u praksi) da bi se isplatilo razmišljati o zameni hardvera na relaciji CPU-MB-MEM... Da, noviji su zasigurno bolji, unekoliko brži, ali postavlja se pitanje da li mi za tih nekoliko procenata razlike u brzini vredi polupati sve kasice po kući, izvrnuti sve čarape i proseći sve dušeke i slamarice a potom krišom isprazniti i račun u banci...

Da li se isplatilo dati tri puta više para za Intelov I7? Da, nedvosmisleno. Sračunati koliko puta se u osam sati nalazi 178 sekundi i koliko puta 42 sekunde. To je efektivna razlika u brzini (rekoh već, vezano za specifični softver!) Da li bi vredelo držati taj moj I7 overklokovan svo vreme? Ne.

Da li se isplati danas kupiti moderan procesor koji će za godinu dana biti zastareo? Ne.

 

Napajanje: Kućište od 2500 ili 3500 dinara sa napajanjem je noćna mora prodavaca/servisera koji ih prodaju. Samo treba staviti dobru gejmersku GPU i udri. Igricu ćeš nastaviti kad serviser odradi svu papirologiju i zameni ti kućište sa istim takvim. Skoro pola svih "Blueberry"-ja u Subotici se u prvih šest meseci vratilo u prodavnice crknuto. Jest, zamenjeni bez problema, eventualno zamena podrazumevala kvalitetnije napajanje uz doplatu, plus kupovina nove matične... I najmanji cooler Master od 350W je neuporedivo bolji od Blueberry napajanja od 500W... 

LC Power ne deluje previše ubedljivo, ali su okej napajanja. Cooler Master je bolje rešenje. Deluje ubedljivije u svakom slučaju. Chieftech je lepše upakovan od LC Power-a. Za sebe sam ipak uzeo Thermaltake. Garantuju 100.000 radnih sati. Na njihovom sajtu takođe ima (ili je bar bio, ili je možda bio Cooler Master?) fin kalkulator koliko ti je snage u napajanju potrebno da podrži sve što misliš da utrpaš...

 

Nema veze:  http://powersupplycalculator.net/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nešiću naletih na jebaju na jedan zanimljiv Xeon (ima dosta komada a cena deluje dobro) :

http://www.ebay.de/itm/Intel-Xeon-X5690-12x-3-46-GHz-Six-Core-Prozessor-Hexa-Core-SLBVX-LGA-1366-/351250316544?hash=item51c8267d00

 

i evo jedna matična za nju :

http://www.ebay.de/itm/MSI-X58-Pro-MS-7522-LGA-1366-fur-i7-CPUs-GBit-LAN-RAID-6x-DDR3-Slots-inkl-Blende-/361295347035?hash=item541ee17d5b

 

...ja kad bi uzimo sada nešto verovatno bi to pazario, cijena sitnica (za tu snagu) +  imaš mesta da ubačiš još koju grafulju ak te jedna ne zadovoljava  :wink2:  staru iskoristiš za physx a ovu za rendering :

http://www.ebay.de/itm/181821397996?_trksid=p2055119.m1438.l2649&ssPageName=STRK%3AMEBIDX%3AIT

 

ko zna možda i pazarim ovu bebicu, nisam nikad imo xeona  :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ubledeli

Generalno za ovakvu konfu napajanje od 600W je nepotrebno, i mnogo zahtevnije konfe je poterao recimo SS od 420W (konfiguracije u kojima grafika vuče cca 200W) i ovde bi bio puna kapa, praktično koju god workstation grafiku da stavi, ali poenta je da na to napajanje na 12V (ima dve grane) može da isporuči po 17A,, znači ukupno 34A, što je nekih ~410W samo na +12 rail-u, i to je apsolutni maksimum (deklarisano je inače na 288W), posle toga bi se ugasilo (ili ako bi se tih 17A prekoračilo, ta napajanja od 500i kusur W mogu da sanjaju o tolikoj struji, ni upola...

Problem kod kineskih napajanja pored toga što ne mogu da isporuče deklarisano (svako napajanje od 600W može da isporuči 600W, bilo i 1000din, ali pitanje kako, i 99% bi nešto od komponenti izgorelo), jednostavno nije stabilno i pouzdano, nema dovoljno dobru zaštitu... Recimo moj Chieftec je preživeo i 140V (u mreži koja je inače deklarisana na 230), čak se nije ni ugasio, a preživeo je i 280V, komp je radio, ništa nije izgorelo...

Što se kućišta tiče, u ovom slučaju možda i nije bitno toliko, ali kada se stavi grafika koja vuče 200 i više W (predložena GTX970 je vukla oko 150W), stave dve grafike ili se stavi neki Fermi koja greje kao kalolifer, ubace 3-4 HDD-a, videćeš da je dobro, prozračno kućište, sa dobrom promajom i cable managment-om jako bitno...

 

Što se tiče napajanja, LC power je dosta pouzdano za office konfiguracije, mada imaju dobrih napajanja i za gamer konfiguracije, ta Rhino, bluebery i šta sve ima, to je smeće... Ko hoće dobro i relativno jeftino napajanje neka gleda LC Power 420W sa 12cm ventilatorom, bilo je ranije oko 1800, sad je skoro 2500 u emmi, ugradio sam barem 15kom i nikad se niko nije žalio, imam i kod sebe par komada... CM ima finih napajanja, kao i thermaltake, imaju i odličnih naravno...

Chieftec je imao ranije GPS seriju koja se završavala sa AA, to su bila Delta napajanja samo prelepljena sa Chieftec nalepnicom, i to je bilo bacanje para, crkavala su često, ostala su uglavnom CWT ... Antec, Zalman, Seasonic, etc. su vrhunski... Ima još puno dobrih nepomenutih, Silverstone, Corsair itd... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Napajanje lako rešiš, pogledaš sa strane nalepnicu ili na kutiji i treba da ima makar jedan 12v rejl koji isporučuje min.24A (bolje 32) i njega koristiš za grafulju AKO je jača grafulja (više mu mesa treba) a ima da se preznojava pošteno u 3dmaxu.

Imao igraonicu sa preko 20 računarima skoro 8 godina, znam šta mi rikavalo i zašto, uostalom i kod audio opreme najviše doprinosi upravo kvalitetno napajanje.

:wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Prvo, za stabilan comp koji radi 24/7 lično najvažnijim stavkama smatram:

1. napajanje

2. matična ploča

3. dobro provetravanje i hlađenje

 

Ako je to kvalitetno, a comp nestabilan, onda se u 3 sekunde pronađe koja komponenta ne valja. 

To znači da tu ne treba štedeti, ali zavisno od potreba, ne treba se ni razbacivati. (šta će 

skupa MB, ako se ne klokuje proc, ili ne treba preterana opremljenost iste?)

 

Kod nas najbolji odnos cena/perf. ima Super Flower. Lično imam 550w-p14xe u konfi koja troši 

više struje nego što je ova koja se sastavlja. Svi ostali brandovi su u poslednjih 1-2 godine u 

Evrima poskupeli 20-50%, samo se SF nije menjala cena, jer ih niko ne kupuje, raja neće da uloži 

10 minuta napora, i da pogledaju testove po netu.

Kod nas su OK (Gold i 5 god. gar.): CM 550W G - 89e, Antec 550C - 82e (isti SS je 100e), ali 

opet malko skupo, SF je 68e. TT ne bih ni pogledao.

 

Problemi našeg tržišta su: 1. heavy centralizacija uvoza i kartelski dogovori što povlači visoke cene;

2. što ne postoji u propisima prepoznavanje tzv. refurbished robe, pa se takva  bez blama uvozi

i prodaje kao regularna, tj. 20-25% višim nego regularna roba u Nemačkoj; 3. kupci su sve gluplji. 

 

Lično bih ceo comp kupio u DE (net - PayPal), i dao da se doveze. 

 

Predlog konfe:

 

CPU: i5-4670K - 245e

MB: Gigabyte G1.Snipper Z97 - 103e

Mem: Crucial Balistix 2x8 Gb - 78e

Cooler: EKL Alpenföhn Brocken Tower - 33e

grafika: NVIDIA EVGA GTX 670 Signature 2 (moja) - 150e

SSD: Sandisk 120 Gb - 50e

HDD: 2*Seagate 1Tb - 92e

Monitor: 2*Asus VS248H - 300e

Power: Seasonic G Series 550W Gold - 78e  

Case: BitFenix Shinobi USB 3.0 Midi Tower - 54e

Miš Sharkoon Drakonia USB - 27e

 

Tastatura se kupi ovde zbog Eng/Yu slova. Optika po izboru.

 

Sve je to iz mindfactory.de  da vidite koliko su cene niže nego u Srbiji.(cene su sa porezom)

Npr. ova MB je +80% skuplja ovde, a SS napajanje je 102e, mem. 105e. Danak totalnoj 

centralizaciji: Comtrade, Alti, EWE..nema više..(skoro sve maloprodaje su njihove)

 

Na gomili su 2 HDD-a i SSD, 2 kom. 24" monitora, 16 Gb RAM-a, jaka graficka. Sve ukupno 1210e. 

Kada se dodaju: tastatura, optika, a zatim i troškovi transporta iz Nemacke, izade oko 1300e. 

Isti koji dovoze, mogu i da vrate u DE ako nešto treba da se reklamira (šanse <3%)

 

Procesor je i ovako jak, a može naknadno da se promeni za i7, ali tek kada se vidi da li zaista 

i treba. (cene CPU kod nas su slične kao u DE)

Tu je pitanje za šta ce % najviše da se koristi comp. Za CAD ili Rendering, video,...

Drugacije se stavlja naglasak po komponentama, zavisno od primarne namene. Jači proc treba za 

intenzivno rendanje. A može i da se od 9-17h crtka u CAD-u, a ostalih 16 sati da se pusti 

rendanje nekih komplikovanijih objekata, koji posle služe za prezentaciju.

 

Za CAD su najvažniji: hrpa RAM-a, ok grafika sa dobrim drajverima (u OpenGL) da ne bi nešto 

zakucavalo, i naravno, ako su kompleksniji crteži, barem 2 monitora.(2D, 3D, liste materijala)

 

P.S. Nešiću, reci hvala.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne razumem (se) u veći deo detalja što je BokiTokiVoki izlistao (u smislu konkretnih komponenti) ali suštinski se slažem sa napisanim.

 

Što se tiče CAD-ovanja, sam proces kreiranja modela je uglavnom nezahtevan, ili bar ne preterano zahtevan prema hardveru i to uvek bude vremenski gledano najveći tj najduži period dok se od praznog ekrana dođe do gotovog (fajla, crteža, 3Dmodela) -tu je najveći stres na kreatora/crtača iliti na "klikere" (osmisliti šta i kako i kojom metodom kreirati a sve zato da bi kasnije izrađeno bilo što lakše za manipulisanje i kontrolisanje u sklopu iliti celini koja će se sastojati od mnogo manjih elemenata. Kad je osnova gotova, a treba da se radi fotorealistični prikaz - render, video za prezentaciju itd, onda počinje hardver da trpi. To zavisi od konkretnog slučaja.

 

Primera radi...

 

large.JPG

 

Vreme rendera nekih 20 sekundi do minut...

 

Isti model, sa transparentnim elementima može da potraje i do dvadeset minuta:

 

large.JPG

 

Ako se tu još doda nekoliko izvora svetlosti pa krene da preračunava prelamanje kroz transparentne elemente, može ihaj da potraje...

 

Srećom, pa se to u 3DS Max-u i sličnim programima radi drugačije.

 

Korisnici 3D CAD aplikacija retko kada imaju potrebu da se izoluju od sveta na tri meseca da bi odradili high-end movie kristalne pepeljare u HD rezoluciji...

3D CAD aplikacije treba da omoguće pripremu fajla za proizvodnju nečega, da omoguće izradu tehničke dokumentacije, liste materijala, eventualnu simulaciju i stres analizu proizvoda - jeftino prototipisanje i ubrzano prevođenje ideje u konačan proizvod i pripremu uputstava za upotrebu, održavanje, servisiranje i sl...

 

Programi kao 3DS Max opet takav, već osmišljen i pripremljen proizvod treba da prikažu svetu u najboljem svetlu... U 3DS Max fajlovima nema podataka o rupama, navojima, tačnim dimanzijama, težinama materijala, ne mogu se raditi računice otpornosti na stres, savijanje, istezanje i kidanje - potpuno beskorisno za proizvodnju, ali predivno umeju da prikažu kako to izgleda kada je gotovo...

 

npr:

 

 

I tu, između ova dva pristupa treba naći hardver koji će zadovoljiti oba sveta...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...