Jump to content

Nisam mogao da odolim!


Preporučeni Komentari

Quote

The values for the different capacitors were not chosen based on extensive bench work or research. The values were chosen based on general guidelines and commonly used values

Godovo sam 199% siguran da ce Dejan znati ovo da prevede.

Nista iz tog teksta ne moze ozbiljno da se nauci, cak moze konfuzno(preciznije nepodobno) da utice na neko parcijalno znanje.

 

Prica oko kondenzatora je tehnoloski potpuno drugacija, a samim tim i upotrebno. Ovo sto se svakodnevno koristi(elko+folijski bajpas) je bezbedna, upotrebljiva, aproksimacija detaljnih analiza kola.

Prica oko bajpasovanja elektrolita blok kondenzatorom je nastala iz stare "skole" da se Al elektrolitskom kondu popravi kriva praznjenja(ultragrubo receno, pokriva kompletnu karaktristiku) i priblizi karakteristima tantala, a pri tome se izbegava nelinearnost tantal kondenzatora(promena kapaciteta pri razlicicitim naponima). Ta skola je nastala iz vremena pre low esr kondova, a i samo kalkulisanje sa parazitnim karakteristikama je dobilo drugu dimenziju..vise se nista ne zanemaruje.

I sad, da bi se kondovi bas precizno upotrebili, neophodno je detaljnije poznavanje karakteritika svakog tipa i svakog konkretnog, sto se najcesce finalno testira u kolu. 

Takav rad je naporan za DIY, dosadan, i obara entuzijazam.

Druga prica su aplikacije, pozicije i primena, za smps napajanja, za linearne regulatore, kao deo oscilatora, kao blokada dc napona, velika strujna praznjenja....biraju se kondovi adekvatnih karakteristika i sa osobinama koje nadmasuju uslove rada u sklopu.

Toje neka moje verzija perfektnog dizajna. U mogucim uslovima..

Po meni, kondenzator treba da je solidno i kvalitetno uradjen, nazalost, u novije vreme takvi(vecinom) dodatno dobijaju marketinski "audio" prefiks na sirokom trzistu(postoji i  uze, profesionalno tziste, odlicnih komponenti bez audio prefiksa) sto im uvecava(nepotrebno) cenu, ali su vrlo pouzdani i upotrebljivi. I "precica" su za DIYera..ako prosiri znanje, proci ce jefinije u istom kvalitetu...

Ni kondovi za profi upotrebu ne cvetaju u jeftinoci(mada su neki znacajno jeftiniji od fensi audio komada), ali je, po meni, finalna sustina da je komponenta uradjena kvalitetno, dobrom tehnologijom bez cost cuttinga, konzistentnih i stabilnih parametara.

Uzgred, pasivna komponenta koja se nesto "usvirava" ili vec nekako "razradjuje", najcesce nije u zoni visokog kvaliteta. Sto ne znaci da je neupotrebljiva...samo nije perfektna.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...