Jump to content

Neki novi kabel...


Preporučeni Komentari

Pa verovatno se nesto izmeni na osnovu temperature?

Nije komplikovano, nije tesko nije skupo - ko ima volje moze da isproba. :)

e, to je pola posla...Ima i nastavak : ako neko ima prijatelje  u veterinarskim stanicama, moze da uradi i kriogenizaciju kabla koji je razumnih dimenzija... Takvi kablovi su bolji i bar 20 - 30% skuplji preko. U vet. stanicama seme priplodne stoke se cuva u metalnim bocama koje podsecaju na one stare ledjne bakarne prskalice, samo su vece, cuva se na -196 stepeni u tecnom azotu u tankim cevcicama, i pored njega ima dovoljno mesta za neki kablic unutra . Dan i noc u boci i imate kriogenizovan kabel, naravno vadis zicom da ne ostanu prsti u boci. Ovo funkcionise, ali se ne moze sporiti cinjenica da u formiranju zvuka ovog kabla ucestvuju i spermatozoidi, barem kao posmatraci...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo funkcionise, ali se ne moze sporiti cinjenica da u formiranju zvuka ovog kabla ucestvuju i spermatozoidi, barem kao posmatraci...

 

Moglo bi se reći da je zvuk jebeno dobar? :rofl:

Ili zdrkan ako nam se ne svidi. :hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa tako se jedino dobija krupno zrna struktira materijala, sto opet za posledicu ima nisku tacku elasticnosti. A obzirom da eleltroni pituju samo povrsinom provodnika nije mi bas jasno sta se jos dobije otpistanjem bakra...

Ali treba probati...

Možda izgori lak... :whistle2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

e, to je pola posla...Ima i nastavak : ako neko ima prijatelje  u veterinarskim stanicama, moze da uradi i kriogenizaciju kabla koji je razumnih dimenzija... Takvi kablovi su bolji i bar 20 - 30% skuplji preko. U vet. stanicama seme priplodne stoke se cuva u metalnim bocama koje podsecaju na one stare ledjne bakarne prskalice, samo su vece, cuva se na -196 stepeni u tecnom azotu u tankim cevcicama, i pored njega ima dovoljno mesta za neki kablic unutra . Dan i noc u boci i imate kriogenizovan kabel, naravno vadis zicom da ne ostanu prsti u boci. Ovo funkcionise, ali se ne moze sporiti cinjenica da u formiranju zvuka ovog kabla ucestvuju i spermatozoidi, barem kao posmatraci...

 

Zvuk da se smrzneš :wink2:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

telefonac (plavo beli) sam košto (rovito) još davno, moje iskustvo je bilo da čim pojačam malo više ceo sistem provrišti, za šta god koristio taj kabel...   e sad kuvo/peko ga nisam...

Isti utisak sam imao i ja, ALI, mislim da je ovo više zbog toga što poprilično nemilosrdno pokazuje kakvi su zvučnici naročito u visokim i srednjim. Meni je bassa sa njim uvek falilo, ali to "vrištanje" kada se adekvatno narikta pretvori se u detaljnu prezentaciju muzike. (moguće je da sad serendam jer neko vreme nisam panjio muziku)

Ja trenutno "furam" :lol: sa nauk 300 od skretnice do bass-a, telefonac od skretnice do kompresionog i neki fini vintage nemački monitor power cable od ampa do skretnice.

...kud sam se i krenuo da se zajebavam sa kablovima...

Dobronameran savet koji niko neće poslušati: svim onima koji su zadovljni sa zvukom, nemojte ulaziti u lavirint zvani igranje sa kablovima! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Isti utisak sam imao i ja, ALI, mislim da je ovo više zbog toga što poprilično nemilosrdno pokazuje kakvi su zvučnici naročito u visokim i srednjim. Meni je bassa sa njim uvek falilo, ali to "vrištanje" kada se adekvatno narikta pretvori se u detaljnu prezentaciju muzike. (moguće je da sad serendam jer neko vreme nisam panjio muziku)

Ja trenutno "furam" :lol: sa nauk 300 od skretnice do bass-a, telefonac od skretnice do kompresionog i neki fini vintage nemački monitor power cable od ampa do skretnice.

...kud sam se i krenuo da se zajebavam sa kablovima...

Dobronameran savet koji niko neće poslušati: svim onima koji su zadovljni sa zvukom, nemojte ulaziti u lavirint zvani igranje sa kablovima! 

kasno si mi otvorio oci, :)

evo upravo sam zavrsio diy strujni kabel...postovacu slike nesto kasnije.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo to ovako izgleda, slika govori vise od reci...utisci jos svezi....svira tek par sati ali se oseti u basu da je tacniji od prethodnog-fabrickog, visoki i srednji takodje prodisali, videcu za koji dan kad se sve slegne kakvi ce biti utisci, inace "L" vod je od P/F zice preseka 2,5 kvadrata, "N" je od 1,5, a sirm je od VGA kabela za monitore....

post-1706-0-37043100-1441103285_thumb.jp

post-1706-0-47419400-1441103286_thumb.jp

post-1706-0-14721600-1441103287_thumb.jp

post-1706-0-78232600-1441103287_thumb.jp

post-1706-0-44444000-1441103288_thumb.jp

post-1706-0-55687700-1441103289_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzemljenje (žuto zeleni PE vod) na IEC utičnici ne videh da je povezan...

 

Ako je tako, taj kabl je opasan po život. Ne bih se ja igrao.

Naravno da ne bih to uradio, pa da krenem  : plavi vod je "L", tj kod nas se to zove faza...live  na stranskom......"N" je bela zicka tj nula....na stranskom neutral....pojacalo je Audiolab 8000 SE, ne postoji vod za uzemljenje na pojacalu tako da nisam ni spojio na uticnici jer nema potrebe. Utikac  koja ide u zid (koju sam zaboravio da slikam), ima spojeno  sva tri voda, tj fazu-nulu-uzemljenje (sirm je spojen na uzemljenje, to je ljubicasti kabel). Nadam se da je jasnije, inace kabel sam uradio po nekom diy projektu sa interneta, mislim da je hrvatski sajt u pitanju.....radi savrseo.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je to OK, samo ga ne probavaj na uređajima koji imaju uzemljenje. Ja smatram da ono ipak treba da bude povezano u IEC utičnici na kablu, uprkos tome što ga pojačalo nema (samim tim i neće biti povezano na pojačalo ali postoji u kablu).

 

Za mene je taj kabl neispravan (shvatiti ovo dobronamerno), a elektroenergetika mi posao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve je to OK, samo ga ne probavaj na uređajima koji imaju uzemljenje. Ja smatram da ono ipak treba da bude povezano u IEC utičnici na kablu, uprkos tome što ga pojačalo nema (samim tim i neće biti povezano na pojačalo ali postoji u kablu).

 

Za mene je taj kabl neispravan (shvatiti ovo dobronamerno), a elektroenergetika mi posao.

Ok, hvala na dobronamernom savetu............ali.............uz pojacalo sam dobio fabricki naponski kabel koji je preseka 2 x 0,75 kvadrata, znaci dve zile, faza+nula. Sirm je vezan na uzemljnje na mom kabeli, prevashodno da smanji stetno EMF zracenje koje ima uticaj na ostale interkonekt kablove, e sad da li to radi posao pojma nemam ako me pitas, a akbel je sasvim ispravan, inace sam takodje elektro struke :)   pozdrav!!!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Parabolis,

moja, a vjerujem i ManicP-ova zabrinutost proizlazi iz toga da ces za koju godinu spojiti taj kabel na nesto sto treba kpasicno uzemljenje.

Ovako kako si opisao je dobro za tvoj Audiolab, ali radi struke bi valjalo povezati zemlju i dobiti kabel za svaki uredjaj, a ne samo za ovakve kojima su strujni elementi odvojeni od sasije.

P.S. Drago mi je da si se poigrao sa "strujasem". Nemam objasnjenje otkud razlika u zvuku pogotovo sto sve prolazi kroz trafo i poveliki filter nakon njega, no ipak sam cuo razlike u zvuku sa razlicitim strujasima. Ne uvijek, ali kad su se cule onda su bile nesumnjive.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A zasto L vod ima veci presek od N voda?

Ako se malo razmisli, primar u trafou je je jedan namotaj (ili dva na red po 115V) od x zavojaka jedne debljine zice. Ima li kakvog smisla da na jednom izvodu primara stavis jedan presek zice a na drugom izvodu manji presek zice. Jos pri tom L vod (po nekom praviliu) treba da ima i dva prekida za topljivi osigurac i za prekidac...

Po struci sam masinac, ali eto ovo mi je hobi i samo toliko i ne trudim se bas (za sad) da zalazim dublje u ovu nauku jer imam precih stvari u zivotu (cak i ne stizem da slusam muziku na mom sistemu), i za mene strujni kabal treba samo da ima prupisne tehnicke specifikacije za svoju namenu. Naravno ne gadim se na sirmovan kabal jer ima smisla, ne gadim se na feritne prstene jer imaju smisla, ne gadim se na Steinov izbor strujasa jser su mehanicki veoma udobni za koriscenje zbog savitljivosti itd... Ne gadim se ni na DIY varijante kablova jer i sam vise volim da napravim iz komponenti kabal nego da kupim jer mo to predstavlja gust...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno sam imao u kuci takve kablove sa tim presecima, mislim da to nema bas veliki uticaj, al ok ako neko misli tako neka barem objasni, beli ninja je dao svoj ugao gleadanja, postujem, ima smisla svakako, baem teoretski, a u praxi ....videcemo.....ako uhvatim slobodno vreme ovih dana cu razmontirati kabel i izjednaciti preseke, pa javlja, utiske....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno sam imao u kuci takve kablove sa tim presecima, mislim da to nema bas veliki uticaj, al ok ako neko misli tako neka barem objasni, beli ninja je dao svoj ugao gleadanja, postujem, ima smisla svakako, baem teoretski, a u praxi ....videcemo.....ako uhvatim slobodno vreme ovih dana cu razmontirati kabel i izjednaciti preseke, pa javlja, utiske....

 

ne nema veze tj uticaja ne znam zašto je tako no očigledno jeste, ja sam koristio kabel od računarske mreže a imo sam negde kuči i pri ruci drotove od pegle! Odradi svoj poso a to je što su razlčiti preseci može moj, čak sam jedan kabel namerno pravio sa različitim presecima da bi okreto šteker u utičnici da vidim jel ima razlike!

:oke: sve u svemu posto sam i ja audijodajer (diy) jer sada redovno pravim kablove sam za sebe (ponekad pozajmim prijateljima da čujem

kakvi su njihovi utisci) i ponosam sam vrlo na svoje uradtke!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo niko ne reče koliko su dugi ti kablovi, dozvolićete da nije svejedno da li su po dva metra ili 6 metara, kako zbog rasporeda sobe recimo kod mene mora da bude. Niko ne reče kakvu nominalnu, a sačuvaj bože da još navede kakvu realnu impedansu oni treba da pobuđuju, kakva je induktivnost i kapaitativnost tog kabla po metru dužinskom, itd.

 

Ako ne znate, pogledajte u knjizi Ben Duncan-a "professional Power Amplifiers" tabelu koja navodi kakve debljive treba da bude kabl u zavisnosti od dužine kako bi imao zanemarivo male prenosne gubitke.

 

Začetnik teme spomenu da mu je bas sada bolji - da to nije možda zato što je upravo rasturio damping faktor pojačavača sa prevelikom serijskom impednasom, pa pojačavač polako gubi kontrolu nad bas drajverima? Kaže da su mu visoki sada mirniji i manje napadani - da to nije možda usled velikog kapaciteta kablova, koji se sada ponaša kao fiter visokih oho-ho unutar čujnog opsega? Po meni, on sada sluša specifično obojenu verziju izlaznog signala sa pojačavača. Ako se njemu to sviđa, to je sasvim u redu, ali mislim da bi u nekom drugom sistemu to bilo nepoželjno. Ni jedan kabl ne sme da se čuje, a još manje sme da postane usko grlo. Na primer, moja stari AR94 zvučnici imaju nominalnu impedansu od 6 Oma, ali i minimum od 3,2 Oma sa mao više od 1uF paralelnog kapaciteta na skretnici. Ne znam kako bi 7 licni, koje teorijski mogu da provedu po 1A vršno, odnosno 0,7A trajno, prenelo 12,5A vršne struje koliko kutije traže u špicu, a moj pojačavač snage može u impulsima da isporuči preko 100A vršne struje.

 

Zato koristim kabl od 2x256 licni, presek 5,5 kvadrata, jer hoću da čujem sve onako kako izlazi iz pojačavača snage, i to sa dužinom od 2x6 metara. Ko ovde misli da je prelazak na OFC tehnologiju bakarnih provodnika čist hir ili trgovačka fora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Speaker Cable Gauge

Nominal Min Cable size (mm2) for distance:

speaker      8'       16'    25'       32'     65' (feet)

impedance 2.5m   5m   7.5m   10m   20m (metres)

8                 1.25    2.5    4.0      4.0     10 mm2

16               0.75   1.25   2.5      2.5      6 mm2

 

Evo, da se ne mučite, preneseno iz pomenute knjige, str. 367.

 

Pazite, nedostaju proračuni za impedansu od 4 Oma, koja bi tražile još deblje kablove.

 

Sasvim je jasno da je telefonski kabl baš onaj pravi - ako je razdaljina između pojačavača i zvučnika 5 cm.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo niko ne reče koliko su dugi ti kablovi, dozvolićete da nije svejedno da li su po dva metra ili 6 metara, kako zbog rasporeda sobe recimo kod mene mora da bude. Niko ne reče kakvu nominalnu, a sačuvaj bože da još navede kakvu realnu impedansu oni treba da pobuđuju, kakva je induktivnost i kapaitativnost tog kabla po metru dužinskom, itd.

 

Ako ne znate, pogledajte u knjizi Ben Duncan-a "professional Power Amplifiers" tabelu koja navodi kakve debljive treba da bude kabl u zavisnosti od dužine kako bi imao zanemarivo male prenosne gubitke.

 

Začetnik teme spomenu da mu je bas sada bolji - da to nije možda zato što je upravo rasturio damping faktor pojačavača sa prevelikom serijskom impednasom, pa pojačavač polako gubi kontrolu nad bas drajverima? Kaže da su mu visoki sada mirniji i manje napadani - da to nije možda usled velikog kapaciteta kablova, koji se sada ponaša kao fiter visokih oho-ho unutar čujnog opsega? Po meni, on sada sluša specifično obojenu verziju izlaznog signala sa pojačavača. Ako se njemu to sviđa, to je sasvim u redu, ali mislim da bi u nekom drugom sistemu to bilo nepoželjno. Ni jedan kabl ne sme da se čuje, a još manje sme da postane usko grlo. Na primer, moja stari AR94 zvučnici imaju nominalnu impedansu od 6 Oma, ali i minimum od 3,2 Oma sa mao više od 1uF paralelnog kapaciteta na skretnici. Ne znam kako bi 7 licni, koje teorijski mogu da provedu po 1A vršno, odnosno 0,7A trajno, prenelo 12,5A vršne struje koliko kutije traže u špicu, a moj pojačavač snage može u impulsima da isporuči preko 100A vršne struje.

 

Zato koristim kabl od 2x256 licni, presek 5,5 kvadrata, jer hoću da čujem sve onako kako izlazi iz pojačavača snage, i to sa dužinom od 2x6 metara. Ko ovde misli da je prelazak na OFC tehnologiju bakarnih provodnika čist hir ili trgovačka fora?

Kabel je striktno izmeren na 1,5m  duzine, opet kazem prema uputstvima sa sajta.Trudio sam se da ispostujem zadate upute i to sam uspeo, e sada da li kabel svira onako ili ovako, pojma nemam, uglavnom "svirucka" :)  , a da li ce mi dosaditi i to cemo videti uskoroI ....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...