Jump to content

CD player tweak-ovi


Preporučeni Komentari

Ja generalno gledano, ne koristim SE izlaz sa CD plejera, ali kada sam ga već bio otvorio, kopkalo me što je toliko primetna razlika između SE i balansiranog izlaza (izlazni OP dolazi sa sve pojačanjem pa kompenzuje razlike u nivoima između dve vrste tretiranja signala, dakle, nije samo sabirni buffer) i nakon što sam se "poigrao" sa nekim OP-ima koji su mi bili pri ruci, došao sam do zaključka da OPA2134 najmanje narušava postojeći karakter zvuka koji dolazi sa cevnog/balansiranog sklopa. I tako je on ostao tamo gde je nekada bio NE5532... Ovim nikako ne želim da kažem, tvrdim ili insinuiram da NE5532 nije dobar OP, no samo da je OPA2134 bolje čučnuo na nošu ...  :to_become_senile: 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

NE5532 je past tense ili još bolje reći pluskvamperfect, u svemu osim u tvrdoglavosti korisnika.

 

AD8620 je tehnološki space shutlle ali..... vidjet ćete sami :)

Kod mene je na xlru ad8620 a na rca ad797 i malo mi bolja dinamika

s prvim i "možda" malo bolja pozadina reko bi "tamnija" je

Preostaje mi još slušanje muse01 i uskoro poručujem 02 no kako stvari

stoje burson zeleni je još uvek mama za sve opampove

Sent from my iPhone

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo uspeh da zakačim slike, moj "tweakovani" :blackeye: kupus što sam pominjao pre par strana.

 

U njemu više nema opampa, ali dok sam se igrao s time svidelo mi se kako rade AD826 i za nijansu bolje AD817, mada sad su i oni već metuzalemi, ove novije nisam nič čuo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@zbotić

Jesi slušao možda muse01 ili možda upoređivao sa 8620?

Nisam.

 

Ali generalno ta igra s opampovima ovisi o puno toga (funkcija, napajanje, vodovi, što je ispred-iza itd......). Ništa nije generalno najbolje ili loše......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali generalno ta igra s opampovima ovisi o puno toga (funkcija, napajanje, vodovi, što je ispred-iza itd......). Ništa nije generalno najbolje ili loše......
 
ima jedan lik koji se nedavno posrao po svim audio guruima, narocito onim koji skupo naplacuju svoje ideje, konkretno najvise po proizvodjacima headampova i DAC kombinacija. onda je konstruisao svoj headamp i dac, prepustio ih besplatno svima koji su pozeleli da ih proizvode i misteriozno nestao iz javnosti.
poznat kao NwAvGuy
evo njegovih razmisljanja o opampovima
 
 
kad to procitas shvatis da su tweakovi zapravo najistinitiji u smislu sledecem:
 
1. Poboljsavanje napajanja
2. Maksimalno uproscavanje kako digitalnog tako i analognog dela uredjaja a ultimativno zamena potpuno novom varijantom
3. Poboljsavanje mehanickih svojstava uredjaja (dampiranje, ukrucivanje, tezina, drvo...)
 
Stvari koje uvek treba imati na umu:
 
Ken Ishiwata nije izmislio tranzistore kao sto ni Lukazs Fikus nije izmislio lampe.
OpAmpovi izleda spadaju u poprilicno subjektivnu kategoriju (ono 'vidi kako sviri moje chedo...') kada pricamo o jednostavnom menjanju bez prilagodjavanja okolisha.
Koliko nas objektivno ima sistem u kojem moze da primeti boljitak u tweakovanju vrednom 100 do 150 eura leshine od 30tak eura ili razliku u odnosu na mashinu koja vec kosta polovna nekoliko stotina eura i par eurica tweaka promenom OpAmpova?
Koliko je zelja za tweakom zapravo patkometrija a koliko chista zabava?
Ovo drugo pozdravljam i radujem se... :wink2:
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Davno sam to bio pročitao. Kao i obično, nije rekao ništa novo, što ne znam u zadnjih cca 25 godina, osim što kao i svi slični pisci po Internetu ima svoje fix ideje.

 

BTW i tvoja točka 2. je samo fix ideja i nije točna. U posljednje vrijeme (cca od pojave NOS dacova) je popularna, ali i jednako tako pogrešna....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd' objasni za i protiv...

Ako se ne varam ideja je npr. ubaciti lampu da bi ist bacila prema izlazu (RCA, XLR, COAX) sto cistiji signal a bez trucanja o toplom lampaskom zvuku i sl?

Inace ono sto niko ne radi pa cak ni Stereophile je DBT ili dvostruko slepa proba. Jedino to dokazuje bilo kakvu dilemu, od audio hobija do ozbiljne nauke.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.diyaudio.rs/topic/6468-zvučnici-br6-sa-morel-elite-zv-jedinicama/?p=207020

nastavak al u pravoj temi:

zamena opampa 2100 za 2134 pa zatim za, za sve ostale...   :wink2:  da li se čuju razlike? Neka netko drugi (neutralan) sa ogormnim

stažom iskustvom znanjem (i postovima) objasni  :wink2: jedva čekam i pažljivo ću da čitam i učim! Uprošćena slika u gornjem linku! 

post-1515-0-39071500-1434192201_thumb.jp

post-1515-0-55600200-1434192217_thumb.jp

post-1515-0-60044600-1434192228_thumb.jp

post-1515-0-05032000-1434192240_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

A gledaj. Ako neki DAC treba filter četvrtog reda da bi iza njega ostao frekvencijski, fazno i sl. korektan signal, onda mu treba napraviti filter 4 reda. Nikakvo izbacivanje opampova tu ne donosi poboljšanje. To se teško može napraviti cijevima, ili nekom drugom pasivnom filtracijom, ali može tranzistorima ili opampovima. Onoliko dobro koliko konstruktor ima strpljenja. Pogledaj sheme nekih ultimativnih CD ili SACD player tipa Marantz ili Sony pa ćeš lako vidjeti kako to izgleda. O ML ili Krellu bolje da ne pričam.

 

 

Isto tako treba pogledati kako je Accuphase na svojim posljednjim integrircima i pretpojačalima izveo potenciometar, e pa jebi ga nisu ni oni budale.... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno sve to treba i čuti, a za imati korektan sud o kvaliteti trebalo bi da i slijedeći uređaji (pojačala, zvučnici) imaju određenu kvalitetu i neutralnost. Inače tuniranje "na uho" je eto tako, amaterska zabava dok se ne nabavi bolje :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko je zelja za tweakom zapravo patkometrija a koliko chista zabava?
 

 

 

Sad sam malo zbunjen, ti si otvorio temu, pa je onda par ljudi odgovorilo da su zadovoljni tzv. "lampizacijom" (nije mi se lično svidelo, ali jasna mi je filozofija i podržavam kome prija za slušanje), pa je par ljudi reklo da treba napraviti poboljšanje napajanja pojedinačnim kolima i uopšte u CD-u, onda se prešlo na neizbežnu priču o opampima, tu su naravno i clockovi, IV sklopovi, još niko nije pomenuo IV konverziju uz pomoć trafoa, itd.

I onda posle 5 stranica postuješ neki link sa interneta i pitaš se da li je sve to što su ti ljudi u thread-u predložili "patkometrija" ?

 

Koja je poenta teme, da se malo razglaba ili stvarno imaš želju da "tweakuješ" CD ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

I onda posle 5 stranica postuješ neki link sa interneta i pitaš se da li je sve to što su ti ljudi u thread-u predložili "patkometrija" ? Koja je poenta teme, da se malo razglaba ili stvarno imaš želju da "tweakuješ" CD ?
Zao mi je ako se tako shvata. Nije mi bila namera da omalovazim bilo ciji trud da misli i da postuje.
 
Ono sto sam zeleo da kazem je da nemamo JASAN stav oko tweaka uopste. Najvise nemamo jasan stav oko OpAmpova. Ipak se retko desilo da se misljenja bar 2 diskutanta podudare po tom pitanju?
 
uprkos cinjenici da postoje razliciti DACovi princip crne kutije po kojem svi oni rade istu stvar je isti. bez obzira sta kaze Marantz, Opo, AudioNote, Sanyo, Vivax (malko preterano)
dakle ideja mi je da se otkrije sta je zapravo smisleni tweak a sta je samo zabava ili snake oil.
i da... zelim da tweakujem svoj uredjaj...avaj prestao je da radi upravo na 2/3 ove price. i sad sam malko zbunjen sta dalje a ne odrice mi se CDova da bih presao SAMO na PC/dac...
ovi sto jos uvek rade kod mene izgleda da se ne daju tweakovati sa smislenim rezultatom (sad TDA 1540)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rizikujući da me neko nagazi, ja smatram (ali ne tvrdim da ne može biti drugačije) da "tweakovanje" bilo kog audio uređaja ima smisla samo ako u startu ima neki minimalni kvalitet vredan manjih zahvata jer...

 

- reč "tweak" podrazumeva, između ostalog, popravak, fino ugađanje - "improve (a mechanism or system) by making fine adjustments to it". 

 

Kompletna ili skoro kompletna zamena većine delova/iznutrica po meni nadilazi smisao izraza pa se to po meni više ne može nazivati "tweakovanjem"

To opet ne znači da to nije ponekad izvodljivo i smisleno. Sve se na kraju svodi na vreme i novac koji se ulaže i dobijeni rezultat.

Kupovina jeftinog CD plejera kome je transport/laser na izdisaju ne mora biti bezveze protraćen novac ako zamenom istog dobijemo kvalitetnu osnovu za fino doterivanje. Ako se na CD-u mora raditi "generalka" da bi "prosvirao", to više nije tweak, a samo je na vlasniku da proceni želi li se upustiti u obilato i izdašno re-konstruisanje i reverse engineering da bi skapirao kako uređaj radi, šta učiniti da bi mu se promenile određene karakteristike a u svrhu dobijanja na kvalitetu. Zamena pojedinačnih elemenata (OP-a, kondenzatora) ili poboljšavanje napajanja, sve su to stvari kojima se može poboljšati neki audio uređaj, ali opet, sve zavisi od vlasnika koliko je vremena i energije voljan da u to uloži.

U DIY svetu, čak ni najmanji tweak nije nešto posebno smislen ako mu se pristupi kao da te neko na to prisiljava. Ako ne uživaš radeći to a potom i u rezultatima koje postigneš, onda radi nešto drugo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Svatko ima svoj stav. To je normalno. Kolektivni stav je tekovina nekog prošlog vremena (politike) i to nije normalno. Dokazane činjenice trebale bi biti osnova za formiranje vlastitog stava.....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Rizikujući da me neko nagazi, ja smatram (ali ne tvrdim da ne može biti drugačije) da "tweakovanje" bilo kog audio uređaja ima smisla samo ako u startu ima neki minimalni kvalitet vredan manjih zahvata jer...

 

- reč "tweak" podrazumeva, između ostalog, popravak, fino ugađanje - "improve (a mechanism or system) by making fine adjustments to it". 

 

Kompletna ili skoro kompletna zamena većine delova/iznutrica po meni nadilazi smisao izraza pa se to po meni više ne može nazivati "tweakovanjem"

To opet ne znači da to nije ponekad izvodljivo i smisleno. Sve se na kraju svodi na vreme i novac koji se ulaže i dobijeni rezultat.

Kupovina jeftinog CD plejera kome je transport/laser na izdisaju ne mora biti bezveze protraćen novac ako zamenom istog dobijemo kvalitetnu osnovu za fino doterivanje. Ako se na CD-u mora raditi "generalka" da bi "prosvirao", to više nije tweak, a samo je na vlasniku da proceni želi li se upustiti u obilato i izdašno re-konstruisanje i reverse engineering da bi skapirao kako uređaj radi, šta učiniti da bi mu se promenile određene karakteristike a u svrhu dobijanja na kvalitetu. Zamena pojedinačnih elemenata (OP-a, kondenzatora) ili poboljšavanje napajanja, sve su to stvari kojima se može poboljšati neki audio uređaj, ali opet, sve zavisi od vlasnika koliko je vremena i energije voljan da u to uloži.

U DIY svetu, čak ni najmanji tweak nije nešto posebno smislen ako mu se pristupi kao da te neko na to prisiljava. Ako ne uživaš radeći to a potom i u rezultatima koje postigneš, onda radi nešto drugo...

 

Sve se slažem, sve zavisi od pristupa, jer da se nadovežem na poslednju rečenicu. ako ovo što "radimo" definišemo kao hobi (nekome jeste a nekome nije) onda vreme i novac prestaju da budu važni pošto su glavno "gorivo" hobija, a krajnji produkt hobija i jeste uživanje u radu, čak i više od finalnog "proizvoda" .

U tako postavljenoj situaciji "smisleno" dobija mnogo šire dimenzije. Meni je, recimo, smisleno naći maksimum čak i prosečnih uređaja, npr. staviti prosečne zvučnike na pojačalo nekoliko klasa iznad, ili u slučaju CD-a. probati obezbediti mnogo bolje uslove za rad kola i sklopova (pre svega u domenu napajanja) i videti koji su maksimalni dometi DAC-a, filtera, opampa i drugih elemanata.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

gospodo ja mislim da zapravo imamo manje vise isti stav

 

zabava i relaksacija kakve god da nadjemo nemaju cenu. poznavao sam coveka koji je drzao klub u ZG u srecna vremena. vrhunac njegovog uzivanja bio je kada u sitne sate zatvori klub, sedne u Shiroko i krene na jutarnju kafu u Trst. putovao je sam, cak nije imao ni bilo kakav muzicki uredjaj u autu. sve vreme bi uzivao u slusanju kako rade tweakovani ventili, bregasta i sl. :oke:

@zbotic: niko ne trazi kolektivan stav nego bas upravo dokazani. u tom smislu je i bila ova pricica jer mislim da bi vise ljudi trebalo da zna vise od jednog samoukog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...