Jump to content

AK4490EQ


silentbob

Preporučeni Komentari

Sklepao na dasci i prosvirao odmah :D

O zvuku ne bih sada jer nisam vezao pot pa koristim softverski MPD/alsa volume control.

 

Sastojci:

- Diyinhk plocica za chipom

- Diyinhk napajanje 5v/3.3v za dac

- +/-12V shunt napajanje by Sipi (Manic PCB) za LP filter

- WaveIO USB -> I2S 

- MPD@RaspberryPI 

 

Sad sledi kutijanje, verovatno u stari dek/dac koji se vidi na slici.

 

Nekoliko pitanja imam za one koji su voljni da se ukljuce. Za pocetak:

 

Da li je bolje raditi autenaciju izlaznog signala potom ili koristeci dac volume control? Ovaj drugi mi se vise svidja zbog lakse implementacije daljinske kontrole, pod uslovom da nema uticaja na zvuk.

 

post-1159-0-11098200-1431332889_thumb.pn

post-1159-0-66677600-1431333176_thumb.jp

post-1159-0-77086600-1431333195_thumb.jp

post-1159-0-74261700-1431333212_thumb.jp

post-1159-0-20987000-1431333230_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mašala. Taman sam hteo da otvaram temu za AK4495 (i AK4490).

Zvuk kad se razradi (ne bi terbalo puno, stavi na loop nešto i to mu je to) nestrplivo očekujem utiske.

Interesuje me, detaljno, RPI deo pustanja muzike.

Za ateunaciju mislim da je kroz DAC bolje uraditi jer bi trebalo da ima manjeg, ili nikakvog, uticaja na zvuk a samim tim se i gubi potrebi za predpojačalom.  Za DAC ateunaciju sam negde pročitao ali nemoj da me držiš za reč jer nisam našao gde. Benefit je, meni veliki, i daljinski.

 

Da ne zaboravim probaj https://play.google.com/store/apps/details?id=com.extreamsd.usbaudioplayerpro ako imaš odgovarajući Android telefon ili tablet da li radi pa javi. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Taman sam hteo da otvaram temu za AK4495 (i AK4490).

 

Slobodno koristi ovu temu za sve sto se tice ak4xxx dacova.

 

Definitivno cu probati sa DAC autenacijom. U tom slucaju bi idealna kontrola bila preko RPI I2C interfejsa, npr plugin za MPD koji moze da se kontrolise preko android aplikacije. Probacu da nadjem nesto slicno, mada i ako ne postoji ne bi trebalo da bude prezahtevno programiranje.

 

Trenutno koristim RPI B+ tj predposlednju verziju. U jedan USB port je uboden eksterni HD kao fajl storage sa sopstvenim napajanjem, a u drugi USB je uboden DAC. OS je raspbian tj linux i nema potrebe za drajverima. Music Player Daemon se konfigurise lako a kontrolise se preko android aplikacije. U konfiguraciji MPD-a mozes da kazes da radi softversku autenaciju ako hoces, ali mislim da to ima uticaja na bit perfect reprodukciju.

Za ovaj dac cu verovatno da kupim poslednji RPI pa u istu kutiju.

 

Sa android-om kao izvorom se nisam igrao ali znam za android mpd server https://play.google.com/store/apps/details?id=be.deadba.ampd. Probacu kad upakujem i resim volume.

 

Zvuk kad se razradi (ne bi terbalo puno, stavi na loop nešto i to mu je to) nestrplivo očekujem utiske.

Slab sam u opisivanju ali bice raspoloziv za slusanje kad zavrsim   :BeerMugCheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobio sam na igranje RPI2 i još svašta od kolege sa foruma. Nije još uvek prošlo dovoljno vremena da se optimizuje softver a mislim i da je mnogo manja zainteresovanost za v2 nego kad je rpi izašao. Nisam se ni setio da probam raspijana i hiFace1 da li će da radi. Skidam novi od 05.05.2015.  Kad dođem kući da probam. Probaj RuneAudio i Volumio. Oni su ti baš za audio plejer koje kontrolišeš preko http:// ip-adrese plejera (ima veb app).

Mišljenje o http://www.ebay.com/itm/Upgraded-version-of-Assembled-AK4495EQ-II2S-DAC-board-support-32BIT-768K-decoder-/221730332908?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item33a02860ec

 

Što se tiče slušanja  :BeerMugCheers: veoma sam zainteresovan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponavlja se reč više puta, od strane obojice, "autenacija"... Da li je reč o "atenuaciji" ili je reč o izrazu za koji ja ne znam šta znači? U slučaju drugom, molim za pojašnjenje a sve u svrhu boljeg razumevanja napisanog. Sorry za off.

 

http://proleksis.lzmk.hr/51626/ ( atenuacija (latinski), prigušivanje, tj. slabljenje jakosti zvučnih ili elektromagnetskih signala zbog pretvaranja dijela njihove energije u druge oblike energije.)

za reč autenacija nisam našao adekvatnu definiciju osim sporadičnog pojavljivanja u kontekstima gde reč atenuacija mnogo više odgovara......

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li je bolje raditi autenaciju izlaznog signala potom ili koristeci dac volume control? Ovaj drugi mi se vise svidja zbog lakse implementacije daljinske kontrole, pod uslovom da nema uticaja na zvuk.

Slabljenje je, kako i piše, izvedeno deljenjem sa 2 (pomeranjem za jedno mesto u levo, da pojednostavim bez gubljenja smisla)... Time se gubi, nakon izvesnog nivoa slabljenja, određeni sloj izvornih podataka. Naravno, to je izraženije kod manje učestanosti uzorkovanja nego kod veće. Obim tog gubitka lako postaje srazmeran pa i veći od jitter-a i sličnog...

I dalje, gledano iz moje oblasti zanimanja/poznavanja, glasam za slabljenje na izlazu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ponavlja se reč više puta, od strane obojice, "autenacija"... Da li je reč o "atenuaciji" ili je reč o izrazu za koji ja ne znam šta znači?

 

 

Da da, na tu atuneaciju i mislim :laugh1:   hvala za ispravku ....

 

 

Slabljenje je, kako i piše, izvedeno deljenjem sa 2 (pomeranjem za jedno mesto u levo, da pojednostavim bez gubljenja smisla)... Time se gubi, nakon izvesnog nivoa slabljenja, određeni sloj izvornih podataka. Naravno, to je izraženije kod manje učestanosti uzorkovanja nego kod veće. Obim tog gubitka lako postaje srazmeran pa i veći od jitter-a i sličnog...  

 

 

 

Pretpostavljam da isto ili slicno vazi za sve tzv hardverske volume kontrole u chipovima?

 

U ovom slucaju bi ipak radio kroz waveio tj xmos a ne dac jer nadjoh da mogu njegov mixer da koristim u mpd/alsa, mada mi jos nije proradilo. Ako proradi to je onda resenje bez dodatnih zica i programiranja.

 

 

I dalje, gledano iz moje oblasti zanimanja/poznavanja, glasam za slabljenje na izlazu.

 

 

 

A kad bolje razmislim jedno ne iskljucuje drugo,  pot odvrnut do kraja ne bi trebao da ima uticaja kada koristim dac volume i obrnuto. A dodavanjem potenciometra ne zavisim od podesavanje izvora.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dosad je važilo da ako se anuteacija :whistle2:  radi u digitalnom domenu, dolazi do smanjenja rezolucije, tj kvalitet zvuka više nije isti, džaba mu daljinski ako sa stišavanjem zvuk liči na mp3...

 

Hm. Zanimljiva situcanija... ovaj, situnacija... :whistle2: To bih smatrao "bug"-om u softveru (firmveru?) da se podaci praktično re-sempluju namesto da se naprosto izvrši čisto linearno (po frekvenciji linearno - na sluh logaritamsko) naponsko slabljenje signala... To bi trebalo da znači da umesto pukog umanjenja napona na izlazu dobijaš signal umanjen za specifične elemente signala? Zvuči nepotrebno zakomplikovano - smatram da ko god piše instrukcije po kojima takav sistem treba da radi u digitalnom domenu treba da ima više mozga od toga i valjano ga upotrebi? Zar nije prostije ceo set informacija samo potisnuti naniže u odnosu na neku referentu nulu nego selektivno izbacivati neke komponente iz informacije? Mada, ništa se ja u petljanje digitalijama svakako ne razumem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.akm.com/file.jsp?id=273638   

 

40ta strana

 

■ Output Volume (PCM, DSD)

The AK4490 includes channel independent digital output volumes (ATT) with 256 levels at 0.5dB step including MUTE. This volume control is in front of the DAC and it can attenuate the input data from 0dB to –127dB or mute. When changing output levels, it is executed in soft transition thus no switching noise occurs during these transitions. It takes 7424/fs from FFH (0dB) to 00H (MUTE). The attenuation level is initialized to FFH by initial reset. Register setting values will be kept even switching the PCM and DSD modes.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Reko, dosad je važilo, npr kad na kompu stišavaš audio izlaz softverski, ili na cd plejerima koristiš varijabilni izlaz za acuteaniju :wink2:  na digi-način, gubi se kvalitet... Šta mu znači ovo što piše kod Akm-a i dal su uspeli da zaobidju problem, bemliga... Kad bi se javio neko ko se razume u ovu tematiku ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije da sam razumeo kako stvarno radi, ali ako dobro kapiram svodi se na to da je tzv. hardverska volume kontrola (dok god se radi sa digitalnim signalom) ipak softverska, nebitno koji cip je obavlja dac, usb konverter ili racunar. 

E sad razlika medju algoritmima i verovatno ima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

I zato,

 

15acd5.jpg

 

ovaj metod stišavanja signala ostaje majka Mara, a kome treba komfor, uzme štagod motorizovano... (da, znam, ovo hebeno ne može da se utrpa u mobilni telefon ili tablet pa više nije moderno...) pih... :assshake:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Natrapao svojevremeno na neko pisanije/predavanje poznatih drugara na temu analog vs digital volume. Nisam se nešto udubljivao ali evo:

 

http://www.audiodesignguide.com/DAC32/digital-vs-analog-volume-control.pdf

 

Ostaje pitanje algoritma koji se koristi jer savremeni DAC čip u sebi već nosi ozbiljan DSP hardver (koji istina treba upotrebiti) i koliko će inženjeri dobro da nam prevare uši.

Lično se još uvek držim atenuacije u analognom domenu, neposredno iza DAC-a jer znam šta radim i nije mi teško da ustanem. A i zdravo je prošetati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naleteo sam sinoc na taj pdf, vrlo zanimljivo stivo.

Uproscen zakljucak je da je analogno ipak bolje.

 

attachicon.gifDAC32 digital vs analog volume control.pdf.png

Pa, ne baš/uvek... ;) Brojke su neumoljive. O SW da i ne pričam.

Ako se u jednačinu unese i cena... Onda još manje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da cu ici sa obe opcije, stavljam potenciometar posle dac filtera, ulazna "hw" atenuacija preko waveio je svakako tu i ne iziskuje dodatni rad a zgodno je za svakodnevno slusanje.

Hvala svima na savetima.

 

Ono sto me dalje zanima je kako napraviti opticki ulaz i selektor. Ono sto mi prvo pada na pamet je "TOS na USB" konverzija pa posle toga neki USB selektor? A opet ne znam koji moze da dodje u obzir? Google uglavnom izbacuje usb selektore sa releom...

Kvalitet za opticki signal mi nije presudan jer bi se koristio samo za TV.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo razmišljao na temu svojevremeno a pošto sam sebi odradio SPDIF selekciju klasičnim preklopnikom.

 

Ja bih lično pre odradio TOS na I2S (SPDIF risiver WM8805 npr. ako treba samo jedan SPDIF ulaz, CS8416 za max 4 kom.) a preklapanje dva I2S izvora uradio ispred DAC-a pomoću quad multipleksera (npr. 74VHC157). Ostade razmišljanje na tom nivou otprilike.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...