Jump to content
sir Oliver

Grejanje

Recommended Posts

Da, naravno, u firmi smo popušili priču o solarnom grejanju, pukli pare da se montiraju solarni kolektori i sva prateća sranja i uspeli da zagrejemo malo kad su granuli prvi sunčani dani u proleće. Onda kad nam je to trebalo tj išta značilo, nije bilo ni tračka sunca. Još jedno iskustvo iz prve ruke na temu priče o tome da neke stvari negde funkcionišu a negde naprosto ne...

Nije merenje radio zasenjivanja radi no zarad ustanovljavanja pada temperature i sračunavanja gubitaka na putu od izvora grejanja do pojedinačnih delova kuće - merenjem je ustanovio ono što sam i ja znao - dečija i spavaća soba su uvek hladnije od ostatka kuće, samo što ja nisam nikada merio koliko je velika/mala razlika. U dečijoj sobi će se zato morati zameniti 120-ka za 160-ku...

baš si se primio na trgovačku priču :) gubici se izračunavaju, nema potrebe da se koriguju merenjima, razlika je minorna - manja nego kad promeniš energetski kabl na preampu (ovo ja zbog Guje, barem analogije da budu u kontekstu foruma :) ).. nego, ajd uzmi se u zdravu pamet, zašilji olovku pa izračunaj površinu radijatora i uporedi sa površinom sobe (kod podnog grejanja ceo pod je grejno telo), ne zaboravi da je temperatura vode ista i.. sve će ti se samo kasti :)

u kući imam samo monofazni priključak tj imam jednotarifno brojilo

ovo nisu iste stvari, monofazni prikljucak moze biti i dvotarifni.

Nasao trgovac pacijenta da mu uvali svoj proizvod.

A sto se tice solarnog grejanja da ste proucili pod kojim uslovima radi ne bi se razocarali. Za solarno vazi sledece: moze se primeniti samo za dobro izolovane kuce za dodatno dogrevanje vode, Na primer, jutros se budim sa radijatorima hladnim od sinoc a u prostoriji 2 stepena niza temperatura nego kad se greje iako je napolju 1 stepen. problem je kad sine sunce zimi zbog velikih prozora i juzne strane moram otvarati prozore na kip i bez grejanja da bi se rashladilo. Nisam hteo staviti solar stakla jer sam hteo da mi zimi bude toplo a leti mogu da otvorim prozore ili spustim roletne a i sunce je visoko pa nece u prostoriju toliko grejati kao zimi.

kod solarnog grejanja se kaze da racun za grejanje za celu zimu izadje kao da ste se grejali samo 15 dana u najhladnijem periodu na obicno gorivo. naravno ako imate dobru izolaciju. Poznajem nekoliko ljudi koji imaju solarne kolektore vec vise od 40 godina i panika nastane kad jedan dan ne radi jer se tada drasticno povecavaju racuni za grejanje. Sem toga solarni kolektori moraju imati bojler od koju hiljadu litara za skladistenje toplotne energije i razmenu sa ostalim sistemima za grejanje

Neka sam se ja primio, lako ćemo za to. :D

Primio se ja na trgovačku priču i za izolaciju i za dizel auto, i za kompijutor, da ne pričam o elektrostaticima... Primim se ja tako i onda posle nekoliko godina, zapitam se da li sam se zaje-bunio pa nekako ispadne da sam ja i dalje hepi i da mi baš tako i treba :)

Pošto mi je audio sistem formiran i nemam nikakvih aspiracija da ga dodatno "poboljšavam" (ne vidim šta bih pametno i mogao)

...a da uzmeš još jedan par elektrostatika?

gde su dva more i tri kao aktivni sistem, dva za srednje dva za baseve i dva za visoke?!

:127fs1866968:    a šit, kratak si za još jedno pojačalce   :sclerosis:

dva za srednje dva za baseve i dva za visoke?!

U ovim godinama, s ovim poslom koji radim, pod uslovima u kojima ga obavljam, ja visoke baš i ne čujem, mindeđ mi skroz, tako da... poklanjam ti ja taj treći par da ih kupiš umesto mene :D

A ja ću da termostatom zamenim sekiru...

ovo su solarni paneli koji daju el.energiju .

Model Number: solar cell 6*6 Material: Polycrystalline Silicon Size: 156*156mm Number of Cells: 40pcs znaci 40 kom. po 4 w svaki (kad je sunce jako  ) 90 dolara ,carina-drzava maksimum 40% ,130 dolara 160 w.jel to tacna racunica?Posto je ovo uradi sam kombinujes sa okiten crevima u panelu posto moras da ih nekako zastitis.jos ako drzava ima sluha i skine namet na tu vrstu robe a morala bi , ih.....

Super tema. Bas sam danas nesto razmisljao na tu temu, kad ono tema na audio vorumu! :) Nesto sam i citao na temu pa se lozio na geotermalno grejanje... :)

Nego ovako: U mom slucaju bi to bilo malo drugacije: Stan, stara gradnja, 65 m2. Trenutno se greje na dve TA peci, ponekad uskoci grejalica, te klima (kad nije mnogo hladno). Onda sam od nekog lika cuo da postoje toplotne pumpe i za stanove (nesto kao veliki klima uredjaj) i da to trosi manje nego TA peci..... ali vise od toga ne znam. Znam samo da efikasnost grejanja opada kad spoljna temperatura ode ispod nule. Osim ako postoji jos neko dogrevanje. Ili: taj klima uredjaj (tj.vazdusnu toplotnu pumpu) smestiti u posebnu prostoriju (spajz) koju dogrevamo malom TA peci, te time povecavamo efikasnost toplotne pumpe...(ovo samo onako iz suplje glave, moracu malo vise da procitam o tome)...

Znam samo da efikasnost grejanja opada kad spoljna temperatura ode ispod nule

Budimo realni, što je niža spoljašnja temperatura, mora se vršiti veće ulaganje u grejanje bez obzira o kojoj vrsti/metodi grejanja je reč. Pri nekoj "konstantnoj" izolaciji, gubici bi trebalo da budu konstantni ako je odnos unutrašnje i spoljašnje temperature isti, međutim, mi se uvek nešto trudimo da unutrašnja temperatura bude približno konstantna a spoljašnja varira. Kada je napolju +15, dovoljno je grejati tek malo da unutra bude prijatnih 24-25C ali kada je napolju -15, to je dodatnih 30 stepeni razlike koju na neki način treba nadoknaditi a što je ta razlika veća, veći je "stres" na izolaciju (kakva god da je) - bolja, da ne kažem "jača" izolacija omogućava veću "imunost" unutrašnjeg prostora na spoljašnje temperaturne varijacije pa je vreme koje bi bilo potrebno da se spoljašnja i spoljašnja temperatura izjednače sve duže i duže što je izolacija kvalitetnija.

Tako da... može se o ovome drobiti do iznemoglosti. Naša polu-saznanja su nedovoljna da izvučemo bilo kakve pametne zaključke sa toliko varijabila u igri. Ostaje da nagađamo ili se pravimo pametni ili priznamo da zapravo ne možemo pouzdano i kategorično tvrditi bilo šta... Naravno, ima ko zna, a sa takvim ja ne mogu da raspravljam jer ja o tome ne znam ni približno dovoljno.

Naravno Stein, u svemu se slazem. Ja sam samo onako naglas razmisljao i skontao da su geotermalne pumpe pogodne za kuce, ali ne i za stanove. U slucaju stana, moguce je jedino instalacija vazdusne toplotne pumpe (tj.klima uredjaj) a one nisu tako efikasne kao bunarska resenja koja razmenjuju toplotu sa zemljom. Ipak, nije sve za bacanje. Ja sam onako opet naglas razmisljao kako bi se mogao napraviti hibrid, TA grejanje koje bi zagrijalo odredjenu prostoriju, pa bi ista onda razmenjivala toplotu sa "klimom", koja bi preko zidnog grejanja grejala ceo stan...