Jump to content
sir Oliver

Grejanje

Recommended Posts

Temperatura fluida u cevima za zidno grejanje je 40C ( zida idealnih 37C) Toplotne pumpe najefikasnjije rade sa ovim sistemom.

Moj prijatelj dobija 24KW sa 3KW ulozene snage na rad toplotne pumpe.

Nije mi poznat taj sistem, pretpostavljam da je količina fluida mala, obzirom na temperaturu. 1:8 je ogroman faktor.. daj neke linkove

Hvala na ponudi ;)

Za sada krećem u ozbiljno razmatranje svih ponuda i krećem u lokalu sa ovim: http://www.geotermika.com/

Ljudi su u lokalu a imaju nekoliko zadovoljnih mušterija nedaleko od mene (ovaj deo grada) pa su mi preporučili da me odvedu na nekoliko mesta, kod svojih mušterija da mi ljudi iz prve ruke pokažu kako je kod koga urađeno i kažu mi kako su zadovoljni... Za sada nije žurno :)

Vidis, ja sam zelio da pomognem tebi a dobih jako zanimljiv link. Dobre namjere se, ipak, isplate.   :shakehands:

Znas li cijenu Geotermika toplotnih pumpi?

Nije mi poznat taj sistem, pretpostavljam da je količina fluida mala, obzirom na temperaturu. 1:8 je ogroman faktor.. daj neke linkove

Stvar je u mnogo  vecoj povrsini zida od povrsine poda.

Usto povrsinu poda smanjuje namestaj ( a severni i zapadni zid mozes da preuredis da nema namestaja.)

A da predjemo na PP da ne kvarimo temu?

Da  . Cevi se nalepe na zidove i prekriju malterom. Cevi su petoslojne da bi sto sporije odavale toplotu. Temperatura fluida je 40C a zida 37C.

Podno grejanje na nasim srednjim zimskim temperaturama ne moze da efikasno zagreje sobu. Temperatura fluida je 60-70C sto je previse za zglobove i krvne sudove nogu a temperaturni gradijent je  izuzetno neuniforman ( dole toplo a u sredinhi hladno pa opet gore toplo) za razliku od zidnog grejanja.

U luksuznijim izvedbama se leti pusta hladni fluid kroz  cevi i hladi objekat. Dobijeni efekat je prijatna svezina a ne vestacka dobijena klima uredjajem.

Hmmm, maksimalna temperatura vode u sistemu podnog grijanja je oko 27 C i to je sasvim dovoljno i za sjever sjevera ( iznad polarnog kruga) pa je sigurno i vise nego dovoljno za efikasno ( i ekonomicno ) grijanje u nasim krajevima. Temperaurni gradijent bio trebao biti bolji kad toplota dolazi iz cijelog poda nego i zida. 

Znas li cijenu Geotermika toplotnih pumpi?

Manja je 2k a veća 2k9€ - to je kompletan sistem u toj ceni, uz to treba da se doda bušenje bunara, obezbedi nekih 2-2.5 kvm za opremu, i naravno, instalacija i grejna tela (cevi, radijatori...)

Radijatore imam, cevi razvedene, sada će trebati prevući/prespojiti krajeve/početke cevi od mesta gde je trenutačno kamin-kotao do prostorije gde će se nalaziti oprema za uređaj. Prostoriju planiram da sagradim na oko 12-13kvm površine da se tamo može nalaziti i bunar-pumpa i sve ostalo. Cevi trenutačno završavaju na cca pola metra od zida kroz koji treba iste da izađu na drugu stranu, tako da to neće zahtevati neko veliko drndanje ili ulaganje.

Da ne budem pogrešno shvaćen, ja nisam protivnik podnog, plafonskog ili zidnog grejanja. Ono što me "sprečava" da razmišljam u tom pravcu se ogleda u dve trenutačno neosporive činjenice:

1. kuća je do 31. 07. 2016. pod hipotekom (stambeni kredit) i za takvu vrstu radova moram imati saglasnost banke (provereno) - doduše, mogu da se "pravim lud" ali i sami znate da ako nedajbože dođe do spora, to me neće spasiti od problema koje banka može da mi napravi jer sam upoznat sa ugovorom koji sam potpisao kada sam se zaduživao - a jedna od tih tačaka eksplicitno navodi da nemam prava da vršim takvu vrstu radova bez prethodne saglasnosti banke (bez obzira na činjenicu da će po završetku istih vrednost nekretnine biti samo veća, nikako manja) - To znači da moram pribaviti milion papira, elaborata i raznih saglasnosti koje prvo moram da priložim banci na razmatranje i odlučivanje, pa tek onda, ako u banci procene da je to prihvatljivo i izdaju mi saglasnost, mogu da krenem u realizaciju projekta. Recimo da bih to mogao da odradim krišom... (sa nadom da neće opet biti vanrednih zahteva za izradom dodatnog elaborata i procene vrednosti nekretnine od strane licenciranog i za banku prihvatljivog procenitelja - a toga bogami već bilo...)

2. Kuća je cca 7x10m sa prosečnom visinom od 2.40m, pa sve da računam samo unutrašnju površinu spoljašnja četiri zida na 2m visine, to je ugrubo bar 70m2 lupanja maltera, pločica, veoma izvesnog oštećenja i uništavanja raznih stvari (nemam ih gde premestiti), potom sve da se to namesti (cevi), plati a potom i sve ispočetka sanira... Majstori traže 5€ po kvm malterisanja + 2€ za lupanje po kvadratu što i nije nešto mnogo (cca 500€ za celu kuću) na to još dođe nekih 2.5-3€ da se to izgletuje i ofarba (još oko 500€ jer se mora raditi sve od poda do plafona) što je već hiljadarka, pa potom nove pločice u kupatilu i kuhinji... Pojma nemam koliko bi koštale cevi i razvođenje ali ne verujem da je to dž pa tek onda dolazi u priču ona suma koju svakako moram da ulažem u trenutačno važeći plan... Dakle, koštalo bi me veoma izvesno bar jedno 1500€ više. To je otprilike iznos koji moram da skupljam i štedim narednih godinu dana. I naravno, kao najgori deo cele priče je fakat da bi nam se ceo život načisto poremetio u tih nekoliko nedelja koliko bi bilo potrebno da se cela kuća razvali i opet dovede u neko normalno stanje... Ja naprosto ne mogu da se pomirim sa tim... (a još više, mislim da bi mi žena načisto prsla a to bi se dodatno slomilo na meni)

... tako da jedino što može da se smatra prihvatljivim je dodavanje ili zamena ponekog od postojećih grejnih tela (radijatora) i to je to... A do sledeće godine sigurno neće ništa novo da se desi po tom pitanju... Osim ako ne budem počeo da uplaćujem loto i eto me baš "prosere"...