Jump to content
sir Oliver

Grejanje

Recommended Posts

1 hour ago, NIXIE said:

Jedna od opcija su invertor klime (toplotne pumpe vazduh-vazduh),

inverter se na - 10 ugasi na pola sata da odmrzne spoljnu jedinicu, za to vreme se prostorija ohladi.. pad efikasnosti invertera se nađe u Service Manualu jedino - veoma je značajan, 50% kad je ispod -10, dužina cevi između spoljne i unutrašnje jedinice kod niskih temperatura takođe ima uticaj - rapidan kad je veoma hladno.. dakle - inverter nije opcija kao jedini izvor grejanja

Just now, Woland said:

inverter se na - 10 ugasi na pola sata da odmrzne spoljnu jedinicu, za to vreme se prostorija ohladi.. pad efikasnosti invertera se nađe u Service Manualu jedino - veoma je značajan, 50% kad je ispod -10, dužina cevi između spoljne i unutrašnje jedinice kod niskih temperatura takođe ima uticaj - rapidan kad je veoma hladno.. dakle - inverter nije opcija kao jedini izvor grejanja

Slažem se.

licno iskustvo...Ugradjen inverter pre 3g, daikin jeftiniji 12 BTU, ali biran po karakteristikama, kuca prizemna "cigla i po", u stiroporu od 1991. Greje se uglavnom dnevna soba oko 35 kvm, kad se ugreje dogreje i hodnik, kupatilo.

Ovako, ovih dana i sada ugreje dnevnu na 23 ( bez obzira je li napolju -5 ili + 5) ides u majici kratkih rukava. Kada pada sneg i visoka vlaga cest je defrost - kao sto Woli rece, zamrzne spoljna jedinica i odmrzava 5 - 10min, zavisi od spoljnog minusa. Radi od 14h pa do ponoci. Ujutro na posao, ona ne radi a u prostoriji20 stepeni.

Prosle zime, na -20, i jos nize je probana, cesto se palila - gasila, i u sobi nije mogla da ugreje do 18  stepeni. Na -15 napolju je grejala sobu na 19 - 20 stepeni, ali ne moze vise. Ne secam se da li prospektu stoji  da ide i do -20. Probano je cisto iz radoznalosti.

Zakljucno, za mene do 0 i oko nje nema jeftinije, komfornije i bolje alternative. Znaci najbolje prelazno resenje. I da, kajem se sto nije 18 BTU.Mesecno izadje pri takvom koriscenju 2500 - 2800d, mada za stalnu temp. u stanu preporucuju negasenje klime, sto naravno vise izadje.

10 hours ago, NIXIE said:

Samo da dodam, grejanje na struju (naravno sa dobrom izolacijim stana/kuće) je napovoljnije od svega pri upotrebi TA peći samo po noćnoj tarifi, norveški i slični radijatori i grejalice nisu tako povoljni jer rade i po dnevnoj tarifi. Jedna od opcija su invertor klime (toplotne pumpe vazduh-vazduh), ali mi smeta podizanje prašine usled stalnog duvanja, tako da to ne preporučujem nikome (osim toga stvaraju i buku koja smeta).

Ja mesečno dobijem presek cene grejanja u vidu dijagrama. Trenutno grejanje na TA peć u jeftinijoj tarifi ima indeks 100 (ono je uvek 100 zbog poređenja), gas je nešto ispod (97 ako se ne varam), a najjeftinije je na jeftina drva (93 čini mi se, ne sećam se tačno). Gas je trenutno povoljniiji od grejanja na struju u jeftinoj tarifi.

14 hours ago, NIXIE said:

Pročitao sam ja, mogu trgovci da pišu šta hoće, to je fizika. Imaš i reklame za kredite u banci gde piše uzmite kod nas kredit, uštedećete toliko i toliko što je besmislica svoje vrste. Struja je kod nas po damping cenama još uvek, verovatno neće tako biti u budućnosti. Imam 10cm stirodur-a na spolnjim zidovima, trokomorne PVC prozore i roletne. Bolje od ovog ne mogu, živim u zgradi. 

Da, zato i kažem ono što kažem. Iskorištenje kod gasa je 90% i tačka, preko 100 ne može nigde i ništa, zato je 100%. Marketinški se kaže da u odnosu na bojler bez korištenja povratnih gasova i onaj sa, taj ima 110% veće iskorištenje (tj. 10% veće).

8 hours ago, banem said:

Da, zato i kažem ono što kažem. Iskorištenje kod gasa je 90% i tačka, preko 100 ne može nigde i ništa, zato je 100%. Marketinški se kaže da u odnosu na bojler bez korištenja povratnih gasova i onaj sa, taj ima 110% veće iskorištenje (tj. 10% veće).

10% je u redu, 110% je više i od perpetuum mobile.

16 minutes ago, black coffe said:

Pa jel nije i inverter neka vrsta perpetumobila ? :) barem po specifikaciji ?.

Nije, zato što uzima energiju od okoline i prebacuje je u tvoju sobu, a ona se opet vrati tamo odakle si je uzeo. Da bi to uradio moraš da potrošiš neku dodatnu energiju, u ovom slučaju električnu, što znači da proces ima iskorištenje recimo 70%. Kao da pumpaš vodu iz bunara u rezervoar pa je opet vratiš nazad u bunar.

Ja nesto razmisljao...kako bi izgledalo kada bi se inverter-klima tj. Spoljna jedinica  postavila unutra, u neku medjuprostoriju, u kojoj nije -10 kao napolju nego recimo od 0 do +5 stepeni. Onda bi klima radila mnogo efikasnije, a ta medju-prostorija ili kako vec da je nazovem bi se dogrevala recimo prostim gasnim grejacem, cisto da odrzava tih +5 stepeni C. Da li bi ukupan trosak struja+gas bio jeftiniji od ostalih varijanti?