Jump to content
sir Oliver

Grejanje

Recommended Posts

10 minutes ago, pakonja said:

A koliko je legalno kopati bunar ili u dubinu vise od 2m da bi postavio "zmiju"?

Koliko sam se ja raspitao to je no-no kod nas... ako se hoce po zakonu raditi.

Inace najbolje iskoriscenje je voda-voda a za to treba kopati bunar koji nije jeftin a i treba "ubosti" da se na tvom placu moze naci voda...

potrebna su dva bunara, jednim se voda crpi a drugim vraća, to koliko sam razumeo nije nelegalno.. i nije nikakva "zmija" u pitanju već običan bunar koji se buši ' u mom kraju ne dublje od 20 m, što i nije preterana investicija.. izmenjivač toplote je u stvari toplotna pumpa, ima raznih proizvođača, brendova, čak se prave u zanatskoj varijanti, postoje voda - vazduh, voda - voda.. toplotna pumpa je skupa, što veća snaga još je i skuplja.. za sistem voda - voda najefikasnije je podno grejanje zbog manje temperature vode koja je potrebna, upotrebljavaju se i radijatori, oni su manje efikasni (u smislu potrošnje struje), kod sistema voda - vazduh, ima zidnih, parapetnih i plafonskih sistema..

preduslov je kako kolega @banem reče dobra izolacija - stiropor(dur) od 5 cm, koji je rasprostranjen kod nas je onako, tek da kažeš da ima nešto.. u NS se danas grade zgrade, sa zidom od 20 cm siporexa plus 20 cm stirodura, i sa toplotnim pumpama.. kada se planiraju toplotne pumpe na početku gradnje, tada investicija po kvadratu nije značajno skuplja od nekog drugog sistema grejanja, prepravka postojećeg sistema nije tako jeftina ' kalkulisao sam da će mi se investicija u toplotne pumpe isplatiti za nešto više od 10 godina, razlikom u potrošnji energenta (gas)

7 minutes ago, sir Oliver said:

U vreme najveće krize moj prijatelj ze baškario u trospratnoj kući koju je grejao sa 4kW. Toplotna pumpa i zidno grejanje ( temperatura fluida 400C). Jedino tako se isplati. Sa klasičnim centralnim grejanjem 60-70OC to nije toliko isplativo.

mc∆ t

učinci kod toplotnih pumpi su do 1:5, u stvarnosti to bude do 1:4 (čak i manje kad temperature padnu ispod -10), cca 300 - 400 kvadrata se teško ugreje, a da se baškariš (za baškarenje treba 24 stepena) baš u svakoj prostoriji, sa 16KW u normalno vreme pa i u doba krize je teško izvodljivo.. tim pre što je zidno grejanje manje efikasno od podnog.. to su lovačke priče, a ti se brate primaš sam' tako.. toplotna pumpa nije perpetuum mobile

7 minutes ago, Woland said:

potrebna su dva bunara, jednim se voda crpi a drugim vraća, to koliko sam razumeo nije nelegalno.. i nije nikakva "zmija" u pitanju već običan bunar koji se buši ' u mom kraju ne dublje od 20 m, što i nije preterana investicija.. izmenjivač toplote je u stvari toplotna pumpa, ima raznih proizvođača, brendova, čak se prave u zanatskoj varijanti, postoje voda - vazduh, voda - voda.. toplotna pumpa je skupa, što veća snaga još je i skuplja.. za sistem voda - voda najefikasnije je podno grejanje zbog manje temperature vode koja je potrebna, upotrebljavaju se i radijatori, oni su manje efikasni (u smislu potrošnje struje), kod sistema voda - vazduh, ima zidnih, parapetnih i plafonskih sistema..

preduslov je kako kolega @banem reče dobra izolacija - stiropor(dur) od 5 cm, koji je rasprostranjen kod nas je onako, tek da kažeš da ima nešto.. u NS se danas grade zgrade, sa zidom od 20 cm siporexa plus 20 cm stirodura, i sa toplotnim pumpama.. kada se planiraju toplotne pumpe na početku gradnje, tada investicija po kvadratu nije značajno skuplja od nekog drugog sistema grejanja, prepravka postojećeg sistema nije tako jeftina ' kalkulisao sam da će mi se investicija u toplotne pumpe isplatiti za nešto više od 10 godina, razlikom u potrošnji energenta (gas)

Malo je 5cm, po novom zakonu o energetskoj efikasnosti koji je prepisan od EU za zgrade u našoj klimatskoj zoni praktično dođe 10cm stiropora kao minimum. Gde je hladnije i više, Arhitekte to lepo izračunaju.

Jel moguće da danas nema nešto što menja stiropor bar u tom Oslu?

Pokušavam da zamislim kako će da izgleda jedan grad za 100—200 godina kad te fasade počnu da otpadaju.

@silentbob objekti se danas grade da bi trajali 100 godina :) uzgred - skidao sam skoro deo demit fasade (stiropor, lepak, fasadna boja u granulama) posle 30 godina, nisam video nikakvu promenu u strukturi stiropora - jedva sam ga skinuo

3 minutes ago, Woland said:

učinci kod toplotnih pumpi su do 1:5, u stvarnosti to bude do 1:4 (čak i manje kad temperature padnu ispod -10), cca 300 - 400 kvadrata se teško ugreje, a da se baškariš (za baškarenje treba 24 stepena) baš u svakoj prostoriji, sa 16KW u normalno vreme pa i u doba krize je teško izvodljivo.. tim pre što je zidno grejanje manje efikasno od podnog.. to su lovačke priče, a ti se brate primaš sam' tako.. toplotna pumpa nije perpetuum mobile

Nije tačno. Podno grejanje ima veću grejnu površinu od podnog. (Veća je površina zida od površine poda. Pa još odbij površinu koju prekriva nameštaj.) Zdravije je zidno od podnog jer je ravnomeran gradijent raspodele toplote. Kod podnog je pregrejan deo neposredno iznad poda, što je štetno za zglobove i krvne sudove nogu, i ispod plafona, štetno za glavu .

Baškariti se znači da se nisi skupio u dve sobice koje greješ nego je ceo objekat zagrejan.

I ne primam se i ne pričam napamet. (mogu da ti organizujemn da posetiš u Bgu objekte i firmu koja to radi da ti objasne).

Toplotna pumpa nije perpetuum mobile ali je efikasna kod zidnog grejanja jer je temperatura fluida kod njega 400C pa toplotna pumpa veoma efikasno dogreva podzemnu vodu sa 120C na 400C a ne mora da tera do 600C kada više nije toliko efikasna.

12 minutes ago, Woland said:

@silentbob objekti se danas grade da bi trajali 100 godina :) uzgred - skidao sam skoro deo demit fasade (stiropor, lepak, fasadna boja u granulama) posle 30 godina, nisam video nikakvu promenu u strukturi stiropora - jedva sam ga skinuo

Ne sumnjam da je dugotrajno, ali ipak će nekad pući, nadam se samo da ćemo biti tu da pokupimo :)

Samo mi je čudno da je još uvek stiropor sinonim za izolaciju. Verujem da su načini gradnje i izolacije malo uznapredovali i da se može postići sličan rezultat sa prirodnom materijalima. 

2 minutes ago, silentbob said:

Ne sumnjam da je dugotrajno, ali ipak će nekad pući, nadam se samo da ćemo biti tu da pokupimo :)

Samo mi je čudno da je još uvek stiropor sinonim za izolaciju. Verujem da su načini gradnje i izolacije malo uznapredovali i da se može postići sličan rezultat sa prirodnom materijalima. 

Mineralna vuna je prirodni materijal, ali mnogo je lakše i jeftinije uraditi sa stiroporom fasadu. Ako je kvalitetan stiropor/stirodur trajaće, ako nije ispariće polako. Stiropor ne bi trebalo stavljati u podkrovlje, zbog PPZ. Tu ide mineralna vuna.