Jump to content
sir Oliver

Grejanje

Recommended Posts

Samo ukratko... Za nekih dve nedelje sledi treća registracija Modusa. Osim zamene metlica brisača i dve-tri sijalice (pride ulje i filteri što se tiče održavanja/servisiranja) nije bilo potrebe da se išta vanredno/nepredviđeno menja ili popravlja. Još malo pa sam na ravno 169.000km. To je oko 27.000km pređenih od kako je Modus kod mene, ukratko, prezadovoljan sam. I dalje malo troši, ne dimi itd...

Ženina mečk(ic)a se takođe fantastično kulturno ponaša... Nek' nastavi ovako pa sledeće godine mogu da izbacim furunu iz dnevne sobe i rešim grejanje u kući na principu toplotnih pumpi (geotermalna energija)

Ako već ideš na toplotnu pumpu razmisli i o zidnom grejanju.

Zidno? Mislis na radijatore? Podno grijanje je najbolja solucija. Stein, mislim da bih ti mogao pomoci,  javi se na PP ako ti treba savjet ili bilo kakva pomoc za nabavku dijelova (razdjelnici, upravljacke jedinice, sobni termostati pa i sama pumpa).  

Zidno? Mislis na radijatore? Podno grijanje je najbolja solucija. Stein, mislim da bih ti mogao pomoci, javi se na PP ako ti treba savjet ili bilo kakva pomoc za nabavku dijelova (razdjelnici, upravljacke jedinice, sobni termostati pa i sama pumpa).

svako grejanje ima svoje dobre i loše strane.. podno ima dosta dobrih, ali i nekoliko loših.. za mene je najlošija uslovljenost podne obloge keramikom ili nekim od veštačkih materijala, kao i prašinom koja se diže sa poda zbog temperature.. ko te dve stvari može da podnese, za njega je podno grejanje idealno.

Toplotne pumpe su na prvi pogled isplative, međutim kada se sagleda vrednost celokupne investicije, to onda i ne izgleda tako.. osim toga energent im je struja, nazivna potrošnja je mala, ali svesti to na jedinicu novca u kontekstu strujnih razreda, dnevne i noćne tarife je skoro pa nemoguće

Na kraju se ipak dođe do iznosa koji je dovoljan za kupovinu energenta u narednih 5 - 6 godina..

Ako već ideš na toplotnu pumpu razmisli i o zidnom grejanju.

Grejanje već imam (razvod, cevi itd) i ne dolazi u obzir da sada (ili bilo kada, ikada) načisto razvalim kuću. Toliko para se nema, a i nemam gde da odem za to vreme dok bi majstori razvaljivali kuću...

"Upgrade" se zapravo svodi na dogradnju male dodatne prostorije cca 3x4m sa spoljašnje strane kuće u reonu gde se sada nalazi furuna a gde će ići elektronika i kontrolne jedinice i postojeće cevi za razvod po kući se provlače napolje do tamo, spajaju i to je to što se tiče rušenja i gradnje. Iz te prostorije se takođe vode cevi gore u potkrovlje, razvodi se do novih panel radijatora i gotovo.

Toplotne pumpe su na prvi pogled isplative, međutim kada se sagleda vrednost celokupne investicije, to onda i ne izgleda tako.. osim toga energent im je struja, nazivna potrošnja je mala, ali svesti to na jedinicu novca u kontekstu strujnih razreda, dnevne i noćne tarife je skoro pa nemoguće

Na kraju se ipak dođe do iznosa koji je dovoljan za kupovinu energenta u narednih 5 - 6 godina..

Meni godišnje na ogrev ode oko 400€ (po sezoni) pa sa aspekta isplativosti, to znači (možda čak i) nekih 8-10 godina dok se ne "isplati" ali je tu nešto drugo u pitanju. Kotao kamin (onomad najjeftiniji) je pri kraju, dakle, morao bih kupiti drugi svakako. Loženje u stambenom prostoru mi strahovito ide na nerve jer malo-malo pa zadimi, začađavi, kupi drva, cepaj, tegli do zadnjeg dela dvorišta, slaži, potom sitni, nosi unutra, propaljuj svaki dan, iznesi pepeo, unosi drva po nekoliko puta na dan, loži... i onda dodatno sronje, sam kotao jako zrači, nameštaj mora da se odmakne, u dnevnoj sobi je nenormalno vruće pa tamo praktično nikada i ne boravimo :(

Ako nestane struje, nema grejanja (bez obzira što struja nije energent za grejanje) jer ne radi pumpa - doduše, imam pretvarač ali pre nedelju dana je crko i akumulator. Dakle, moram i to da kupim. Svodi mi se na to da sa ovim sistemom grejanja nigde ne može da se ode na duže od kuće no tri do četiri sata i onda drva izgore i opet nema grejanja. I ženina i moja leđa su biće u ne baš najboljem stanju a tek sam na 5 banki - a bolje ne očekujem da će biti... Grejanje ovako ili na prekidač... pa velika razlika. A da i ne spominjem činjenicu da "isplativost" investicije nije nikada dobar faktor za odluku... Krov, novi sa 20cm mineralne vune + paropropusna folija + daske + gips karton ploče + iverica + podna konstrukcija u potkrovlju + laminat (2009-2010) me koštalo toliko da je razlika u utrošku goriva neisplativa prvih 20 godina - ali je sada namesto 65m2 u prizemlju, dostupno i oko +70m2 prostora u potkrovlju (tu mi je audio sistem, komp, mini radionica itd) a dole je temperatura praktično konstatna - pre novog krova je već nakon četiri do pet sati nakon prestanka loženja bilo hladno; ujutru bismo se tresli k'o pingvini... Komfor je najveći dobitak... To važi i za auto... Prvo mora mnogo da se uloži (ne pričam sada o kupovini registrovanog Yuga za 250 ili 300€ - to više nije auto - ako jeste onda nije Yugo za te pare) ...

Matematika je prosta: imam sada već ceo niz poznanika/prijatelja koji imaju značajno veće kuće od tzv "proseka" (prosek bi bio 60-80kvm) i sa toplotnim pumpama greju kuće reda veličine 150-220kvm (greju čak i garaže i sve "nestambene" prostorije koje upadaju u ovu kvadraturu) a račun za struju koju na ovaj način potroše je značajno manji od neto iznosa koji ja moram da utrošim na ogrevno drvo. (uz koje ide sva opisana gnjavaža)

Da, puno je novca u pitanju, zato to ove godine i neće moći da se odradi, ali silazi mi jedan kredit pa mi je to xtra 100€ mesečno koje mogu da šteknem, a nadam se da će i sa aspekta poslovanja stvari biti bolje nego prethodne godine. Pošto mi je audio sistem formiran i nemam nikakvih aspiracija da ga dodatno "poboljšavam" (ne vidim šta bih pametno i mogao) a kako rekoh, oba auta se ponašaju veoma lepo, onda računam da bi se moglo nešto uštekati i onda sledeće godine odratiti...

Zidno? Mislis na radijatore? Podno grijanje je najbolja solucija. Stein, mislim da bih ti mogao pomoci,  javi se na PP ako ti treba savjet ili bilo kakva pomoc za nabavku dijelova (razdjelnici, upravljacke jedinice, sobni termostati pa i sama pumpa).  

Hvala na ponudi ;)

Za sada krećem u ozbiljno razmatranje svih ponuda i krećem u lokalu sa ovim: http://www.geotermika.com/

Ljudi su u lokalu a imaju nekoliko zadovoljnih mušterija nedaleko od mene (ovaj deo grada) pa su mi preporučili da me odvedu na nekoliko mesta, kod svojih mušterija da mi ljudi iz prve ruke pokažu kako je kod koga urađeno i kažu mi kako su zadovoljni... Za sada nije žurno :)

I grejanje na plin je opcija koja se može staviti u jednačinu.. pogotovu ako su grejna tela radijatori, pošto toplotne pumpe rade sa nižom temperaturom vode..

I grejanje na plin je opcija koja se može staviti u jednačinu.. pogotovu ako su grejna tela radijatori, pošto toplotne pumpe rade sa nižom temperaturom vode..

Ako misliš na ono što mi ovde zovemo gas (aka-Srbijagas) onda ne znam. Kolega koji ima gas, plaća nekih 13-15k dinara mesečno (istim greje i sanitarnu vodu) a struju na to plaća oko 4k dinara što mu dođe 17-19k dinara mesečno zimi (@100m2) dok je kod mene struja oko 3-3,5k dinara mesečno zimi a ogrev, kako rekoh, oko 6,5k... Uvođenje gasne instalacije ne znam koliko košta, ali samo saglasnost da se priključiš na mrežu (gasnu) u Subotici košta cca 1000€... Dakle moram da platim overen papir 1000€ pre nego išta uradim? E pa da ne bi malo... U našoj ulici broj na poslednjoj kući je čini mi se 137. Gas(ni vod) prolazi kroz ulicu od početka do kraja. Do sada se na gasnu mrežu priključilo jedno domaćinstvo (vod provučen 2007). JEDNO. Oh, i sasvim slučajno, muška glava u tom domaćinstvu je zaposlena u Cim-gasu, firmi nećaki Srbija Gasa... Interesantno...

Temperatura fluida u cevima za zidno grejanje je 40C ( zida idealnih 37C) Toplotne pumpe najefikasnjije rade sa ovim sistemom.

Moj prijatelj dobija 24KW sa 3KW ulozene snage na rad toplotne pumpe.

Da  . Cevi se nalepe na zidove i prekriju malterom. Cevi su petoslojne da bi sto sporije odavale toplotu. Temperatura fluida je 40C a zida 37C.

Podno grejanje na nasim srednjim zimskim temperaturama ne moze da efikasno zagreje sobu. Temperatura fluida je 60-70C sto je previse za zglobove i krvne sudove nogu a temperaturni gradijent je  izuzetno neuniforman ( dole toplo a u sredinhi hladno pa opet gore toplo) za razliku od zidnog grejanja.

U luksuznijim izvedbama se leti pusta hladni fluid kroz  cevi i hladi objekat. Dobijeni efekat je prijatna svezina a ne vestacka dobijena klima uredjajem.