Jump to content

DIY pojačala ...... izborno Babelfish J Mini , a posle ko zna


progster

Preporučeni Komentari

Pozdrav, koleza. :)

I to sam razmišljao pošto sam čuo da ovaj snagaš nije toliko loš.
Da li možete da mi preporučite neki pre-amp koji bi mogao da se upari sa ovim, a da ga kasnije iskoristim i za babelfish ako je to moguće? Cenovni rang neka bude isti ako je moguće, opet ne fiksno, a primaran mi je kvalitet zvuka. Od sekcija bi mi odgovaralo da ima phono obavezno, pored toga treba mi da kačim CD plejer i kompjuter.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Trenutno imam šta da slušam, tako da mi nije frka ni da napravim ovog snagaša i da malo stoji dok mu ne napravim prostojan preamp, ali može i obrnuto da dođe u obzir, u svakom slučaju se nešto pravi, samo da odlučim šta mi se više isplati. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zadrži ti snagaša naravno, ali ovo je diy forum, so let there be diy. I amp i preamp ;)

 

Ne znam jesi li nekada polemio išta od elektronskih uređaja i jeli to proradilo, ako je odgovor na oba ova pitanja da, izvešćeš uspešno projekat.

Gledaj na sve tako da će mnogo da se greje i da će kroz (skoro) sve da protiče velika struja. Kod Mini babela je Iq 1A po kanalu, pa onda gledaj da sve masno i lepo lemiš. Debele teflonske žice za ožičenje i komponente izdržljive na višu temperaturu.

Uglavnom ako sve lepo iščitaš i isprojektuješ, pa još i polako uradiš, neće biti frke.

Ako je bude, pali forum i kucaj u tastaturu.

 

Ako se odlučiš za babela, iščitaj ovu temu do u tančina: http://www.diyaudio.rs/topic/118-babelfish-j/mnogo je stvari objašnjeno do najmanjih sitnica.

Takođe, i ostale teme o A class pojačavačima ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa imam iskustva, zamene nekih komponenata na televizorima, matičnim pločama (samo elektroliti), napajanjima itd. I uglavnom je radilo, mada, beše jednom i vatromet. :D Nije neko preterano iskustvo, ali mislim da će biti dovoljno, tj. nadam se. Jedino što imam jako malo iskustva u ovakvim diy projektima, ali nadam se da ću to da savladam. :) Mislim da kvalitetan tinol i strpljene to mogu da reše. Biće mi problem pošto ne znam baš sve kako funkcioniše, ali izučiću, nadam se uspešno.

Biće naravno i amp i pre-amp, to je sigurno. Samo na neki način sam na mukama šta prvo, ali mislim da će biti amp. Voleo bih da čujem i neko mišljenje i preporuku za pre-amp.

Od sutra krećem sa iščitavanjem, mada sam tu temu čitao već malo, ali do detalja ću je proučiti. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo da napomenem, za stavku 3, barem sto se A klase tice, minumum po amperu mirne struje bi bio 20-30.000uF, sto bi reklo za mini babela 20mF x 2 kanala x 1A x 2 grane = 80.000uF total minimum, pozeljno 100-120.000 ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hm uzevsi u obzir da je studentska tuga pregolema...recimo da bi pomenuta BorinaAmaterska Svastara bila pravi odgovor

I ja preporučujem neko Borino pojačalo. Ja sam radio "Techno" i oduševljen sam kako svira.

 

(Samo gledam kako se studentu koji je rekao koliko bi da odvoji za prvi DIY preporučuje 100.000-120.000uF. Samo to košta tu negde oko njegovog limita. A gde je trafo, hladnjaci, kutija... I "Techno" prelazi limit, i to dosta, a jeftiniji je od A-klase...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

(Samo gledam kako se studentu koji je rekao koliko bi da odvoji za prvi DIY preporučuje 100.000-120.000uF. Samo to košta tu negde oko njegovog limita. A gde je trafo, hladnjaci, kutija... I "Techno" prelazi limit, i to dosta, a jeftiniji je od A-klase...)

 

http://proelectronic.rs/ELKO%2022.000uF%2025V-799.htm

 

6 puta toliko = 2000 din, manje od 20e

Samo ih zamoliš da ti daju one 105C, ista cena.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da ce budzet izdrzati i ako ga probijem malo, planiram da razvucem ovo na duzi period i da negde na leto bide gotovo, nemam ni vremena da stalno radim na tome, pokrivacu troskove stipendijom koja nije neka, ali od koga je dosta je. :D

Hvala ne predlozima u svakom slucaju :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naravno.

Pazi da i na primar domotaš žice, pošto zuji dobrano pod opterećenjem, piči jezgro u zasićenje.

To je pravi diy, od svega po malo! I nauči se dosta pride :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa tu ce biti malo problema, nisam se nikad tim bavio, mislim da je to izvan domasaja mojih mogucnosti?

Ako neko ima info koliko bi me kostalo premotavanje okvirno da vidim sta mi se isplati vise..

Edit: ustvari gledam sad nesto, mozda i mogu, mogu rucno da motam, ne treba mi alat? Nisam sad kod kuce, ne secam se da sam procitao koliko je to namotaja u tvom slucaju?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih da zvučim čudno, ali nema ništa jednostavnijeg od premotavanja sekundara trafoa.

Iz prve nije bilo moranje da se premotava trafo jer ovaj daje 4 sekundara po 7V, što mu dođe kada se poveže kako treba 2x14V čime dobiješ nekih 16-17 na izlazu ispravljača što može da gura Babelfish mini opušteno. Ali kao što rekoh, pošto je trafo zujao pod punim opterećenjem (2A mirne struje iz sekundara), odlučio sam da domotam primar ne bih li malo izbacio jezgro iz prezasićenja.

Trafo sam rasturio tako što sam limove odvajao skalperom. Zatim se skine sekundar, pa na primar domota nekih 50ak namotaja žice, pazeći da je presek isti i da je smer motanja isti kao postojeći.

Kad sam već razmotao sve, rekoh ajde da namotam sekundar kako valja i dobijem 2x16V, i u te svrhe sam koristio kalkulator iz priloga.

Da bi trafo što manje zujao, potrebno je da se nalije u specijalni lak i onda zapeče (time se slepe limovi, pa nema šta da vibrira), a ja u nedostatku istog sam između svakog E i I lima stavljao po nekoliko kapi bizon dvokomponentnog epoxy lepka, koji kada se zameša stoji u tečnom stanju 2 sata, a nakon toga stegne. Nakon 24h je kao kamen.

 

Znam da sve ovo zvuči kao budževina, ali moj krajnji rezultat je fenomenalan, dobio sam trafo koji ne zuji sa naponima koji su mi bili potrebni :)

 

Ako ti je ovo sve komplikovano, onda nazovi: 063590405, Rista, i naruči torusni trafo za pojačalo A klase, 2x16V sek, 250VA. Meni je tražio 35e.

Ne da mi je bilo premnogo u trenutku, nego eto, diya :P

Proracun tesla trafo.zip

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E to mi je trebalo... Ma nije to previse komplikovano, probacu, za sve postoji prvi put. :D

Ne bih da kupujem nov, ne zbog cene, nije bitno, nego bih voleo da mojim rukama namotan trafo radi, jos ako radi kako treba.. Pa tu lezi sreca. :) Mozda to ne uspe, ali ne vidim zasto ne bi..

Javicu se kad jos malo iscitam, a ovo pazarim valjda sutra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Narucio trafo, trebalo bi da stigne sutra, pa kad ga razbucam videcu sta mi je raditi. )

EDIT: Napravicu danas u toku dana spisak delova i postavicu ovde, trebace mi mala asistencija oko toga sta treba da bude kvalitetnije, koji je min napon kondenzatora itd.

Da li cu morati da uparujem izlazne?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...