Jump to content

Dampiranje subwoofera


STRATO97

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 118
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Stavio sam svuda po 1cm sundjera, a na zadnjoj 2 cm. Sutra cu da stavim svuda po jos 1cm da proverim da li ce se dobiti jos dublji zvuk. Nekako mi se bolje cuje bez cevi pa ga tako i slusam. :P  HVALA PUNO NA SAVETIMA, SADA JE DUBLJI TON. A polako skupljam pare za skretnicu ili tu zavojnicu koju nikako ne mogu da nadjem :D Jel smem ovaj bas da prikljucim na pojacalo zajedno sa SAL zvucnicima koji imaju bas 10i' i hornu. Da li ce on pregoreti zbog visokih tonova? Uskoro ide rodjendan, pa ne bih da ga spalim. :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Koliko sam ja racunao a nisam strucnjam to izpada 55L

 

STRATO97 znači '97. godište, a to mu dođe 17 godina a to mu dođe 3. razred srednje škole, iliti učio si zapreminu kvadra iz matematike pre jedno 5 godina, što znači da si ipak stručan :)

Po mojoj matematici, ako je debljina zida kutije ~2cm zapremina ti je ~63 litara.

Prema ovome http://www.hestore.hu/files/SRP3040.pdf i ovome http://www.linearteam.dk/ bolje će svirati u kompresionoj kutiji (bez bas-refleks cevi niti bilo kakvih otvora), a program je sračunao kutiju od 1000+ litara, ja bih stavio recimo 150l.

 

sub.png

 

 

Skini programče pa se igraj. Na ovoj stranici ima još kojekakvih uputa: http://www.bcae1.com/spboxnew2.htm

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo sam nasao na internetu .http://www.audio1.ro/images/detailed/0/Difuzor_SAL_SRP3040_30cm_8_Ohmi_120W-7.jpg

Ucio sam iz matematike, ali trenutno imam tu kutiju pa sam mislio da je iskoristim. A u SAL-u se nudi za 2200din ovaj zvucnik. Trenutno nisam pri parama da kupim skretnicu pa sam po mojoj logici zakljucio da bi ovaj zvucnik trebao da svira bolje (2200Hz a ovaj sto imam je EVM 12L i on daje 7000Hz ) barem tako pise na internetu. A da dodam da je EV radjen (menjano vesanje). Znaci sve da prodam pa da ponovo pravim...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sve u svemu,ovaj EV i nije bas za sub,ovo je razglasni drajver i rezonantna mu lezi visoko,tako da sa njim i ne mozes dobiti neku "dubinu",ovaj drajver je kombinacija lagane membrane i relativno krutog vesanja,malog Xmax,ali velike osetljivosti.

Da ne ulazim u problematiku reprodukcije niskih fekvencija,preporucio bi ti da nabavis drajver koji je namenjen za sub,sto duzeg hoda,odnosno veceg Xmax i veceg Sd,odnosno vece povrsine membrane,jer je to od presudne vaznosti za dubok i jednako glasan bas,pretezno imaju gumeno ili neoprensko polukruzno vesanje,bakarnu zavojnicu i mali,do srednji SPL.

Ovaj EV reprodukuje nabolje "gornje" bas podrucje,pocev od nekih 70-80Hz (mozda i vise),pa sve do 3-4kHz,jednostavno nije za sub,samo ces ga beskorisno opterecivati niskim frekvencijama,jer on to tesko moze reprodukovati,onako kako tebi treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa sve u svemu,ovaj EV i nije bas za sub,ovo je razglasni drajver i rezonantna mu lezi visoko,tako da sa njim i ne mozes dobiti neku "dubinu",ovaj drajver je kombinacija lagane membrane i relativno krutog vesanja,malog Xmax,ali velike osetljivosti.

Da ne ulazim u problematiku reprodukcije niskih fekvencija,preporucio bi ti da nabavis drajver koji je namenjen za sub,sto duzeg hoda,odnosno veceg Xmax i veceg Sd,odnosno vece povrsine membrane,jer je to od presudne vaznosti za dubok i jednako glasan bas,pretezno imaju gumeno ili neoprensko polukruzno vesanje,bakarnu zavojnicu i mali,do srednji SPL.

Ovaj EV reprodukuje nabolje "gornje" bas podrucje,pocev od nekih 70-80Hz (mozda i vise),pa sve do 3-4kHz,jednostavno nije za sub,samo ces ga beskorisno opterecivati niskim frekvencijama,jer on to tesko moze reprodukovati,onako kako tebi treba.

Jeste, upravu si. ON svira i srednje i visoke. Jel moze neko da mi objasni malo o zvucnicima koji su namenjeni za sub. Sta trebam da gledam pri kupovini? Koliko vidim kod vecine zvucnika je opseg od npr 40-4000 (5000)Hz

Da li taj zvucnik moze da posluzi kao sub? Citao sam svasta po internetu, trudeci se da naucim nesto o zvucnicima ali nisam bas najbolje razumeo u vezi sub zvucnika.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to su pretezno zvucnici izrazitog gornjeg vesanja,poluokruglog,gumenog ili neoprenskog.Ti zvucnici su niskg Fs (rezonantne oko 25-30Hz,neretko i nizeg),velike tezine kretnog sistema,Mms,a samim tim srednje,do niske osetljivosti,ispod 90db..

Vezano za BR sistem,dampira se,ali daleko manje nego zatvorena kutija i to prvenstveno zbog prigusenja vibracija i rezonanse samih stranica kutije.  

Imas toga dosta na netu,ali je pozeljno procesljati konkretno literaturu iz te oblasti.

Odlicna knjiga za uvod u akustiku ti je Husnija Kurtovic "Osnove Tehnicke Akustike",univerzitetski udzbenik..

Pogledaj ovu semu BR-a,baziranu na samoj elektrotehnici koja se primenjuje u oblasti niskih frekvencija,ako vladas elektrotehnikom razumeces u sustini dosta stvari vezanih za zvucnike i o cemu se ovde radi,bitna stavka,masa u mehnici ti je ekvivalent kalema u elektrotehnici,elasticnost ti je kondezator,a trenje u vesanju je aktivni otpor...

 

post-1755-0-44088800-1419366242_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa to su pretezno zvucnici izrazitog gornjeg vesanja,poluokruglog,gumenog ili neoprenskog.Ti zvucnici su niskg Fs (rezonantne oko 25-30Hz,neretko i nizeg),velike tezine kretnog sistema,Mms,a samim tim srednje,do niske osetljivosti,ispod 90db..

Vezano za BR sistem,dampira se,ali daleko manje nego zatvorena kutija i to prvenstveno zbog prigusenja vibracija i rezonanse samih stranica kutije.  

Imas toga dosta na netu,ali je pozeljno procesljati konkretno literaturu iz te oblasti.

Odlicna knjiga za uvod u akustiku ti je Husnija Kurtovic "Osnove Tehnicke Akustike",univerzitetski udzbenik..

Pogledaj ovu semu BR-a,baziranu na samoj elektrotehnici koja se primenjuje u oblasti niskih frekvencija,ako vladas elektrotehnikom razumeces u sustini dosta stvari vezanih za zvucnike i o cemu se ovde radi,bitna stavka,masa u mehnici ti je ekvivalent kalema u elektrotehnici,elasticnost ti je kondezator,a trenje u vesanju je aktivni otpor...

 

attachicon.gif126.jpg

 

Sto se ovih tice,40-4000Hz,zavisi sta gledas,ovi takodje nisu cisto sub-ovi,vec su namenjeni za ukrstanje sa drugim jedinicama,za cist sub moras naci drajvere koji orjentaciono ne idu preko 1000Hz.

Mada opet sve zavisi od toga jesi li ti zadovoljan tom vec uradjenom kombinacijom sa EV,ako si zadovoljan nista ne diraj i slusaj tako kako jeste,jer za dobar,klasican sub moras odvojiti poprilicno novca,a sa druge strane uticaj ima i sama prostorija u kojoj slusas takve jedinice,male sobe i ne mogu obezbediti "dubok" bas,ta materija ti je puna kompromisa i varijanti da te od svega toga moze i glava zaboleti

 

http://www.kupujemprodajem.com/Dynaudio-SUB-250-SAT-17996633-oglas.htm?filter_id=20416180

 

:hot:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

http://www.kupujemprodajem.com/MTX-Jackhammer-T9922-44-22-6000W-Dual-4-17810969-oglas.htm ovo ti je za subwoofer dobro :crazy:

 

Podatke za upis u polja sve imaš u pdf-u ili slici koju si našao, neki i ne moraju da se upišu.

 

Imaš ovde malo opširnije za bas-reflex (ako se ne odlučiš za onaj SRP drajver već za nešto drugo... onaj SRP najbolje paše u kompresiju).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E Radisa svaka cast za izbor ovog 22" drajvera,ali to je bez sumnje pravi drajver za sub,nema sta da se kaze,ali cena je za nase uslove bez premca,auto za zvucnik...

Nisam hteo da budem bas nerealan,ali pravi je pogodak.

Ja sam ipak vise za strucnu literaturu (ja je imam i previse i svakog dana naucim nesto novo) ,ne bi trebalo previse opterecivati coveka na forumu,jedan navodi ovo,drugi ono,a i sve to treba uzeti sa rezervom...

Kada knjigu napise covek koji je ucestvovao u izgradnji i proracunu raznih poznatih akustickih obradjenih prostorija i jos pri tome je bio redovan profesor,prave knjige treba citati,internet ne moze da zameni jednu kvalitetnu knjigu iz oblasti kao sto je akustika,a opet hvala internetu pa danas mozemo doci do takvih i slicnih sto su se pisale nekada kako treba,svakoj temi je dat dobar deo prostora i stranica...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E Radisa svaka cast za izbor ovog 22" drajvera,ali to je bez sumnje pravi drajver za sub,nema sta da se kaze,ali cena je za nase uslove bez premca,auto za zvucnik...

Nisam hteo da budem bas nerealan,ali pravi je pogodak.

Ja sam ipak vise za strucnu literaturu (ja je imam i previse i svakog dana naucim nesto novo) ,ne bi trebalo previse opterecivati coveka na forumu,jedan navodi ovo,drugi ono,a i sve to treba uzeti sa rezervom...

Kada knjigu napise covek koji je ucestvovao u izgradnji i proracunu raznih poznatih akustickih obradjenih prostorija i jos pri tome je bio redovan profesor,prave knjige treba citati,internet ne moze da zameni jednu kvalitetnu knjigu iz oblasti kao sto je akustika,a opet hvala internetu pa danas mozemo doci do takvih i slicnih sto su se pisale nekada kako treba,svakoj temi je dat dobar deo prostora i stranica...

 

Mada i napajanje ovakvog suba je zahtevan posao,mislim da bi Djerdap zavrsio posao :oke:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hahahaha zvidja mi se ovaj zvucnik :buehehe: Za njega bih morao da pitam oca da proda Punta plus 5000e. Upisao sam za Autoelektricara, pa sam malo upoznat sa elektronikom. Ovaj EV nije los, ali mnogo nekako "vristi" i nekako kao da je produvao, mnogo se mrda i to sporo (mislim da je to zbog kutije) . Ali to sve zavisi koju pesmu slusam. Soba je 5 sa 4 (nisam merio) A najcesce slusam psytrance. E sad mislio sam da napravim sub zato sto imam 2 kutije (SAL SPA 2530 I Piezo hornu) a za te zvucnike sam koristio kondenzator da bi ih spoijio i mogu reci da se lepo cuju. Imao sam priliku da slusam muziku preko zvucnika od 300-400e (polovni) i znam da je nemoguce da se dobije lep zvuk od ovoga sto ja zelim. Koliko para toliko i muzike, uvek je tako bilo. Ali koliko odvajam o uzine i ovo je dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sad u nedelju ima pijaca gde se mogu naci zvucnici za kola za male pare. Da li se to isplati da se uzme pa da ga prebacim u ovu moju kutiju? Oni daju valjda od 25 do 300hz (barem sa ja to imao) Probao sam ga u kuci i maltene se nije cuo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kao prvo,zvucnici su ti vise iz oblasti naizmenicne struje i tu nije sve tako jednostavno kako na prvi pogled izgleda,preporucujem ti gore navedenu i sl. literaturu,pa ako te bas zanima tematika pokusaj nesto iz toga da naucis,ta oblast ti je kao sto sam rekao puna kompromisa,ako potenciras jednu stvar onda kvaris sve ostale bitne za krajnji utisak,tako da je dobru zvucnu kutiju veoma tesko,ali ne i neizvodljivo napraviti.

Kao drugo,bezi o SAL-a,to ti je cist Kinez,mislim to su veoma losi drajveri za bilo koju upotrebu,procep polne ploce u kome "seta" zavojnica je toliko sirok da je to strasno,na jednu stranu lako ih centriraju u proizvodnji,ali zato je hladjenje i osetljivost drasticno pogorsano i nije ni cudo sto takve jedinice cesto pregorevaju.

Cist primer,za iste pare su se nekada prodavale i jedinice koje su kod nas pravljene,u Nisu,ali subjektivna razlika je nebo i zemlja,tako da bih ti pre preporucio da pokusas da nadjes nesto na tom pijacu,ali ovako nesto sto ti je Radisa pokazao,samo daleko manje i pristupacnije...

Imam jednu kratku pricicu vezanu za SAL,naime imao sam Niske visokotonce na kojima  je stradala kalota,ali mi je magnetni sistem ostao,skinem sa jednog Sal nosac i zavojnicu i prepakujem je na Niski magnet,ono sto je bilo to je da ne poverujes,to su sasvim dva razlicita zvucnika,menjajuci samo magnet (posto sve ostalo pase),naime upravo taj procep je kod Niskog daleko manji tako da sam dobio drasticno na osetljivosti,i gluv bi je cuo. :connie_nutzo:  

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Cekacu nedelju pa da vidim sta se tamo nudi. Ali je problem to sto ja moram da imam zvucnik od 8oma. Znam da je SAL losa marka ali meni lepo sviraju i traju sobzirom na to da ih svaki dan po sat-dva slusam maltene do maximuma. A lepo mi sluze i za rodjendane. Posto cu najverovatnije do nedelje da imam oko 4000din (moj budzet)  pa sam mislio da prodam ovaj zvucnik sto je trenutno u kutiji (EV) da kupim SAL SPA 3040 posto on ima tvrdo vesanje. Pa sam mislio da ce lepo da se uklopi uz ove dve 10-te. Ipak taj zvucnik svira oko 2500-3000hz manje od ovog sto imam (ako su specifikacije tacne na internetu)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Lepo se cuju desetke. Ja volim MNOGO bas da cujem (kad "mumla") Imam SONY TA-F417R a posto nemam skretnicu za sub, onda bih njega spojio na HI-FI 160 kako bi smanjio visoke a bojacao niske tonove. Mislio sam da uzmem SAL SPA 3040 pa da privremeno radi ovako dok ne skupim pare za skretnicu. A prodao bih ovu kutiju sto sad imam barem za materijal za novu kutiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...