Jump to content

Dampiranje subwoofera


STRATO97

Preporučeni Komentari

Pozdrav svima, imam problem oko dampiranja. Kako da dobijem sto dublji zvuk? Ako moze objasnjenje sta se to tacno dobija kada se kutija dampira? Na koje stranice sve stavljam izlolaciju. Da napomenem, nasao sam stari zvucnik 12inch ne znam koje je marke a nemam skretnicu!

post-1730-0-39014200-1417479181_thumb.jp

post-1730-0-81033000-1417479247_thumb.jp

post-1730-0-17500100-1417479292_thumb.jp

post-1730-0-60117700-1417479343_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 118
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Dok se ne javi netko kompetentniji ako nemaš podatke o driveru valjalo bi mu izmjeriti T/S parametre.
Dampiranjem učvrščuješ kutiju i mijenjaš joj točku na kojoj ona ulazi u rezonanciju sa driverom.
Ispunjavanjem kutije sa nekim apsorbirajućim materijalom stvraš dojam veće kutije jer se neke frekvencije ili skroz upiju ili kasnije vraćaju na membranu.
Ovo uzmi tek kao nekoliko pojmova koje će znalci ispraviti i dopuniti, ali eto tek da se zabaviš logikom do tada.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dublji zvuk, kako kažeš, dobija se kombinacijom tri stvari - dovoljno/adekvatno velika kutija, dobro dampiranje i dobra skretnica. Bez skretnice će zvučnik da svira i one (višlje) frekvencije koje urušavaju ideju o "dubljem zvuku" tako da... Bez uvrede, ali kutija mi deluje prilično nja-nja, veliki zvučnik, tanak materijal, bez ukrućenja... ima da svira isto tako glasno kao i zvučnik...

Dakle, prvo saznati o kojem je zvučniku reč i pronaći podatke za isti ili kako kolega Zero kaže, merenje a potom idemo redom...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam, kad sam bio kod majstora da ga centrira, zamenio mi je i pletenice ali mi je rekao da ne znaa koji je ovo zvucnik :( To mi je najveci problem. Kutija je extra ispala sobzirom da imam 17god i da mi je ovo prva kutija. Juce sam nesto njuskao po internetu i nasao, da ako stavim zavojnicu, mogu dobiti dublji ton. Tacno, sada svira kao obican zvucnik. :D

Kupio sam 2 cevi fi 50 samo ne znam kolika dubina (duzina) ide.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo da ja probam onako od oka.Odseci 2 cevi od 12 cm duzine pa ih zalepi silikonom u te otvore.Onda uzmi 2 stafne 5x5 cm i duzinu sirine tvoje kutije.Izmeris visinu kutije i podeli na 3 polja .Izmeris sredinu kutije po dubini i tu zalepis te dve stafne kao ukrucenje. Ako imas stari jorgan izvadis vunu i napunis kutiju sa njom ,stim ssto moras probati iz vise puta kad ti se se svidi to je to.Moze i neki stari sundjer ili domaca vuna.Ovo ti je eto za prvu pomoc pa probaj da ne bacas pare bez veze.Pozdrav sa severa Banata :D .Znaci dodavati postepeno vunu paa slusati

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovorima. Kutija je 40 sirina 40 visina 45 dubina..nemam veliki budzet pa mi je to VELIKI problem, kupio bih ja kappa lf 12 ali nemam ni pojacalo za to (sony f417r ) Ne trazim neki kvalitet ali samo malo dublji ton. Jel radio neko tu foru sa "kalemom' (zavojnicom)? Najbolje je uzeti skretnicu ali nema se para, sta je tu je :P Dampiram sve strane ili.. ? Kupio sam sundjer 1cm debljine, mogu da dupliram da dobijem 2-3cm debljine.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovorima. Kutija je 40 sirina 40 visina 45 dubina..nemam veliki budzet pa mi je to VELIKI problem, kupio bih ja kappa lf 12 ali nemam ni pojacalo za to (sony f417r ) Ne trazim neki kvalitet ali samo malo dublji ton. Jel radio neko tu foru sa "kalemom' (zavojnicom)? Najbolje je uzeti skretnicu ali nema se para, sta je tu je :P Dampiram sve strane ili.. ? Kupio sam sundjer 1cm debljine, mogu da dupliram da dobijem 2-3cm debljine.

Sve strane dampiraj,za nuzdu ubaci neke stare dzempere u kutiju pa probaj.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jel radio neko tu foru sa "kalemom' (zavojnicom)?
 

 

Je. Ta zavojnica djeluje kao filter za tonove višlje od XY Hz ovisno veličini zavojnice.
Kada odstraniš srednje i visoke tonove driver će ti dobijati samo signale ispod tog reza. Tako ćeš dobiti dojam da radi dublje mada zapravo nisi pojačao njegovu efikasnost u basu, nego si uklonio ono što ti ne treba.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro je znati gdje želiš rez, pa onda odabrati zavojnicu. Ovo će ti pomoći da odrediš veličinu zavojnice: http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter1.html

 

Kondenzatorom ćeš odrezati frekvencije ispod neke vrijednosti. Za sub ti vjerojatno ne treba osim ako ga želiš zaštiti od nečega, no tada bih rekao ako je potrebno driver štititi od toga onda nije namjenjen za sub.

 

Slične kalkulatore možeš izguglati i sam, pa se malo zabavi sa primjerima da stekneš uvid.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dobro je znati gdje želiš rez, pa onda odabrati zavojnicu. Ovo će ti pomoći da odrediš veličinu zavojnice: http://www.apicsllc.com/apics/Misc/filter1.html

 

Kondenzatorom ćeš odrezati frekvencije ispod neke vrijednosti. Za sub ti vjerojatno ne treba osim ako ga želiš zaštiti od nečega, no tada bih rekao ako je potrebno driver štititi od toga onda nije namjenjen za sub.

 

Slične kalkulatore možeš izguglati i sam, pa se malo zabavi sa primjerima da stekneš uvid

Nikad nisam imao sub pa ne znam do koliko Hz on radi. Zvucnik je namenjen za manje zurke u kuci. Imam 2 zvucnika (sal spa2530 sa piezo hornom, a spojio sam drajvere preko kondenzatora) Zbog toga sam napravio sub koji ce da mi da niske frekvencije. Sutra stavljam jos sundjera i secem cevi na 13cm pa javljam kako se cuje. A za zavojnicu cu da pitam kod viklera posto nisam uspeo da nadjem vec gotovu tj. ne znam da li se uopste prodaje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nikad nisam imao sub pa ne znam do koliko Hz on radi. Zvucnik je namenjen za manje zurke u kuci. Imam 2 zvucnika (sal spa2530 sa piezo hornom, a spojio sam drajvere preko kondenzatora) Zbog toga sam napravio sub koji ce da mi da niske frekvencije. Sutra stavljam jos sundjera i secem cevi na 13cm pa javljam kako se cuje. A za zavojnicu cu da pitam kod viklera posto nisam uspeo da nadjem vec gotovu tj. ne znam da li se uopste prodaje

 

 

Pokušat ću ti načelno skrenuti pažnju na nekoliko stvari, ali sa tehničke strane ćeš pomoć morati dobiti od nekog drugog jer ti tu ne mogu puno reći.

Gornja frekvencija sub-a ovisi o donjoj frekvenciji glavnih zvučnika. Znači ako ti glavni zvučnici mogu dobro odraditi do npr 70Hz onda bi u idealnom svijetu do tih npr. 70Hz trebao raditi sub. Svijet nije idealan i tu počinje rock 'n' roll sa rezovima u skretnicama i određivanju u kolikoj mjeri će se područja rada suba i glavnih zvučnika preklapati. Uz to još dolazi do realnih problema u vezi dobave snage jer je većina stvarnih drivera manje osjetljiva pri nižim frekvama i zbog toga i tiša za istu isporučenu snagu. Taj nesrazmjer u osjetljivosti u nižim registrima se donekle rješava konstrukcijama kutija - BR, TL i derivati, horne itd, a donekle se rješava aktivnim skretnicama koje će u bas driver davati više snage.

 

P.S. I dalje je sve ovo jalovo dok god ne budeš imao izmjerene TSP svojih drivera jer će se tek prema tome moći reći išta konkretnije od općih točaka.

Naravno, uvijek možeš napraviti kako ti je (čini mi se) 2a3 savjetovao - isprobavaj sa ukručivanjem i dampiranjem kutije i sasvim je moguće da pronađeš kompromis s kojim ćeš biti zadovoljan bar za neko vrijeme.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista, sutra cu da stavim sundjer i da ubacim cevi pa postepeno da dodajem ili izvadim sundjer a u kreajnjem slucaju da vidim ovaj kalem (zavojnicu ). Samo da pitam, ovaj kalem se stavi na + zicu od zvucnika i to je to. Da li je moguce ostetiti zvucnik stavljanjem samo kalema. Meni sad zvucnik odma ide u pojacalo (+ i - )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nista, sutra cu da stavim sundjer i da ubacim cevi pa postepeno da dodajem ili izvadim sundjer a u kreajnjem slucaju da vidim ovaj kalem (zavojnicu ). Samo da pitam, ovaj kalem se stavi na + zicu od zvucnika i to je to. Da li je moguce ostetiti zvucnik stavljanjem samo kalema. Meni sad zvucnik odma ide u pojacalo (+ i - )

 

Čitaj knjigu! :punish:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...