Jump to content

Kako probati izlaze na pojacalu multimetrom


Okibokis

Preporučeni Komentari

Treba da mi stigne pojacalo koje nazad za zvucnike ima samo XLR konekciju,i u nebalansiranoj varijanti ima nesto slicno,ali u Din varijanti.Posto ja trenutno u kuci nemam takve prikljucke,kako najlakse da proverim ispravnost izlaza,a da ne spalim unimer,ili da ne zasvetlim ja?Pitanje sam postavio jer nazad na pojacalu pise fabricki,kad je ukljuceno u struju i upaljeno je ne otvarati poklopac,ili verovatno i ne gurati prste u evo pise na slici da ne davim.

 

Inace ovo sam uzeo iz radoznalosti jer je mos fet i lepe su mu skale,a i pise hi end.Mozda i bude lep zvuk.

post-1130-0-40632100-1414064882_thumb.jp

post-1130-0-30823400-1414064885_thumb.jp

post-1130-0-97626700-1414064888_thumb.jp

post-1130-0-04434800-1414064892_thumb.jp

post-1130-0-81841700-1414064894_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 7
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Popularni dani

Spojiti + i - konekciju na ULAZU.

uključiti uređaj

unimerom postavljenim na DC područje reda 200V meriti napon na izlazu. Ako nema DC napona, prebaciti na niže područje (20VDC), ako ga ni onda nema, preći na 2VDC... Ako ni onda nema DC napona na izlazu, može se uzeti neki manji zvučnik odgovarajuće ili veće impedanse (bilo šta od 4-16 oma) i priključiti na IZLAZ (ulaz je još uvek kratko prespojen!)

Ne bi trebalo da bude zujanja/brujanja. Ako je na zvučniku tišina, eventualno jaaaako tiho šuštanje, pojačalo je 99.9% ispravno.

 

Potom sledi test sa otvorenim ulazom (merenje DC napona na izlazu se u suštini može preskočiti), moguće je da se poveća nivo šuma...

 

I na kraju, bilo bi zgodno izvršiti konačni test, sa nekim predpojačalom... Za početak, potpuno stišano, bez muzike, pa postepeno pojačavat muziku dok se ne dođe na neki nivo glasnoće koji je dovoljan da se čuje dobro a tokom probe pratiti eventualne temperaturne promene na pojačalu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Spojiti + i - konekciju na ULAZU.

uključiti uređaj

unimerom postavljenim na DC područje reda 200V meriti napon na izlazu. Ako nema DC napona, prebaciti na niže područje (20VDC), ako ga ni onda nema, preći na 2VDC... Ako ni onda nema DC napona na izlazu, može se uzeti neki manji zvučnik odgovarajuće ili veće impedanse (bilo šta od 4-16 oma) i priključiti na IZLAZ (ulaz je još uvek kratko prespojen!)

Ne bi trebalo da bude zujanja/brujanja. Ako je na zvučniku tišina, eventualno jaaaako tiho šuštanje, pojačalo je 99.9% ispravno.

 

Potom sledi test sa otvorenim ulazom (merenje DC napona na izlazu se u suštini može preskočiti), moguće je da se poveća nivo šuma...

 

I na kraju, bilo bi zgodno izvršiti konačni test, sa nekim predpojačalom... Za početak, potpuno stišano, bez muzike, pa postepeno pojačavat muziku dok se ne dođe na neki nivo glasnoće koji je dovoljan da se čuje dobro a tokom probe pratiti eventualne temperaturne promene na pojačalu...

Hvala na odgovoru,na sta je mislio pisac kada je napisao pozadi ne otvaraj pojacalo kad je upaljeno jer je 1600VA ? U kojim slucajevima metalna sasija moze da ubije,ako je dotaknem,a recimo neispravan je jedan kanal?Pitam jer znam da kondenzatori dosta dugo drze struju,cak i kad se ugasi pojacalo,:))

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ono nije 1600VA već je tolika maksimalna potrošnja iz mreže.

a i nije ni toliko ako se gledaju mrežni osigurači (pa puta ondašnjih deklarisanih 220V kako piše otpozadi, na tarabi).

šasija ne ubiva, samo (mrežni tj primarni) napon i ne uzemljeno npr ka čvrstom uzemljenju ako li je nešto baš gadno u primaru trafoa..)

uzgred napon pojačala ti je pristupačan za merenje kada skineš poklopac i paziš šta radiš

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako je uradjeno ovo pojacalo i koji su tranzistori upotrebljeni, ono bi trebalo da je odlicno.

Mozes da sprovedes postupak kao sto ti je Stein napisao za merenja.

Ja bih ti preporucio da kupis zenski prikljucak, iz njega izvedes zice i da ga ubodes u izlaz za zvucnike na pojacalu, pa tek na te izvedene zice da prikljucis Unimer.

Zenski prikljucak nije uopsete skup imas ga u svim prodavnicama elektronskih delova.

Izlazni tranzistore je gotovo nemoguce naci zato opreza nikad dosta.

 

Pozdrav Misa 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala na odgovoru,na sta je mislio pisac kada je napisao pozadi ne otvaraj pojacalo kad je upaljeno jer je 1600VA ? U kojim slucajevima metalna sasija moze da ubije,ako je dotaknem,a recimo neispravan je jedan kanal?Pitam jer znam da kondenzatori dosta dugo drze struju,cak i kad se ugasi pojacalo, :))

Ovo je standardno upozorenje za sve uredjaje u kojima ima 220v. Pogledaj natpise na bilo kojem elektricnom uredjaju.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Namestio sam na nebalansiranu vezu kako je pisalo na poledjini pojacala,i nasao balansirane kablove,imam neku miksetu gde je bilo moguce to da se uradi,i sad svira:)).

Za sad svira nezno ali ako je dugo stajao negde,verovatno mu treba neki dan da sve legne.Sigurno treba da se zamene svi elektroliti,ali polako prvo da ga cujem.

Jedino mi je zao sto oni ,,zeigeri" jedva da se i pomeraju.Slusam neke mutave pesme i vidim da ih odradjuje precizno.Mislim na glas i instrumente.

Evo jedna slika sad kad sam sve namestio,jos da su mi tu neke lenje kutije iz proslosti,da im malo pomerim mozak,ali naci ce se nesto :))Hvala svima!!

post-1130-0-23400500-1414081720_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...