Jump to content

Debljina zvucnickog kabla?


Okibokis

Preporučeni Komentari

To na fotografiji je strujni. :)

Zavisi od čega je sastavljeno tih 6 ili 8 kvadrata. Ako su tu ufrćkane ponaosob izolovane žičke različitih presjeka, onda ima smisla. Ako je samo jedna debela, nema.

Mislio sam koliko je maksimalno dovoljno za hi fi ?Na skretnici su obicno licne,a velike firme opet proizvode i nude kablove velikog preseka kao da je bas toliko potrebno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

evo teme za piromane :)

Sve sto imam a da je starije proiyvodnje,od zvucnika do risivera,sve ima veoma mali ulaz za kabl,a bogami sam imao i neke mrge od pojacala gde je strujni kabl bio tanak,ne bas kao za cd,ali tako nekako.S druge strane sam dobijao odlicne rezultate,i nista manju ,,pozornicu sa 0.75 zv.kablom,tako da sam poceo da sumnjam u teoriju zavere.Nesto slicno,kao kad gledam na satelitu,neki americki kanal,gde piju koka kolu iz malih casa od pola litra,i velikih od litar.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su elektrostati spojeni preko pletenice od 4.5mm2 (3x1.5mm2 x2) a subwooferi (2x2 Alfe A15") sa 2.5mm2. Dužine kablova su oko 2.5m. Probao i sa debljim i sa tanjim - nema tu neke čujne razlike. Problemi su kad nema dovoljno velike rupe na konektoru/bananici da utrpaš predebeli kabel - po meni, mnogo je važnije osigurati dobar i kvalitetan spoj (na relaciji konektori-kabel) nego vući neku anakondu od pojačala do zvučnika....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije baš sve jednostavno. Može i komplikovano :)

Svaki kabl sastavljen od dva paralelna provodnika ima lomnu tačku oko 4khz. Lomna tačka je tačka u kojoj se izjednačavaju uticaj otpora i medjuinduktiviteta.

Otpor je presudan do 4khz, a medjuinduktivitet iznad. Medjuinduktivitet zavisi isključivo od geometrije žica u kablu.

Sa povećanjem broja žica upletenih na neki način, medjuinduktivitet može drastično da se smanji.

Koristeći različite presjeke (recimo plus od više ponaosob izolovanih žica različitog presjeka) možemo da dobijemo linearan prenos signala po čitavom spektru ili da naglasimo neki dio spektra.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni su elektrostati spojeni preko pletenice od 4.5mm2 (3x1.5mm2 x2) a subwooferi (2x2 Alfe A15") sa 2.5mm2. Dužine kablova su oko 2.5m. Probao i sa debljim i sa tanjim - nema tu neke čujne razlike. Problemi su kad nema dovoljno velike rupe na konektoru/bananici da utrpaš predebeli kabel - po meni, mnogo je važnije osigurati dobar i kvalitetan spoj (na relaciji konektori-kabel) nego vući neku anakondu od pojačala do zvučnika....

Ako te ne mrzi, na sab stavi još jedan takav kabl. Dobiješ duplu unakrsnu paricu tj.4 x 2,5mm2. Unakrsno se spoje po dvije za plus i minus.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk 2

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kad se već petljam, za gore, umjesto 3x 0,75 stavi 6 x 0,2 iz nekog utp cat 5 kabla, ali nekog sa poliolefinskom ili polietilenskon izolacijom tipa belden, draca, shrack... i to tako da parice, kad ih izvučeš iz kabla ne rasplićeš, već gotovih 3 x 2 usučeš kao kanap, na to nabaciš širm iz nekog rg kabla i sve u termobužir. I to je plus.

Za minus, jedna, recimo silikonska 1,5mm2

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Interesuje me koju debljinu kabla za zvucnike smatrate optimalnom,a povod za ovo pitanje su zvucnicki kablovi od 6 i 8 kvadrata.Da li oni negde imaju prakticnu primenu,i cemu sluzi veci presek?

Kabli ove debljine i to trofazni, imamo na primarnom delu rotacionog aparata za zavarivanje, na poslu.  Nisam siguran ali mislim da ima oko 15-20 KW. Drugo necu nista vise da komentarisem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Više komentara i ne treba!

Za bilo koji Hi-Fi sistem, 2*4 mm je puna kapa (dovoljno za kilovat snage) . Za većinu onoga što držimo po kući, 2*2.5 je sasvim dovoljno.

Al ...marketing je čudo! Sugestija takodje! A tek sujeta ...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako te ne mrzi, na sab stavi još jedan takav kabl. Dobiješ duplu unakrsnu paricu tj.4 x 2,5mm2. Unakrsno se spoje po dvije za plus i minus.

Sent from my HTC Wildfire using Tapatalk 2

 

Možda i bih, da takvog kabela (flat za pod tepih) ima da se još uvek kupi. Zarad usporedbe sam stavio i Nauk od 4mm2 i da budem iskren, ama baš ništa ja tu razlike nisam čuo (reon svirke <150Hz) a snaga koju amp furla ka basovima na recimo najglasnijem što se može podneti u sobi je u reonu ispod desetak W (bazirano na uzorku koji se meri na samom izlazu pojačala) pa cenim da su eventualni gubici koje imam van domena čujno primetnih u datom arrangementu... Kad rekoh Nauk, onda to znači da sam probao sa verzijama 2.5, 4, i spojeno 2.5+4mm2... Il' sam ja gluv, il' kako rekoh, deblji presek od već postojećeg (minimalnog 2.5mm2) naprosto prenosi onoliko informacije da ja ne mogu da čujem onu razliku koja nastaje povećavanjem (poprečnog) preseka kabela tj kvadrature istog... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kabli ove debljine i to trofazni, imamo na primarnom delu rotacionog aparata za zavarivanje, na poslu.  Nisam siguran ali mislim da ima oko 15-20 KW. Drugo necu nista vise da komentarisem...

 

 

khm,uvek kazem kablovi se kupuju na osnovu slusanja,nikako na osnovu broja licni,pljosnato-okruglo,boje spoljnjeg omotaca itd...iz nekih neobjasnjivih razloga,u donjem set-up- je bio jedan izuzetno skup (srebrni?) zvucnicki kabl od Audio Note-a..sistem nikako nije svirao..bledo nemocno..zamenjen je zvucnickim kablom debljine palca (Van Damme Cables),gde je koristeni kabl bio 8x2,5mm2,po zvucniku..snagas Leak 25,Altec620A..kilovatima ni traga ni glasa,na slikama se jasno vide "gabariti kablova",deblji je svirao bolje...sto bi rekli,ne gatajmo unapred,ni na deblji ni na tanji...

post-653-0-20005000-1411565214_thumb.jpg

post-653-0-08282200-1411565225_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, nije caka u debljini kabla za sab, nego u duploj ukrštenoj parici.

Za bivajring, za bas je poželjno dovesti 4 x nešto.4 x 2 daje dobre (jako dobre) rezultate, ali se slično dobije i sa tanjim presjecima.

Izolacija je jaaako bitna. PVC nikako i nikad. Teflon, silikon, poliolefin,... bilo šta što nije PVC

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja uvek slušam šta moja žena kaže, a ona tvrdi upravo to, da je deblji = bolji... Sram vas bilo ako ste mislili na bilo šta drugo osim zvučničkih kablova... :rofl:

 

 

ako malo pogledas sliku,videt ce se i to da 8x2,5mm2 nije korisceno po zvucniku,vec po polaritetu zvucnika,znaci 8x2,5mm2 na "+" i 8x2,5mm2 na "-" zvucnika,prvo je i meni zasmetalo,al nakon sto je bilo prikljuceno,nije bilo nikakve dileme..idiotski mozda jeste,ali sta je tu je..ja sam ladno do sada ziveo sa 0,8mm2 solid core na krace udaljenosti,recimo do 2x3m (Mission Cyrus),ili 3x0,8mm2 (Evidence Audio Siren II),koristim Klotz od 2,5mm2,imam isti(?) takav i od 4mm2,deblji mi se ne svidja,uopste...

 

;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...