Jump to content

Napajanje za AC motor sa promenljivom frekvencijom


Zflazar

Preporučeni Komentari

67.56Hz za 45rpm... 10Hz korekcije je već previše - osim ako gramofon planiraš da koristiš kao besmislenu igračku za blesave efekte...

Ja bih onda radije išao na korekciju izraženu u postocima tj procentima... to je racionalnije i npr +/-5% za fine tuning u slučaju da ga meriš na motoru a ima odstupanja zbog gubitaka ka tanjiru - najrealnije bi bilo korigovanje sa merenjem rezultovanog broja obrtaja na tanjiru pod opterećenjem (merenje RPM na tanjiru sa pločom + uteg + zvučnica/ručica + otpor ležaja tanjira kao retrogradna sila koja pruža otpor motoru...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Promena frekvencije od 1Hz prouzrokuje promenu brzine od 0.666 obr/min

Mozda je slaba rezolucija od 1Hz ako bi se koristio neki DDS generator kao onaj sa ebay-a.

Varijanta sa vinovim mostom i sa kvalitetnim komponentama je mozda bolje resenje.

Trebalo bi staviti viseobrtni pot ili dva na red, jedan veci i jedan manji (fine/coarse)

Jeste malo teze naci dupli viseobrtni pa je ovo drugo mozda jedino resenje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oni skupi koje sam već spomenuo (a očigledno nisu za ovu namenu) imaju "rezoluciju" stoti deo Hz-a, tj može se (teoretski) podešavati frekvencija u koracima od po 0.01Hz (display-i istih iskazuju vrednosti na dve decimale) Mi u firmi koristimo nekoliko takvih, jedan za stubnu bušilicu koja je bila došla po povoljnoj ceni ali sa grubim "klonk" preskocima u brzini rotacije, sada možemo da urezujemo i navoje ako to želimo, imamo regulaciju ventilatora u peći za plastifikaciju pa sprečavamo da se isti naglo zauka i pre vremena ostvari prevelike potiske tj da ne pravi vetar nego samo da meša vazduh a da istovremeno ne oduva prah sa predmeta i tako... Drugar koji ima sačmaru na svakoj od tri turbine ima po jedan takav regulator za kontrolu protoka količine sačme (regulacija siline udaranja sačme u materijal koji se sačmari)... itd, itd...

 

DD gramofoni u velikom broju slučajeva imaju rešenje koje se oslanja na kvarcno zaključavanje frekvencije ali to su koliko znam sve DC motori pa se ta rešenja ne daju primeniti ovde bez AC-AC konvertera...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DD gramofoni u velikom broju slučajeva imaju rešenje koje se oslanja na kvarcno zaključavanje frekvencije ali to su koliko znam sve DC motori pa se ta rešenja ne daju primeniti ovde bez AC-AC konvertera...

hehe, da je truli dc koji će mu onda kojekakvi quartz i pll..

oni su dc brašles ali je tu kraj priče od dc terminu.

ac bajo, ac

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Otkud ja da znam... Nisam vam ja električar... elektroničar... :) Zato sam napisao "koliko znam" a viš', nedovoljno znam... Al' svaki dan naučim nešto novo :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

hvala svima na sugestijama, našao sam na ebay-u dosta toga zanimljivog, sa rezolucijom i od 0,01Hz

 

http://www.ebay.com/itm/2MHz-Direct-Digital-Frequency-Synthesizers-Counter-Pulse-Function-Generator-TTL-/131279016205?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1e90d6d10d

 

po prihvatljivoj ceni, tako kad bude konkretizovana dalja priča tipa kupujem/kutijam/montiram, onda se ponovo uključujem u ovu problematiku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...