Jump to content

Upgrade or new laptop?


stein

Preporučeni Komentari

Evo ovako... Imamo jedan kućni facebook/mail/browsing laptop, Acer Extensa 5220 iz 2006, (ili tako nekako) i odvratno je spor i kilav...

Pitanje je da li je svrsishodnije tj pametnije samo ubaciti jedan brži HDD (sada već ima ovih SSD od 120G po pristupačnim cenama - cca 70-80€) ili naprosto ga škartirati i pljunuti 300€ za neki novi. Reinstalacija sistema nije donela neko značajno poboljšanje performansi, čišćenje i otprašivanje se radi bar jednom godišnje, registar u sistemu je prilično dobro održavan jer se nakon inicijalne instalacije bazičnih aplikacija više ništa ne instalira pa na njemu i nema ništa da kažem "viška"... Baterija je naravno gecrkt, izdrži nekih 15 minuta pre nego se baci u hibernaciju ali ni to nije važno jer se koristi sa adapterom - jedini razlog što nije kupljen neki stacionarni desktop (i što kao opciju navodim kupovinu drugog laptopa) je što volimo da na letovanje ponesemo spravu za komunikaciju... Tableti i slične <15" živuljke nam ne pašu zbog prilično limitiranih sposobnosti da bez naočara za čitanje išta pročitamo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 28
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

za 300e nov ne kupuj, baices svih 300

upgrade zastarelog je bzvz jer ce i SSD raditi sa pola svoje brzine, veza SSD-a i maticne je limitirajuca pogotovo kod starih kompova

s obzirom na namenu kompa, pitanje je dal ces i primetiti poboljsanje

probaj neki ubuntu/mint, bolje mint, izgleda skoro kao winXP

najjeftinije sto sam nasao a da valja je http://www.tehnomanija.rs/laptopovi/acer-laptop-aspire-v5-552g-85554g50akk.html (gledao za druga proslog meseca)

 

poenta je da ako je sada dobar za(2014-2006) godina ce biti prihvatljiv/upotrebljiv

ako je sad samo upotrebljiv, za osam godina ce biti (davno) zaboravljen

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thja ne znam... u momentu kada je taj Acer kupljen, bio je najjeftiniji na tadašnjem tržištu... Radi on, i sve, ali mu treba večnost da podigne sistem i isto tako večnost kada se gasi... inače... pa kažem... šljaka... Možda ja još malo sačekam pa da crkne skroz... :) (žena se povremeno žali na koješta ali ja joj samo slegnem ramenima i pogledam je ono, kao... ta šta da ti ja sad radim... :rofl: )

 

:buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi, ako ti je u njemu kilavi celeron a ne neki dual core i ako imaš samo 1Gb Ram-a ja bih išao na upgrade.

Za 20ak E uloženog bi dobio drugi komp. Nemaš potrebu za SSD.

Za šta ga koristiš verujem da bi bio i više nego dovoljno jak.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pazi, ako ti je u njemu kilavi celeron a ne neki dual core i ako imaš samo 1Gb Ram-a ja bih išao na upgrade.

Za 20ak E uloženog bi dobio drugi komp. Nemaš potrebu za SSD.

Za šta ga koristiš verujem da bi bio i više nego dovoljno jak.

 

Celeron je 1.5... nečega... 2G rama (DDR2, mislim)... 120G HDD 

 

Kakav upgrade može da se uradi? (btw, žena ga koristi, ja imam moj i7-2600K @ 4.5GHz, 16G DDR3 @1600MHz i SSD 120 G :) )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo ovako... Imamo jedan kućni facebook/mail/browsing laptop, Acer Extensa 5220 iz 2006, (ili tako nekako) i odvratno je spor i kilav...

Probaj ako ti je zgodno da instalises WIN 7. Ja sam silom prilika na LapTop-u na kojem je bio XP 7 godina instalisao WIN 7 i iznenadio sam se kako to dobro radi. Inace u pitanju je Compaq nc 6320, Intel Core 1.66GHz i 1GB rama.

 

Pozdrav Misa

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pokreni CPU-Z http://www.cpuid.com/downloads/cpu-z/1.70-en.zip  pa ćemo videti od čega je tačno sazdan taj Acer.

 

Verujem da je u njemu GL960 čipset koji podržava samo 533 magistralu.

Ako je sve onako kako sam izguglao tebi odgovaraju Pentium T23xx procesori.

Imaš ih navedene ovde između ostalih http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Celeron_M/550_%28Socket_P%29.html

Na kupindu im cena kreće od 400din. http://www.kupindo.com/Procesori/16812009_Intel-Dual-core-T-2310-1-467-Ghz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kupi nov

ja sam moj stari (6god) dao tastu da se drnda sa njim i kupio nov sa kojim očekujem da se družim isto ko sa starim

dilema je jedino bila a10 ili i7 ali uz doplatu od 15.000din. dilema me držala do poslednje sekunde, imao sam pare, prodavac krenuo u magacin, a ja ga zaustavim i doviknem mu da mi donese a10. i dobro je što sam to uradio jer mi stvarno ne treba više.

inače, mašina je ova http://www.comtradeshop.com/laptop_racunari/asus_x550dp-xx053d-24708

ne znam kako ali ja sam ga platio 8.000 jeftinije nego što je sad (!?). ista prodavnica, nije bila akcija

instalirao sam win8.1 i sve bukvalno leti.

jednog dana planiram da umesto dvd-roma ubacim ssd

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

instaliraj hackintosh i predji na osx (tebi to nije problem imas dovoljno iskustva...), virus free, ima sve osnovno kao i win

a mozes koristiti i za muziku. :)

.

svako ulaganje gubljenje vremena vise nego novca.

.

probaj nekako da ishakujes bateriju. Same baterijske celije su sigurno dobre ALI sklop koji ih kontrolise ima tajmer

koji ogranicava trajanje na oko 1-1.5 godina... WIN shit

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ajd ću prvo da vidim da poskidam sve vitalne podatke (usrname-pass) i to sačuvam zarad logovanja (gdegod se žena inače loguje) pa da probam da umesto win7 nabacim neki "lakši" linux distro... Ako to ne odradi posao, verovatno će da se gleda u pravcu novog uređaja jer nemam ni vremena ni energije da ga rastavljam i hakujem na hardverskom nivou... Novi uređaj, definitivno neće preći klasu cene 300€ jer nema smisla, ali eto, hvala svima za komentare, iskustva, mišljenja i sugestije... Najbolji ste :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jbte al sam mator... sad sam moro guglati da iskopam šta je a10... :oldtimer:

 

(meni vreme stalo kad sam kupio i7 - ono radi tako brzo da još uvek ne mogu da ga sustignem u realnom vremenu) :buehehe:

 

ceo mi život izgleda ko usporeni snimak...

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ovo bi zapravo trebalo da ide u kategoriju oglasa za istoriju ali je baš aktuelno ovde... Ajd reko' da pogledam po kojim se cenama šta može dobiti a da procenim mogu li šta dobiti za laptop koji želim da poboljšam/zamenim/prodam... i tako ja lepo ograničim pretragu na Suboticu i vidi čuda... Ima novi laptop na KP, star 15 dana, ajd reko da vidim koliko je jeftiniji nego isti takav nov u radnji...

 

oglašeni laptop:

 

post-13-0-03660400-1408557421_thumb.jpg

 

isti uređaj u prodavnici:

 

post-13-0-64724600-1408557453_thumb.jpg

 

Bemliga, il' sam ja blesav il' je ovaj u radnji jeftiniji nekih 40€?

 

"Every minute, a sucker is born" P.T.Barnum

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sve sam pregledao (KP, limitirano na Su) i moram da priznam da izgleda (bar meni) da niko zapravo ne želi da proda svoj stari laptop. Našao jedan Dell (Intel) za 18€ jeftiniji nego nov u radnji, ali je kupljen pre godinu dana što znači godinu dana manje garancije... Rado ću da dodam po 18€ za svakih dodatnih dana garancije... Kanda ćemo da se za vikend igramo instalacije linuxa na postojeći...

 

Tek mi sad avatar štima... dojajno... :buehehe:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma zacas skini taj Zorin linux lite, ispeci na CD, pa instaliraj dual boot ako neces da se resis windowsa. Ja tako jos odrzavam u zivotu Toshiba satellite laptop iz 2006-te sa 1.6 m procesorom i 512 rama, i slican desktop sa single core p4 iz 2003-ce....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...