Jump to content

Konstrukcija i pravljenje Zvucne kutije.


Preporučeni Komentari

Pozdrav narode, bilo je reci da cu kupiti neko pojacalo ali od toga nista, jer sam dibo neke zvucnike-poluispravne.. Znaci radi se o 10' koje sam odnao kod majstora koji je konstantovao da je potrebna generalka, menjanje vesanja one membrane unutra(koja je kao amortizer), stavljanje novih namotaja, centriranje... Znaci ima posla ali to nije za ovde. Zelim da napravim 2 kutije za te drajvere. Planirao sam prvo dvosistemske bass-reflex ali opet iskusniji su mi rekli da mi je za kucnu uppotrebu bolje trosistemski zvucnik(da ne ulazim u detalje). Zelim da ''izmerim'' TS parametre bass drajvera cim majstor zavrsi poprake. http://bas.elitesecurity.org/ts.html

Navedeni drajveri ce biti snage 100-150W na 8 oma. Za srednjotonce cu da vidim sta ce biti(moze neki vas predlog-da cena ne ide u nebesa ;) ). Visokotonci i nisu toliko skupi pa mi nije neki problem.

E sad dolazi do dileme: 1- Od cega praviti kutiju? Covek mi je preporucio ivericu od 18mm - mnogo je kutija napravio i velikih i malih pa mu verujem da je dosta 18mm. Tata mi je radio mnogo sa stolarijom pa kaze da se sirova iverica jako tesko farba :/ znaci ona ispada.. Furnirana iverica bi bila dobra.. ALI... ali uvek ima nekih ali.. ako obradim ivice( zaoblim ili slicno) one nece biti iste boje kao ostatak kutije...  http://i783.photobucket.com/albums/yy116/promaxrs/DSCF0045.jpg - evo slike, ovako nesto mi se svidja tj. obrada ivica itd. Iskrano pojma nemam kakav je to materijal od cega je ovo napravljeno pa bih zamolio da mi neko kaze :)

Zasad toliko, pa kad radovi pocnu i vrate mi se drajveri postavljam slike pa da vidimo sta je i kako je. 

Pozz do daljnjeg. :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Oplemenjene iverice i ostalo... ne valja... može ali nije to to.......

Neoplemenjena iverica + furnir - prihvatljivo.

Medijapan pa furnir - prava stvar. Može i farbanje medijapana, bez furniranja.

 

Ako stavljaš furnir:

https://www.youtube.com/watch?v=S5TT6BKPqOA

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U vreme dok sam ja verovao da sam osuđen da karijeru završim kao stolar, spajanje iverice, furnirane, a da na ivicama bude zaobljeno u fin, lep, radijus, radilo se sa po ivici nalepljenim letvicama od odgovarajućeg drveta - uglavnom, hrast je bio najčešći odabir. Na po dve suprotne ploče, sa obe strane, nalepe se letvice od punog drveta, obradi se na ravno a potom spaja sa preostale dve susedne ploče. Kad se kompletna kutija sklopi, frezuje se radijus na ćoškovima i bude lepo, štaviše, ko ima znanja i malo sreće, može šare da toliko dobro uklopi da se i ne vidi da ima spoj između furnirane iverice i pravog drveta.

 

Najprostije je medijapan sa dobrim podlogiranjem od laka a potom valjak i boja. Nije skupo a dobro izgleda. Ja sam odradio kratak howto tutorijal sa malim kutijama kojima nisu obarane ivice ali... rezultat je odličan što se tiče primene ideja o farbanju valjkom... http://www.diyaudio.rs/topic/2385-fostex-fe126e-slikovito/

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Za farbanje medijapana najbolje su poliuretanske boje ali je ta varijanta skupa. Za farbanje po kvadratu uzimaju oko 50 eura sa materijalom ( drugar mi se bavi tim pa znam ). Ja sam farbao sobna vrata tim bojama ( kompresorom ) i veliko je cimanje. Ali boja je zato veoma postojana. 

 

edit: odgovori @Nesic dok sam ja kucao. P.S.I ja sam odavde gledao uputstva. Možda zato što ne volim previše farbanje-šmirglanje ali više mi se lično sviđa furnir ( i čini mi se na kraju jeftinije izađe jer ne koristiš PU boje ). Mada kako mi kaže drugar boje su sada jeftinije nego tada kada sam ih ja koristio. Izvinjavam se ako sam zakomplikovao... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo bih dodao da se umesto klasičnih 2k PU boja i lakova koji smrde i po nekoliko nedelja nakon završetka posla, sve češće primenjuju i to sa istim ili čak boljim rezultatima i jednokomponentni poliuretan-akril lakovi i boje na bazi vode. Ne smrdi, malo duže se suši, a rezultat fenomenalan. Malo novija tehnologija (barem za naše podneblje).

I naravno, nikako domaće (Nevena LE, JUB, itd, probao sam ih sve i čak jedan litar od besa bacio), već isključivo strane - sa Er-Lacom apsolutno najbolja iskustva.

3 godine već kako sa njim finiširam varalice za pecanje, i nakon aceton-celuloid kombinacije, 4-5 različita PU 1k i 2k laka, laka za čamce, raznih nitro lakova, Zvezda uretan i šta sve čega, trenutno sam prezadovoljan pomenutim Er-Lacom (Wooden Warnish za parket). Kada vobler od drveta, koji je non stop u vodi ne popusti, onda nema priče dalje. Počeo sam taj lak za sve da koristim, krevetac, igračke od drveta, nameštaj...

Treba probati i 'talijanske vodene 1k, kažu da su jednako dobri.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo neke novine o drajverima. Malo sam trazio po netu i izgleda da su to bas drajveri od (vrlo ozloglasenih) baltic 90....
Evo i slike gde je magnet identican kao i na mojim drajverima, mada prednji deo ne vidim ali verovatno je i on isti.

https://www.google.rs/search?q=baltic+90&tbm=isch&ei=T7_TU7voCKvc4QT_tICYCg#facrc=_&imgdii=_&imgrc=ApHK5R2XHdfJNM%253A%3BxVFeamxtvLxK6M%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.goglasi.com%252Fimg%252F53607206%3Bhttp%253A%252F%252Fwww.goglasi.com%252Fsearch%253Fq%253Dslicni%25253A51507140%252Bbaltic%252B90%252Beuromatic%252Bs400%252Bskretnica%252B(Kori%2525C5%2525A1%2525C4%252587eno)%3B150%3B112

Drajvere sam platio 4k, majstor mi trazi jos 5k da zameni vesanja, donja vesanja, stavi nove namotaje(4 slojne), i nove zice one male do kalote... a predlozio mi je da mozemo i da zamenimo za nesto uz moju doplatu.. STA PREDLAZETE?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da dodam ...medijapan posle gitovanja i brušenja finom šmirglom, vrlo lepo može da se ofarba bojom za beton. Izbor boja je mali, ali crna je sasvim OK. Lepo izgleda, lako se suši a smešno je jeftina. Kilogram je oko 400 dinara, plus valjak ...

Kad se prvi sloj osuši i stvrdne,, predje se što sitnijom šmirglom, očisti od prašine i predje još jednom. Ja se, posle deset godina spremam da prefarbam kutije, jer taman toliko ima da sam ih sklopio a pretrpele su nekoliko selidbi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nije mi frka farbanje, pravicu kutije od iverice 20mm, pricao sam sa covekom koji to radi i rekao mi je da prvo izgitujem pa osmirglap pa opet isto, onda spric git, osnovna boja pa crna :) ali mi nije spominjao nikakve trake... a znam da se neke trake stavljaju da ne bi farba ispucala na tom mestu gde se 2 ivice sastave.. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako radiš sa ivericom pa možda misliš na kant traku... ali to je za nameštaj. Na zvučnicima se ta mesta kituju pa šmirglaju, pa kituju, pa šmirglaju...

Ako radiš medijapan, samo malo kitovanja i šmirglanja i vrh rezultat.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hoće za nekih 200 godina, sigurno :thumbsup:

 

Najbitnije je da se svaki sloj lepo osuši.

Lepak, kit, farba temeljna, konačna - između svakog od tih min. 24h.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Danas stigao materijal, iverica 18mm, radovi su poceli. Odlucio sam se za keksovanje. Sad jos samo da sutra odem po drajvere kod majstora. Sutra busim rupe za drajver, pa lepim kutije. Skretnice cu uzeti http://www.system.in.rs/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=177&category_id=31 za sad.

post-1517-0-60614600-1409076984_thumb.jp

post-1517-0-03994500-1409077012_thumb.jp

post-1517-0-99140600-1409077039_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo pristigli su mi svi drajveri osim 2 tweeter-a. Zbog nekih razloga stare baltic-ove drajvere sam zamenio za ove neke(nepoznate), mada ne verujem da ima nekih po mene znacajnih promena- malkice manji magnet ali sve lepo precizno odradjeno, 4 slojni namotaji... Mid-ove je majstor sklapao tako da nisu fabricki, ali odlicno rade.
Evo i par slicica.. :)

post-1517-0-12690300-1409165937_thumb.jp

post-1517-0-50964000-1409165966_thumb.jp

post-1517-0-82531100-1409165994_thumb.jp

post-1517-0-55733100-1409166025_thumb.jp

post-1517-0-36018700-1409166055_thumb.jp

post-1517-0-78617100-1409166086_thumb.jp

post-1517-0-30752900-1409166118_thumb.jp

post-1517-0-77524700-1409166150_thumb.jp

post-1517-0-09522400-1409166181_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Moguce.. vrlo moguce. Hvala Ikaro na info. :) danas busim rupe i lepim kutije, tako da cu veceras staviti nove slike a sutra predvece planiarm da isprobam ako sve bude stimalo. Kutije su malo manje od 110litara, da li je to puno za ove zvucnike? Ako jeste da bih izbegao secenje kutije radi smanjenja zapremine mogu li da stavim nekog materijala za ispunu zvucnih kutija? Pozz

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Danas stigao materijal, iverica 18mm, radovi su poceli. Odlucio sam se za keksovanje. Sad jos samo da sutra odem po drajvere kod majstora. Sutra busim rupe za drajver, pa lepim kutije. Skretnice cu uzeti http://www.system.in.rs/component/virtuemart/?page=shop.product_details&flypage=flypage.tpl&product_id=177&category_id=31 za sad.

Pozdrav

pošto je izbor materijala za zvučnu kutiju pao na sirovoj iverici evo jednog finiša koji sam sasvim slučajno ''otkrio''i koji mi se još uvek dopada iz više razloga. Prvo, veoma jednostavno se izvodi, ekstra je jeftin, neobičan i trajan. Ne znam kakav utisak može da se stekne sa ovih fotografija ali u prirodi stvarno deluje interesantno. Inspiracija za ovakav rad došla je od molerske tehnike za zidove koju nazivaju ''špatulato''. Znači izvodi se špaklama za kitovanje automobila a materijal koji sam koristio je potpuno ekološki. Tonirao sam lepak za tvrdo drvo  crnom farbom za beton, koja je na vodenoj bazi. Dobijena masa je nešto kao crni transparentni gel. Nanosi se u što tannjim slojevima ''japankom'' u raznim pravcima na ivericu. Potrebno je više puta da se pređe cela površina ali sve ide vrlo brzo jer su slojevi tanki i odmah se suše. Znači i kituje se i farba u isto vreme.post-1268-0-17299400-1409234585_thumb.jppost-1268-0-63995900-1409234644_thumb.jppost-1268-0-49784500-1409234739_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jedan zvucnik sam sklopio, skretnica je SAL  rez na 750 i 3500Hz. Visokotonac treba da bude na gornjoj rupi gde je sada kabel provucen a refleks otvor treba da busim ispod bas drajvera. E sad imam pitanje za tu rupu i cev. Poslednja slika je slika programa winISD, to sto sam zaokruzio 'vent mach' treba da bude sto blize nuli ili kako? Da li da busim 2 rupe sa parametrima kao na slici? Preostaje mi jos gitovanje, farbanje, busenje refleks rupe i terminal da metnem. :)

post-1517-0-89281400-1409480251_thumb.jp

post-1517-0-59406500-1409480281_thumb.jp

post-1517-0-33473500-1409480442_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...