Jump to content

Poredjenje Aleph pojacavaca


bokiooo7

Preporučeni Komentari

sto vise citam veliki forum, sve mi se cini da su ljudi tamo mnogo opusteniji nego...

elem, ako se bas ide u tom pravcu da se se pravi X600...eh. Zar nije dovoljno samo ovo sto je dato. Ovaj amp radi na 23, 24V sa nekom mirnom strujom od 250mA po mosfetu, sto koliko vidim na forum je nekih 100W u 8ohma ili 9W u A klasi. Neko spomenu da se ide na 420mA po mosfetu za neko normalno slusanje u A klasi. E sad koliko to ispada u kalkulisanju, mora nadjem formule :)


P.S. Polako pocinjem da kontam tvoju filozofiju diy,...da budu velike kutije i veliki ampovi. Mogu da zamislim kako si slusao one male Boenicke u Sisevac...

Untitled.thumb.jpg.3541cf88a1672bd98f234e9298e1cbfc.jpg

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 112
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

  • 2 months later...
On 10/3/2017 at 12:05 AM, Zen Mod said:

evo ti ilustracija :

 

PL XA30.5 pojacalo

deklarisano je na 30W/8R u A klasi ..... zato i ima cifru 30 u imenu

 

a izbacuje 100W/8R max , kad predje u AB

 

kad naucis da napravis analizu na osnovu mirne struje koliko amp daje u A klasi , pa onda na osnovu napona napajanja kolika je naponska envelopa izlaznog signala , onda ti je jasno ...... i vise niko ne moze da ti prodaje mooda za boobrege

 

da, to je tako. Sa ovim podesavanjima po defaultu sto su francuzi izbacili bas izlazi na 9W u A klasi sa 250mA po tranzistoru. Pricamo po 3 u kvadrantu. Da bi islo do neki 30W u A klasi potrebno je nekih 450mA, sto bi izaslo na nekih 135W disipacije. Bar ono sto sam ja naucio i sto racunica kaze.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 hours ago, Zen Mod said:

ajd evo ti vezba ........ ovo sto sad radim :)

20 vertikala , svaka po 380mA , railovi oko 24-25Vdc , Aleph konstrukcija

koliko je to vata , ugrubo ?

Ako je to sve za jedan kanal, sa tim napajanjem +-25 V, možda oko 30WRMS/8 oma, 55WRMS/4oma i 100WRMS/2oma, zavisi i od regulacije u napajanju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, shonne said:

dajte ljudi kalkulaciju...ja odo u 230W :D

Aleph je valjda SE sa CCS, ne znam koliko može da izlaz priđe rail-u, ali recimo da je 22v pik-pik to ti je 15VRMS. Struja mu omogućava da radi na niskim impedansama. Napon rail-a pada ako nije stabilisano napajanje, pa nije dva puta veća snaga na dva puta manjoj impedansi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U SE topologijama izlaznu snagu određuje mirna struja a ne napon.

Iqp je 7.6A RMS od toga 7.6/1.41=5.4

Pout8 = I^2 Z = 5.4^2 *8 = 29 * 8 ~ 240W

Pout4 = I^2 Z = 5.4^2 *4 = 29 * 8 ~ 120W

Ja bi ga tako, e sad jbmliga :D

Onaj Aleph.xls doc kaže drugojačije, al on ne sračunava kad je most:

Screenshot_1.png.da3a5262425d534bcc49b32c8ac47111.png

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ugrubo skontas da Aleph OS da na izlazu duplo od Iq

 

onda je sve jasno

kod obicnog Alepha na 8 oma napon je determinanta , a na 4 oma bude struja determinanta , kad si u normalnim okvirima do 2A Iq

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Aleph 5 sa -+34V napajanjem ima 60WRMS/8oma, Aleph 3 sa +-25V napajanjem ima 30W/8 oma. Ovo što pravi Zen, ako je +- 25V napajanje ima isto 30W/8oma, a pošto ima više struje od 5 i 3, onda neće da mu padne snaga na 4oma nego može skoro da duplira snagu na 4 oma i maltene učetvorostruči na 2 oma ako mu dozvoli napajanje. Treba ti i napon na izlazu, da bi iskoristio svu tu raspoloživu mirnu struju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Negde Zen napiso da je varijacija na temu Aleph X, sto mu dodje bridge pojacalo, pa imas duplo vise napona na izlazu tj 4 puta vise snage,.... ono bar na 8oma.

Bar 100tinak na 8 oma, a na 4 oma vrlo sareno u zavisnosti od AC gain-a.

Sa 50 % Ac gain-a amp je u stanju da bias pomnozi sa 2. tj max izlazna struja je bias x2.

Sa 66% Ac gain-a max izlazna struja je bias x 3.

Posto je tema Boki0007, da pomenem njegov Aleph 2, radio je na +/-47V sa biasom od 4A i AC gainom od 66%. MOgo je da istera oko 11-12A Max na izlazu.

Skoro pa je duplirao snagu na 4 oma, a imao je oko 120w na 8 oma. Naravno mereno. 

A ni aleph kalkulator ne laze mnogo, tj ovaj spreadsheeet shto je Alex okachio.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ako se igrate sa podesavanjem AC gaina obratite paznju na strujni limiter aktivne grane izlaznog stepena, (mali bipolarac koji ogranicava struju donjem tranzistoru).

Nema svrhe biflati AC gain ako ce dole da klipuje zbog strujne zastite, potrebno je i razdelnik napona strujne zastite podesiti.

U svakom slucaju osciloskop je pozeljan za tu igranku.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 minutes ago, Bajlag said:

Negde Zen napiso da je varijacija na temu Aleph X, sto mu dodje bridge pojacalo, pa imas duplo vise napona na izlazu tj 4 puta vise snage,.... ono bar na 8oma.

Bar 100tinak na 8 oma, a na 4 oma vrlo sareno u zavisnosti od AC gain-a.

Sa 50 % Ac gain-a amp je u stanju da bias pomnozi sa 2. tj max izlazna struja je bias x2.

Sa 66% Ac gain-a max izlazna struja je bias x 3.

Posto je tema Boki0007, da pomenem njegov Aleph 2, radio je na +/-47V sa biasom od 4A i AC gainom od 66%. MOgo je da istera oko 11-12A Max na izlazu.

Skoro pa je duplirao snagu na 4 oma, a imao je oko 120w na 8 oma. Naravno mereno. 

A ni aleph kalkulator ne laze mnogo, tj ovaj spreadsheeet shto je Alex okachio.

Ja sam mislio da je SE, a ne bridge spoj i tako sam računao. Ako je tako kao što kažeš, onda je snaga oko 110-120W/8 oma i oko 220-240W/4oma. Ako je SE poput Aleph 5 ili 3, onda je onako kako sam već napisao.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Just now, Bajlag said:

NA 4 oma moze da bude i manje nego na 8 ukoliko podesis mali AC gain.

Pa dobro ne znam detalje, u prvom postu sam rekao da pretpostavljam da je SE, ako je neka balansirana konfiguracija od ulaza do izlaza onda je snaga 4x veća od SE, ako si i mirnu struju obezbedio ili ako izlazi iz A klase u AB.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo dublje razumevanje Aleph PROMENLJIVOG strujnog izvora je potrebno, da bi se skontalo sta se desava sa snagama na ampu u zavisnosti od onih procenata, koji opet mogu da se podesavaju, i time se menja snaga, ali i karakter zvuka.

Ima na velikom diyaudio detaljnih objasnjenja Aleph CS-a, najbolje da ga izmeris. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

8 minutes ago, Bajlag said:

Malo dublje razumevanje Aleph PROMENLJIVOG strujnog izvora je potrebno, da bi se skontalo sta se desava sa snagama na ampu u zavisnosti od onih procenata, koji opet mogu da se podesavaju, i time se menja snaga, ali i karakter zvuka.

Ima na velikom diyaudio detaljnih objasnjenja Aleph CS-a, najbolje da ga izmeris. 

Za snagu su bitni samo raspoloživi napon i struja koji se mogu dobiti na izlazu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...