Jump to content

Šta trenutno slušam . . .


Preporučeni Komentari

6 hours ago, Doktor said:

@paja959 ne bi bio Paja kada me ne bi ovako prijatno iznenadio sa Martinovim albumom koji mi je nekako prošao ispod radara. 

Juče sam na blic video ovaj post, ali evo, jutros dođoh na arbeit i pustih preko "jutubeta" onako po redu numeru za numerom.

Kao u Preferansu, nižu se pesme kao aduti koji idu pravo u glavu. :)

Finalno, nije ovo album iz špica Martinovog opusa ( kao npr. Solid Air, Bless the Weather . . . ), ali zaslužuje pažnju.

Thnx @paja959 ! :BeerMugCheers:

:D hah,nisi jedini kome je to proslo "ispod " radara...neki njegovi kasniji radovi me uopste ne odusevljavaju,da budem iskren...to je objavljeno u record store day 2021,druga tura....nesto sam bio svrnuo u jednu radnju,pokupio Lou Reed "Set the twilight reeling",i videh i ovo...ne uzeh,jel je bila izuzetno visoka cena (40 eura/1LP :o)...bas sam malo i bocnuo decke "momci,sta je ovo,simpli LP,nikakv fenseraj od omota/izdavacke kuce,record store day bi trebao da sadrzi jeftinu ponudu,ovo je suprotno ispalo,ono bas"....samo su potvrdili i oni moju primedbu,ali ,ne mogu ni oni nista ako im veleprodaja vec "zavrce"..<_<...treba sacekati neki polovnjak,kad bude..vredi loviti...

Izmenjeno od paja959
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Predivna Skrjabinova sonata (fantazija). :wub:

Za Skrajbina IMO je Gavrilov referenca ( prelidi i etide ), ali ovde bih postavio cisto kao nekakvu paralelu izvodjenje ove sonate od Luganskog koje je meni kao i ovo Rihterovo tumacenje Skrjabina vrhunsko. :bravo:

Imah srece da Nikolaja cujem i vidim na Kolarcu pre koju godinu. Takodje jedan od " Marsovaca ". :worship:

Btw, @Woland, thnx na podsecanje na Skrjabina i njegove klavirske sonate.

Medjutim, moj izbor kao najbolje izvodjenje Skrjabinovih sonata komplet je od Dzona Ogdona :

ogdon6.jpg

ogdon9.jpg

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo naleteh na  malo istorije na današnji dan

12.09.1910.
Premijerno izvođenje Malerove Simfonije br. 8 u Minhenu, dela sa najvećim horom (852) i orkestrom (171) u istoriji koncerta.
Slika može predstavljati 1 osoba
Izmenjeno od dejanco32
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

On 9/12/2021 at 8:16 PM, Woland said:

@Doktor imam nešto Scriabinovih sonata razasuto po pločama raznih izvođača i svih 10 sonata u izvođenju Igora Žukova na pločama
. . . 
pronaći ću negde i Ogdonova, i Horovicova izvođenja.. hvale i Aškenjazijev i Szidonov ciklus Scriabina..

Od 3 sa tvojih slika, imam 2 LP od Žukova koga ne pomenusmo, ogrešismo se ( izuzetan ).

Međutim, zaintrigiran našom prepiskom od pre neki dan u vezi Skrijabina i njegove klavirske muzike, pronađem Ruth Laredo.

Neverovatna izvođenja Skrijabina, kao i Rahmanjinova. Naravno, u pozitivnom smislu. 

Vredi i ovo tražiti. :thumbsup:

Atm ide . . . 

Odlično donešeno, ritmički perfektno, tonski čisto, jasno. Za prvo  upoznavanje sa "momentima" def. i bolje od LB-a. 

Naravno, 6 Muzičkih momenata od Rah-a ubedljivo najbolje IMO izvodi L. Berman. :wub:

Imamo mi taj album za DG. :BeerMugCheers:

lb2.jpg

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ sledi prikaz iz Gramophone:

Young Armenian pianist Varduhi Yeritsyan is a more than eloquent advocate for Scriabin, powerful and lucid even in the composer’s more hallucinatory and narcotic writing. Offering the complete sonatas in a mixed rather than chronological sequence, she stresses the abrupt changes from the Chopin-inspired (though already indelibly Russian) early sonatas, through the wildly ricocheting rhythms of the middle period to Scriabin’s final and rarefied ideal. She is on the best of terms with instructions such as l’épouvemente surgit (‘the frightening rises up’) or accarezzevole (‘caressingly’), and excels in the First Sonata’s demonic galop and in the Fifth Sonata’s alternation of volatility and sultry meandering.

In the Second Sonata (inspired by Scriabin’s first view of the Baltic Sea), she is no match for Pogorelich’s phenomenally articulate whirl through the finale, and she is less prestissimo and volando than either Ashkenazy or Hamelin in the Fourth Sonata’s dizzying conclusion. Again, Horowitz’s incandescent sense of Romantic polyphony in the Ninth and Tenth Sonatas remains unique. But if Yeritsyan offers a less vital or compulsive experience and, in the final resort, is less empathetic than Ashkenazy in his complete cycle, there is no questioning the exceptional command of her finely recorded performances.

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^

Odlično elaborirano. :thumbsup:

Namerno nisam hteo stavljati ovo Pogorelićevo izvođenje jer nije "standardno" pročitano, kao uostalom skoro ceo njegov diskografski opus toga vremena. 

To nije za studente muzike, kao ni za prosečnog slušaoca koji želi čuti baš onako "pravo" izvođenje. 

Setimo se samo njegovih Bahovih " Engleskih svita " snimljenjih za DG.

Nije ni čudo što svojevremeno Ivo nije bio shvaćen od Badura Škode kao predsednika žirija na Šopenovom konkursu u Varšavi, kada je Marta A. istupila iz žirija i sklonila se sa takmičenja. 

Kako ono beše ? Izvesni Vijentamac je tada pobedio, Ivo P.je ispao u kvalifikacijama, publika nije  imala prilike čuti jedan od odabranih Šopenivoh koncerata za klavir i ork. u finalu i ostalo je istorija.

Pogledajte samo karijeru tog Vijetnamca u odnosu na Ivinu. 

 

Po pitanju ekscentričnih izvođenja bih pomenuo i Glen Gulda. 

 

Izmenjeno od Doktor
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...