Jump to content

Koje pojacalo napraviti? Saveti, iskustva, ideje...


pakonja

Preporučeni Komentari

Au drugari pa vi ste se bas raspisali... ne znam kome pre da odgovorim... :)
 
@Alex: Dimenzije hladnjaka su sledece: osnova je 13.5cmx10cm a visina 13cm, Merio sam ga kao sto se vidi na slikama i tezak je 2,8kg, sto mu dodje oko 2kg kada se odstrane svi viskovi sa njega. Nisam napomenuo da imam takva 4 komada tako da mu ukupna tezina sa kojom raspolazem 8kg. Ukoliko pak i to ne bude dovoljno lako dodam neki ultra silent ventilator samo da kruzi vazduh i da pojaca hladjenje. Jedino sto ovaj hladnjak nije najbolje projektovan ali.... drugo nemam za sad... :)
Postavljena slikaPostavljena slika
 
@stein: Ova informacija za zagrevanje pojacala mi je pomogla da odustanem od pravljenja A5 do daljnjeg... Po svemu sudeci verovatno cu praviti ili Cirklotron ili Crescedo... trenutno se dvoumim izmedju ta 2 ukoliko se ne javi neko drugi pa da ubaci jos neku kombinaciju. A sto se tice iskustva... ja sam skoro uvek bio od onih glupih koji uce na svojim greskama :D Nazalost u mojoj okolini nisam se susretao sa puno ljudi koji su skloni samogradnji i eksperimentisanju pa sam uvek sve morao sam da radim tako da sam navikao na to :) Jedino sto se ovde uzdam u vas sa foruma koji mi mozete dati smernice i koje mogu pitati sve sto mi nije jasno... ako pak i ne dobijem pomoc ovde onda cu morati da kopam sam kao i uvek do sad :)
 
@ZZZ: Najvaznije mi je PCB nekog isprobanog projekta koji je neko vec radio i koji radi bolje od mog uredjaja kako ne bih lutao i pravio raznorazne losije stvari vec da se bacim na nesto sto vredi pa makar ga duze pravio i vise se mucio. Inace ukoliko bi dobio instrukcije kako podesiti struje sve ostalo sto je potrebno, poprilicno sam siguran da bi mogao to da izvedem...  Samo sto neko treba imati volje i strpljenja da me nauci i objasni kako se to radi :) A sto se tice spaljivanja tranzistora... kao sto sam i Stein-u rekao - sklon sam ucenju na svojim greskama tako da se necu puno uplasiti zbog toga :D Vise bi me brinulo spaljivanje zvucnika... tranzistori su ipak jeftiniji... ali ne verujem da ce dotle doci da spalim zvucnike :D
 
@dvv: Svaka ti cast na ovako lepom pojasnjenju... U tom slucaju meni je potrebno pojacalo od 60-100w posto ja mog Marantz-a nikada nisam slusao preko pola a on je 95w... doduse ovo je na 8 oma dok su moji zvucnici na 6 oma (http://www.monitoraudio.co.uk/support/past-products/silver-rs/rs8/#/specification)... u ovom slucaju cirklotron sa svojih 30W otpada a u igru se vraca A5 (kog trebam dosta da grejem da bi svirao kako treba a to mi je malo problem) i Crescendo koji je 90w na 8 oma... a bas mi je cirklotron bio nekako interesantan i privlacio mi je paznju... :)
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 173
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Nekako mi ta pojacala deluju vise za razglas... mozda i gresim... ali u svakom slucaju javi kakvi su utisci...

 

Edit: Ali je genijalno objasnjeno postupci paljenja i provera pojacala pri prvom startu... ODLICNO! 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pakonja, nismo se baš razumeli, cirklotron bez problema isporučuje stotinjak wati ali ne u čistoj A klasi. Kada sam spominjao tih 32 wata, prvenstveno sam referirao na biasovanje mog pojačala. Dakle, mirna struja je ugođena tako da pojačalo radi u A klasi do 32W @4 iliti 64W @8 oma. Posle toga radi u AB klasi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Nekako mi ta pojacala deluju vise za razglas... mozda i gresim... ali u svakom slucaju javi kakvi su utisci... Edit: Ali je genijalno objasnjeno postupci paljenja i provera pojacala pri prvom startu... ODLICNO!

Stvarno grešiš. Bora Jagodić je jdan jako ozbijan čovek, koji je dugi niz godina radio kao projektant audio kola kod jedong poznatog italijanskog konstruktora. Ima ponešto za svakoga, trik se svodi na izbor onogašto ti treba ili što želiš.Ako ima ijednu manu, onda bi to možda bilo što u želji da pojednostavi stvari, ponekada ne vodi dovoljno računa o potrebnim strujama sa niskim impedansama. Ali, i to pitanje je otvoreno za diskusiju.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pakonja, nismo se baš razumeli, cirklotron bez problema isporučuje stotinjak wati ali ne u čistoj A klasi. Kada sam spominjao tih 32 wata, prvenstveno sam referirao na biasovanje mog pojačala. Dakle, mirna struja je ugođena tako da pojačalo radi u A klasi do 32W @4 iliti 64W @8 oma. Posle toga radi u AB klasi...

Dokle mu idu naponi napajanja, koji raspon?
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stvarno grešiš. Bora Jagodić je jdan jako ozbijan čovek, koji je dugi niz godina radio kao projektant audio kola kod jedong poznatog italijanskog konstruktora. Ima ponešto za svakoga, trik se svodi na izbor onogašto ti treba ili što želiš.Ako ima ijednu manu, onda bi to možda bilo što u želji da pojednostavi stvari, ponekada ne vodi dovoljno računa o potrebnim strujama sa niskim impedansama. Ali, i to pitanje je otvoreno za diskusiju.

Povlacim moje reci... malo sam detaljnije pogledao i stvarno covek ima za svakog po nesto... a definitivno me odusevilo upravo to sto "pojednostavljuje" stvari i sto prica da ga svako razume... svaka casti pohvala za tako nesto...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pakonja,sa onakva dva hladnjaka hladim OME Dogc-mk3 (Bora Jagodić) bez ikakvih problema,jedino što je nezgodno kod njih je to što za iole dobro strujanje treba nekakav ventilator koji bi "gurao" vazduh oko tih rebara - ne treba se previše oslanjati na prirodno strujanje osim ako ne stoje vertikalno što opet nije pogodno za izradu kutije.

 

naglašavam Dogc-mk3 jer je on jedan od zahtjevnijih po pitanju hlađenja.

 

post-649-0-54754400-1397930081_thumb.jpgpost-649-0-08548500-1397930129_thumb.jpgpost-649-0-89794400-1397930161_thumb.jpgpost-649-0-68782800-1397930179_thumb.jpgpost-649-0-25106200-1397930204_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

DOGC je zasigurno sjajno zvučeće pojačalo iako ga nisam čuo. A ima ih na Borinom siteu bar još pet vanserijskih. A još neobjavljenih za koje ja znam barem desetak. Za popunu sitea do kraja života. Treba to dobro pročitati.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

jeste,baš je tako.

 

ja sam samo učinio veliki grjeh kad sam ovom mojem ostavio ovaj trafo nedovoljne snage,nađoh u oglasima jedan pristojan i dostojan torus pa čim dobijem platu i Dogc će dobiti zasluženo napajanje. jedan od favorita! :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

pakonja,sa onakva dva hladnjaka hladim OME Dogc-mk3 (Bora Jagodić) bez ikakvih problema,jedino što je nezgodno kod njih je to što za iole dobro strujanje treba nekakav ventilator koji bi "gurao" vazduh oko tih rebara - ne treba se previše oslanjati na prirodno strujanje osim ako ne stoje vertikalno što opet nije pogodno za izradu kutije.

E pa ovo je ohrabrujuce :) Nesto sam razmisljao pa da napravim mono blokove...  tom slucaju mogu orjentisati uspravno rebra tako da cirkulacija bude prirodna... no otom potom... samo da prvo resim sta cu praviti... malo pre sam citao i o Borinom Calor-u... i to mi nekako deluje obecavajuce... sta vi mislite o njemu?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije stvar samo u tome kolika je masa hladnjaka vec kolika je povrsina, koja je legura,

kako su raspodredjena rebra, koliko je ravna i ispolirana kontaktna povrsinaizmedju tranzistora i hladnjaka,

kakav je izolacioni materijal liskun ili sta vec, na koji nacin i na kojoj poziciji su montirani tranzistori itd itd itd...

ne bi bilo lose postvaiti ovako kao sto stoje na vagici

i uraditi u formi mono blokova - 2 ista komada.

.

prema hladnjaku fizicki dimenzionisati trafoe. Bez obzira koja je snaga u pitanju.

Ubaciti vece trafoe recimo toroidne uspravno (a moze i EI)

i to za svaki kanal posebno u posebnoj kutiji.

Ne kao na prethodnim fotkama - jedan malecki trfo i to zajednicki za oba kanala...

.

Kada se planira pojacalo prvo se planira trafo, hladnjaci i dobri novi C za napajanje.

Onda kabinet.

.

Tek posle toga koje ce pojacalo tu da radi....

inace skoro sve bude naopako.

.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije stvar samo u tome kolika je masa hladnjaka vec kolika je povrsina, koja je legura,kako su raspodredjena rebra, koliko je ravna i ispolirana kontaktna povrsinaizmedju tranzistora i hladnjaka,kakav je izolacioni materijal liskun ili sta vec, na koji nacin i na kojoj poziciji su montirani tranzistori itd itd itd...ne bi bilo lose postvaiti ovako kao sto stoje na vagicii uraditi u formi mono blokova - 2 ista komada....

Uze mi reč iz usta, preduhitri me, ali potpuno se slažem, sve navedeno je bitnije od proste kilaže.Debljina poleđine na kojoj se nalaze tranzistori je poželjno da bude što deblja, kako bi što brže prihvatila toplotu sa njih. Ali, za ono dalje, dalko bitnije od mase je površina izožena strujanju vazduka, dakle rebra. Ne kažem da je svejedno koliko su ona debela, ali kažem da je mnogo bitnije da ih ima što više nego koliko su debela, tj. masivna.A ako ćemo da isterujemo mak na konac, aluminijum nije idealan za hladnjake, koristi se kao komercijalni kompromis. Ko hoće maksiumum od hladnjaka, kupiće ingot bakra, pa će ga sa jako puno rada CNC mašine pretvoriti u rebrasti hladnjak. Za cenu ne pitajte, koliko znam, to radi samo ova nova firma koju je osnovao Dan d'Agostino ("Mr Krell"), a njihove cene su čista astronomija.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije stvar samo u tome kolika je masa hladnjaka vec kolika je povrsina, koja je legura,

kako su raspodredjena rebra, koliko je ravna i ispolirana kontaktna povrsinaizmedju tranzistora i hladnjaka,

kakav je izolacioni materijal liskun ili sta vec, na koji nacin i na kojoj poziciji su montirani tranzistori itd itd itd...

ne bi bilo lose postvaiti ovako kao sto stoje na vagici

i uraditi u formi mono blokova - 2 ista komada.

.

prema hladnjaku fizicki dimenzionisati trafoe. Bez obzira koja je snaga u pitanju.

Ubaciti vece trafoe recimo toroidne uspravno (a moze i EI)

i to za svaki kanal posebno u posebnoj kutiji.

Ne kao na prethodnim fotkama - jedan malecki trfo i to zajednicki za oba kanala...

.

Kada se planira pojacalo prvo se planira trafo, hladnjaci i dobri novi C za napajanje.

Onda kabinet.

.

Tek posle toga koje ce pojacalo tu da radi....

inace skoro sve bude naopako.

.

:)

 

iskustvo bez premca! :)

 

ovog sam dobio na poklon od nikko-a iz Sarajeva i bio je u ovoj formi

 

post-649-0-30593000-1397981426_thumb.jpgpost-649-0-33516500-1397981431_thumb.jpgpost-649-0-46783700-1397981436_thumb.jpg

 

čovjek ga je napravio da bi ga čuo pa nije pretjerivao ni u čemu,a kad ga je poslušao - odlučio se da uradi skoro baš kako si ti rekao gore,uradio je dva mono-bloka i svaki je postavio pored svoje zvučne kutije. ovaj mu je ostao "višak" a ja sam baš u to vrijme (ima 5 godina) tek ulazio u uradi-sam vode na ES forumu. predložio mi je da si uradim dogc-h,i obećao da će mi uraditi dve pločice za njih i poslati mi u Bgd. umjesto dve pločice  za dogc-h dobio sam dve pločice za dogc-h,kompletan dogc-mk3 (ovaj sa slike) ,pločice za SymAsym Michaela Bittnera, cd plejer philips cdp723,brdo šema na cd-u,uputstva na A4...znači zeznuo me :)

 

tako je sad dogc-mk3 ovakav kakav je,i nije mi (emotivno) bilo svejedno što sam poklon prepakovao u novu formu iako se sam nikko sa prepakivanjem složio naročito zbog boljeg hlađenja. sad nakon toliko godina shvatih baš ovo što si napisao gore - pojačalo se gradi počevši od napajanja,to je temelj svakog pojačala naročito ako se zvuk sa punim uživanjem sluša na povećoj glasnoći,a to baš jeste slučaj kod mene.

 

prekjuče sam u baš taj SymAsym (za kojeg sam prije 5 godina dobio pločice od nikko-a) ugradio pošten torus umjesto uspostavilo se slabašnog EI, i kakav je to preokret u zvuku na većim snagama,to je nevjerovatno!

 

post-649-0-88857600-1397982355_thumb.jpg

 

isto očekujem i od dogc-mk3...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

istina - mada ima mnogo istine i u onome što je DVV napisao nekolicinu postova unapred - a radi se o prosječnoj i pik snazi dok se sluša tih desetak W snage. slabije napajanje kompresovaće/sabiće izlazni signal.

 

@Pakonja

Koliko snage je ključno pitanje. Na žalost, nema lakog odgovora jer ima dosta varijabli.

U mom slučaju, sa efikasnosti od 92 dB/2.83V/1m, za svakodnevno slušanje verovatno bi mi i 2x25W bilo sasvim dovoljno, prosečna disipirana snaga je 0,5-0,8W, špicevi mogu dostići i 12W. Pre nekog vremena, drugar i ja odvalimo stvar malo jače, nismo imali SPL metar pa nismo mogli da premerimo, ali otprilike smo povukli oko 96 dB na 3 metra, što je oko 102 dB na 1 metar. Tu se prosek kretao oko 15-20W, a špicevi su dostizali i 70W. To je JAKO glasno, nema šasne da se tako sluša na dugi rok, ne zbog oklagije koja će doleteti iz kuhinje, nego brate zaboli te glava posle pola sata, bar mene. Dakle, stvar je u ličnoj granici zvučnog pritiska.

U mom slučaju, pojačavačima je lako jer pobuđuju lako, "čisto" opterećenje. Čak i kada se uračuna onaj fazni pomer od -25 stepeni, ispada da nikada ne vide manje od 5,3 Oma. Po dtim uslovima, i Technics kuplje u mini marketu radi najbolje što može. Ali, ako neko poseduje recimo B&W 601, za koga proizvođač navodi da ima najmanju impedansu od 3,3 Oma, pa kada se uračuna i nekakav fazni pomer koga sigurno ima (ne znam koliki je), ispada da će pojačavač videti ekvivalent impedanse od 2,5 Oma ili manje. To će ga sigurno opteretiti duplo više nego da pobuđuje moje kutije. Pošto su napajanja u serijskim uređajima najčešće njihova najveća mana, može se očekivati da će neki špicevi biti komprimovani, reprodukovani sa manje energije nego što bi trebalo (NIJE isto što i kliping, ovo je mnogo benignije). Dakle, pitanje kutije, velika varijabla.

Onda dolazi pitanje šta slušaš. Poređenja radi, picikato na violini će tražiti recimo 2-3W u sobi, i to prilično glasno, ali ako uleti timpan, ili ne daj bože japanski taiko bubnjari, ili Blue Man Group, to će tražiti bar 50-70W sbage da bude bez kompresije. Pogrešno se misli da to znači da će sve biti glasnije - neće, ovde se govori samo o tome da taj timpan bude reprodukovan onako kako je zašisan na nosaču zvuka, tj, da ne izgubi dinamiku i energiju koju na zapisu ima.

JAKO pojednostavljeno, stvar se svodi na ovo - kupuješ pojačavač od 100W zato da bi bio siguran da če odsvirati neki timpan dobro na 50W, očekujući da pojačavač od 100W ima napajanje koje je dovoljno dobro da se sa time ne muči. Pošto verovatno ne sediš u sobi i ne slušaš sinusne talase pri maksimalnoj snazi, moraš da uzmeš u obzir da je muzika promenljiva, da pulsira, čas je glasnija, čas tiša, pa kada uračunaš potrebnih recimo 12 dB rezerve za glasne delove, realno pojačavač od 100W je upotrebljiv do prosečnih 25W snage.

E, kada skockaš u glavi i na papiru sve te elemente, dobićeš jasniju predstavu kolikosnage je tebi dovoljno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

nije u pitanju snaga vec, debljina zice sekundara i naravno telo....

transformator je taj koji daje energiju a ne iz iz uskladistene kolicine energije u kondenzatoru...

Zbog toga vam ta pojcaja i ne rade kako bi trebalo... Svi "mecete" kondenzatore u napajanju ogromnih kapaciteta a pri tom stare i  u sustini lose. Samo zbog toga sto se jeftinije daju nabaviti, A na tafoima se stedi i postavljaju se trafoi malih dimenzija i velike indukcije

preko cak preko 1.6 Tesla toroidni "standardni"...

.

Tu je uzrok primarno,a ne u shemama i topogijama. :)

.

trafo se postavi onoliki koliko moze da "stane" u kutiju... Sto je problem da umesto praznog prostora u kutiji stoji veci trafo?

naravno samo je malo skuplje

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...