Jump to content

od kineskog ispravljača do hifi komponente :)


kefalo81

Preporučeni Komentari

A ono sa uf, kondovi?Ako je jedna komponenta odnosno stabilizator onda ok. Ako je vise, to ne moze da stane u kuciste tako da mora da se pravi.

Probacu u svakom slucaju onaj filter sa jos vise blokova i onim magnetom pa da vidim sta moze to.

Ako dimenzionišem sad trafo.Množim 9V sa xA i dobijem neki yW i to pomnožim sa 2.

 

Kako da znam to A.Gledam datasheet od opampa ?

http://www.ti.com/lit/ds/symlink/opa134.pdf

 

Kako sam dimenzionisao napajanje za lampu.

Znam da mora da bude 12v i 1.3a

To pomnožim i taj proizvod ponovo pomnožim sa 2.Rezultat je 31.2W

Dakle ja bih trebao da kupim 30W ?

Da li može 30W da radi posao ili moram ići na iduću vrijednost 50W ?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 34
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Nemoj se držati tih 3V slepo, to je minimalna razlika koju moraš da imaš da bi stabilizator radio svoj posao. Stavi ispravljač na 12V i ne čačkaj. Iza toga stavi neki 78xx stabilizator koji na izlazu daje 9 ili manje volti, mada, i sam si rekao da čipu treba najmanje 9 volti da bi radio. Dakle, vraćamo se na to da ako hoćeš da uradiš kako treba, kupuj trafo a ovaj ispravljač stavi u fioku.

 

ispravljač stavi u đubre a đubre baci da ne dođeš u iskušenje da ga izvadiš iz đubreta.

poslušaj stein-a i zenmod-a i napravi pošteno kolo za cmoj/ctvoj sa entry level 78xx stabilizatorom, posle možeš doktorirati na LM317 regulatoru napona 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kefalo

 

knjige su za citanje

 

internet je velika knjiga

 

ne mozes ocekivati da na forumu dobijes osnove osnova - ceni tudje vreme i uradi domaci zadatak .

 

i pazi sta radis , sa takvim povrsnim odnosom - poginuces prvi put kad ti padne na pamet da napravis nesto sto se napaja iz mreze , a ne iz uticnog ispravljaca .

 

kad sam ja bio pocetnik , imao sam Gurua koji mi je prebrojavao rebra Bolex stativom za kameru , svaki put kad sam bio lenj i pitao idiotariju .

 

danas sam mu veoma zahvalan na tome

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uf.

Čitam onaj radio priručnik, ona mala škola elektronike, tamo osim omovog zakona ništa ne valja.Naći ću neki pcb prvo za ovo pojačalo , dakle 9V stabilisano, neizmjenično i ne znam šta već, samo da nema taj brum, da brum nije šum, naučio sam :)

Ima i kitova u kelcu sa posebnom pločicom za stabilisani ispravljač i posebnom za print trafo.Možda to kupim za početak. Neće ispasti više od 2 hiljade nema šanse. 

Oni će mi barem moći reći šta da kupim od djelova za 9V neizmjeničnih bezbrumnih :D

Ako Vi znate za neki ispravljač ali da ima pcb već napravljen, dakle ne šema samo , kačite link, biću zahvalan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mada da ti najiskrenije posavetujem, toliko imas maloznanja o elektrici da ti najtoplije preporucujem da ne cackas nista.

 

Ma zašto da ne? Dovoljno je jednostavno da može i da čita i da čačka. Na interentu ima toliko opisa, shema i gotovih projekata, samo treba malo vremena i volje.

 

@kefalo81 Ponovo pažljivo pročitaj šta su napisali Zen Mod, guja011 i stein. Kupi 7809, pronađi neki trafuljak 12-15V (ili jednostavno za probu iskoristi taj svičer kao izvor 12V) i spoji ga prema shemi iz datasheet-a. Greatz i kondove pretpostavljam da imaš. Sa tim adapterom ti greatz ne treba jer već imaš istosmjerni napon. Ako sve radi ista je priča i za ostale napone. 78XX gdje je XX potreban izlazni napon, na ulaz najmanje 3V više od potrebnog izlaznog. Poslije greatz-a sa kondenzatorom većeg kapaciteta imaš približno 1,41 puta veći istosmjerni napon od ulaznog naizmjeničnog napona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zapravo, bilo bi najjednostavnije i najsigurnije da od nekoga uzmeš na zajam tj probu akumulator od 12V i nakačiš pojačalo. Ako se pojavi šum (brum nikako ne može) onda je problem u pojačalu.

http://www.elementa.rs/proizvod/29331/akumulator-1-3-ah

 

Postavljena slika

 

U Elementi ovaj akumulator košta nov 759 dinara. Za 1869 dinara se može kupiti akumulator od 12V/7.5Ah.

Ako negde u garaži-šupi-tavanu-podrumu imaš i punjač na 12V (za akumulatore) onda ti Aku od 7.5Ah obezbeđuje slušanje muzike i kad ode struja na dobar niz sati... Noću napuniš, danju slušaš. Bez šuma, bez bruma i bez da se mi moramo brinuti hoće li te ubiti struja jer očigledno još nemaš dovoljno razumevanja problematike da bi samostalno sklopio stabilizator napona.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam punjac za akumulatore, kineski doduse  ali puni radi. Bas sam dopunjavao za kola jer ga je zima malo iscrpila.IMam i bateriju od 6v, mogu i nju da punim sa akumulatorskim punjacem, mada ima ispravljac za nju.

U pitanju je onaj koji pokrece  mala kola za djecu, mozda mogu kupiti jos jedan ako je jeftiniji od ovog od 12V i picim.

 

Jel mogu da iskoristim akumulator od kola 12v da tu probam ?

Mada kazem. Ako postoji pcb da se odstampa, sto znam i ako postoje jasna mjesta gdje sta od zica sa trafoa kacim i gdje sta izlazi onda nije problem.

Moram i to napajanje savladati.Moj stric se bavi elektronikom, doduse drugi fah ali ce mi znati reci gdje sta i kako sa trafoom, da ne izadjem na hronici :)

 

Ali slazem se nacelno, baterija je vrlo dobar nacin napajanja, bez greske, fina struja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 months later...

Da javim  rezultate.Živ sam i zdrav, nije me ubila struja.

Šum u ispravljaču je sredilo 33000uf  paraleno vezanih elektrolita.

Prosto nevjerovatno, ništa se ne čuje, mrtvilo, dok ne pustim muziku naravno :)

 

Nisam koristio blokove kao što je prikazano na ranijim slikama niti su bila dovoljna samo 2.200uf elektrolita kao što sam dobio preporuku.

 

Inače imam dva ispravljača, ovaj sa teme i još jedan ekstremno jeftino uradjeno (samo trafo, grec dioda i 1000uf elektrolit )  i taj ekstremno jeftin je tiši od ovog ispravljača iz kelca zbog koga je i tema pokrenuta.

Razlog smetnji je vjerovatno sva elektronika namjenjena izmjenama napona što kod ovog drugog ispravljača ne postoji.Tema može da se zatvori.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...