Jump to content
Sign in to follow this  
kefalo81

od kineskog ispravljača do hifi komponente :)

Recommended Posts

Dakle u pitanju je kupovni ispravljač iz kelca sa podesivim naponom 3-12V i strujom od 1A

Plaćeno čini mi se 1100 dinara ako me sjećanje dobro služi.

U namjeni opskrbljavanja strujom cmoy pojačala se nije slavno pokazao.

Postoji brum ili lagani šum nakon paljenja pojačala.

Radjen je svojevremeno u tu namjenu filter i to je izgledalo ovako.

Postavljena slika

i  ovako

Postavljena slika

Korišćeni su dva bloka od 0.1uf i jedan elektrolit od 2200uf paralelno vezana.

Nije mi ispravilo ništa, i dalje postoji taj brum.

Nakon ovog ja ću okačiti slike tog malog ispravljača, vi procjenite šta ima u njemu i šta se može napraviti.

Mislim da će ova tema pomoći i drugim početnicima, kao i da je višestruko korisna jer se od nečeg sa veoma malom upotrebnom vrijednošću možda može postići kvalitetan rezultat a za malo novca Postavljena slika

Evo slika unutrašnjosti.

Postavljena slika

Postavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slikaPostavljena slika

Eto šta ima unutra.

Pitanje je šta može da se napravi da se ispegla taj šum.

Unapred se zahvaljujem na odgovorima.

ovo što si kupio u kelcu je svičersko napajanje koje piči na nekih 50 do 100kHz i nema blage veze sa brujanjem.tu ti neće veliki elko pomoći koliko mali blokovi i neka feritna perla ili clip na izlaznom kablu.induktivnost je ono što bi dalo nekog efekta, direktni prolaz plusa i mase ne rešava ama baš ništa.

Oskare,.a da promeniš igračku, u silikonsku zvečku se mora mnooogo investirati da bi postao limeni doboš?

napr. definišeš nam ovde koliko napona i koliko miliamperi ti treba za taj tvoj cmoj/ctvoj u napajanju, skupimo ti ovde marveni (oni kao ja) i intelektualni deo (oni kao većina ovde razlikovača šuma od bruma (dobro, to razlikujem i ja i to ne samo na uvce) ) delova  i pošaljemo ti što poštom što forumom, na tebi je samo da odlučiš šta hoćeš....?

Hvala svima na učešću u temi i pomoći.Ja rekoh već, za to pojačalo imam jedan vintage ispravljač i on je nečujan, nema bruma. (mahinalno bi napisao nema šuma u smislu postojanja nečeg što ne bi smjelo biti, ali vidim da je velika greška kad se mješa šum i brum pa sam koncentrisan kad pišem čega ima a čega nema :) )

Cilj ove teme je da vidimo šta se može napraviti od ovog i da li se može.Eto sad novina je da stavim više blokova i ostaće taj jedan elektrolit od 2200uf.

Nabaviću negdje i taj feritni prsten.

To je sasvim dovoljno nov pokušaj u odnosu na ono sa slike što je radjeno, pa da  vidimo šta takva konstrukcija može.

Sa aspekta kvaliteta sigurno nije hifi.Sa aspekta nekog ko će sutra doći na forum sa sličnim problemom, mislim da može biti korisno. 

PS.

Zflazar. Pravićemo neko pošteno napajanje za ono pojačalce za lampe.Sve je stiglo odnosno sve sam pribavio osim ifr610. To mi kasni sa ebay-a tako da ću kupiti kod nas, ne mogu čekati više.

Za to pojačalo mi je potrebno 12v i 1.3A mada to može i više.

Ali za to ću otvoriti zasebnu temu, nek ova ostane čista i razumljiva za nekog ko se takodje zezuno sa kupovinom i sad bi da ispravi što se ispraviti da.

Citao sam ja to sinoc nesto malo.

Medjutim ostalo mi je nejasna implementacija a sad vidim na sta ciljas.

|E sad pitanje za Zen i za ostale iz Vaseg iskustva, da li se ovo rastavljanje i budzenje sa regulatorom (ako je moguce/izvodljivo) obzirom na velicinu plocice i velicinu samog kucista, da li je to efikasnije od varijante sa blokovima i elektrolitom , ali ovaj puta vise njih paralelno  vezano i feritnog prstena zajedno.

Ako budem morao budziti, moracu sve rastaviti i slikati pa da vidimo onda sta, gdje i kako.

Ali otom potom.

ono anoda cudo ti je stabilizator

78xx je stabilizator

sta i na koji nacin reci , a da poslusas , umesto da trosis energiju kucajuci po tastaturi

dakle - izaberes stabilizator po naponu koji ti napaja tvoj sklop ; stavis stabilizator na napojni vod sklopa ( 10uF minimalno pre i posle 78xx sto blize izvodima - prva slika u datasheet)

na ulaz stabilizatora dovodis bar 3-4 V visi napon , da bi isti pravilno radio

ajd sad - u nabavku i napravi to

Ok to mozemo poslije praznika. Kupim stabilizator 7800, rastavim ispravljac i vi kazete sta i gdjekacim i eventualno da izmjerim koje vrijednosti daje na kojim tackama, prije intervencije naravno.

Moze sve od 9-18 sto je ogranicenje opampa. Kondovi su na 50V i 275v jedan polipropilen. Jel moze da se napravi nesto sa 2A i mogucnoscu izmjene napona od 9 do 18 v pa da ga koristim i za lampaskome treba 12v i 1.3a.

kupi 7815 ili 7812 , vodeci racuna da ti ulazni napon na reg mora biti visi bar za 3V cak i kad mreza opadne a 10%

ovo drugo ne moze isti reg

za lampas kad dodje vreme