Jump to content

Diskretna ,,A" klasa,sta je to?


Okibokis

Preporučeni Komentari

  • Odgovora 28
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Diskretna-dakle nije integrisana tehnologija.Pojacala radjena u diskretnoj tehnici /bilo tranzistorskoj bilo cijevnoj/ a ne u integrisanoj /sa integralnim kolima/! OK

Joka

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Diskretna-dakle nije integrisana tehnologija.Pojacala radjena u diskretnoj tehnici /bilo tranzistorskoj bilo cijevnoj/ a ne u integrisanoj /sa integralnim kolima/! OK

Joka

To je u prevodu tranzistorac,prosto pravljen.E hvala,a italijan ga nafilovao,da sam pomislio svasta.Veliko hvala!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ma opasni smederevci moj Gujo. :)

Mene je vrlo zainteresovalo postojanje diskretne i indiskretne ,,a" klase,jer je covek to naveo kao najjaci adut u oglasu,a ja dotad nisam cuo za taj izraz.tako da je pitanje ok.Sad  se opet postavlja pitanje,da li postoji i kakva je od cega se pravi ta druga ,,A " klasa.Volim pojacala u a klasi,ali znam da se sva prave sa tranzistorima.A sto se tice oglasa,sve sto sam imao pre ili kasnije zavrsi na oglasima,jer i da imam para samo da kupujem,nemam mesta gde da drzim,opasno je po zivot:)Zene i Hi fi ne idu zajedno....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene je vrlo zainteresovalo postojanje diskretne i indiskretne ,,a" klase,jer je covek to naveo kao najjaci adut u oglasu,a ja dotad nisam cuo za taj izraz.tako da je pitanje ok.Sad  se opet postavlja pitanje,da li postoji i kakva je od cega se pravi ta druga ,,A " klasa.Volim pojacala u a klasi,ali znam da se sva prave sa tranzistorima.A sto se tice oglasa,sve sto sam imao pre ili kasnije zavrsi na oglasima,jer i da imam para samo da kupujem,nemam mesta gde da drzim,opasno je po zivot:)Zene i Hi fi ne idu zajedno....

 

Druga vrsta izvedbe A klase su naravno, cevke... A njih svakako moraš da greješ - bez obzira na radnu tačku...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjda sve može u A klasu. Ne samo lampe i tranzistori negi i Op Ampi.

Podosta playera sa OpAmpom u izlazu je dignuto u a klasu na big diya. Tako da vjerujem da Jokino objašnjenje razlike diskretne A klase drži vodu

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Valjda sve može u A klasu. Ne samo lampe i tranzistori negi i Op Ampi.

Podosta playera sa OpAmpom u izlazu je dignuto u a klasu na big diya. Tako da vjerujem da Jokino objašnjenje razlike diskretne A klase drži vodu

Jasno mi je,i vidjao sam op ampove radjene u diskretnoj tehnici,samo sam se u jednom trenutku zabrinuo,sto se tice pojacala.Sto se mene tice postoje tranzistorska pojacala,ili lampaska ,ali se valjda podrazumeva da su sva radjena u diskretnoj tehnici,koja nisu digitalna ili na nekakvim cipovima.Poenta je da je to covek naveo kao nesto neverovatno,kao ludo i neponovljivo i za trenutak me zbunio.Nista vise:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mh...

...sad imam ja glupo pitanje...

 

...imam dva cirklotrona (pojačala snage).

 

jedan amp je urađen sa sve takvim delovima da ni jedan nije sastavljen od manjih delova - dakle, ima cevke i tranzistore - to mu dođe "diskretna" izvedba ali je hibrid jer ima cevke i poluprovodnike pa je pitanje da li ga to automatski diskvalifikuje iz kategorije "diskretne" izvedbe? Ili je samo discrete ali ne i discrete solid state ?

drugi amp ima u sebi jedan čip (OPA1632) pa ispada da nije izveden skroz u "diskretnoj" tehnici?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ma znao sam od pre sta je to diskretno...A i onaj fini momak Stein je objasnio...

Stein ti jeste rekao osnovu, ali ne i neke detalje. Na primer, imaš pojačavač snage koji na ulazu koristi integrisani operacioni pojačavač (op amp), a sve ostalo su pojedinačni tranzistori. I on se vika diskretnim, iako je tehnički hibrid pre nego diskretan.Zatim zavisi kako posmatraš periferna kola, ona "sa strane" koja možda tako ne izgledaju, ali i te kako utiču na zvuk, iako posredno. Na primer, DC servo, koji drži radnu tačku i eliminiše kondenzatore iz putanje signala - ja u životu nisam video diskretan servo, uvek je to neki op amp sa FET ulazima. Iako na putu od ulaza do izlaza signal ne prolazi kroz ovo kolo, deo signala za povratnu spregu i te kako prolazi. Omane li se tu, imaćemo preveliku i potencijalno destruktivno veliku jednosmernu komponentu na izlazu.Zatim zaštita od prevelikih struja - često je i to op amp, istina specifičan i samo tome namenjen. Ili LED, pa čak i klasični diskretni (sa cajgerom) pokazivači izlaznog napona - obavzno negde oko sebe imaju integrisana kola.Poenta je, sem jako pojednostavljenih šema, gotovo svi danas koriste integrisana kola, pa bi se tehnički najveći broj uređaja mogao nazvati hibridnim, ali mi kažemo da su diskretni i kada je samo osnovno kolo od diskretnih delova.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da razjasnimo:

Diskretno = digitalno ili sa prekidima, primer CD player ili digitalni instrument (sa ciframa) ili bilo šta drugo što nema kontinualni signal

Analogno = neprekidno, npr. tape, gramofon, analogni instrument (sa kazaljkom), neprekidni signal...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...