Jump to content

ebe

Preporučeni Komentari

1 hour ago, Alex said:

Ako Hiraga ima tako mali PSSR zašto nigde nisam video taj amp sa stabilisanim napajanjem?

Stabilisano napajanje nije i besumno napajanje. Ima negde na TNT audio sajtu poredjenje nekoliko regulatora i baterije, sve propraceno merenjima.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ako se ide na bilo sta asistirano , treba ici na cap multiplier , ali opet masan C bank posle

ili ici na choke input filter

 

kako god ,pored ubijanja ripple-a ....... i  Joule moras da imas , a to se ne dobija stabilizacijoom , nego fizicki

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam ima li smisla da se uopšte uključujem u diskusiju, nemam tehničkog znanja, većinu šema i ne razumem, ali volim da slušam muziku i mislim da mogu da čujem razliku.Imam i dosta staža slušanja muzike, onomad sam išao u mizičku i svirao violinu. U svakom slučaju, mogu da osetim šta me radi, a to je naravno, najvažnije. Svi sklapamo sistem za sebe, i najvažnije je da nam odgovara, izaziva emociju, tj radi nas...

Kasno sam čuo za Hiragu, pre možda desetak godina. Zaključio sam još pre, da volim i najviše cenim a klasu pojačivača, tako da od ovih koje je moguće nabaviti ili napraviti , kao najbolji projekti postoje JLH, Krell, Pass i Hiraga pojčivači u različitim iteracijama.

Oko Hirage jeste bilo neke mistike, i meni to ne smeta verovatno što nisam tehničko lice. Prvo sam njih tražio, i bilo ih je dosta, pravljene od koječega, nigde dve iste..kako god, sve su prijatno svirale, sa zvukom koji je poprilično podsećao na lampe. U jednom momentu, uspeo sam da kupim dobar JLH (tražio sam prvu, oridjidji šemu), Pass-ov Zenn (jako dobro napravljen, valjda treća generacija), i Hiragu Le Monstre koju je pravio Theoretician iz Jagodine (sve Hirage su sa izmenjenim šemama, sa (uslovno rečeno) poboljšnom šemom, a ova moja je uradjena po staroj, originalnoj i najjednostavnijoj verziji). Jedino nisam hteo da stavim zaštitu za zvučnike, što je neviđena glupost sa moje strane.

Sva tri pojačala sam na smenu slušao skoro godinu dana, svakodnevno po šest sati..Pass bez odgovarajučeg pretpojačala i ne radi, Hiraga ima preosetljiv ulaz i može da radi direktno sa cd-a (uz neki pot), a JLH je najmanje osetljiv na pretpojačalo.

Pass (ovaj moj) je izuzetan na FR zvučnicima, i kao i oni predivan za akustičnu muziku, vokale sa par instrumenata, đez trio, ali... kao i sama kombinacija SET i FR zvučnici - nije za svaku muziku ! Poprilično ograničen u basu,bez ikakvog ataka. Može kao drugi sistem, ili za nekog ko nema želju da ponekad pusti neki rok ili bilo šta sa više snage,jednostavno limitiran žanrovski. Ali to što radi - radi predivno. Da bi ga zadržali, morate opasno prorediti muziku koju posedujete..

JLH nema nikakvih skupih elemenata (u Pass-u sam postojeće kondove zamenio sa Mundorfima, i mislim da se to čulo u zvuku), bar tako mislim. Nije izbirljiv ni po pitanju zvučnika, ni pretpojačala, i ima basa, dosta, ali je on neprecizan, razliven, pa povremeno više smeta nego što znači. Nije izbirljiv po pitanju zvučnog materijala, i subjektivno, zvuči kao da ima mnogo više snage nego Pass ( trebalo bi da oba imaju 2 x 10 vati na 8 oma ). Ko nije preterano zahtevan - rešenje za više godina.

I, evo nas kod Hirage...već sam je spominjao na forumu. Iako je najmanja (2 x 8 vati), ubedljivo je najbolja koju sam čuo. Bio sam u potrazi za originalnom, a  Anubisova mi je pobegla za dan dva... radi dobro, nije preterano izbirljiva prema preampu, ali joj preamp određuje zvučni šmek. I svira šanrovski sve. Limitirana je snagom, naravno, ali ni u jednom momentu nemate utisak da se radi o pojačalu sa 8 vati snage. Sama zvučna slika je predivna, kao lampe, ali sa ozbiljnim basom i autoritetom. Ako želite tamniji karakter - preamp sa tamnijim zvukom , za svetliji preamp sa svetlijim. Više od pola godine nisam uspeo da se odlučim za preamp na Hiragi, iako sviraju potpuno drugačije. Imam dva, jedan je sa ecc88, a drugi sa A12Ž1 , tako nešto.

Ne znam zašto sam ovo pisao, ali ne može da škodi, a ako ne škodi......

Da izbegnem lavinu neugodnosti, da se ogradim - radi se samo o mom iskustvu...nisam ništa merio, a i neću. Ja ne radim u statističkom zavodu, i brojke mi ne trebaju, sistem je pravljen isključivo za mene.

Ovo ništa i ne znači, ne radi se o fabričkim uređajima, nego DIY uređajima koji su pratili šeme sa net-a. Napisao sam ovo samo zato što sam imao mogućnost da sva tri imam u isto vreme, što se, mislim, retko dešava.

Još i ovo - prodao sam Pasa i Jlh, ostavio sam Hiragu. Našli smo se, čini mi se da je najbliža francuskoj školi zvuka koju najviše i cenim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

3 hours ago, vladd said:

Ako bih trebao da odlucim, ko je bolji, bolji je Hiraga. Nelson mi jeste prisniji i pitomiji, ali je Hiraga prilicno munjevitog uma. I pride mi je drago sto je iz Evrope, i sto je Francuz, oni su imali najbolju skolu elektronike, u Nato delu. :) 

Bolju od  muljavih Engleza i lenjih Nemaca. :) 

Man' se vise Engleza. :)

Saraj malo po pitanju muljavosti. Ima tu i muljavih Francuza, kao sto i nisu svi Nemci lenji. 

Sve je to relativno u audiju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

2 hours ago, chakija said:

Malo glupo pitanje, da li moze da se nabudze lateralni mosfeti u izlazu? (exicon, Hitachi... ) 

hiraga2fig2.gif

Smanjiš napon povećaš struju i probaš. A može i ovako, AB class kolo

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Inače, čitajući temu, stiče se utisak da je Hiraga najbolje tranzistorsko pojačalo, ikada.

Ne mogu da poverujem da od tada do sada nije napravljen bolje zvučeći tranzistorski sklop.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo je druga tema koju sam pokrenuo kad sam pravio "veliku" Hiragu. Sve sam ulinkovao u njoj. Ne jednoj slici u temi mnozilac kapaciteta se vidi ukupna kapacitivnost u obe moje izvedbe. :)

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Doktor said:

Ima tu i muljavih Francuza, kao sto i nisu svi Nemci lenji. 

Naravno, ali tunjavost konstrukcija i veliko muljanje je majstorija, sto se Nemaca tice, oni kada odrade jedan (dosadni) dizajn, drze ga bar pola veka, patentiraju, ne bi li se dramaticno isplatio. Ta vrsta lenjosti, recimo da se moze nazvati industijska lenjost, ili lenjost u inventivnosti. Ne mislim da nisu citali Vebera.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam kako zvuci velika Hiraga, ali ona "mala" od 8 w pa makar nije imala velike kondenzatore mi se toliko svidela da sam od vlasnika @ebe vise puta trazio da je ponovo prikopca. Nisam bio siguran da li zaista tako dobro svira ili mi se samo pricinjava. Zakljucak: stvarno dobro svira. Zvuk je nekako pun, ima se utisak puno mocnijeg pojacala nego sto jeste, a opet nezan a zvucna slika siroka, i duboka. E sad znate kakva je bila slusaonica u Sisevcu, tako da mozda nisam 100% objektivan, mozda svira i bolje  :)B)

A sto se seme tice, ja mislim da je najbolje drzati se originala, e sad sa kojim zamenskim tranzistorima... uglavnom, hocu reci da treba menjati samo ono sto se mora...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

39 minutes ago, Alex said:

@grau Prva ili druga rečenica?

 

pa obe, prvo niko ovde nema kapacitet da kategoricki tvrdi tako nesto. zapravo je malo takvih ljudi na planeti generalno.

ima puno izuzetnih tranzistorskih pojacala ali problem uspostaviti referentni okvir. nekim zvučnicima odgovara A klasa male snage, neki traže nešto sasvim drugo. kako utvrditi da je hiraga 20 na primer bolja od palinkašove iteracije krešenda? na kojim zvučnicima?

prosto pojačalo je sporedna komponenta u sistemu, iako je i audiofilski i švajserski fetiš. nikada ne može odrediti zvuk onoliko koliko zvučnik i uvek će ostati nešto čiji je zadatak da obezbedi da zvučnici daju maksimum.

što se fabričkih uradaka tiče, odlično pojačalo je goldmundov JOB 225 (ako sam pogodio broj). to sam slušao pre par godina i ostao u teškom zabezeku jer je teralo horne sa kojima je zvučalo kao lampaš sa mudima do zemlje.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, Alex said:

Inače, čitajući temu, stiče se utisak da je Hiraga najbolje tranzistorsko pojačalo, ikada.

Ne mogu da poverujem da od tada do sada nije napravljen bolje zvučeći tranzistorski sklop.

Sustinski su oba zakljucka nekorektno pojednostavljena i dalja od istine nego bliza.

Sada Nelson lansira pojacavace sa 1,5 tranzistora, pa je sa te strane nadmasio Hiragu.

Ali, nabrojao sam vec kvalitete dizajna taksativno, jednostavno dc, sirokog opsega, male povratne sprege, sve lepo sto je tada bilo u modi....imalo je tih nekoliko dominantnih osobina i beskompromisan rad. Napravljena su brojna bolja pojacala, ali ne i jednostavna, i sa svim kriterijumima koje je postavila Hiraga. Jednostavno su promenjeni ciljevi. Na kraju krajeva, bitan je zvuk a ne broj tranzistora.

I Hiraga je u dve seme, ostale varijacije su varijacije, koje manje ili vise gube minimum jednu od osobina koje je recimo 20W Hiraga(moj favorit) imala. Nije to legoland pa da se dodaju komponente uz neko opravdanje ili zelju, najcesce za vecom snagom. Dodatne komponente su dodatni izvori suma, kao prvo, a zatim i dodatni izvori nelinearnosti, dodatni naponi izvode tranzistore iz linearnih zona, smanjuju frekventni opseg, potrebni su ogromni rise time(dV/dT) komponenti, pa se te varijacije udaljavaju od smisla osnovnih koncepcija.

Hiraga je Hiraga, a ko hoce stotine w, ima drugih sema..

A sta bolje zvuci, to je intimna stvar..sa puno varijacija...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je najbolja A klasa koju sam slusao od pojacala Luxmanova MA serija povodom 80 godisnjice "mali" 2x30W nekoliko desetina Kg mase. Kao i neki stari Dzef Roland, jedan stari Bedini 25W, pa stari Pass A40 W, kao i Hiraga, pa i J L H itd itd... Na fotografiji se vidi da nema milion uF (sto je inace potpuno pogresno) i da je prisutan jako veliki trafo inace patent Lux iz davnina, koji je ovde ponovljen... :)

A imaju i debelog brata B-1000f, (tacnije 2 debela kao mono blokovi) koji sigurno rade u nekoj a klasi prvih 20-30W :)

https://www.stereophile.com/content/luxman-b-1000f-monoblock-power-amplifier

 

M600A.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...