Jump to content

Recommended Posts

ja kad iskljucim mozak , obicno vise i ne postavljam pitanja ........ nego se samo zajebavam

zato ja vise nista i ne pitam , nego se samo zajebavam

:smesna:

10 minutes ago, Zen Mod said:

najlakse da simuliras sa PSUD ....... ako dosad nisi , iznenadices se koliki AC napon treba za choke input

Da, choke obara ihaha... dimenzionisi ga samo dovoljno i zaboravi na rcrccrcrcrc iza njega, samo jedan C, eventualno CRC ;)

To ako je choke odmah iza dioda. U CLC konfiguraciji to ne vazi.

Da li je nekom palo na pamet da proba neko svicersko napajanje za pogon A-klase. 

Meni jeste, mozda cu nekada to isprobati.

8 minutes ago, Gosha said:

Da li je nekom palo na pamet da proba neko svicersko napajanje za pogon A-klase. 

Ja sam imao na umu da čak jedno ozbiljno A class pojačalo koje pravim pogonim swičerom, i to onim Željovim unistab-om (sa yu3ma foruma). Ne kažem da sam skroz odustao od te ideje.

Teoretski to bi trebalo da je bolje od linearca.

15 minutes ago, sir Oliver said:

Jeste za AB klasu. A protekcija zvučnika gasi SMPS trenutno .

Koje SMPS napajanje? Danas se i aparati za zavarivanje rade u SMPS tehnici.

11 minutes ago, Alex said:

Ja sam imao na umu da čak jedno ozbiljno A class pojačalo koje pravim pogonim swičerom, i to onim Željovim unistab-om (sa yu3ma foruma). Ne kažem da sam skroz odustao od te ideje.

Teoretski to bi trebalo da je bolje od linearca.

Ja sam vise za neko rezonantno LLC, zbog manje "buke".

59 minutes ago, Zen Mod said:

najlakse da simuliras sa PSUD ....... ako dosad nisi , iznenadices se koliki AC napon treba za choke input

Moje iskustvo sa prigusnickim ulazom je da dobijemo Usek(AC) - pad napona na diodama (ispravljacica) = Ub(opt) .

Tako nekako mi je izracunao PSUD, tako mi je ispalo i u realnosti. 

14 minutes ago, Gosha said:

Ja sam vise za neko rezonantno LLC, zbog manje "buke".

Mnogo sam panj za SMPS-eve... nisam pročitao ništa od teorije, ni kakvi sve tipovi postoje, ništa... Znam samo da mi se Željin svideo jer (barem meni izgleda) jako jednostavna konstrukcija. On kaže da uz mali upgrade isporučuje 500W snage što je meni bilo skroz dovoljno da mi se svidi.

Downside kod switchera je onaj ciiiiiiiiiiiiiiiiiiiii na 15khz koji čujem (i dalje) i koji me isteruje iz pameti... Ako si na to mislio pod "bukom" onda mi Unistab definitivno otpada :)

Ima tamo, nešto sam malo čitao, što veća frekvencija treba ti tanja žica u trafou, a pravi se pletenica od više tanjih.. Ima tabela, mislim da za nekih 60kHz ide 0.3mm u pletenicu, sad na preko 100khz i više, pa tu su i brze diode, kola, mosfeti.. Ima vazda.

A ne čujem preko 16khz provereno, nego ovo napajanje za komp izgleda baš tu negde, izlude me više... :taz::D

Jel se zvanično navršio ciklus pa sad krećemo iz početka?

Hiraga->Gainclone->T-amp->FW->PassLabs->AB klase (krešendo, mosfeti itd)->LampiČke... 

Kontam da bi valjalo osvežiti pamćenje sa jednim Lm-čićem :rolleyes:

3 hours ago, Gosha said:

ene  na BigDiya tako rade ACA amp http://www.diyaudio.com/forums/pass-labs/215392-amp-camp-amp-aca.html

naravno da radi kad pogodis napajanje da nije drek

mislim - kad moze pola svetskih proizvodjaca PA pojacala da koristi isto , kud ne moze par sirotana da ugreje ladnjake sa tim :)

3 hours ago, Beli_Ninja said:

Moje iskustvo sa prigusnickim ulazom je da dobijemo Usek(AC) - pad napona na diodama (ispravljacica) = Ub(opt) .

Tako nekako mi je izracunao PSUD, tako mi je ispalo i u realnosti. 

ne znam , mora biti da si nesto zaboravio ....... opterecenje na izlazu ?

LC SIT-2.psu

6 hours ago, Zen Mod said:

ne znam , mora biti da si nesto zaboravio ....... opterecenje na izlazu ?

LC SIT-2.psu

Ne mogu sada da vidim simulaciju. Ali napisao sam Ub opt. Dakle napon baterije pod ocekivanim opterecenjem. I u literaturama sam nasao da ne ocekivani DC napon pod opterecenjem priblizno jednak naponu sekundara sa padom napona na diodama. Mislim da sam to procitao kod Jelacica. Koliko je na ovoj simulaciji. 

Ja probao na mom lampasu. Oko 400V na sekundaru, oko 380Vdc na prvom kondenzatoru sa punim opterecenjem od cca 150mA.

Pri tome, zivina ispravljacica ima veoma mali pad napona. Minimalna induktivnost mi nije kriticna, kod mene je vise od 10H.