Jump to content

ebe

Preporučeni Komentari

Ne vredi to 900 evra, bez obzira na znackicu i slova. To je ipak javni i diy pojacavac, napravljeno mnostvo verzija, neke lose, neke dobre, a neke superiorne.

 

Istina je da je sema jednostavna, ali realizacija i ne spada u proste. I postoji dosta zona koje se ne slazu sa opstepoznatim diy metodama. I greske su moguce

To je DC pojacavac, izuzetno sirokog frekventnog opsega, nesmirenog i neogranicenog, pa svaka sitnica moze da prouzrokuje oscilacije, ukljucujuci i nekompenzovanu povratnu spregu. I to je jedna stranica problema. Pride, slabo srecem dvostrane stampe u diy, sto je 80-ih bio imperativ, a sada su vaznije valjda sito stampe i nadjindjuvane oznakice.

Druga stranica problema je selekcija tranzistora, kako parova "dve polovine signala", tako i medjustepena, ipak je manji problem, sada postoje sjajne komponente. 

Treci problem je hladjenje tranzistora, ne samo da se ohlade, vec i da nemaju velike temperaturne varijacije. Stavljanje dva tackasta izvora toplote na hladnjak od pola metra nije posao, krajevi hladnjaka neiskorisceni, temperatura skoncentrisana u uskoj zoni oko tranzistora. Prakticno bi danima trajalo ujednacavanje temperature. Resenje je bakarna ploca, koja ce svojom konduktivnoscu i toplotnim kapacitetom dampirati variranja temperature tranzistora (i variranja pojacanja)

I najvazniji je ispravljac. I pored volje i zelje za sto vise farada u filtraciji, povecavanje kapaciteta donosi probleme i trafou i diodama.Trafo je neophodno da bude sto veci, sa sto je moguce manjim padom napona, pri strujama potrebnim da dopunjavaju ogromne kapacitete, sto vec izlazi iz potreba pojacavaca. Diode takodje, soft rikaveri, za impulsne struje 200-400A, nominalno za bar 20, opet ne zbog pojacala, vec kondova. I ostale tehnike limitiranja struje, redni otpori i releji, NTC, i sl..da se izbegne generisanje shot noise u diodama.

Uz to ide ozicenje, posebni masni kablovi idu na tranzistore, a posebni za napajanje komponenata na stampi.

I kada se zbrinu svi detaljcici, onda je to ozbiljan uradak..

HiragaClassA.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja sam inace radio ovu verziju, sedam modula, cetiri po original stampi, i cetiri stampe redizajn vodova, koje su dragi prijatelji pootimali i preostala je jedna stampa, poslednji redizajn, vise kao uspomena. Bilo malo 7W, za neefikasne zvucnike, a preko 25V ozbiljno nezgodni kondovi. I po ceni i po energiji. 2x20v, struja 1A, uparivano i umeravano sve, do vodova na stmpi. poseban problem su bile zenerke, njima utrefiti iste napone, trebalo ih na desetine. Radilo je i sa sitnim razlikama, ali....

Diy-hiraga-20watts-class-a-amplifier.png

 

P.S.

Dobar predlog za novu temu, narocito ako ima zainteresovanih za Hiraga komplikaciju.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni je i ta kao jeftinija "nepropisna" Hiraga, u Sisevcu , zvucala super...mogu zamisliti kako se cuje neka "propisna", ali opet bez qrcenja, u granicama izvodljivog i prakticnog.

Lepo molim admina da "isece" postove iz ove teme u Hiraginu (vec postoji), pa da tamo nastavimo...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mene trenutno zanimaju dve stvari:

1. Da li je neko probao umesto zenerki da napravi regulisano napajanje za ulaz? Ima li smisla?

2. Zasto bas oko hirage ovoliki hype oko kapacitivnosti u napajanju? Da li neko zna da mi ojasni, ali strucno, ne crtanjem pi*** u vazduhu. Sta je cilj? Minimalni ripple? Maximalna filtracija suma iz mreze? Kvazi regulisano napajanje jer je sve predimenzionisano?

To su zahtevi za svako pojacalo, zasto je bas hiraga toliko kriticna?

Ja sam probao dve vrste napajanja: naj obicnije sa 66mF po grani napajanja za jedan kanal i mnozilac kapaciteta. Zvuk se nista nije promenio, samo je sum mnogostruko smanjen mnoziocem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

20 minutes ago, Vix said:

Meni je i ta kao jeftinija "nepropisna" Hiraga, u Sisevcu , zvucala super...mogu zamisliti kako se cuje neka "propisna", ali opet bez qrcenja, u granicama izvodljivog i prakticnog.

Lepo molim admina da "isece" postove iz ove teme u Hiraginu (vec postoji), pa da tamo nastavimo...

daj linak teme

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ja kada sam stigao Hiraga je uveliko svirala... Odmah su prikacili Benike na njuma. Bilo mi cudno da 8W onako pegla niskoosetljive Benike... Veoma lep zvuk.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

1 hour ago, ebe said:

Mene trenutno zanimaju dve stvari:

1. Da li je neko probao umesto zenerki da napravi regulisano napajanje za ulaz? Ima li smisla?

2. Zasto bas oko hirage ovoliki hype oko kapacitivnosti u napajanju? Da li neko zna da mi ojasni, ali strucno, ne crtanjem pi*** u vazduhu. Sta je cilj? Minimalni ripple? Maximalna filtracija suma iz mreze? Kvazi regulisano napajanje jer je sve predimenzionisano?

To su zahtevi za svako pojacalo, zasto je bas hiraga toliko kriticna?

Ja sam probao dve vrste napajanja: naj obicnije sa 66mF po grani napajanja za jedan kanal i mnozilac kapaciteta. Zvuk se nista nije promenio, samo je sum mnogostruko smanjen mnoziocem.

Prvo da odgovorim na pitanje oko tranzistora, spomenuh ranije drajvere i izlaze. Na 2 kom su bili 2SA i 2SC kao kod originala, na drugom paru su bili MPsa(42 i 92 mislim, oni su bili u okruzenju dosta) a na tri komada, prakticno 2+1 su bili na ulazu 2N2222 i parnjak 2907. Poslednja hiraga je radila kao drajver za trafo na 60KHz.

Tokom eksperimentisanja, na grublji nacin sam doznao da BD135 i 139 nisu za mesto u drajvu(crkli na testiranju negde oko 400KHz, test prosli MJE200 i MJE253, sa parnjacima), da 2n3055 ima bedno strujno pojacanje na 20KHz..

 

1.Proban je regulator umesto zenerki, krajnje besmisleno, posto je prednapon upeglan, a zenerka je samo smanjila swing ulaznog stepena, daleko ispod ripla. Probano i sa tantalom, nesto manji sum je sa 100uF i 22nF u paraleli, mada su i tantali ekstra.

2. Bazicna sema predvidja nesto oko 150mF po kanalu, da ne bi doslo do intermodulacije sa 100-120Hz, zarad smanjenja ripla, pri kontinualnom opterecenju ispravljaca i kao "jednostavno" resenje, tipa jednostavnosti trafo+ grec + kapacitet, bez zavojnica, regulacije...pride toliki kapaciteti imaju dovoljno energije za solidnu dinamiku opterecenja.. E sad, zasto se otislo na farade, valjda "vise je bolje", bez obzira na negativne efekte koje mogu da naprave..ipak je 1A po kanalu mirne struje, ne 10..

 

Mnozac kapacitivnosti ima efekat u fingiranju  praznjenja konda, sa vremenskom konstantom u bazi tranzistora, da deluje uvecan kapacitet, ultraprosto receno, ali mu je isporuka energije manja, ukratko receno. Stokiranje energije je manje, isporuka struje manja, ima svoje mesto, ali se moraju prokalkulisati energetski bilansi i potrebe za impulsnim strujama.

Poslednji modul je radio i sa 2x 70mF(70000uF), bez problema, ali na zalost nije radio na zvucnicima, vec u konstantnom rezimu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Jeste, kalemcina pegla struju, ali kada se sve sabere, osim 10 kila kondova, sledi i 8 kila gvojza+bakar pa aluminijum plus bakar...za sacicu tranzistora. :) 

I opadne i entuzijazam i radoznalost.

Onda krenes da radis Pass-a..pa bar ne moras da zbrinjavas silne tegle.. :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vidi , ja kad radim nesto ranga FW (napajanje do 2x25Vdc i Iq od 1A5 do 2A) , najdraze radim mono napajanje sa 250VA trafoom (250VA motan na 300VA jezgru ..... ili - ako komuniciram sa motacem prakticnog mozga , onda se samo dogovorimo da flux bude ispod 1T.... pozeljno 0.9T) , dva greca i 2x33mF po railu

 

nije ni to malo , ali  se pokazalo da mozes da trpas tegli koliko hoces i ne dobijas Bog zna sta a mozes da pokvaris

jedino bolje je choke input filter

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Vidim da sad nisu nesto preterano skupi, bar ne ovi koje gledam, a prihvatljivi su.

https://eu.mouser.com/ProductDetail/Cornell-Dubilier/CGS333U040V4C/?qs=LBSuk5OfdfspV7J1vBwfvw%3d%3d

 

Nekad su vadili bubreg..

 

Ps 

bes Hiragu, idem da privodim kraju osvezenje MOG Hitachija :) 

Kad dovoljno poludim, sklepacu i ovu poslednju plocicu, pa nek zvrji kao monoblok.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kad pogledas razliku izmedju snap-in i computer grade , jos uvek vade boobreg

al' nesto bas ne gubim san ........ kad pogledas opcije - extremno je lako kad radis samo jedan komad za sebe , onda napravis happening , planiraas kako na najludji nacin da napravis amp, sa najezotericnijim elementima , uz svo moguce preterivanje

sasvim je drugo kad radis za drugoga ili kad radis konstrukciju da zadovolji sto zena sa 210 sisa

 

da ponovim - kad radis za sebe , sve je lako , samo ako skontas da sa parama placas cisti uzitak

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

10 minutes ago, Zen Mod said:

najlakse da simuliras sa PSUD ....... ako dosad nisi , iznenadices se koliki AC napon treba za choke input

Da, choke obara ihaha... dimenzionisi ga samo dovoljno i zaboravi na rcrccrcrcrc iza njega, samo jedan C, eventualno CRC ;)

To ako je choke odmah iza dioda. U CLC konfiguraciji to ne vazi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...