Jump to content

prvi diy


vlada986

Preporučeni Komentari

 

@Koja: :oke:

I meni će biti zvučnici za komp...

 

To menja celu stvar iz korena.

 

TL bass se čuje tek kad se odmakneš barem dva metra od zvučnika. Tako funkcioniše. Iz blizine se ponaša verovatno kao kompresioni.

 

Nemoj da ponoviš istu grešku kao i ja. Pravi bass reflex kutiju ili kompresionu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 62
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

To sam primetio :scratch_head:

Još pre 6-7 god. sam napravio TL kutije po monacorovom nacrtu (isto neki CT), pa je bila i formula za proračun dužine T kanala na osnovu Fs basa, te ja to prepravim za SAL zvučnike koje sam imao... kanal je ispao kraći, kutija manja (niža). Kada sam sve sastavio, smorio sam se ko burek u svemiru i odmah pomislio, da, SAL je sranje i ne znam zašto sam bacao pare uopšte...

Prođe neko vreme, ja odvalio zvučnike i sa udaljenosti 2-3m od istog čujem skroz drugu dimenziju mojih Salova koju nikad nisam do tada nisam čuo :shok:

Tako sam se zaljubio u TL kutije.... a kako je došlo vreme da zasvira nešto kvalitetnije reših da se vratim u diy... sa visatonom za početak :spiteful:

 

Hvala za savet! Neće ovo uvek da svira samo uz komp, tako da.... videću ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

vise mislim da je problem slabe atenuacije rezonanci nego da je potrebna daljina za TL

onda bi za BR trebali kvadrimetri :P

 

kojo, stavi u tvoju kutiju duplo vise dampa pa probaj iz blizine da slusas

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

naravno da nema, zato sam i napisao

oko 80 - 120hz je prva rezonansa...

nema smisla to sto ti kazes, da kompresija ima vise basa na blizu od TL

da je tako, onda bi BR imala jos manje, to sam rekao

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali svrbi me G20SC, već u najavi :laugh1tooht:

 

 

http://www.visaton.com/en/chassis_zubehoer/ht_kalotten/g20sc_8.html

 

Nađoh na visatonovom forumu da ga menjaju izravno bez modifikacije skretnice jer je sličnih karakteristika..........

Ali nije sličnih cenovnih karakteristika :icon_mrgreen:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni stigli ovi Alto 1 i ovaj dtw72 zvuči sasvim pristojno... A gledao sam i sc10n, nema loše karakteristike (ali bi morala modifikacija skretnice ili samo dodatna atenuacija...)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Meni stigli ovi Alto 1 i ovaj dtw72 zvuči sasvim pristojno... A gledao sam i sc10n, nema loše karakteristike (ali bi morala modifikacija skretnice ili samo dodatna atenuacija...)

Lepo,lepo.Kakav je tvoj uopšteni utisak o zvuku?Nemaju ni sc10n.Sve od januara...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uopšteno mi samo možda malo nedostaje neki srednji opseg, 300-500 hz...... ali to je verovatno zbog konstrukcije ove kutije, šta znam... možda i grešim. Činele i soprani su svi tu, lepi i skladni :) Bas je jasno definisan - ne "mumla" kao kod SAL-a.......

Mislim da neću uzimati G20 za ovaj projekat.. Zasad mi ovo zvuči ok :shinymj5:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Monacor:

Postavljena slika

 

Postavljena slika

 

Postavljena slika

DT94 hoće da mnogo "skače" preko 6000-7000 hz.... e sad oni su ga tu stišali otporom od čak 10 oma.

Pazi, onako na prvu teoretski bi trebalo smanjiti ovaj otpor na 4,7 ili 2,2 oma, a možda ga i ukloniti.

Za početak je najbolje da napraviš originalnu skretnicu kao sa šeme i slušaš... smanji otpor, povećaj, igraj se, slušni test je najvažniji....

 

p.s. gde si našao monacora?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samo cepaj pa ćeš preneti utiske.

 

Evo što se tiče onog što me najviše interesovalo, uspeo sam da u g-translate prevedem sa nemačkog na enlgeski:

 

For housing attenuation of the entire range of the TL interior wall on the side which lies behind the baffle is covered with the egg crate foam NG42 including a strip of 1 m long and 16.5 cm wide is needed. Another strip of 50x16, 5cm is glued to the bottom plate and continue been a leader on the rear wall. To influence the bass sounds convoluted foam can be mounted behind the low toner additionally means a piece. Since this space and through placement, this must be determined in listening tests.

 

(Isto to, na srpskom: За становање слабљење читавог спектра ТЛ унутрашњег зида на страни која се налази иза плочи покривен са јаја сандук пене НГ42 укључујући траком од 1 м дужине и 16.5 цм широк је потребно. Друга трака 50к16, 5цм је залепљен на доњу плочу и даље је лидер на задњем зиду. Да утиче на бас звучи замршена пена може да се монтира иза ниске тонера додатно значи комад. Од овог простора и кроз пласман, ово мора бити одређена у слушање тестове. :crkavanje: )

 

Dakle ukratko:

 

Postavljena slika

 

Ovo je sa daiyaudio.com-a.

 

Inače jedan lik sa visaton foruma je za G20SC promenio vrednosti u skretnici ovako:

 

Postavljena slika

i kaže dobio finije prelaze u prelaznim frekvencijama. Nije loše naručiti više raznih vrednosti pasivnih komponenti pa experimentisati u skretnici...... :127fs1866968:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

E pa to, i ja ću koristiti alternativni način  :D

Pošto je "debljina" prednje ploče (oboda) woofera 7mm idem sa prednjom pločom medijapana 8mm (7 nema) pa znači ide regularna rupa u zvučniku za woofer a u ploči preko veća rupa prečnika oboda. Alternativnije nema od toga :laugh1tooht:

 

p.s. Imam zaista loših iskustava kad dam "majstoru" da mi izvadi rupe za zvučnik i uradi proširenje frezerom, a kintu za nov frezer nemam, barem trenutno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kako radite tako "pravilne" linije glodalicom? Imam glodalicu ali jako je teško povući bilo kakav pravilan oblik, osim naravno za one obične varijante kada se stavi odgovarajući nož pa vuče prava linija po ivici.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...