Jump to content

Proračunavanje litraže za bas refleks kutiju


Zvu

Preporučeni Komentari

Pa da malo okrnjimo i ovu temu.

 

Iako je prežvakano u Loudspeaker design cookbook, proračun litraže za bas refleks kutiju je nešto komplikovaniji nego za kompresionu kutiju. Iz tog razloga otvaram temu koja će malo pojednostaviti priču i pomoći da zainteresovani sami sebi proračunaju zvučničku kutiju.

 

Tabela sledi:

 

Postavljena slika

 

Pored ove tabele preporučujem skinuti i WinISD kako bi se mogli pratiti osnovni parametri pri radu zvučnika u određenim uslovima (litraža, bas refleks tjuning).

 

Potrebno je reći da dobijeni rezultat ne treba shvatiti kao zakucan. Kako bi se došlo do optimalnog zvuka treba se malo poraditi na kutiji. Uzeću za primer Beyma 15K200 kojim se zanimam u poslednje vreme.

 

Po jednačini iz tabele dobijena litraža za ovaj zvučnik iznosi oko 91 litar, tjuning frekvencija iznosi 39 Hz, a -3dB se nalazi na 48Hz. Račun potvrđuje i WinISD:

 

Postavljena slika

 

Kako gledam da sve kutije koje će biti slušane u mojoj sobi od oko 16kvm idu do -3dB na barem 45Hz pokušavam to i da postignem. WinISD predviđa da će se to desiti sa litražom kutije od 105 litara sa tjuning frekvencijom bas refleksa od 44Hz:

Postavljena slika

 

Pri takvim uslovima posmatram kretanje membrane na određenoj snazi. Pri tome gledam koliki SPL mogu da postignem, a da ne izbacim zvučnik iz ravnoteže. Izbaciti zvučnik iz ravnoteže... Pod tim podrazumevam da kretanje membrane pri snazi koja je potrebna da bi se napravio određeni SPL ne prelazi Xmax (koji se nekada obeležava i kao Xlin). Xmax odnosno Xlin je komponenta koja nam govori koliko je linearno kretanje kalema u magnetnom procepu. Ponekada je u proizvođačkoj specifikaciji navedeno i Xlim koje se nekada obeležava i kao Xmech koje govori o maksimalnom mehaničkom kretanju kalema u magnetnom procepu pre nego što dođe do fizičkog oštećenja zvučnika.

Prebacim grafik da mi prikaže kretanje membrane/kalema na grafiku:

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kada smo prebacili na "cone excursion" deo, vidimo koliko koja frekvencija propuštena kroz zvučnik utiče na kretanje membrane/kalema. Kada kliknemo na karticu "signal" u kontrolnom prozoru prikazaće se deo u kom se mogu podešavati snaga sa pojačala propuštena kroz zvučnik, razdaljina, serijski otpor i ugao. To za 1w po jednom metru sa serijskim otporom od 0,1 om izgleda malo anemično, tj. ovako:

Postavljena slika


Crvena linija predstavlja granicu linearnog kretanja membrane odnosno kalema. U kartici "signal" ćemo namestiti serijski otpor na realnih 0,5 oma i snagu na 50W da vidimo šta se dešava sa kretanjem kalema:

Postavljena slika

Sa grafika se vidi da kalem odnosno membrana izlazi iz okvira linearnog kretanja ispod 23,5 Hz. Tu postaje korisno poznavanje Xmech/Xlim podatka. Kod Bejma basa koji koristim to je na nekih 28mm tako da se nalazimo i dalje u bezbednoj zoni po zvučnik. Da projektujem sabvufer za kućni bioskop više bi me zanimalo šta se dešava ispod 30Hz, ovako mi je samo bitno da ne dođe do mehaničkog oštećenja samog zvučnika. Idemo dalje sa snagom da vidimo dokle možemo voziti zvučnik:

Postavljena slika

I sa 100w propuštenih kroz zvučnik vidi se da Xmax/Xlin do 28Hz (do 30Hz mene zanima šta se dešava) i dalje drži kalem u procepu što znači da svira, a kretanje koje može napraviti neka niža frekvencija koja naleti (sa gramofona recimo) i izbaci kalem iz procepa neće oštetiti zvučnik jer je i dalje na, za ovaj bas bezbednih, 23,7mm. Sa toliko vati ovaj zvučnik će svirati prilično glasno. To možemo videti kada kliknemo na "SPL" karticu:

Postavljena slika


SPL na 45Hz, gde se nalazi -3dB, pri toj snazi iznosi oko 113dB. To ne znači da ćemo ikada slušati te kutije toliko glasno već čisto da vidimo šta se dešava.

Postavljena slika

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ono što je najbitnije to je da definitivno treba pažljivo pročitati odeljak "vented loudspeakers" u knjizi Loudspeaker design cookbook jer je tamo podrobnije objašnjeno kako i na koji način te uz pomoć kojih formula se dobija optimalna litraža za rad jednog zvučnika. Tabela koja se nalazi u prvom postu je pomoćno sredstvo koje je inferiorno tabelama u knjizi ali ne beži preterano od njih pa je zato zanimljivo. Uz malo dodatnog truda i igranje u WinISD-u mogu se postići odlični rezultati.

 

Kod proračunavanja optimalnih uslova u obzir se uzima Qts, Vas, Fs, a postoje i tabele za određivanje koeficijenta koji je potrebno ubaciti u jednačinu kako bi se dobila optimalna litraža i tjuning frekvencija. Ta optimalna litraža i tjuning frekvencija će omogućiti da zvučnik radi najrasterećenije u smislu da može primiti najveće količine snage, a da ne dođe do oštećenja. Kako nama u HiFiju nije jedini cilj da postignemo što viši SPL sabijanjem što veće snage u zvučnik, možemo jako dobre rezultate postići korišćenjem pro baseva i modifikovanjem te optimalne kutije tj. stavljanje u neki drugi bas alignment.Ono što je, mislim, osnovno što treba izvući iz ovih par postova, to je da se i ta računska optimalna litraža i tjuning frekvencija treba prilagoditi sopstvenim potrebama jer ne moramo praviti zvučnik u koji možemo sabiti što više vati. Mi možemo da priuštimo sebi da pro drajver izvedemo iz tih optimalnih uslova jer u kući neće biti propušteno više od 50-ak vati kroz njega, što će njega i dalje držati daleko od granica koje su mu proizvođačkom specifikacijom postavljene.

 

Kad budem imao više vremena biće govora i o bas refleksu i kako izbeći onaj efekat jeftinih kutija zbog kojih je BR na lošem glasu uz "malo" pomoći od strane Thiele-a, Small-a, Keele-a i ekipe.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

to je sve super :) odličan tutorijal

i jako korisno. win isd je dobar program, nastavak legendarnog i jednog od prvih JBL speaker-shopa

(koji je imao odličnu bazu podataka TS parametara zvučnika raznih proizvođača kao i win isd...)

.

Medjutim ima nekoliko stvari koje su od vitalne vaznosti a skoro uopšte se ne uzimaju uobzir.

delimično zbog toga što to standardni programi ne predviđaju. Tačnije koliko znam samo MJK to ima.

.

1. Gde dolazi bas refleks, na kojoj visini u odnosu na closed-end i sam driver. jako vazno i velike su promene pomeranjem visine... Recimo to skoro ni jedan program nema pa ljudi postavljaju otprilike i kako im se svidi

2. Onda, kolika je površina BRa, pošto je to primarni parametar. (manje promene - vece posledice)

3. kolicina i raspored damping materijala u kbinetu, takodje po potrebi i u ventu ili ventovima.

3. koje centralne F "prolaze" kroz BR otvor i kakvoj su fazi sa tim istim sadrzajem koji dolazi iz drivera.

4. upoređivanje Q faktora sistema u istoj zapremini ali kompresionog kabineta.

5. korekcija duzine BR koja je ne retko izostavljena...

6. ponasanje i drivera i onoga sto dolazi iz otvora kao i faze posebnim krivama. uglavnom su date sumirane krive

itd...

Potrebno je imati u vidu i činjenicu koja se skoro uvek previđa

:

U sistemu su skoro uvek - dva kabineta

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mali dodatak...

ukoliko u program nema driver koji vam je potreban i zelite rucno da ubacite parametre kao sto sam ja morao, obavezno pogledajte ovaj tutorijal:

bitan je redosled, i ne dirati plava polja kada se budu oznacila jer program ih sam proracunava.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

............... Tačnije koliko znam samo MJK to ima..1. Gde dolazi bas refleks, na kojoj visini u odnosu na closed-end i sam driver. jako vazno i velike su promene pomeranjem visine... Recimo to skoro ni jedan program nema pa ljudi postavljaju otprilike i kako im se svidi2. Onda, kolika je površina BRa, pošto je to primarni parametar. (manje promene - vece posledice)3. kolicina i raspored damping materijala u kbinetu, takodje po potrebi i u ventu ili ventovima.3. koje centralne F "prolaze" kroz BR otvor i kakvoj su fazi sa tim istim sadrzajem koji dolazi iz drivera.4. upoređivanje Q faktora sistema u istoj zapremini ali kompresionog kabineta.5. korekcija duzine BR koja je ne retko izostavljena...6. ponasanje i drivera i onoga sto dolazi iz otvora kao i faze posebnim krivama. uglavnom su date sumirane kriveitd...

Ne postoji u programu deo za pozicioniranje bas refleksa ali nije otprilike i kako se kome svidi. Postoji brdo podataka na internetu i treba malo pitati google. Može se naći lepih odgovora i pdf-ova gore pomenute trojice (Thiele, Small i Keele)Površina bas refleksa postoji i može se podešavati i pratiti u WinISD-u.Postoji i deo u kom se može posmatrati kako se u odnosu na prečnik i dužinu menja rezonantna frekvencija refleksne cevi kako ne bi došlo do chuff efekta. Kada pritisak pri većim snagama postane toliki da brzina vazduha koji prolazi kroz bas refleks nije ista pri zidu i u sredini cevi - tj. onda kada počinje refleksni otvor da se ponaša više kao orgulje, a ne akustička opruga.Kompresioni kabinet se takođe može birati u WinISD-u u isto vreme. Onda imaš dva grafika na jednom gridu i možeš da posmatraš prednosti ili mane br u odnosu na kompresiju i obrnuto.Postoji korekcija dužine i prečnika kao i varijanta sa četvrtastim bas refleks otvorom čije se dimenzije mogu podešavati. Postoji i varijanta da ubaciš jedan zaobljen kraj na refleksnu cev, dva zaobljena kraja kao i da bude obična prava cev.Nisam ovo zamislio kao tutorial za WinISD već za proračunavanje određenog alignmenta za bas. U odnosu na to se može graditi kutija dalje i prilagođavati te menjati alignment (QB3, B4, C4...) ali za svaki postoji određeni Qts koji ide u određeni alignment (uzimajući u obzir EBP i Vas) 

 

mali dodatak....

Odlično. Ovo sam hteo da ispišem ali me je mrzelo sinoć, nisam znao da postoji klip :cheers:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razlika izmedju MJK koncepta i ostalih programa je sustinska.

dok ostali programi, dobri programi, rade po principu "knjige"

koja je pretvorena u interfejs pa se mnogo brže dolazi do rezultata,

i u udobnijem interfejsu.

MJK tretira sistem po istoj osnovi (na osnovu TS parametara) ALI na potpuno drugačiji,

nov način. Kao transmisionu liniju koja se kreče kroz površinu.

u nešto jednostavnijem interfesu u formi MCD fajla, pa je potreban i program MathCad.

.

Na taj način su mnoigo preciznije postignute krucijalne vrednosti i to tačno

pošto i merenja to pokazuju.

.

A to je pozicija drivera po visini u kabinetu i pozicija porta po visini u kabinetu.

Kao i tačnije kolićine damping materijala i to po sekcijama transmisije.

.

Ovi svi programi tipa winIsd su odlični

ali u suštini je to prepisan postupak koji se koristio pre racunarske ere

pa je sve moralo ručno da se radi ili pomoću tablica,

a grafikone transfera je bilo vrlo teško iscrtati...

.

MJK ide korak dalje i unosi novine, bazirane na fizici.

Tako da je za neki quick strat korisno prvo proveriti šta se dešava u recimo WinIsd softweru.

A kasnije preciznije to analizirati i korigovati sa MJK MCD listovima.

.

samo sam to hteo da kažem ništa više.

Nije mi bila namera da nešto osporavam (kao ni u im drugim slučajevima)

nego da proširim i dopunim.

.

Ne isključivost - nego komplementarnost :)

I ja koristim winisd, pošto za OSX nema tako solidno uradjenih programa (kao ni MatCad nazalost...)

.

Ima još jedan odličan program za predviđanje ponašanja drivera u kabinetu

Akabak.

Ali nije baš friendly i zahteva pisanje manjeg scripta, koji nije komplikovan.

daje odlične informacije koje se ne vide upotrebom softwarea baziranih na postupcima iz literature

za ”ručno” izračunavanje.

:)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@ZZZ - Nije problem ni da osporavaš ako iz toga svi nešto naučimo :)

 

Loudspeaker design cookbook je knjiga koja je izdata 2006 godine tako da je izuzetno aktuelno u njoj napisano kao i tabele i formule za proračunavanje litraže.Dampiranje kutije i zidova - materijali i količina, uticaj pozicioniranja drajvera na prednjoj strani, uticaj oblika i zaobljenja prednje strane na zvuk, unutrašnja ojačanja i ukrućenja - svaka od stavki nabrojanih može ići u posebnu temu. Ovo je proračunavanje litraže. Nemoj me shvatiti pogrešno, imam u vidu sve što može da utiče na zvuk ali je prvi korak ka projektovanju zvučnika proračunavanje litraže za unapred odabrani bas drajver. Naravno da WinISD ne uzima sve u obzir jer nije pravljen za to. Postoje programi koji jesu. 

 

Takođe mi nije bio cilj ni da preplašim ogromnom količinom podataka nekoga ko je možda tek krenuo u ovu priču.Sve ove varijante su inferiorne Leap-u koji je profesionalni program za bavljenje akustikom na višim nivoima. 

 

Nije WinISD najsavršeniji program ali za naše potrebe je dobar. Do sada sam sve kutije proračunavao uz pomoć tabela iz Loudspeaker design cookbook-a i uz pomoć WinISD-a gledao šta se dešava. Imam besplatnu verziju MJKsheet-ova i ne mogu se pohvaliti da sam bio zadovoljan. Znam da sam dobio neki rezultat koji se dijametralno razmimoilazio sa ostalim proračunima - tada kad sam počeo da se igram sa tim. Deluje mi kao da to nije kraj priče, kao da nešto tu fali. 

 

Inače, za pozicioniranje zvučnika, bafl step efekat i to kako će se zvučnik ponašati na određenoj visini od poda koristim programe i excel sheet-ove Džef Bagbija koji se mogu naći na ovom linku: http://audio.claub.net/software/jbabgy/jbagby.html

 

Pored Passive crossover designer-a tu je još 3 sheeta koji se podrobnije bave problematikom pozicioniranja zvučnika u kutiji, zaobljavanjem ivica, zakošenjem prednje stranice i ostalim stvarima. Samo da naglasim da nisam hteo, niti je to moguće u jednoj temi, da otvorim pitanje kompleksnog dizajniranja gotovog zvučnika. Ovo je proračunavanje litraže :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ored Passive crossover designera, WinISD-a, Woofer box and circuit designer-a, Frequency response modeler and phase extractor-a i Baffle diffraction and boundary simulator-a

 

Odustajem!!!

 

:D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Odustajem!!!

 

:D

 

E upravo to sam hteo da izbegnem... Sad ću da izbrišem post. 

 

Poenta je da je sve to shvatljivo i lako ali treba parče po parče pojesti celu tortu, a ne zagristi odmah sve pa posle trčiš napolje da povratiš. 

 

Tako sam i sa tobom kroz sve naše prepiske. Malo po malo, davao ti podatke (kao sirup od jagorčevine :) ) da bude interesantno što se saznaje nešto novo i da te drži uz priču, a da te ne uplaši kao nešto neshvatljivo za šta treba mnogo sati uz komp, opširne knjige itd. Svakako ćeš provesti mnogo sati uz komp (stereophile) i neke tamo časopise (HiFiles ili onehifi)  zašto ne bi usput onako kao fore radi, skontao kako šta radi da možeš da razlučiš koji je dobar dizajn od lošeg ili ne daj bože da napraviš neki svoj :) Ne odnosi se bukvalno na tebe već na sve ostale - i ja sam u toj priči. Sve to treba posmatrati kao igru sa autićima - brrrrm brm  :to_become_senile:

 

Upravo zbog ljudi koji misle da znaju nešto više (možda i znaju), a o tome ćute iz raznih razloga (neko bi ih mogao opovrgnuti ili zapravo ne znaju već se prave da znaju ili žele od sebe da naprave gurue) otvaram ovakve teme da skinemo veo tajne. Ništa strašno. Pola sata-sat igranja sa programom i ima se zvučnik koji će da radi u nekoj litraži, u mojoj sobi kako treba.Još kad zasvira tvojih ruku delo, nikad slađe muzike :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Zato i rekoh da si gotov :) Slatko je kad skontaš nešto, pa pritisneš dugme, pa ono izmeri nešto, pa ti uradiš nešto sa skretnicom, pa zazvuči lošije, pa opet uradiš nešto, pa zazvuči bolje - veselje :D 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

E upravo to sam hteo da izbegnem... Sad ću da izbrišem post. 

 

Poenta je da je sve to shvatljivo i lako ali treba parče po parče pojesti celu tortu, a ne zagristi odmah sve pa posle trčiš napolje da povratiš. 

 

Tako sam i sa tobom kroz sve naše prepiske. Malo po malo, davao ti podatke (kao sirup od jagorčevine  :) ) da bude interesantno što se saznaje nešto novo i da te drži uz priču, a da te ne uplaši kao nešto neshvatljivo za šta treba mnogo sati uz komp, opširne knjige itd. Svakako ćeš provesti mnogo sati uz komp (stereophile) i neke tamo časopise (HiFiles ili onehifi)  zašto ne bi usput onako kao fore radi, skontao kako šta radi da možeš da razlučiš koji je dobar dizajn od lošeg ili ne daj bože da napraviš neki svoj  :) Ne odnosi se bukvalno na tebe već na sve ostale - i ja sam u toj priči. Sve to treba posmatrati kao igru sa autićima - brrrrm brm :to_become_senile:

 

Upravo zbog ljudi koji misle da znaju nešto više (možda i znaju), a o tome ćute iz raznih razloga (neko bi ih mogao opovrgnuti ili zapravo ne znaju već se prave da znaju ili žele od sebe da naprave gurue) otvaram ovakve teme da skinemo veo tajne. Ništa strašno. Pola sata-sat igranja sa programom i ima se zvučnik koji će da radi u nekoj litraži, u mojoj sobi kako treba.Još kad zasvira tvojih ruku delo, nikad slađe muzike  :D  

 

 

 

Pa sve je cool, ali di nađe HiFiles Zvule, di njega :D :D :D

 

kuj se još od torte zagrcnuo :D

 

hahahahah

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko se secam,nisam ga odavno koristio,PRO Box proracunava sve parametre;

1.Zapreminu kutije u zavisnosti od toga da li je za auto,manju ili vecu prostoriju(za istu zvucnu jedinicu) i pita koliko otvora zelis sa tacnim podatcima gde se nalaze,koliki je otvor i duzina

2.Pokazuje stepen iskoriscenja i odziv zvucnika

3.Mozes odmah da proracunas i skretnicu

4.Izbacuje tacne mere za secenje,na stampacu,u zavisnosti od debljine materijala koji se navede

Baza zvucnika mu nije neka(verovatno se original verzija updete-je) ali se moze i rucno unositi baza.

Iskustva su mi pozitivna i sto se proracuna i sviranja tice a dobio sam ga pre mnogo godina od zastupnika Alpine tako da ja ne mogu da se registrujem.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Misliš Bass box pro 6 ? 

 

http://www.ht-audio.com/pages/BassBoxPro.html

 

Koristio sam i njega. Koliko se sećam nije loš ali od kako sam prešao na Vistu, a kasnije na 7-icu koristim WinISD. 

 

Mislim da imam instalaciju pa mogu da je postavim na drop box neko vreme ako je to nekom zanimljivija varijanta - ali to tek večeras, kad dođem kući. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...