Jump to content

Step motor za gramofon (SMR 300-100 RI/24)


stein

Preporučeni Komentari

Nakon što sam završio gramofon, dovoljno dugo je testiran i motor kako na izdržljivost, grejanje i stabilnost. Po meni, prošao je sve testove, savršeno. Moj je došao sa Tesla NC420 gramofonom a isti motor je korišten i u nekim drugim, renomiranijim spravama, na primer, Lenco L- 450.

 

Zašto ovaj motor?

Ja sam se za ovakav pristup opredelio iz više razloga a jedan je problematika oko DC motora, zahtevaju dosta elektronike da se to dobro uradi i bez stroboskopa zapravo nikad nisi siguran valja li. Dobri DC motori koštaju papreno a nije ih ponekad lako ni naći. Asinhroni AC motori imaju prevelik broj obrtaja i kabasti su. Kako god se okrene, uvek ima neki "catch 22". Ovde je to svedeno na minimum, ima samo jedan catch a to je činjenica da ponekad motor ne zna na koju stranu da se vrti ali blagi podsticaj po rubu tanjira je dovoljan da ga se usmeri i posle može da radi do ... beskonačno dugo.

 

Prednosti ovog motora:

- Fiksiran broj obrtaja (300rpm) pri 50Hz bez obzira na napon napajanja. (razlika je samo u struji koju vuče pri manim naponima, 8mA @230V/50Hz)

- mali broj pratećih elemenata: kondenzator (isporučuje se sa motorom) prekidač (on/off) i strujni kabel

- male dimenzije koje olakšavaju ugradnju i u slim dizajnirane baze (dubina motora 24mm bez osovine)

- po meni, veoma pristupačna cena: 494 Čk (Češka Koruna) što je nekih 19.216 evara na današnji dan. (usporedbe radi isti motor se prodaje na ebayu za 65€) :notthinking:

 

Info o motoru je ovde: http://www.regulace.cz/EN/SM/sm_300-100.html (ima i pdf) pa koga zanima, nek pogleda, promisli i proceni da li ga zanima. Ja svakako planiram da uzmem nekoliko komada (imam još sijaset ideja kako može da se napravi lep i dobar gramofon a hoću da napravim i neke ručice koje sam već počeo da radim) pa ako bude više komada, što da se sve ne odradi u jednom potezu.

 

Molim koga zanima da se ovde javi. Ako ima nekih pitanja a znam odgovor...

 

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 30
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

taj motor ne da nije vredan samo osovine koja je deo tvog gramofona , nego je dobar samo za rostilj

 

stvarno , kad te safata ludilo , onda te safata

 

nabavi 10 komada i igraj se , tvoja stvar , al' ne siri zablude

 

:hihihihi:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 1 month later...

Ajd još jednom da čuknem u cevanicu...

 

Motor pod oznakom SMR 300-100 RI24 se ugrađivao u Lenco L450 a i Tesla NC450 i reč je motoru koji liči na AC sinhroni, ali nije nego je step motor, bar ga oni tako zovu. Cena u fabrici je 16.45€/kom (preračunato na današnji dan iz cifre od 462 Češke Krune) i naravno, zahteva regulaciju.

Regulacija omogućava preciznu kontrolu broja obrtaja a može se izvesti i za dve brzine (kome je stalo do opcije da vrti vrtuljak i na 45rpm) a nasuprot originalne kabaste izvedbe koja je rađena davnih sedamdesetih, ova pločica je majušna...

Dakle, tema bi trebala da promeni naslov...

i možda se nađe neko ko je još zainteresovan pa da možda napravimo grupnjak-kupovinu?

Slike regulacije u temi o gramofonu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

i možda se nađe neko ko je još zainteresovan pa da možda napravimo grupnjak-kupovinu?

 

Stajn, na sta se odnosi GB, motor ili regulaciju?

 

Motor bi bila tema GB, regulaciju možete da kupite od mene :buehehe: ili sami pravite, svakome od volje... Zezam se što se tiče regulacije... Ali ne bih forsirao regulaciju, štaviše, ne forsiram ni motor, ali mislim da je cena odlična, a nema donjeg limita količine - može i jedan po toj ceni ali svi ostali zezovi vezani za dovoz, uvoz, transport veoma verovatno čine celu priču ridikuloznom na količinu od 1 komad...

Usporedbe radi, pogledajte koliko koštaju "brendirani" AC sinhroni motori ili brendirani DC motori, Premotec-i i takve stvarčice...

Isti ovaj motor na ebay-u košta 65€ (teško i retko se može dobiti ispod te cifre) isto toliko traže za pločicu regulacije iz sedamdesetih... Ma mislim, ovo sam smislio sam pa ako i dalje mislite da je bzvze ideja, ignorišite me...

 

A nov motor je nov motor...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

motor(za njega je istaknuta cena)

resto moze DIY

:wink2:

 

Upravo to... mada, mislim da od ovoga što je urađeno, jednostavnije i jeftinije ne može... (što se regulacije tiče)

edit: videti detalje u temi o gramofonu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko bi nas trebalo da naruci a da se isplati i koji bi bio nacin dovlacenja u Srbiju?

Nije bitan broj kupaca no broj motora. Mislim da bi recimo cifra od nekih deset komada bila isplativa i onome ko motore kupi i uveze a kad se prelomi, na cenu jednog komada ne bi bio izvršen neki surovi atak. Čak i da se na tu cenu udari recimo 10% provizije plus carina i PDV, to je... + cca 40% a na 16.5€ + 40% i nije neka velika cifra... Još uvek ispod one cene koju dostigne polovan na licitaciji na ebayu... pre transporta...

Naravno, uvek može da se krene putanjom malog DC motora za 300 dinara ali... to je opet neka druga priča koja mi se i ne dopada previše...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

@Ubledeli, sto se rostiljanja tice za to ne koristim motore, a za mangalo sam nabavio motor brisaca od mercedesa 123 ima ga 3 kila i radi ko sat.A za gram mi se dopadaju motori koji mogu da posluze u tu svrhu. Imam ja motore od rostilja ali nisam siguran u brojeve obrtaja.I ako ovakav motor moze da pokrene Steinov tanjir od 7 kila onda ce da posluzi i za moj buduci od 3 kile.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ubledeli zeza... tj ne zeza (ovaj put) - citirao Zen-a kome je sama pomisao na sinhroni motor gnjusna pa samo konstatovao da su dobri svi motori koji vrte roštilj, roštilja radi...

OT, po običaju... :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Na prvom linku je sinhroni motor SMR 300-100, naslov kaze step motor SMR 300-100 RI/24. Ajde se dogovorite koji je motoric u pitanju:)

Da taj step motor SMR 300-100 RI/24  zavrti taj gram kako treba trebace dosta novca ;)

 

Kad ste vec kod tog sinhronog motorica imate ih u svakoj starijoj ves masini(programator), satovima koji su nekada ukopcavali skupu i jeftinu tarifu, raznjevima iz pecnica i jos dosta toga, a taj ceski su koristili i u inkubatorima koji su uvezeni iz bivse cehe , prijenosni odnos je bio "stravican" da bi motoric od 2W mogao da "okrece" 300-tinak kokosijih jaja.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naslov teme je izmenjen

 

BTW, taj step motorić već vrti tanjir, sad se igram sa laganom regulacijom, tj postavljanjem pota namesto helipot trimera - trimer ispade previše fin i nepristupačan

 

a sinhroni o kojem je bilo reči vrti na 300 obrtaja...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Naslov teme je izmenjen

 

BTW, taj step motorić već vrti tanjir, sad se igram sa laganom regulacijom, tj postavljanjem pota namesto helipot trimera - trimer ispade previše fin i nepristupačan

 

a sinhroni o kojem je bilo reči vrti na 300 obrtaja...

Koji je drajver za pogon stepera , postoji neka shema?

 

Da li steper proizvodi vibracije u radu ili vrti kao standardni AC ili DC motori. Na koliko obrtaja vrti? Pitam zato sto steperima sto vrte brze rapidno opada okretni moment.

 

Nasao temu o  izradi ne treba odgovor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

prva 2 su steperi, druga 2 nisu.

mojne unosiš zabunu

Na prvom linku na pocetku teme je sinhroni motor sa 4 zice , steper ima 6 zica to se vidi iz kataloga sa ceskog sajta(unipolarac), kuciste je isto.

 

Prva 2 linka sa ebaya koliko ja vidim su motorici sa 4 zice rekao bih i boje su iste kao sa prvog linka o sinhroncima?????????

 

 

Da repliciram sam sebi , na drugom linku dolje je veca slika i vidi se da je u pitanju steper , 6 zica.

 

Takodje da napisem sta sam nasao na jednom forumu za taj gram, kazu izvadite rucku i bacite ostalo u smece nije vrijedno truda popravke.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...