Jump to content

Pomoc oko pravljenja skretnice


milivojevic97

Preporučeni Komentari

Pozz svima, gledao sam po sajtu ali nikako da nadjem nesto konkretno pa reko da pitam, i cuo sam da ima tih sajtova ali da nisu dobri(a i ja bih hteo da znam da uradim kad me neko pita, jer i u skoli ucimo elektroniku itd) Hocu da znam kako da napravim dobru skretnicu za bilo koji zvucnik, bilo to dvosistemski-trosistemski... veliki mali itd... Koje se formule koriste, kako proracunati kaleme i kondenzatore i sta jos treba? Video sam nesto i 6db 12 18 db itd za sta je to???Pa sad mozda je malo puno pitanja ali neka :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 13
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

Zavisi od konstrukcije, ali jasno je da ispod 19mm nikako ne sme, 22 bi bilo mnogo bolje a 25mm idealno. Ja sam open baffle sa dva zvučnika od 15" stavljao na sendvič sačinjen od 22mm plus 10mm sa međuispunom od 5mm bitumena. Zvučnik ne leži na onih dodatnih 10mm nego je tako bilo jednostavnije "upustiti" mu prednji rub.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Thx :D i jos da pitam kolika treba da je debljina medijapana za zvucnik 15" 300W??

 

Za takvu mrgu od zvučnika moraš da napraviš vrlo masivan kabinet sa dobrim unutrašnjim ukrućenjem ako ne želiš da sama kutija "svira" svoju muziku i time zamuti osnovni zvuk drajvera. Materijal što deblji to bolje, Stein je napravio "ploču" debljine 37mm na kojoj se montiraju drajveri, bez ostalih stranica kabineta (open baffle koncept), da je hteo da pravi kompletnu kutiju sve bi moralo da bude još masivnije/deblje.

 

Ja sam pravio woofer sa jedinicom od 12 inča, front je od MDF-a debljine 2x28mm (56mm ukupno, dobro si izračunao), ostale stranice su od 28mm a unutrašnje ukrućenje  je 19mm. I pored svega toga kada se zvučnik potera glasno kabinet vibrira...

 

post-65-0-79716700-1379156706_thumb.jpg  post-65-0-45884300-1379156729_thumb.jpg  post-65-0-88582900-1379156756_thumb.gif

 

Znači, sa 15'' i 300W nema zahebavanja :)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala zocky, ja bih napravio dvosistemski zvucnik sa jednom 15-icom i hornom(visokotoncem), tako da mi je bas dole a horna gore. Jel su to pop-nitne sa cime si sve ucvrsio?I da, ja bih napravio kutiju da bude malo sira nego ova tvoja al da ne bude jako dugacke...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

lele al ga iskomplika  :Dizzy:  ako sam dobro skontao ti si stavio ukupno 37mm debljinu?

 

Open baffle je samo jedna ploča, nema stranice, dno, poklopac. Dva drajvera od po 15" nešto mora da drži a ploča treba samo za to i da služi, da čvrsto drži drajvere, ona sama ne sme da "svira" tj da se trese u ritmu rada membrane ili u nekom svom ritmu. 22+10 je 32mm a onih dodatnih 5mm između je prigušni materijal. Zajedno ispade 37mm. Kad praviš zatvorenu kutiju, hornu, BR ili transmisiju, ne mora se preterivati ali kutija mora biti "akustički mrtva" tj ne sme se dozvoliti da vazdušni talasi koje emituje membrana nateraju kutiju da i sama počne da "svira". Imam par Dynaudio Audience kutija koje su omanje podnostojeće sa po dva 7" drajvera, komplet kutija je rađena (fabrički) od 20mm materijala i veoma dobro spregnuta i ukrućena. Ako na takvu, omanju kutiju sa malim drajverima ide 20mm materijal ond je valjda jasno da nije najbolje rešenje raditi 15" drajvere u kutiju od tankog materijala, dakle, i 22mm može ali 25 je mnogo sigurnije. Ispod toga ne bih išao... Kod samogradnje uvek važi pravilo da nije primarna ušteda u novcu nego dobitak u kvalitetu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Hvala zocky, ja bih napravio dvosistemski zvucnik sa jednom 15-icom i hornom(visokotoncem), tako da mi je bas dole a horna gore. Jel su to pop-nitne sa cime si sve ucvrsio?I da, ja bih napravio kutiju da bude malo sira nego ova tvoja al da ne bude jako dugacke...

 

Bilo kako da sklopiš to što si naumio, sviraće. Ali, da bi sviralo dobro tj. maksimalno koliko drajveri mogu da daju, neophodno je da znaš T/S parametre jedinica koje želiš da koristiš i na osnovu toga napraviš adekvatan kabinet i skretnicu.

E sad, šta i kako - ja ti u tome ne mogu pomoći jer tu oblast ne poznajem dovoljno.

 

Nisu pop-nitne, to su "holšrafovi", korišteni su u fazi lepljenja stranica a kasnije izbačeni i na njihovo mesto stavljeni drveni tiplovi.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...