Jump to content

O zvucnicima uopste "ZAPISANO U KAMENU"


dranix

Preporučeni Komentari

 

U jednom momentu se pojavila osoba koja ima veze, novac i mogućnosti da uloži taj novac i prepoznao neki potencijal (read: profit) u onome što Zolika radi i eto, sad je firma a Zolika zaposlenik u toj firmi. Isti finansijer, sada Zolikin "gazda" ima lanac apoteka i verujem da od toga sasvim solidno živi i da mu elektrostatici nisu bili potrebni zarad uvećanja kapitala ako je rizik veliki a izgledi da se zaradi mali...

Govoriš to da je Zolika sad "samo radnik" u svojoj firmi kao nešto što je preterano loše. Zoli sigurno nije tetkica u Soltanus acoustics. Šta misliš kako je Scan Speak dobio ime ?

 

 

Audiotechnology is a family owned company founded by Ejvind Skaaning and Per Skaaning. Our production facilities are situated in Stilling, Denmark. Ejvind Skaaning was the guiding force behind several loudspeaker companies in Denmark; among the most prominent are Scan-Speak and Dynaudio corporations, both founded by Mr. Skaaning

 

To se dešava svuda u svetu. Osnovao je Scan Speak i Dynaudio pa je otišao i otvorio treću firmu.

 

Ljudi sve više prevrću po kontejnerima - da ne idem dalje. Srećan je danas onaj ko ima posao, da ne pominjemo sreću onih čiji je potencijal uočen i dat im je novac da rade ono što znaju dobro.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 149
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Znam ja da se Vule sarkasticno izrazava , u svakom slucaju papir nije inferiorian u odnosu na druge materije. Cak naprotiv neke od najboljih jedinica su od papira. Naravno tu su posebne formulacije papira, rad iz vise slojeva - kao sendvic  i veoma cesto tretiranje odgovarajucum sredstvima (npr. aquaplas).

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mogu samo da kazem . jeste. i to pogtovo na (večem) Tannoy-u je (posebno) zdrav. :buehehe:

Dakako! Velika membrana čak i kad ne ide u subsonic je i dalje autoritet. Prijatelj mi je imao prije nekoliko godina B&W 80? Matrix koji je po specifikaciji radio do oko 39Hz, ali ie zbog lavorčina od drivera to zvučalo kao da je puno dublje.
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Fajl tj knjiga u jpeg pa zip formatu je u statusima. Do daljnjeg, evo je i ovde pa kome treba... https://www.dropbox.com/s/8yaf8e6sodusl9q/Ivan%20Jelen%C4%8Di%C4%87%20-%20Zvu%C4%8Dnici.zip

 

Koga god zanimaju zvučnici, sa bilo kog aspekta gledano, dobro bi bilo da ovu knjigu makar prelista...

Izgleda da je neko rešio da unovči tvoj trud:

 

http://www.kupujemprodajem.com/Zvucnici-dr-Ivan-Jelencic-7941328-oglas.htm?filter_id=33341994

 

post-579-0-20614300-1380230388_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

 

Takvu istu sam ja nekome pozajmio, samo kad sam bio pametan pa da ne zapišem kome. Sad ne znam kome da kažem da bude ljubazan pa da mi je vrati :( (o tome kako sam ja došao do mog primerka, već sam naširoko negde...)

 

Pošto je link na dropbox aktivan, uštedite po 1000 dinara i onaj nek crkne od besparice. Ja častim.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Evo da ne pravim novu temu nego da pitam ovde samo 1 prosto pitanje. Pri pravljenju zvucnika, ja zelim da napravim zvucnik od 8 oma, ako stavim 1 bas drajver i 1 visokotonac od 4 oma da li ce onda zvucnk biti 4, 2 ili 8 oma? Jer znam da je R=R1+R2 ili R=(R1*R2)/(R1+R2)... Pa sad ne znam da li da uzimam drajvere od 8 ili 4 oma...(opet kazem meni gotov zvucnik treba da bude 8 oma zbog pojacala)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Uzmi drajvere od 8 oma. Skretnica će razdvojiti frekvencije i usmeriti po jedan deo spektra na pojedinačne zvučnike tako da to sabiranje vrednosti otpora u ovom slučaju ne važi. A ako bi i važilo, onda bi dobio 2 oma jer su zvučnici vezani paralelno (bez skretnice) pa po formuli nikako ne možeš dobiti 8 oma ako dva otpora od 4 oma vežeš paralelno. Povrh svega, ovde nije reč o omskom otporu već o impedansi zvučnika koja je frekventno zavisna a nominalne vrednosti sa kojima računaš su samo to, nominalne ali ne i tačne vrednosti otpora jer različiti drajveri u zavisnosti od frekvencije imaju različite impedanse. Pročitaj malo na temu impedantne karakteristike zvučnika...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Provjeri kako se zbrajaju otpori kad su vezani paralelno, a kako kad su vezani u seriju.

Impedancija nije (čisti) otpor, ali ćemo ju prikazati ovaj puta kao da je.

Sa dva 8 omska drivera možeš dobiti ukupnu nazivnu impedanciju od 4 Ohma ako ih spojiš paralelno ili 16 Ohma ako su u seriji.

 

Edit: Stein me pretekao i opširnije objasnio. :ok:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 6 years later...
pre 2 časa, sira1975 reče

Vidim da je post star poprilično, al ako ko ima link na ovu knjigu, zahvaljujem unaprijed, jer dropbox link više nije aktivan

https://1drv.ms/b/s!Arpt2sx0eJuwia1GMDX0Y4PbtkqK3Q?e=GRtJi7

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...