Jump to content

O zvucnicima uopste "ZAPISANO U KAMENU"


dranix

Preporučeni Komentari

Imam nameru da u jednoj temi napisem uz vasu pomoc nesto sto svako od nas moze da stavi na papir i da koristi kao neku

 

vrstu "biblije" (podsetnika).

 

Pisacu i o tome sta je indirektno povezano da bi se na kraju svakome slozile kockice prilicno kompleksnog mozaika.

 

Mozemo slobodno da kazemo da je "sve vazno i da nista nije vazno".

 

Krenimo od prepostavke da neko zeli najmanje solidne zvucnike koji zadovoljavaju nekakve trenutne potrebe i ambicije 

 

Nikako ne zelim da moja bude zadnja ali cu pokusati da navedem neke cinjenice koje ja licno znam.

 

Naravno da ce verovatno biti i mojih licnih stavova a trudicu se da budu sto zdraviji moguce jer ja n,isam sto i vi i obrnuto

 

Nadam se da ce oni koji znaju ili misle da znaju da me isprave i da nam pomognu da zajednicki rasvetlimo neke dileme kojih

 

uvek ima manje ili vise.

 

Nemam nista protiv off-a ali vas molim da se za pocetak uzdrzite od komentara da ne bi smo napravili mnostvo stranica

 

bezveze jer se teze prati.

 

Dajte mi malo vremena da stavim malo mesa na kosti pa onda krenite u juris.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 149
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Ne znam ni sam koliko puta sam od korica do korica pročitao knjigu Ivana Jelenčića, "Zvučnici" pisanu za Elektroakustički odjel Sveučilišta u Zagrebu. Od toga nisam našao egzaktniju bibliju na temu...

 

http://www.scribd.com/doc/108643944/Jelen%C4%8Di%C4%87-Zvu%C4%8Dnici-1991-podr%C5%BEava-pretra%C5%BEivanje

 

hint: ako želite sačuvati knjigu (download se naplaćuje) samo kliknuti desnim tasterom miša i izabrati "Save image as..." i snimati jednu po jednu stranu u novokreirani folder... Jst smaranje ali je besplatno a knjiga je odlično štivo. Ja sam moj primerak nekome pozajmio i molim ga da mi ga vrati... :(

 

Koga mrzi da skida stranu po stranu, neka se strpi, ja upravo skidam... Da, jednu po jednu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Samogradnja VS gotovi zvucnici; prednosti i mane

Gotovi zvucnici:

Mozda najveca prednost je to da mozete da ih cujete unapred (pre kupovine). Mozda mozete i da vidite od cega je i kako napravljena kutija kao i od cega je napravljena skretnica. U smislu da li ima mesta onako bar odokativno za neka poboljsanja u skretnici ili cak i u konstrukciji same kutije.

Ako mislite da proizvodjac nije izvukao maksimum iz njih u smislu konkretno upotrebljenih delova verovatno se varate. Posebno ako se radi o renomiranom proizvodjacu koji se dokazao da ZNA na bilo kojem mozda i drugom modelu zvucnika. Ako mislite da je mozda malo pristedeo na kutiji i skretnici mozda ste u pravu ali se to da videti i to sve unapred pre kupovine.

Mana bi mogla da bude nesrazmerno kvalitetu visoka cena ali dobri zvucnici ne moraju obavezno da budu skupi.

Samogradnja:

Ovde imate jednu vaznu nepoznatu vise u nizu ostalih. Ne mozete da ih cujete unapred. Ako ste poslusali istu ili dovoljno slicnu konstrukciju u blagoj ste prednosti.

Jedna od glavnih prednosti jos na samom pocetku je to da mozete odmah da napravite kutiju solidnu kao tenk za samo MALO vise para od one od recimo 18mm materijala i da materijal moze da bude brezova sperploca a ne neka fiber ploca.Naravno prednja ploca moze odmah da bude planirana 38-40mm.

Zapamtite da svi oni relativno mali papreno skupi i opako dobri dvosistemci teze na tone. Sto je kutija manja solidnost je bitnija i to ce vam se vratiti visestruko kasnije. Pustite vi price da mala BR kutija moze da bude od 16mm ploce. MOZE ali ja ne bi. Aludiram na one kitove za male FR recimo. Slicno ima Stein.

Mana moze biti upravo ta nepredvidivost sa kojom mozda necete da se izborite uspesno jer mozda nije ni moguce onoliko koliko se nadate. Svaka cast za provereno dobre sisteme od recimo Scan speak ali tek ovde vazi opako dobra kutija. Steta je da se dovodi u kompromis zbog drveta par odlicnih i skupih drivera.

Ogromna prednost je to da mozete relativno lako da dobijete kvalitet i zvuk sa odlicnim i skupim elementima koji u radnji kosta 10 000 +

Jeste i soba. PISACU. Rekao sam da cu se osvrnuti i na INDIREKTNO.

Podsetite me. Hvala Nindza.

Pisite sta bi hteli da citate. Tu sam.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je samogradnja kutija pucanj u prazno.

 

Bolje i to nego sebi u nogu...

 

Knjigu sam skinuo, sve strane zajedno u jpg (904x1288 pixela) formatu 107mb. Moram da vidim neki dropbox fazon da to stavim negde da bude dostupno...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pisite sta bi hteli da citate. Tu sam.

 

Velike koaksijalne membrane ili manji promjeri bas+mid+high u nearfild (2,5 do 3 m do ušesa :) ) poziciji u maloj "dedicated" sobi cca 16m2? Ovo bi išlo pod Ninjin prijedlog u vezi interakcije sobe sa zvučnicima.

Vjerujem da imaš praktična iskustva jer si već pisao da ti (omanji) studio nije stran. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Mislim da je samogradnja kutija pucanj u prazno.

 

Ne mogu a da se kompletno NE složim sa ovim.

 

Na skupu u Vrdniku se moglo čuti koliko zaista ima potencijala u samogradnji....

 

Sigurno da samogradnja zvučnika nije za svakoga, ali to isto važi i za sve ostale ljudske delatnosti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Razmišljao sam se neko vreme da pokupim sve projekte koji su dovedeni do kraja u jednu temu i da napravim lepljivu. Ne zbog ovakvih komentara jer svako ima pravo na mišljenje nego zbog toga što je preglednije. Ovako deluje da ništa ne radimo već samo koristimo forum za chat.

 

Međutim, kad sedne čovek i pretraži forum, napravljeno je pojačala, pretpojačala i zvučnika u poslednjih par godina na tone.

 

No, uvek me odbije od toga činjenica da ne moramo mahati onom stvari da bi se poredili što sa drugim mestima slične tematike, što između sebe. Onaj kome treba pojačalo, pretpojačalo ili par zvučnika će tražiti i pronaći. Onome ko neće ništa napraviti mogu da serviram na tacni ali neće vredeti.

 

Pa sam se nasmešio, otvorio ruski kvas i podigao noge na sto :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...