Jump to content

Trenutno na gramofonu ...


Preporučeni Komentari

jedno viđenje analogne reprodukcije zvuka:

 

in 1948 in America the 33 rpm is officially introduced as an evolution of the previous 78 rpm disc. As its shellac ancestor is a round plate on which the recording is coded in an analogical way. However, the best quality of vinyl (PVC) compared to shellac has made it possible to reduce the thickness of the grooves, decrease the pitch of the spiral and consequently lower the rotation speed from 78 to 33 revolutions per minute. The sound is read by means of a pin, in diamond or other synthetic material, placed on the engraved groove. The rotation of the disc causes the needle to generate vibrations resulting from the irregularity of the groove and the sound reproduced produces a series of imperfections that make music more "natural" and "hot" compared to modern digital systems, certainly more precise but also more "cold".

But back to today: to 2019. Now the 33 rpm records are almost always recorded digitally and then printed on vinyl. A sort of compromise between new technologies and romanticism that can certainly guarantee an excellent result of sound "beauty" but also of executive precision.

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Malo je rudimentaran stav.

Glavno pitanje je, kojim ce se putem krenuti.

Podrzavati abnormalne cene analognih studija i biti u riziku malog profita skupih ploca beznacajnog prometa, ili se nadati nekom Samsungu, da ce pokrenuti novu standardizaciju digitalizacije zvuka(i prenosa digitalnog zvucnog zapisa), za sta su potrebna jos veca sredstva, resursi uz potrebu prilagodjenja postojecem.

U veku masprodukcije i minijaturizacija.

Nekako sam siguran da to necu doziveti, pa bih se romantici posvetio prostim vracanjem u proslost. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pri tome bi trebalo razbiti marketinske kulise, preci na semplovanje sa 200-500KHz i smanjiti broj bita digitalizacije, na 16 ili jos dramaticnijih 12...sto bi zahtevalo strahovito pojasnjavanje i ispravku razmisljanja ljubiteljima velikog broja bitova.

Protokol prenosa je nekako najbezbolniji deo posla, ali o tome niko ne razmislja, bar ne zvanicno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima



Malo je rudimentaran stav.
Glavno pitanje je, kojim ce se putem krenuti...



ma jok - to je samo jedan od odgovora zbog čega se nekim ljudima sviđa zvuk sa gramofonskih ploča.. rudimentarno? jeste, nema svako potrebu da se udubljuje u priču o tržišnom učešću, osvrne na tehnologiju i predviđa tendencije razvoja obe stvari.. msm - ljudi uzmu i nose..
Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Imam ja i takve medju prijateljima, a imam i neke kojima se gramofon nije svidjao, dok mi ga nisu poklonili pa dobili nazad. Nisu odsrafili transportne srafove na doticnom...pa posle u jeee...

Skrajnuti "ljude" kao argument. Zato vise volim pricu o tehnici i profitu koji ce ili da je pokrene ili da je satre u nekoj formi. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ ljudi kao argument teško da mogu da se zanemare.. naposletku sva ova furtutma je zbog njih - takvi su, kakvi jesu, iza svake teorije se pojavi čovek, kao začetnik ili ishodište.. ono između vremenom izbledi, zastari, postane irelevantno, jedino je čovek u svojoj savršenoj nesavršenosti konstanta

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali da bi bio uzor i referenca, mora da bude znacajno manje nesavrsen od masovnosti.

Zato  tehniku posmatram sa tehnicke strane, a ne sta neko negde bahato misli o necemu.
Ali, jbga kriv je katandzija kafanice, ovde treba stavljati vinile na gramone i prezentovati.. :) 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

^ nekako se uvek na kraju, nezavisno od teme, razjasniš i nanovo povrdiš svoje stavove pred sobom i publikumom.. toliko potvrđivanje nekome može da zamiriše na nesigurnost u iste, meni ne, ja sam samo preneo tuđ doživljaj koji u dobroj meri delim..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Preko dobrog prijatelja nekako ( ahhhh . . .  konacno ) pronadjen "Nemac" RS albuma " Goats Head Soup ". :)

Sasvim solidno stanje ( ex- ), medjutim bez onog sjajnog inner-a ( sl. br. 2 ). 

Zasto ovo pisem ? Zato sto je to Suzy objavio, ja to imao, slusao, poklanjao, maznjavali mi po zurkama, ponovo kupovao . . . poslednji zateceni primerak ( Suzy, of course ) i nije bio nesto.

Elem, thnx Milanu za ovaj GEMA primerak, a posebno @paja959, koji kada je cuo da mi nedostaje taj kultni inner je od svog licnog primerka napravio jedan sjajan dubl na kolor fotokopiru. :worship:

Atm, ide strana A , "valja" se A3 numera, " Comming Down Again".

rs1.jpg

rs2.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...
2 hours ago, Aoxomoxoa said:

Nisam mogao da odolim.Iako imam prvo US izdanje( Garcia remaster 1971).Sta cu,kad je volim vise od Majlsovog "Kind of blue".

1163747324_IMG_0446-Copy.JPG.df200fbc3711138e087b740ffb9b27d0.JPG

236891402_IMG_0449-Copy.JPG.d199ebc87bf19fd2bece550e86c4e442.JPG

1794123974_IMG_0448-Copy.JPG.a7ad510034229057a7bbe357f4f16af8.JPG

Ploca ima pozadinski sum.Original mi deluje svezije.Ostaje mi da nabavim jos original mix iz 1969.g.

ne kupuj ta picture disc LP izdanja,tonski su losija pretezno,i vise hebava iglu....

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

13 hours ago, Aoxomoxoa said:

U potpunosti se slazem sa tobom.Ali za ovu plocu ne postoji sansa da je nemam u svim izdanjima.

Ne znam samo gde ovo da nadjem

gratefuldeadJIGSAW_800x800_2048x2048.thumb.jpeg.6159d29fffa20401150d4857f743b752.jpeg

 

https://www.ebay.com/itm/Rediscover-Grateful-Dead-Classic-Album-Covers-Jigsaw-Puzzles-300-Piece/253958652280?epid=1743589648&hash=item3b211d8178:g:husAAOSwHhRb2dRi

 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

MJQ.....ulov sa danasnje berze..naci ocuvan primerak ovog je mislena imenica,i medju MJQ fanaticima,em ako i nadjes,bude neki urnisan primerak,pa su tisi pasazi  prakticki neslusljivi..mashala,USA izdanje,5 sve..bivsi ORTF primerak

IMG_2944.JPG

IMG_2945.JPG

IMG_2947.JPG

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

40 minutes ago, paja959 said:

Storm Corrosion...

. . . 

:worship:

Drago mi je da pratis ovu novu progresivu ( Opeth & Porcupine Tree ).

Evo ti hint od danas  - video sam se sa Miljetom, pa mi rekao da je nabavio poslednji regularni, doopli LP od Stivn Vilsona, To The Bone.

Preporuka ! :punk:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

4 minutes ago, Doktor said:

:worship:

Drago mi je da pratis ovu novu progresivu ( Opeth & Porcupine Tree ).

Evo ti hint od danas  - video sam se sa Miljetom, pa mi rekao da je nabavio poslednji regularni, doopli LP od Stivn Vilsona, To The Bone.

Preporuka ! :punk:

falaVi :drink:..sad cem poslusam/Tidal..a ovaj Storm Corrosion su mi isto slucajno skrenuli paznju na to..cisto 5 po svim parfametrima..

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...