Jump to content

Neverovatan diy strujni kabel


milovan1963

Preporučeni Komentari

Ispoljava se zavidna sabornost razn(orazn)ih forum-a oko dela OB-a...

Zanimljivo je da sam, nakon što sam uočio značajne greške u oblasti koju poznajem, raspitavši se kod ljudi koji poznaju oblasti koje ja ne poznajem, koje su i srž celog tog pisanija, zaključio da to delo i nije toliko vredno koliko se (u poslednje vreme, pogotovo) navodi... No, krhko je znanje...

37673-3456f6f0d92c8b6ebaeb9625c0d56846.j

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ispoljava se zavidna sabornost razn(orazn)ih forum-a oko dela OB-a...

Zanimljivo je da sam, nakon što sam uočio značajne greške u oblasti koju poznajem, raspitavši se kod ljudi koji poznaju oblasti koje ja ne poznajem, koje su i srž celog tog pisanija, zaključio da to delo i nije toliko vredno koliko se (u poslednje vreme, pogotovo) navodi... No, krhko je znanje...

37673-3456f6f0d92c8b6ebaeb9625c0d56846.j

37684-b1ed997f27200d19e5bbb3428866d02c.jOva slika je, možda, prikladnija... ;)

 

ovih dana cu da pocnem da pletem mrezni kabl

Nije li mrežni cable (CAT i ostali) već upreden?

http://www.nebo.co.rs/Mrezni-kablovi

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo mog strujnog:

 

DSCF0079_zps4e9e2dd5.jpg?t=1403445482

 

Najiskrenije, nisam čuo razliku. Ne verujem da je zbog toga što utikači nisu oni pozlaćeni.... Možda je i ima, morao bih ponovo da menjam kablove pa upoređujem, al me mrzi, pa neka ga - na ampu... Jednom nekad možda sve uređaje povežem na Đerdap ovim kablom, a možda i ne......nemam pojma :rolleyes:

 

E, zanimljiviji deo priče je ovaj interkonekt:

 

DSCF0080_zpsee9302b1.jpg?t=1403445499

 

kog sklepah pre nešto meseci (post 253), i ovde je već razlika u zvuku itekako čujna u odnosu na kineski gajtan sa buvljaka, koji je bio pre njega. Ne samo u kvalitetnijem i čistijem zvuku, već može i veoma čujno da se uoči razlika na pojačanom ampu bez signala na ulazu: sa buvljak PRC kablom se čuje zujanje, više kao nekakav šum, a sa ovim diy kablom nema toga, samo čista tišina... i zvuk je čujno življi.. Tako da vredi svaki od 160 dinara uloženih u njega (pošto sam gajtan im'o, koštali me samo činčevi) :D

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Evo mog strujnog:

 

DSCF0079_zps4e9e2dd5.jpg?t=1403445482

 

Najiskrenije, nisam čuo razliku. Ne verujem da je zbog toga što utikači nisu oni pozlaćeni.... Možda je i ima, morao bih ponovo da menjam kablove pa upoređujem, al me mrzi, pa neka ga - na ampu... Jednom nekad možda sve uređaje povežem na Đerdap ovim kablom, a možda i ne......nemam pojma :rolleyes:

 

E, zanimljiviji deo priče je ovaj interkonekt:

 

DSCF0080_zpsee9302b1.jpg?t=1403445499

 

kog sklepah pre nešto meseci (post 253), i ovde je već razlika u zvuku itekako čujna u odnosu na kineski gajtan sa buvljaka, koji je bio pre njega. Ne samo u kvalitetnijem i čistijem zvuku, već može i veoma čujno da se uoči razlika na pojačanom ampu bez signala na ulazu: sa buvljak PRC kablom se čuje zujanje, više kao nekakav šum, a sa ovim diy kablom nema toga, samo čista tišina... i zvuk je čujno življi.. Tako da vredi svaki od 160 dinara uloženih u njega (pošto sam gajtan im'o, koštali me samo činčevi) :D

Da li biste mogli da čujnu razliku (u svetlu toga što različito utiču na šum u pojačalu) mirno prepišete tome što ste Vi pažljivo uradili spoj sa (moguće boljim) chinch-evima a medičajn (registered tardemark) je...?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da li biste mogli da čujnu razliku (u svetlu toga što različito utiču na šum u pojačalu) mirno prepišete tome što ste Vi pažljivo uradili spoj sa (moguće boljim) chinch-evima a medičajn (registered tardemark) je...?
 

 

Ovo je sasvim moguće. Iz iskustva to potvrđujem. Monoblokovi koje imam su užasno osjetljivi na svaku pica-bocu. Čujem svako paljenje svijetla u kući. Znam kad komšija melje kavu. Ništa od toga nisam mogao primjetiti sa nijednim drugim pojačalom. Čak se jasno čuje šum ako u njih pustim zvuk sa televizora i prebacim na teletekst!
E sad kad sam opisao osjetljivost, nema dugo primjetim da mi blago zuji jedan kanal. Dodirni tu, dodirni tamo - ništa! Dok nisam dodirnuo činč na interkontu, a pojačalo ode u pedal to the metal broom! Kad nisam pao preko njega!
Ugasim ga i stavim drugi IC - i tako prijašnjeg zujanja nestane. Zauvijek!
Kad sam pregledao stari interkonekt sam vidio da se masa jedva držala na tijelu činča. Prelemio i vratio natrag. Sve u redu.


Znači, postoji jaka indicija da je i kod Alexa riječ o tek korektnom izvedenom spoju žica unutar činčeva i kontaktu između činča i buksne.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne bih mogao da sigurnošću da tvrdim da jeste tako, jer nisam raskupusao medičajn kabl da vidim kako su zavareni činčevi... verujem da su dobro, jer je kabl provodio signal  do pojačivača. Ne bih mogao ni da tvrdim da je zbog činčeva jer su samo obični pozlaćeni plastični... ne verujem ni da oni daju značajan boljitak.

Verujem da značajan boljitak daje sam kabl. Kako je opisano u tekstu fazon je uzeti što tanji provodnik, jer ulazni stepen pojačivača već ima dovoljan gain da se izbori sa oslabljenim signalom koji mu, usled otpora tanane žice, dolazi, a tanji provodnik znači - manja parazitna kapacitivnost, manje indukovanih smetnji, itd...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U mom opisanom primjeru su činčevi na oba IC WBT, pa isključujem da je do činča nego samo do spoja žice sa činčom.
Zanimljivo je da čak i protivnici teorija o kabelima nisu protiv ideje da je neka žica ili način spajanja bolji, nego su uglavnom protiv mambo jumbo objašnjenja proizvođača. Tako da će ti svaki protivnik žica reći da isto dobijaš sa nekom XY žicom, ali mislim da još nisam čuo/čitao nijednog koji kaže stavi PPR za instalacije i neće biti razlike.
Tako da mislim da postoji konsenzus o tome utječe li žica na rezultat, ali se ne slažu svi zašto i kako.
I da, ne vidim zašto kod tebe ne bi bila vrsta kabela to što je unijelo promjenu u "živosti", ali što se tiče šuma i dalje sumnjam da je do nekorektnih kontakata na starom kabelu.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ne znam da li sam to ovako napisao ali se razlika može čuti između različitih strujnih kablova - u usporedbi sa konfekcijski zalivenim gajtanima koji se isporučuju uz razne uređaje koji koriste IEC konekciju (PC monitori, DC ispravljači, PC/laptop napajanja i sl.) - medžutiM... Između ultra-giga-mega kabela koji ima u3lepeskupe konektore i izolaciju od nenađijuma/prepucijuma pa je još pride izveden kao spiralno motana poslaćena limena traka i valjano spojenog (terminisanog) kabela sa kvalitetnim ali ne i skupim konektorima se ta razlika naprosto ne može tako jasno, dobro i nedvosmisleno primetiti - ako je i ima, ja je ne čujem. Meni i toliko dovoljno. Dakle, razlike postoje na relaciji dobro tj kvalitetno sagrađenih i problematično skurcanih gajtana. Sve preko jeftinog ali kvalitetnog spoja je pitanje ćeifa, prestiža, autosugestije, religije...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

kako si uradio interkonekt ziko ako mozes da mi kazes 

Koji od dvadesetak koje imam i menjam (najčešće po dužini)...? (Dopuna₁: Uh, nešto se prebrojavah, ima ih i više...)

Da, naravno, ima razlike jer su različiti po mer(e)nim osobinama... Zato su uređaji birani i složeni tako da ne prave veće primedbe oko toga...

Niti jedan od njih nisam ja radio tako da niti za ijedan od njih ne mogu da odgovorim neposredno na Vaše pitanje.

Da, (po)neki od njih sam popravljao kada je došlo do mechanical nevolja a većinu ostalih su popravljali drugari koji su bolji sa emilicom od mene.

No, da se pohvalim, danas sam rešio lemljenjem jedan spoj koji je pretio da buffer stavi van pogona do susreta sa vernim prijateljem.

Strah je bio jači od neznanja i starosti... ;)

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

ovaj sto je na slici i mrezni kabl

To „što je na slici“, ako sam Vas dobro razumeo, nema ikakve veze sa mojom malenkošću već je navod iz posta na koji sam odgovarao...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...