Jump to content

Cirklotron sa lateralnim mosfetima pt 2. (Krštenje Bastarda)


stein

Preporučeni Komentari

Jedva cekam da saznam utiske o plastificiranim hladnjacima jer mi se nesto ne daju pare za eloksazu.

 

 

Nema tu ništa novo. Radi posao, nije prvi put, dosta često nam donose hladnjake na plastifikaciju, pretežno ljudi uspeju da kupe samo svetlo eloksirane i dosta njih se vrati da im to opet radimo, iskustva su uglavnom veoma pozitivna, nismo imali pritužbi, doduše, mislim da je reč o AB pojačalima sudeći po gabaritima hladnjaka koje nam donose... Ova crna se peče na 190 stepeni Celziusa i rad na temperaturama do nekih 60 stepeni ni teoretski ne sme da izazove probleme sa trajnošću plastifikacije a veoma tanak sloj ne predstavlja neku termičku barijeru, doduše, stoji činjenica da u reonu montaže tranzistora ne sme da se nanosi ništa... osim, naravno, termički provodne paste kod montaže...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • Odgovora 400
  • Kreirano pre
  • Zadnji odgovor pre

Aktivni članovi u ovoj temi

Aktivni članovi u ovoj temi

Postovane slike

stoji činjenica da u reonu montaže tranzistora ne sme da se nanosi ništa... osim, naravno, termički provodne paste kod montaže...

Pa mozda bi se ova plastifikacija mogla iskoristiti umesto liskuna, ako je bas toliko mali termicki otpor.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Stein, nisam ja sumnjao u kvalitet tvog rada i tehnologije vec samo nisam siguran koliko mu smeta plastika u odvodjenju toplote. Tvoj kvalitet u izradi i bojenju i svemu ostalom vezano za tvoje proizvode je dokazan i tu nema nauke.

 

Goso dobro si se toga setio. Koliko se secam i eloksaza bi trebala da bude izolator.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Pa mozda bi se ova plastifikacija mogla iskoristiti umesto liskuna, ako je bas toliko mali termicki otpor.

 

Bez obzira na sve, ja se sa tim ne bih igrao jer je u ovom slučaju u pitanju "strukturna - šmirgl" crna i samim tim, površina je zrnasta. Ja ću, kako to i smatram da treba, površinu ispod tranzistora ošmirglati finom a potom i ispolirati da se koliko god je realno moguće smanji strukturna površina aluminijuma. Ako će hladnjak da bude na cca 50-55C to znači da će na samom mosfetu biti više a ne bih da se posle neprijatno iznenadim u toku eksploatacije. Dakle, okolo može a na mestu gde idu OD, ne bih... A i ne znam kakva su izolaciona svojstva ove plastifikacije, postoje druge vrste praškova koji se koriste za izolaciju statora elektromotora, na primer, ali se oni uglavnom ne koriste za estetsko - vizalne, no čisto konstrukciono - tehničke namene

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa tom "struktura - šmirgl" u ovakvom slučaju primene, imam baš negativno mišljenje. Kasnije tokom vremena, strahovito se puni finom prašinom i kućište ubrzano dobija "ostareli" izgled. Ne pomaže ni mikrofiber krpa ni Dastino. Svako malo treba kompresorom i vazduhom otprašivati.

Imam predlog kako da zatvoriš prostor izmeđ prednje ploče i hladnjaka. Napravi od lima ( Al 2- 3 ili  INOX ) komad sa lepom perforacijom ili škrgama. Samo nemoj opet cepanice i kušake, već viđeno.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sa tom "struktura - šmirgl" u ovakvom slučaju primene, imam baš negativno mišljenje. Kasnije tokom vremena, strahovito se puni finom prašinom i kućište ubrzano dobija "ostareli" izgled. Ne pomaže ni mikrofiber krpa ni Dastino. Svako malo treba kompresorom i vazduhom otprašivati.

Imam predlog kako da zatvoriš prostor izmeđ prednje ploče i hladnjaka. Napravi od lima ( Al 2- 3 ili  INOX ) komad sa lepom perforacijom ili škrgama. Samo nemoj opet cepanice i kušake, već viđeno.

 

Sve što nije sivo, skuplja prašinu koja se odmah vidi - zato su najpopularniji sivo-srebrni auti (mogu dugo da se voze između dva pranja). Kod lakiranih/glatkih površina to se lako odstranjuje. Ova struktura je fina kao vodena šmirgla, veoma fine granulacije, lomi svetlo na malkice neuobičajen način te zato malo i izgleda kao da je sivkasto a ne crno kao noć. Ovi moji hladnjaci imaju nazubljena rebra pa u bilo kojoj varijanti nisu ništa do savršena mašina za skupljanje prašine. Pogotovo kad se zna da su rebra dubine cca 71mm i gusto naslagana. Zato periodično nosim ovakve stvari u firmu i izduvam kompresorom (obično se prošverca i računar). Međutim, preamp (koji je tretiran istom bojom) sam pre odlaska u Vrdnik samo našpricao tečnošću za čišćenje staklenih površina i prebrisao ispranom pamučnom krpom (nekada bila plahta) i savršeno se dalo očistiti bez ikakvog napora. Ovaj deo između prednje ploče i hladnjaka svakako nisam mislio da krpim drvetom, ali nisam razmišljao ni o nekim otvorima... Razmak je više ispao iznuđen no željen, VU metar je dimenziono veći nego unutrašnji razmak između hladnjaka pa sam mogao da biram hoću li širiti prednju ploču još za nekih 30mm ili odmicati hladnjake ka zadnjoj strani. Još nisam završio sve u do detalj, još uvek razmišljam o konkretnoj montaži trafoa. Znam šta hoću, otprilike znam i kako ću, samo... Što bi rek'o N.Pass, the devil is in the details... or not...

Završio sam sa sklapanjem pločica za sam cirklotron, čistim hladnjake tamo gde idu mosfeti, čistim navoje i tako... Ako me vrelina ne smori, radiću ceo vikend... Nadam se. Najavljuju temperature od 40C a ovde gore nema klima uređaja... :heat:

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Ali, mora da se stvara i na 40C. :oke:

 

Još uvek bolje nego minus 40 ili plus 50...

 

ps. na pola ovoliko bih bio dva puta efikasniji...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  čistim hladnjake tamo gde idu mosfeti, čistim navoje i tako...

sledeći put ćeš valjda zašrafiti parče metalne trake preko zone fetova pa kad završiš crnjenje , lepo to odšrafiti i imati natur surface kakav je hladnjak.

i upoznaj se sa zelenim kaptonom iz farnela, kakvo poliranje ladnjaka i ostale hirurgije.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stein,

 

Svaka čast,veoma lepo. Mlogo volem tija VU-metri.Kad se lepo osvetle,milina...

Ne sumnjam da će izgledati sjajno na kraju.

Jesi se odlučio za boju osvetljenja?

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sledeći put ćeš valjda zašrafiti parče metalne trake preko zone fetova pa kad završiš crnjenje , lepo to odšrafiti i imati natur surface kakav je hladnjak.

i upoznaj se sa zelenim kaptonom iz farnela, kakvo poliranje ladnjaka i ostale hirurgije.

Navoje sam morao očistiti na mestima gde se hladnjak spaja na šasiju (moglo se i ovako ali samo na horuk pa...) Navoje za mosfete sam tek sad urezivao a taj deo je bio pokriven krep trakom. Svaka tebi čast za ideju/rešenje ali pošto pravim neko pojačalo tek svakih... nekoliko godina i svaki put mi ispadne nešto drugo, drugačije, ne vidim smisao dupliranja broja bušenih rupa... A liskune imam još od kad sam kupovao mosfete... Ne pada mi na pamet da sad opet trošim novac a imam praktično sve što mi treba. Jedino nemam pločice za pogonski deo sa jfetima i opa1632 a to dok bih nacrtao da se urade pločice, sastaviću na protoboardu...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

stein,

 

Svaka čast,veoma lepo. Mlogo volem tija VU-metri.Kad se lepo osvetle,milina...

Ne sumnjam da će izgledati sjajno na kraju.

Jesi se odlučio za boju osvetljenja?

 

Mislim da izbacim sijalice, jedna već nije original možda naslažem neki niz od 4, 5 ovih LED dioda što vrište, samo ne znam za boju. Ili nešto beličasto, možda blago žućkasto... Crvena, zelena ne dolaze u obzir, akrilna prednja ploča ispred kazaljki VU metra ima naštampane oznake belom bojom sa zadnje strane pa osvetljenje mora da prolazi kroz sam akril... ne znam kako bi izgledala plava a nemam ih baš na stanju...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

sledeći put ćeš valjda zašrafiti parče metalne trake preko zone fetova pa kad završiš crnjenje , lepo to odšrafiti i imati natur surface kakav je hladnjak.

i upoznaj se sa zelenim kaptonom iz farnela, kakvo poliranje ladnjaka i ostale hirurgije.

Mislis ovako? Matirana povrsina je uradjena sa clear coat a sjajne povrsine su bile zasticene zelenom trakom prilikom powder coating.

post-118-0-79606600-1374881214_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 2 nedelje kasnije...

Stiglo, naravno.. Hvala :)

 

Dok sam se smišljao kako da rešim situejšn sa glomaznošću trafoa, sklopio sam naponski pojačivač sa baferima i ispravljač za taj deo. Pošto danas putujemo, onda će projekat morati da sačeka dok se vratim... hbga...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Eloksiranje / Plastifikacija

 

Eloksiranje NIJE skup proces u kucnoj radinosti (vidi na netu kako to rade) samo treba nabaviti crni toner..Eloksirani (oksidisani) sloj IMA termicki otpor veci nego cist a posebno polirani Al.To ne znaci da je mnogo znacajno ali postoji kao minorni "problem".Sloj je izuzetno TVRD ako to nekome sto se tice hladnjaka uopste znaci.Najveci problem je sto komad treba da bude perfektno odmascen i cist Najdeblji sloj se koristi za upotrebu u nautici a on je oko 40µm a obicno je pola od toga za obicnu primenu.

 

Plasticicirani sloj ima ogroman temperaturni otpor ali u ovom slucaju nije bitno nista drugo osim mesta gde se montiraju tranzistori da budu cista.

Nekada davno sam probao da ofarbam parce Al bojom za farbanje motora koja izdrzava ako se dobro secam 450°C.Komad je bio samo obrisan acetonom i nanesen tanak sloj za probu koji sam zapekao u rerni POSLE SUSENJA od 24h na sobnoj temperaturi.Mogu vam reci da se VEOMA tesko grebe vrhom srafcigera na moje cudjenje.Stvarno ne lazu.

Boca sa tom bojom je prilicno skupa i nije zgodno prskati izmedju rebara, tako da...

Mogu samo misliti koliko je tek dobro plastificiranje kod Robija u fabrici.

 

Lepo si gore rekao Robi.Svakog dana u svakom pogledu sve vise napredujes.Svaka cast za entuzijazam, ukus i konstrukcione sposobnosti.Eto sta znaci kad covek investira u ucenje CAD-a a da ne govorim o mehanickim simulacijama kod konstrukcija bicikla ili bilo cega drugog.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Koliko cenim, ovi hladnjaci su itekako predimenzionisani za ovo pojačalo, pošto zapravo i nije reč o čistoj A klasi u kompletnom opsegu snage, ne mogu sad da kopam Sipijevu matematiku ali mislim da je reč o možda petnaestak W u A klasi na 4 oma a sve iza toga je već praktično AB klasa. Čak i da je duplo (koliko bi matematički bilo na 8 oma - ne zamerite mi ako lupetam, mozak mi sad radi na razmeštaju putnih torbi u gepeku) ne vidim neki problem jer mislim da je jedini kritičan momenat površina gde se tranzistori imaju ohladiti na hladnjaku a taj deo će biti ispoliran - ekstruzija aluminijuma je načinila opipljive neravnine na površini pa bi tu trebalo baš puno paste da sve te neravnine zapuni - brušenje na fino i poliranje to treba da koriguje...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 4 nedelje kasnije...

Tokom odmora iliti letovanja, odlučio sam da skratim sebi muke i ne upotrebim trafoe koji su bili rađeni za ovu namenu. Preglomazni da stanu u kućište kojem je unutrašnja širina definisana gabaritima hladnjaka i širinom kompletnog uređaja. Biće nekome odlični za mono blokove. Umesto toga, biće toroidni transformator od 400VA što je dovoljno (ona dva su zajedno 700VA - previše, tj nepotrebno mnogo) i sve će se lepo moći poslagati u kućište. Za sada, imam već viđene delove i nešto od toga sam krenuo da slažem u sklopljenu celinu, dok ne stigne trafo i ostali delovi kutije koji treba istu da zatvore (dno, poklopac, zadnja ploča i dva manja komada za zatvaranje kutije sa strane između hladnjaka i prednje ploče.

 

Kablažu za spoj između filtarske sekcije i cirklotrona sam ostavio koji cm duže da mogu da tokom podešavanja biasa da polegnem hladnjak(e) i normalno pristupim trimerima. Kasnije, možda ih skratim. Jedna slika, hiljadu reči, pa da skratim priču...

 

post-13-0-01598800-1377929742_thumb.jpg post-13-0-31449200-1377929750_thumb.jpg

 

Inače, sva kablaža je Novkabel 1.5mm2, uzeo sam u jednoj boji, crnoj, a obeležavam krajeve adekvatnim bojama (da se ne pogubim) uz pomoć termoskupljajućeg bužira i brojevima (pošto imam 4 nazavisna ispravljača) Limarija mi stiže tokom sledeće nedelje do kada bi, ako nešto ne krene neplanirano, trebalo sve ostalo da bude sklopljeno, podešeno i spremno da radi... Evo dva screenshot-a kako bi otprilike trebalo da izgleda kutija (nema sitnih detalja kao što su šarafčići i konektori, ali mislim da je otprilike jasno vidljivo kako je isplanirano...

 

post-13-0-65598800-1377930382_thumb.jpg post-13-0-76105500-1377930383_thumb.jpg

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...