Jump to content

RS1003 amp


bata bane

Preporučeni Komentari


u triodnom spoju C3g ima faktor pojacanja 40 x


SRPP spoj se po pojacanju priblizava faktoru pojacanja cevi.


za te radne tacke RS1003 koje si naveo negativni prednapon bi trebalo da bude oko -11V.


ako je tako onda je ceo amp jako male osetljivosti, punu snagu daje sa oko 300mV - 350mV?


Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu je ZZZ U gornjoj c3g pored 210oma za polarizaciju g1  je i 820 oma za pozitivni feed back na g1 (preko 0,1mF ruski PIO)sto dize pojacanje do 39,5 prosecno. To  radi skoro kao induktivni  CCS, pa je amp prakticno integralac meremo 290mV senzitivnosti na ulazu za 12W . Rs1003 je vrlo podlozna oscilovanju. Podatci o njoj koji kruze netom nisu bas dobri. Imao sam deset lampi iz dve Siemensove fabrike i sve su u triodnom spoju strmije , vise linearne i sve na Ua+g2=400V i Ia+g2=130mA Ug1 je od -8,9 do -10,6V, sto nije po pomenutom grafu. Ova lampa lako zaosciluje i lako ode u struju resetke pa je potreban drajver male izlazne impedanse Sto SRPP namece kao racionalnije od snazne drajverske  lampe sa 30 do 40 mA u anodi.  Semu cu da postavim za dan dva posto u toku gradnje nastane sema a ja sitne detalje zaboravim, pa cu da je nacrtam. U osnovi je znam, ali tacne vrednosti bas ne. 

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

U pravu je ZZZ U gornjoj c3g pored 210oma za polarizaciju g1  je i 820 oma za pozitivni feed back na g1 (preko 0,1mF ruski PIO)sto dize pojacanje do 39,5 prosecno. To  radi skoro kao induktivni  CCS, pa je amp prakticno integralac meremo 290mV senzitivnosti na ulazu za 12W . Rs1003 je vrlo podlozna oscilovanju. Podatci o njoj koji kruze netom nisu bas dobri. Imao sam deset lampi iz dve Siemensove fabrike i sve su u triodnom spoju strmije , vise linearne i sve na Ua+g2=400V i Ia+g2=130mA Ug1 je od -8,9 do -10,6V, sto nije po pomenutom grafu. Ova lampa lako zaosciluje i lako ode u struju resetke pa je potreban drajver male izlazne impedanse Sto SRPP namece kao racionalnije od snazne drajverske  lampe sa 30 do 40 mA u anodi.  Semu cu da postavim za dan dva posto u toku gradnje nastane sema a ja sitne detalje zaboravim, pa cu da je nacrtam. U osnovi je znam, ali tacne vrednosti bas ne. 

 

 

-to be continued-

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

-to be continued-

Nasao sam semu Se amp-a RS1003. Sema ispravljaca je glomazna evo samo u naznaci i bias cancelling sa zenericom. ZZ1040 je bizarno ubacena. Posle greca i Pi filtra u liniju 400V  bila je redno vezana lampa PY500a umesto relea za odlozen start. To radi savrseno, ali obara 14 do 15V. To mi nije odgovaralo  pa sam je izbacio a magnoval podnozje je zauzela ZZ1040 (100V stabilizatorka). Trafoi su siemens ei laminacije o,30mm 22 kvadrata 4primara po 491navoj 0,4mm cul i 5 sekundara po 105 navoja 0,90mm cul. (po Turneru). Morao sam i da izvrsim neutralizaciju, posto ima izvoda i za UL koji cu mozda nekad upotrebiti a tad izlaz sigurno proosciluje bez toga.

Slozio bih se sa bata Banetom. Uz mnogo truda RS1003 sjajno svira. Bas je kontrolisan i ne mulja nista srednji cisti i neutralni a visoki? Ja vec trokiram na 12khz! Da verujem na rec studentariji, koja je slusala ovo pola godine i kazu visoki su precizni i ni malo sustavi itd.....

post-1666-0-88109300-1454446462_thumb.jp

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

uzeh juce da pitam cemu ta ZZ1040 pa kao da se ne pravim mnogo pametan medju vama... a ispravljanje, sto ne stavi neku cef, makar i zivinu;)?

Kada sam video da mrezni trafo (koji jedino nisam ja namotao) ne moze sa py500a da izgura 400V izbacio sam je a podnozje zz je isto magnoval pa sam napravio hibridni stab. napona 360v. Da se ne baci. Ispravljanje grecom pa posle redno sa PY500A daje iste efekte kao neka druga ispravljacica i jos bolje, ali sto kazu travo ne moz da izgura. Bilo bi 386V sto je malo.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

mnogo lepo

 

zanimljivo da ste i ti i BB radili po cika Turneru

 

(ciju ekspertizu poznajem nekih 15-ak godina , dok smo visili na rec.audio.tubes ........ vremena pre foruma )

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Sto se tice PY500a visestruko je korisna. Prvo neuporedivo bolje ispeglas napon bar sa jednim ili dva pi filtera, e a posle propustis kroz PY koja glat trpi 500mA Ii 100mF na katodi i vrsi soft start. Slicna je ali za manje ampove i PY88 (240mA). Dok sam radio kao radna snaga za nekog italijana sklopili smo desetak ovakvih sklopova.Ne mozes naci prekidac i soft start HV za GM70, 211,VT4C 845 osim PY lampe i zato je nezamenljiva. Bata Baneta ne poznajem, ali dobro izkalkulisan turner je ok. IMa samo jednu manu. Kada imas buduci OT ne znas permeabilnost zasicenje odnosno  oblik histerezisa. Ja se nekako provlacim na ETF u u Nisu - laboratorija za elektromagnetiku. Kad znam magnetne parametre onda je proracun vrlo dobar i precizan.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da jedino tako kako kaze Draskone moze se utvrditi dinamicka permeabilnost.

Jednostavno retko koji priozvodjac daje te podatke.

poznate velicine su duzina magnetnih silnica, presek jezgra,

a menjaju se broj namotaja i procep.

ja obicno namotam 3 x 500 namotaja pa onda imam 3 vrednosti broja namotaja

a gap menjam dodavanjem prespan papira.

Na osnovu tih rezultata se moze izracunati dinamicka parmeabilnost materijala i potreban broj namotaja za zadati procep.

Medjutim jednostavno nekada nije moguce izvesti potreban trafo za odgovarajucim procepom i odgovarajucom izolacijom, najcesce zbog nedostatka prostora za namotaje.

Velicina prozora je veliki problem...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Da jedino tako kako kaze Draskone moze se utvrditi dinamicka permeabilnost.

Jednostavno retko koji priozvodjac daje te podatke.

poznate velicine su duzina magnetnih silnica, presek jezgra,

a menjaju se broj namotaja i procep.

ja obicno namotam 3 x 500 namotaja pa onda imam 3 vrednosti broja namotaja

a gap menjam dodavanjem prespan papira.

Na osnovu tih rezultata se moze izracunati dinamicka parmeabilnost materijala i potreban broj namotaja za zadati procep.

Medjutim jednostavno nekada nije moguce izvesti potreban trafo za odgovarajucim procepom i odgovarajucom izolacijom, najcesce zbog nedostatka prostora za namotaje.

Velicina prozora je veliki problem...

Slicna konstrukcija sa RS1003 na diy hr  od pre par godina cak su i isti- identicni  siemensovi limovi kao i,kod mene, ali uz svo postovanje konstruktoru, ona zica koju je naveo ni pod razno ne moze u prozor trafoa. Sto bi rekli ne biva, a i induktivnost od 24H nije tacna, ali ne mari. Ako coveku to lepo svira pogodio je. 

A sto se tice nepoznatog jezgra radis isto sto i ja vec godinama osim kad prof. dr.iz Niš (da mu ne navodim ime ne kaze - A be  bate ti si našo kuče nemo se maješ dolazi da to bacimo na vagu!

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da :) pa to je tipicna pojava.

cudni podaci. Ako ih uopste i ima. Ni proizvodjaci OT nece da se udostoje da daju osnovne neophodne podatke podatke.

Niko ih ne tera da otkrivaju nacine motanja, tip i firmu koja proizvodi jezgra, tip izolacije, tip i proizvodjaca zice kojom se mota, itd.

mozda ne moraju da daju ni dinamicku permeabilnost lamela?

Ali po mom misljenu neophodno je da postoje

induktivnost primara, velicina procepa, coupling faktor, i eventualno kapacitivnosti i rasipne induktivnosti (mada se to moze aproksimovati preko coupling faktora mozda...)

Medjutim skoro nikada se to ne desava, tih podataka jednostavno nema

svodi se iskljucivo na skoro beznacajne podatke opteretni otpor kao prenosni odnos. i Dc resistance zice...

Cak i taj navedeni prenosni odnos u nekim slucajevima i to poznatih proizvodjaca nije tacan. ni za 8oma optrecenja ni za 6.8...

sta da se radi...

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

da :) pa to je tipicna pojava.

cudni podaci. Ako ih uopste i ima. Ni proizvodjaci OT nece da se udostoje da daju osnovne neophodne podatke podatke.

Niko ih ne tera da otkrivaju nacine motanja, tip i firmu koja proizvodi jezgra, tip izolacije, tip i proizvodjaca zice kojom se mota, itd.

mozda ne moraju da daju ni dinamicku permeabilnost lamela?

Ali po mom misljenu neophodno je da postoje

induktivnost primara, velicina procepa, coupling faktor, i eventualno kapacitivnosti i rasipne induktivnosti (mada se to moze aproksimovati preko coupling faktora mozda...)

Medjutim skoro nikada se to ne desava, tih podataka jednostavno nema

svodi se iskljucivo na skoro beznacajne podatke opteretni otpor kao prenosni odnos. i Dc resistance zice...

Cak i taj navedeni prenosni odnos u nekim slucajevima i to poznatih proizvodjaca nije tacan. ni za 8oma optrecenja ni za 6.8...

sta da se radi...

Slazem se. Trafo koji nije ispao u merenju ok obesmisljava svaki dalji rad. Inductance leakage resistance losses resolt capacitance leakage i jos nekoliko cuda sve sam ja to pazljivo prostudirao kod Turnera, ali netacne magnetne osobine svaki calc mogu da ospore. Isto kao driver. Neko ovih dana gura SE babusku sa svojih ulaznih bar 140pF pomocu Ecc83!!??. Verovatno mu bilo zgodno zbog velikog gaina pa izlazi na oko 1 i nesto V senzitivnosti. Lepo zvuci kad napises  Loftin white 650E. Treba li koment!? Lepo zaista zvuci kad to pustis na zurki za  80ti rodjendan a vec si spao  na jedva 4,5Khz. Necu vise da upadam u drugu temu preterao sam. Pozzz  ZZZ

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

  • 3 nedelje kasnije...

Dragi moji, iz ciste obesti, radim na novom OPT za moj amp u pitanju je seceni toroid od 1650mm2.

 

KAd vec pravim pade mi napamet da uradim i izvod za ULTRALINEAR, pa me intersuje da li neko ume da mi da ili proracuna tacno mesto izvoda za RS1003.

 

U pitanju je trafo 3K sa oko 2600 zavojaka primara.

 

Rekose mi svojeveremeno da moze da se proracuna uz pomoc SPICE-a i nekih drugih programa,pa reko leba ne jede mogu da probam.

 

Pozdrav,

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Dragi moji, iz ciste obesti, radim na novom OPT za moj amp u pitanju je seceni toroid od 1650mm2.

 

KAd vec pravim pade mi napamet da uradim i izvod za ULTRALINEAR, pa me intersuje da li neko ume da mi da ili proracuna tacno mesto izvoda za RS1003.

 

U pitanju je trafo 3K sa oko 2600 zavojaka primara.

 

Rekose mi svojeveremeno da moze da se proracuna uz pomoc SPICE-a i nekih drugih programa,pa reko leba ne jede mogu da probam.

 

Pozdrav,

Dragi sine Bane :) (nastavak znas...:))

Hiraga je preporucio ultralinear Tap na oko 43% (gledano "odozgo" od Napona napajanja.

Medjutim nezgodno je u praksi izvesti taj procenat pa se uglavnom izvodi na 40% zbog pakovanja namotaja primara.

recimo ako imas 5 sekcija primara onda je odnos 3:2 i tu je U.L. tap koje se moze opciono koristiti.

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

43% je podatak sadrzan u izvornom patentu , ( Keroes,Hafler ,US2710312 ,pogledati ovde )

 

vazno je znati da je taj procenat odredjen za KT66 familiju cevi , te da za druge cevi ne mora da odgovara

 

dakle - 43% nije univerzalna cifra

Link to comment
Podeli na ovim sajtovima

Kreiraj nalog ili se prijavi da daš komentar

Potrebno je da budeš član DiyAudio.rs-a da bi ostavio komentar

Kreiraj nalog

Prijavite se za novi nalog na DiyAudio.rs zajednici. Jednostavno je!

Registruj novi nalog

Prijavi se

Već imaš nalog? Prijavi se ovde

Prijavi se odmah
  • Članovi koji sada čitaju   0 članova

    • Nema registrovanih članova koji gledaju ovu stranicu
×
×
  • Kreiraj novo...